J Nieuwsberichten. Vervolg Vreemdelingenverkeer. Bij particulieren of op zichzelf wonenden 4, Duit. Heb je de akten Gezag. Hier zijn ze. In naam des Konings. Eerst zullen wij dien vervloekten dichter, dien Pierlala executeeren. En daarna Jan Klaassen, dien spullebaas. De heele garde robe zullen wij verkoopenHihi Duit. Waarom lach je? Gezag. Hi-hi-hi! Dan staan de sujetten naaktBegrijp je. En d'r zijn mooie vrouwen bij. Duit. Flink zoo. Gezag. Weet je, als ik een kunstenaar kan executeeren, doe ik net als een kat met een muis. Ik geef hem telkens kleine uitstelletjes van executie. En dan opeens, knauw, dan doe ik mijn grooten sprong. Dan wreek ik de burgermaatschappij. Duit. Flink zoo. Gezag. Let op. Nou zal je hem zien springen. Hij is al dichter en zanger en muzikant. Nu wordt ie er danser bij. (Zij naderen beiden Pierlala. Gezag legt Pierlala, die nog altoos gebogen over Katrijn staat, haar met zijn lied vertroostend, de hand op den schouder. Pierlala richt zich verschrikt op). Pierlala. Raak mij niet aan. Wie zijt gij, dat gij stoort Den dichter in zijn heiligst oogenblik, Wanneer hij ander smart door schoonheid [troost. Gezag. Zie je dit lint, met de kleuren van de vaderlandsche vlag? Zie je deze penning, met het wapen van den Koning. Zie je deze acten, in naam des Konings. Nu weet je, wie ik ben. Pierlala. De Koning zendt zijn dienaar tot den dichter Ween niet Katrijn, want mijn roem wordt [de jouwe, Ik heb mijn vaderland oneindig lief Pierlala begrijpt de vraag niet van Gezag, die met een: „Wil je betalen?" begint. „Ik strooide 't goud rond van mijn rijke ziel"Maar ja, de dingen hééft hij gehadèn de gouden pen, waarmee hij zijn liederen schreef, èn den omslagdoek met bloemen bestikt, voor de liefste, wier zolderkamertje feestzaal werd, èn de enkele flesch oude bourgogne, èn het luchtkasteel met de karossen, èn de guitaar met snaren. Betalen kan Pierlala niet dus wordt hij geëxecuteerd. Zijn bezittingen wat heeft Pierlala behalve de groote, de beroemde knoopen van Pierlala's jas? Die worden hem afgeslagen op één na. De laatste leert de wet mag hij houden. Want anders staat hij met open jas in de kou en kan enkel nog sterven Zinnebeeldigheid en drastische werkelijk heid zijn hier gelukkig dooreen gemengd doel-treffend en fraai. We hebben erbij gedacht aan den hedendaagschen minnaar der Pierrot-figuur in Frankrijk, aan den teekenaar Wil lette, die immers zelfs een blad gesticht heeft, dat hij Le Pierrot heeft gedoopt. Behalve zijn knoopen, moet de arme Pierlala al de snaren van zijn speeltuig op een na missen, doch hij blijft nu tokkelen op de quint. Zal nu zijn Stil en fijn 't Liedeke mijn? Wie bemint, Rijkdom vindt, Zelfs op de quint. Jan Klaassen is nu aan de beurt voor Gezag. Katrijn recipieert met„me man is niet thuis". Gezag gelooft niet aan de uit vlucht en het slot is, dat Jan Klaassen, terug uit de kroeg, den deurwaarder den hoogen hoed slaat over de ooren. Dit is van het spel het eerste gedeelte. Het verplaatst naar het landgoed der edel- vrouw Amiante (mevrouw Grothe—Twiss), wier dochter Guldenmond (mej. Dora Brond- geest) de bruid is van Rijklof (W. Roest van Limburg). Met de speelnooten vermeidt het bruidspaar zich in het park en evenals in het dezen winter hier te Rotterdam ge speelde „Zijn Heilige" van Mevrouw Van Ammers—Küller, komt er een „Hei 't was in de Mei" op de planken, welke hier een dennennaaldenvloer zijn. Een „stuivertje wisselen" volgt op het patertje, een blinde man op het