Bij particulieren of op zichzelf wonenden Eerbied voor de natuur! Het Badseizoen geopend. PREDIKBEURTEN. Huurprijzen van Strandstoelen Prijzen Spelen op de Tennisbanen. R. KEUTER Az. De Hr. en Mevr. D. v. Raalte, Amsterdam, 3 Fam. J. Tromp Meesters, Steenwljk, 7 Burgm. D. Hesselink, van St. Anna Parochi, 1 De Hr. W, Hesselink, van Sneek, 1 H. de Waal, Amsterdam, 1 Alex Kayser, 1 E. N. Jannink, Goor, 1 De Hr. Ed. Ubbelohde, Amsterdam, 1 IN DEN LOOP DER WEEK AANGEKOMEN EN VERTROKKEN: Fam. P. W. Wisselink, van Haaksbergen, 2 Villa „Noviomagum". Fam. van Mane, van Beek, 7 pers. Villa „Poulina". Prof. C. Feldmann, van Delft, 3 pers. Pension „Wilhelmina". Fam. Mr. G. F. Evelein, van Assen, 5 pers. Dr. A. M. Dhont, Meppel, 5 VERTROKKEN: Mevr. Sipkes, van Haarlem, 1 pers. Villa „Wyde Blik". Mevr. Philips en Fam. van Hilversum, 5 pers. Herstellingsoord Burgerweeshuis te Amsterdam. Gemiddeld aantal aanwezigen, 36 pers. Koloniehuis voor Jong Nederland. Gemiddeld aantal aanwezigen. 40 pers. Deutsche Ferien Kolonie. Gemiddeld aantal aanwezigen, 36 pers. Totaal 545 pers. Gij hebt hier vrij entrée, moogt loopen, [springen, dwalen, Maar wat ik U bidden mag, stelt U toch [perk en palen, Als uw natuur U drijft „Natuur" hier te [vernielen Vernielzucht heerscht toch slechts in laag [gestemde zielen. De tijd is er weer, dat het wandelen in de Bergerbosschen en duinen een aanvang heeft genomen en men naar hartelust kan genieten van die gezonde en verkwik kende sport! Vreemdelingen en Bergenarenstelt het toch op hoogen prijs, dat de eigenaar der Berger bosschen en duinen U toelaat op zijn gronden en onthoudt U daarom van het toebrengen van schadePlukt geen bloemen, trekt of graaft geen planten uit, rukt geen takken van de boomen, vertrapt geen helmen, want anders zal de vrije wan deling U moeten verboden worden Tot onzen spijt moeten wij telken jare hier op wijzen, want zoovelen hebben er nog geen besef van, dat men van eens anders eigendommen heeft af te blijven en eerbied moet hebben voor de natuur. Dezer dagen hebben schoolkinderen van elders weer bloemen afgerukt en medegenomen naar huis en dat nog wel terwijl zij onder toezicht stonden van de onderwijzers. Maar begrijpt men dan niet, dat, als het zoo doorgaat, er een tijd zal komen, dat de schoone wandelingen in duin en bosch zullen gesloten worden. En dan schreeuwt men moord en brand! Maar aan wien de schuld? Daarom, nogmaals, hebt eerbied voor de natuur! Zij, die overal wenschen te wandelen kan het vriendelijker van de zijde van den eigenaar en daarom waardeer dit dan ook! dus ook in de door bordjes met „verboden toegang" afgesloten wegen en paden, kunnen op aanvrage kosteloos per soonlijke toegangskaarten verkrijgen voor den tijd van één jaar bij den heer D. HAAS BROEK, op het kantoor van den huize „Kranenburgh" te Bergen. Uit Bergen aan Zee. Met een enkel woord wezen wij in ons vorig nummer op de groote verbetering, die in het voor jaar is tot stand gekomen door het doortrekken van den Strandboulevard voor het hotel „Nassau Bergen". Het plan bestaat dezen weg door te trekken tot aan de Druijvesteijnlaan, welke tot aan de Julianastraat bestraat zal worden en waardoor men dan geheel óm kan rijden. Hoewel dit op zichzelf al een heel werk is geweest om onze badplaats nieuwe aantrekkelijkheid te geven, er is méér! Wij maken dankbaar melding van de electrische verlichting, die verleden jaar alleen nog maar in hotel „Nassau-Bergen" en enkele villa's kon aange bracht worden, doch