Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Redacteur-Uitgever: C. NANNES GORTER. Adres: Losse nummers Aan H.H. Adverteerders! P. N. BALTUS Jr., Naar Bergen aan Zee! VIJFDE JAARGANG. No/3. ZATERDAG 20 JUNI 1914. JPoiision „Russenweg", te BERGEN Yerdronkcnoord 91, te ALKMAAR. van de Bergensche „Bad- Duin- en Bosch bode" zijn te Bergen (dorp) verkrijgbaar bij den heer P. J. BROUWER, en te Bergen aan Zee bij den heer D. HAASBROEK, Kantoor der Bouw-Exploitatie-Maatschappij. Mede aan deze adressen verkrijgbaar a 10 cent „HET LIEDJE VAN DEN BER- GENAAR" (woorden van Mevrouw M. van Reenen-Völter, muziek van Philip Loots). Advertentien voor de „Bergensche Bad-, Duin- en. Boschbode" worden aangenomen door den Heer Karei de Grootelaan te Bergen, die tevens belast is met het ophalen der namen voor de „Vreemdelingenlijst." Zij zullen straks weer in grooten getale komen, de vrienden en vriendinnen van het heerlijk opwekkende Bergen-aan-Zeesche klimaat! Telken jare wordt het aantal grooter van hen, die er rust en ontspanning komen zoeken aan het breede strand, met zijn krachtigen en verkwikkenden golfslag! Maar toch. willen wij er aan de hand van een ons gezonden brochure van den badarts Dr. M. Bockhorn, eens op wijzen, dat de tijden, waarop men alleen in Juli en Augustus naar het zeebad gaat, voorbij zijn, dat men integendeel hoe langer hoe meer de waarde begint in te zien van zeebaden en zeeklimaat ook gedurende de overige zomermaanden. Men raadplege echter eerst steeds zijn huisdokter! De Lente. Hij, die werkelijk rust en ontspanning noodig heeft, vindt daartoe geen beteren tijd dan de lente (einde April, Mei en Juni) en in den herfst om lichaam en geest te verfrisschen en krachten te verzamelen en het overige gedeelte van het jaar te werken. Het gadeslaan van de ontwakende natuur, de vogelwereld, het door de zon beschenen zeewater, de tinten bij het op- en ondergaan van de zon, de heerlijke, zuivere, door de zon verwarmde lucht, dit alles is voor den overspannen bewoner eener groote stad, die last heeft van de drukte, het stof en de vuilheid van de stad, een bron van zuivere verkwikking. Den geheelen dag kan hij buiten zijn, dat voor hem een ongewoon genot is. De wandelingen langs het strand met bun, bijna bij eiken voetstap, geboden geleg&nbjejd om iets gade te slaan, werken kalmeerend 'óp zenuwzieken. De verschil lende geneeskrachten, de vochtigheid der lucht, welke, vergeleken bij het vaste land, zeer belangrijk is, de voortdurende zonne schijn, de verhoogde werking van de huid, de masseerende, wrijvende beweging der lucht, veroorzaken een samentrekken van de huid en de huidvaten, eene soort gymnastiek, welke ontspannend werkt. Het ozongehalte der lucht, als kenmerk van de zuiverheid, is immers in de lente het grootste. Het zoutgehalte van de lucht aan het strand bedraagt bij zeewind 0,1 gr. op 1 cbm. In welken graad de radioactiviteit en de elec- triciteit der lucht werkzaam zijn, moet men nog nauwkeuriger nagaan. Dat zij invloed hebben is echter zeker. Zomer. Het tegenwoordig geslAcht verlangt bij het stadsleven, de hoogere eischen, welke ons gesteld werden, en naar mate elke betrek king meer lichaams- en geestkracht vereischt dan vroeger, naar een voldoenden tijd van ontspanning. Vooral voor kinderen is het te betreuren, dat men de zomer- en herfstvacanties niet ineensmelt, opdat het mogelijk zou zijn, het jeugdig lichaam, dat nog in het tijdperk van ontwikkeling is, wat langer ontspanning te bezorgen. Het zou dan ook gemakkelijker zijn de meestal in Juli en Augustus plaats hebbende hitte te ontloopen en bovendien, hoe langer men ergens kan blijven, des te langer duurt ook de uitwerking daarvan. De tot nu tóe-gewone badkuren