Oi'Vf tl- Redacteur-Uitgever: C. NANNES GORTER. Adres: Losse nummers Waarom men in de Badcourant moet adverteeren! Goedkoop reizen en niet te dure prijzen. Zomertijd. VIJFDE JAARGANG. No. 4. ZATERDAG 27 JUNI 1914. Er wordt wel eens gezegd, dat reizen in ons land zoo duur is en de prijzen in hotels en pensions zoo hoog zijn. Maar dat is niet waar Wat het eerste betreft, verwijzen wij naar onderstaande cijfers .en wat het tweede aan gaat, een officiëel onderzoek, ingesteld door de Maatschappij van Nijverheid, heeft het tegendeel aan het licht gebracht. Wat nu speciaal Bergen en Bergen aan Zee betreft, iedereen die maar even nédenkt en dus wéét, dat de alhier gevestigde hotel- en pensionhouders hun zaken slechts in een klein gedeelte van het jaar kunnen maken, zal moeten toestemmen, dat, waar goede voeding en ligging wordt verlangd, de prijzen hiermede in behoorlijke overeenstemming zijn. - - Het duurst zijn de spoorwegen in Engeland. Men roept er wel eens over, dat daar de 3e klasserijtuigen zooveel beter zijn ingericht dan op het vasteland, doch vergeet daarbij gewoonlijk dat men in Engeland voor de 3e klasse bijna even veel betaalt als bij ons voor de eerste. Conclusie: Bereist uw eigen land en laat voor het doorbrengen van uw vacantie uw anker vallen in 't liefelijk gelegen Bergen of in onze aantrekkelijke badplaats Bergen aan Zee! I Pension „Kussenwea", te BERGEN l Verdronkenoord 01, te ALKMAAR. België 4.52 3.08 1.83 Idem, retourkaarten (slechts 2 dagen geldig) 3.63 2.48 1.45 Denemarken 4.95 3.14 1.82 Duitschland 4.20 2.70 1.80 Engeland 6.25 4— 3.15 Frankrijk 5.38 3.63 236 Idem, retourkaarten 4.04 2.91 1.89 Italië tot 200 K.M. 6.12 4.28 2.77 (zonetar.) bij 400 K.M. 5.42 3.70 2.40 (zonetar.) bij 600 K.M. 4.83 3.20 2.06 Nederland 3.25 2.45 1.62b Oostenrijk, gew. trein 4.50 2.75 1.75 sneltrein 5.94 3.63 2.31 Zweden bij 40 K.M. 4.12 2.48 1.65 (zonetar.) bij 200 K.M. 3.96 2.38 1.58 (zonetar.) bij 600 K.M. 3.30 1.98 1.32 Zwitserland 5.3.51 2.50 Idem retourkaarten 3.75 2.40 1.56 In Denemarken, Duitschland en Zweden komt hierbij voor het gebruik van sneltreinen nog een verhooging in den geest van den bijslag, die hier te lande voor het gebruik van D-treinen geheven wordt. Bovendien zijn in Duitschland alle plaatsbewijzen onder worpen aan de befaamde Fahrkartensteuer. Uit de bovenstaande tabel blijkt, dat het Nederlandsche tarief feitelijk het laagste is, met uitzondering van het Zweedsche voor afstanden boven 200 K.M. in de 2e en 3e klassedaartegenover staan echter onze kilometerkaarten, die veel goedkooper zijn. Ook de Zwitsersche retourkaarten 2e en 3e klasse zijn iets goedkooper, doch duurder dan onze kilometerboekjes; alleen de Bel gische retourkaarten 3e klasse blijven iets daaronder, maar deze zijn slechts twee dagen omdat men dus de zekerheid heeft, dat door de Badcourant de annonce gebracht wordt onder de oogen van een zeer koop krachtig publiek; geeft daarom fluks uw advertentiën op aan onzen Vertegenwoordiger, den Heer P. N. BALTUS Jr., Karei de Grootelaan te Bergen, en leest het volgende met aandacht: Er waren eens twee winkeliers, zij heetten [Jaap en Steven, Zij dreven zaken in het klein, waarvan zij [moesten leven. Toch droomden zij van grooten bloei en [uitgebreide zaken, En