thans niet alleen overal in de huizen te bekomen is, doch ook langs de straten, zoodat Bergen aan Zee thans geheel geëlectrificeerd is. Als men langs den Zeeweg tot dicht bij het strand genaderd is, ziet men, dat ter linkerzijde van den weg een mooien, breeden, afgezetten wandelweg gemaakt is naar het hooge duin tegenover het hotel „Nassau-Bergen", die voor de bezoekers een ver rukkelijk vergezicht over de badplaats, zee, bosch en duin oplevert. Het Parnassia park, dat lustoord voor de rustige wandelaars, die vooral van getemperde zeelucht houden, is vergroot en verfraaid. Er is een nieuwe speelplaats voor de kinderen der badgasten gemaakt, terwijl hun thans ook een beschutte plaats kan ge boden worden als 't gaat regenen. Op verschillende plaatsen zijn tentjes neergezet, waar men heerlijk kan uitrusten en genieten van de gezonden, reine lucht met aardige uitkijkjes over het park. Voorts neemt de botanische tuin, waar duinplanten gebracht en gekweekt worden, in omvang toe al zal uit den aard der zaak zijn voltooiing nog eenigen tijd duren. Mede is de fundeering gelegd voor het Duinmuseum, alwaar een aanschouwelijk beeld zal gegeven worden van de fauna der duinen, van Schel pen, Kwallen, Zeesterren, Visschen, alle geprepareerd. Op het duin tegenover de tennisbaan is een huis in aanbouw voor den parkwachter, waarin tevens een gezellige tea-room zal gevestigd worden, waar de parkbezoekers een afternoon-tea zullen kunnen gebruiken. De badplaats Bergen aan Zee heeft thans NV. 150UW MY: 15ELP-GEIN GEVESTIGD, CONSTANT MUYGDIS ÖTTW NS IQ! .AMSTERDAM TELELEOON intgomm ZUID NS 1760 RUSSEN- OUDBUROQA.- EN NGTV/EG. BERG«EN=BINNEN VILLA'S EN BOUWTERREIN TE KOOP GEMEUI3: EN ONGEM: VILLAS TE liUÜR. ook haar eigen brievengaarder, tevens belast met de leiding van het hulp-telegraaf- en telefoonkantoor. Postpakketten en brieven worden voortaan direct van hier gezonden en gestempeld denkt er om jeugdige postzegel-verzamelaarsen de tijdelijke badgasten kunnen telefonische aansluiting met hun woningen elders bekomen. Ten slotte zij medegedeeld, dat ten huize van den heer D. Haasbroek een nieuwe zaak is geopend voor kantoorboekhandel en een leesbibliotheek, waaraan verbonden is eene afdeeling voor antiquiteiten. Tevens zijn in diens winkel verkrijgbaar elegante badmutsen en nieuw modische badcostuums van de firma Hirsch te Amsterdam, die nog niet in den handel zijn. Tot nog toe hebben wij van de zomermaand Juni niet veel goeds gekregen, integendeel, niet alleen bij ons, maar ook in het buitenland klaagt men over den triesten zomer. Vrienden, die het Zuivel-congres te Bern meemaken, schrijven ons, dat zij er wel gaarne zouden blijvenals het weer maar altijd mooi wasHet was Dinsdag de dag van St. Medardus en een eeuwenoud rijmpje zegt: Quand il pleut a la Saint-Médard II pieuvra quarante jours plus tard. En het regende Dinsdag! Maar misschien geldt dit Fransche gezegde niet voor óns land en zien wij binnenkort de zon voor goed doorbreken, den vollen, gouden zomertijd tegemoet! Intusschen in afwachting dezer glorievolle tijden waarop ieder hoopt is ons badseizoen geopend. De eerste baden te Bergen aan Zee zijn Woensdag door drie dames genomen bij een temperatuur van 57°. Volgens de verhalen vonden zij het heerlijk! Nu het baden in zee weer begonnen is, heerlijk of niet heerlijk, wenschen wij de aandacht te vestigen op een kleine brochure, uitgegeven en geschreven door den welbekenden arts, dr. P. Varenkamp, die zegt, dat niet genoeg