stuivertje-wisselen. Dan komt Jan Klaassen den woonwagen uit en vrouwe Amiante huurt hem voor een vertooning. Zoo wordt dus een groot deel der spelers aanschouwers. Jan Klaassen en zijn troep zullen het spel vertoonen van het huwelijk-om-het-geld. Hunne dochter Clasine (Mej. Jeanne Ruygrok, die heel lief zong) bemind door Pierlala; ten huwelijk gekocht door Berlino, den parvenu, ons in het begin van het stuk reeds als De Dood verschenenals verdrukte onschuld ver dedigd door Hidalgo. Deze tooneeltjes „deden" het ook wel, vooral dank zij hun korten duur en de geestige wendingen in gedachte en woord. Berlino wil de rechten van Hidalgo koopen. Maar: „men wordt geen edelman, men is een edelman. Het is een recht van geboorte, verleend bij de gratie Gods." „Ik, antwoordt de geldzak, wil het recht koopen bij de gratie gouds" Natuurlijk legt Hidalgo het tegen den rijk aard af, niettegenstaande ook naar hem eene vrouweziel smacht: de romantische jonk vrouw Swanhilde (mej. Ita Mees). Ongelukkig blijkt Swanhilde, behalve romantisch, „kin derlijk" genoeg om naar weelde te verlangen, die een arme edelman niet kan geven. Hidalgo zal zijn luchtkasteel moeten op offeren Dies verkoopt Hidalgo terwille van haar zijn zwaard met het kruis voor een zak met geld en tusschen Clasina, Jan Klaassen's dochter, en Pierlala, heeft dit onderhoud vol bedreigingen plaats: Clasina. En waar Pierrot, wij zullen wonen gaan? Pierlala. In rozengeur en bij den schijn der maan. Clasina. En wat voor schoone kleeren zal ik hebben Pierlala. 'k Vraag al de spinnen om haar schoonste webben. Clasina. En welk kleinood krijgt Uw aanstaande vrouw? Pierlala. Een roze roos met parels van de dauw. Clasina. En krijg ik ook een ring als huwelijks- pand? Pierlala. Die ga ik koopen in kabouterland. Pa en Ma Klaassen zijn verdeeld in hunne voorkeur, ma laat het gevoel werken, pa het verstand, en diezelfde verdeeldheid is in Clasina: „Mijn hart koos Pierlala, mijn hoofd BerlienOpdat haar hart overwinne, moet de dichter verdrinken. Dan sterft ook zij en haar vader doodt Geldzak. Dit dus wendt Jan de Spullebaas zich tot de Edele Vrouw dit is het droevige spel vol vroolijkheid, of het vroolijke spel vol droevigheid elke lach op dit onder- maansche is het begin van een traan De aandacht der werkelijke toeschouwers wordt nu weer gekeerd tot hen, die voor toeschouwers hebben meegespeeld, er volgt nog een dans en met den optocht van den bruidsstoet besluit heel het spel. H.H. Hotel- en Pensionhouders worden dringend verzocht hun lijsten met de namen der vreemdelingen tijdig aan het gemeente secretarie te bezorgen of door onzen agent Baltus te doen afhalen tegen wekelijksche betaling van 1 cent per persoon of per kind. Losse blaadjes papier kunnen door ons persoonlijk niet worden aangenomen, dan komt er verwarring Het Concert-Bureau Fernhout 8* Co., dat reeds menige artist van naam alhier introduceerde en hier mede zeker den zomergasten een genoegen doet, heeft voor a.s. Maandagavond in „De Rustende Jager" wederom eenige kunstenaars uitgenoodigd, die ons zeker een genotvollen muzikalen avond zullen verschaffen. De heer Sam Swaap trad reeds meermalen hier op en van Mej. van Zijp en den heer Hoorenman hoorden wij zóóveel goeds, dat wij gaarne een woordje ter opwekking schrijven, om dit Concert te gaan bezoeken. Kaarten voor de openlucht-uitvoering van „Pop- pekast" op 26 Juli, zijn van af heden te verkrijgen in den Berger Kunsthandel van den heer Brouwer. Plaatsen zijn te