beiden dachten midd'len uit om tot dat [doel te raken. Jaap dacht„Als ik wat winnen wil, dan moet [ik ook wat wagen, Dan moet ik adverteeren gaan zoo noodig [alle dagen Dan kijkt geen sterv'ling in de krant, of mijn [naam moet hij lezen! Dan ziet hij telkens weer opnieuw: „bij Jaap [daar moet je wezen!" Zóó dacht en deed de wijze man, maar niet [alzoo deed Steven; Hij was een man van d'ouden tijd voor zichtig in zijn streven! Hij gaf geen cent onnoodig uit! Nooit zou [hij adverteeren. „Mijn vader heeft het nooit gedaan, waarom [zou ik 't probeeren De menschen, die mijn klanten zijn, die [zullen dat wel blijven! Die loopen toch niet naar de lui, die in de [kranten schrijven!" En ging hij 's avonds bij zijn haard de [advertenties lezen, Dan sprak hij: „Centen wegegooid! Ik zal [zoo gek niet wezen!" En zoo werd Steven nimmer rijk, maar Jaap, [die adverteerde, Kreeg nieuwe klanten met den dag en zijne [zaak floreerde. van de Bergensche „Bad- Duin- en Bosch bode" zijn te Bergen (dorp) verkrijgbaar bij den heer P. J. BROUWER, en te Bergen aan Zee bij den heer D. HAASBROEK, Kantoor der Bouw-Exploitatie-Maatschappij. Mede aan deze adressen verkrijgbaar a 10 cent „HET LIEDJE VAN DEN BER- GENAAR" (woorden van Mevrouw M. van Reenen-Völter, muziek van Philip Loots). Omdat men daardoor de talrijke bewoners van Bergen, Bergen aan Zee en Alkmaar kan bereiken omdat alle tijdelijk hier vertoevende logé's en badgasten de vreemdelingenlijst der Bad courant inzien omdat men daardoor vele vroegere gasten, aan wie de Badcourant verzonden wordt, herinnert aan wat zij vroeger hier genoten hebben omdat de Badcourant in verschillende hotels, naar stoombootondernemingen en op leestafels wordt verspreid; omdat zij verzonden wordt aan eenige honderden landgenooten van naam en stand Dat voorts het reizen in Nederland niet duur, maar zelfs goedkoop is, volgt uit de cijfers, die wij aan de „Kampioen" ontleenen. Het goedkoopste reist men in Zweden, waar voor langere reizen slechts 1.32 ets. per kilometer 3e klasse betaald wordt. Wat menigeen niet denken zouonder de landen, waar men het goedkoopst per spoor reist, staat Nederland in de eerste rij. Dit bewijzen de volgende cijfers. De prijzen zijn herleid in Nederl. centen per kilometer: le kl. 2e kl. 3e kl. Nü gaan wij den vollen, gouden zomertijd tegemoet! De langste dag is voorbij en de komende dagen moeten ons het ouwerwetsche warme weer brengen, dat zoo'n gunstige factor is voor de ontwikkeling van onze badplaats. Moge de stralende zon, die uit een blauwen hemel gloed en kleur geeft aan het opge wekte en opwekkende strandleven, ons eenige weken achter elkaar haar milden zegen schenken, opdat wij vol verrukking ons de aanvangswoorden van Balthasar Verhagen's „Zomerdroom" kunnen herinneren: Zie 't Hart, dat in alle eeuwigheden Als onuitputtelijke bron Van Liefde en Vreugd wordt aangebeden: •O zie, mijn kind, de Zomerzon! Nu dringen alle duist're atomen Met wild verlangen naar het licht, Ontwakende tot Schoonheidsdroomen, En Vreugde is aller hoogste plicht. Want Leven is naar Schoonheid trachten, En Vreugde is Schoonheids diepe zin, Wie haar zich tot bewustheid brachten, Ontvingen Liefde tot gewin.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1914 | | pagina 1