gewaarschuwd kan worden tegen de onzinnige gewoonte ver in zee te gaan. Zelfs de beste zwemmer, volkomen vertrouwd niet de zee, kan plotseling z.g. kuitkrampen of andere aandoe ningen krijgen en groote kans loopen om te ver drinken. Wanneer er om hulp geroepen wordt, daar, waar geregelde controle is, zal in de meeste gevallen vroegtijdig hulp verleend worden, maar ook in deze gevallen kan het te laat zijn de ontzettende angst kan aanleiding geven tot zoo'n enormen schok van het hart, dat patiënten niet meer te redden zijn, ook al is de badarts oogenblikkelijk op de plaats des onheils. Het ligt voor de hand, zegt de schrijver, datniet- zwemmers er in het geheel niet aan denken kunnen verder in zee te gaan dan de badman zegt, d.w.z. het zeewater mag niet boven de heupen komen, daar men anders door het trekken van het water gevaar loopt het evenwicht te verliezen en dieper in zee komt. Met nadruk wil ik er hier op wijzen, dat het z.g. trekken van het water zoowel bij vloed als eb, voor komt door de terugloopende golf. Op het dik zijn van het zeewater wil ik den lezer attent maken om een catastrophe te voorkomen; dan dus dubbel voorzichtig zijn, daar het een bewijs is van diepere stroomen en zuigingen in het water. Het nemen van een zeebad, twee malen per dag, is absoluut verkeerd. Het hart schijnt een dusdanigen sterken prikkel slecht te verdragen. Dat men rustig badende plotseling wat dieper kan komen vindt zijn oorzaak in banken waartusschen diepere gedeelten bespeurt men dus, vooral als niet-zwemmer, dat men door één of twee passen in het water te doen dieper wegzinkt, dan keere men onherroepelijk terug. Niets is verder verkeerder dan te denken, dat het gezonder is dieper in zee te zwemmen dan aan den kant. Therapeutisch is juist het baden vooraan in de branding het belangrijkst; men krijgt dan behalve het lichtbad als 't ware een koolzuurbad door de luchtbellen, het schuim der branding; de zandpar- tikeltjes prikkelen de huid eveneens tot functie, terwijl de flinke golfslag de huidmassage completeert. Ook zorge men niet bezweet in het bad te gaan. Het zou mij te ver voeren alle punten het baden en zwemmen betreffende, hier uiteen te zetten u kunt het vinden in een boekje, dat ik schreef over physische therapie (uitgever F. van Rossen, Amsterdam). Ten slotte een enkel woord aan u, opvoeders der jeugd, aan de onderwijzers, die een onvergetelijken indruk achterlaten bij het kindHet is zeer zeker heel leerzaam voor de kinderen, dat zij iets afweten, van de kosmographie dat zij weten, dat eb en vloed afhankelijk 'zijn van invoeden van maan en zon; maar leer hen vooral, dat die eb en vloed jaar in jaar uit slachtoffers maken, dat nog steeds door onwetendheid met die krachten verdrinken aan zee voorkomt. Kunstmatig ademhalen, zuurstof inblazen, etc. zijn voorzeker prachtige hulpmiddelen, maar meestal is het te laat het is ook hier weer: „voorkomen is beter dan genezen." NED. HERV. GEMEENTE (Ruïne Kerk). Zondag 14 Juni v.m. 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. R.-CATH. KERK. Zondag 7 uur v.m., 9V2 uur v.m. en 2 uur n.m. Overige dagen 7 uur en 73/4 uur v.m. per maand f 4.25 week- 1.25 dag- 0.30 „uur 0.10 Maandkaarten f 7.50 Weekkaarten- 2.50 Dagkaarten - 0.75 Uurkaarten - 0.40 Huur van crocquetspel p. pers. f 0.10, kinderen f 0.05 Tevens te huur: kleerkastjes, ballen, theegoed enz. COMPLETE MEUBILEERING ALKMAAR. 113 VERDRONKENOORD 115

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1914 | | pagina 3