van 34 weken zijn bij kinderen, die werkelijk ontspanning noodig hebben, niet van duurzaam nut; zij moesten er op zijn minst drie maanden kunnen blijven. Waar hebben de kinderen toch zulk eene vrijheid van bewegingen als aan zee? Nergens vinden zij zulk een stof vrije lucht, welke zij in hun longen kunnen opnemen, nergens zijn de zomersche dagen zoo lang en werken zoo gunstig als aan de zee. De langzame verwarming van het water bewerkt een lagé dag-temperatuur; de hoogste temperatuur heeft men daar dus niet omstreeks den middag maar eenige uren later. De beweging en de vochtigheid van de lucht, dragen er het hunne toe bij, dat men geen overstelpend gevoel van hitte krijgt; waar kan dus hij, die zenuwziek is of be hoefte aan ontspanning heeft en hij, die veel te lijden heeft van de hitte, zich beter be vinden dan aan zee? De opwekkende invloed van het zee klimaat blijkt verder uit eene verbetering van de stofwisseling, uit vermeerdering van eetlust, een gezonden slaap, krachtiger adem haling, vermindering aan bloeddruk en af name van te snellen polsslag. Herfst. Wanneer dé tijd van de kinderdrukte voorbij is, waarvan men op groote, uitge strekte stranden echter weinig bemerkt, dan komt de herfst, waarin oudere menschen ontspanning gaan zoeken. Doordat de warmte het water lang warm houdt, heeft men aan zee in den herfst, tot November toe, som tijds warme dagen. De geringe afwisseling aan temperatuur en de invloed der zon, zijn oorzaak, dat het aan zee nog betrekkelijk zacht is, als men op het vaste land reeds gevoelige koude dagen heeft. In dit opzicht heeft de Noordzee hier ook voor op de Oostzee, zooals dan ook reeds uitgemaakt is, dat de Oostzee meer vasteland-klimaat heeft en de Noordzee meer een zee-klimaat met zeewind. Regendagen zijn daar in den herfst zeld zaam. De kleuren der ondergaande zon zijn in dezen tijd van het jaar het prachtigst; ook deze natuurverschijnselen, het gadeslaan van de, afwisselend, door het verschillend opvallen van het licht, getinte golven, van ebbe en vloed, behooren tot de genees krachten van het zeeklimaat. Winter. De zon heeft ook in den winter haar in vloed op den mensch en steeds grooter wordt het aantal zieken, die niet meer in een zuidelijk klimaat, in Italië of Egypte, maar in een zeebadplaats genezing zoeken. Evenals de doctoren zomers een groot aantal bleeke, slappe en magere kinderen naar zee zenden, is ook een lang verblijf aldaar in den winter, waar de kinderen een kapitaal bijeenbrengen, waarop zij hun ge- heele leven kunnen teren. De waarnemingen hebben aangetoond, dat de invloed van het klimaat in den winter bijna nog ingrijpender is, dan in den zomer. Haeberlin heeft uitgemaakt, dat de kleur stof van het bloed en het aantal der roode bloedlichaampjes, in het zeeklimaat niet alleen toeneemt, maar ook, nadat men op het vaste land is teruggekeerd, nog ver hoogd blijft. Zeer eigenaardige resultaten kan men verkrijgen bij verweekelijkte, vatbare kinderen uit een zwak geslacht, als zij er geruimen tijd, tot zelfs een jaar toe, in een zeeklimaat blijven en daar de school be zoeken. Voor een winterverblijf is, tengevolge van de zoo even vermelde, zachte temperatuur, en 'de geringe verschillen daarin, de lange duur van den zonneschijn en de vochtigheid der lucht, de kust aan de Noordzee, met haar eilanden, de beste plaats. Het Noordzee klimaat is niet ruw, zooals men wel eens beweert, maar even gunstig als dat van de badplaatsen op het vaste land, zooals b.v. Wiesbaden en menig zonnig gelegen dorpje in de Rijnprovinciën. Meteorologische waar nemingen, gedurende een tal van jaren, hebben bewezen, dat van November tot

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1914 | | pagina 1