bespreken a 10 ets. per plaats. Onder groote belangstelling zijn de Tennis-wed- strijden te Bergen aan Zee begonnen, die morgen middag zullen eindigen. Men kan in het Parnassia- park van het spel genieten op de banken, die rondom het tennisveld zijn geplaatst. In den Berger Kunsthandel worden de tekstboekjes van „Poppekast" verkrijgbaar gesteld. Ter gelegenheid van de tennis-wedstrijden aan zee is op eenigszins feestelijke wijze het keurig inge richte theehuis geopend, waar meisjes in smaakvolle costuums bedienen. Onder de eerste bezoekers behoorden Mevrouw Amy Orothe—Twiss uit Hil versum en de heer Bernard Canter uit Rotterdam. Wij zaten op een hoog duin en genoten van het heerlijk vergezicht over zee, bosch en polder. Wat is het hier toch verrukkelijk hè? Wat 'n kalme gemoedsstemming krijgt menniets als vrede en rust alomme! Ik zou twee woorden willen spreken, werd gerepliceerd, die alles uitdrukken wat hier te zeggen valt Welke dan? Stille pracht! Gelijk héb je! Het programma van het Concert door „Bergen's Harmonie-Orkest" (directeur de heerJ.M. Otto), op Donderdagavond 23 Juli a.s. in de muziektent, is als volgt: 1. „De Vredesvlag" pas redouble v. Bauwens 2. Ouverture de concertA. Friebis 3. „Les frères jumeaux" polca de concert avec de pistons (soli) I. B. Kolkman 4. „Corte de fée" FantaisieF. Minet 5. „Le Moissonneurs"L. Voussure 6. „Müsolonglu", Ouverture F. Herold 7. „La Rêveuse", ValseJos. Bauwens 8. „Fête dans les montagnes" Fantaisie Ed. Kiesler Op de jongste uitvoering, die druk bezocht was, werden luide bravo's geuit en veel handgeklap gehoord na het spelen van „Het liedje van den Bergenaar". Ja, in het bosch werd het zelfs al mee gezongen! Zóó gaat het goed! Verloren te Bergen: (inlichtingen Gem. Secretarie) een abonnement trein Alkmaar—Schagen, zich be vindende in een portemonnaie waarin ook nog sleutel en plm. f 3.50; een gouden damesring waarop een half maantje van blauwe steen, waarom heen kleine pareltjes, voorkant ring opengewerkt; een breed gouden ringetje met rood steentje. Gevonden: een bruine portefeuille waarin naam kaartje P. A. Macus, enz.; een zwart lederen portemonnaie inh. 81 cent; Gevonden te Bergen aan Zee: (inlichtingen bij rijksveldwachter Strooker) een bruin lederen porte monnaie inh. 1 kwartje, 1 dubb. en V2 cent; een gouden broche. Verloren: (inlichtingen hotel Nassau-Bergen) een safieren broche, langwerpig met parel in het midden. Hotel „Nassau Bergen". AANGEKOMEN en VERTROKKEN: Frauleins G. en J. Loewenthal, van Berlin, 2 pers. Mej. D. v. Eeghen, Aardenburg, 1 Hr. en Mevr. J. Piena Az., Rotterdam, 2 Fam. A. Herzfeld, Dusseldorf, 2 Mr. de Lange, Alkmaar, 5 Luit. Baron Bentinck, Amersfoort, 1 De Hr. R. Rump, Amsterdam, 1 C. Peereboom, 1 Pension „Prins Maurits". Fr. M. Frins, van Berlin, 1 pers. Villa „Paulina". Fam. Prof. Feldmann, van Delft, 5 pers. Villa „Tine". Fam. Dr. Reuvens, van Oosterbeek, 3 pers. Villa „Wijde Blik". Fam. G. S. Tellander, van Hilversum, 6 Pension „Wilhelmina". Fam. C. Rueb Cz., van Rotterdam, 3 pers. Dames Milders, 2 F. Horsting, Nijmegen, 1 Fam. G. M. Denik, Amsterdam, 9 Vermaas, Hilversum, 3 Villa „de Zeemeeuw". Fam. Prof. M. de Haas, van Delft, 5 pers. Mevr. Sandberg van Reede en kind, van Amsterdam, 2 pers. Van Eedenstraat. Fam. Otto Deter, van Breslau, 7 pers. Pier-Panderstraat. Prof. J. D. v. d. Waals, van Amsterdam, 6 pers. Zeestraat. Fam. A. Heybroek, van Hilversum, 11 pers.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1914 | | pagina 2