Redacteur-Uitgever: C. NANNES GORTER. Adres Baden in Zee. Nieuwsberichten Vervolg Vreemdelingenverkeer. BERGEN AAN ZEE. ZATERDAG 24 JULI 1915 ZESDE JAARGANG. No. 8. Hotel „Do Rustende Jager" to BERGE> of Verdronkenoord o. 01, te ALKMAAR. Het werkje van Dr. Varenkamp „Physische therapie" bevat nog meer practische wenken, die wij gaarne onder de aandacht der bad gasten brengen, wijl zij er hun voordeel mede kunnen doen. Men behoort, zegt hij, na een verfrisschend bad te krijgen een gevoel van welbehagen en welbevinden, van verhoogde veerkracht, een gevoel, alsof zoowel lichamelijke als geestelijke vermoeienis totaal verdwe nen is. Wanneer men zich echter na het bad, zoowel binnen- als buitenbad, inplaats van frisch en opgewekt, onwel en rillerig ge voelt, dan bestaan er 2 mogelijkheden le. men is te lang in het bad geweest 2e. men kan niet tegen het bad. Een voorzichtig genomen herhalingsproef zal de uitspraak doen. Stapt men voor het eerst in zee, dan kan door den sterken kouden prikkel een groote beklemming op de borst ontstaan. Dompel dan niet direct geheel onder, maar bespren kel eerst hoofd, borst, rug en buik met het frissche zeewater, of vang de aanrollende golf met den rug op in half zittende, half staande houding. Wanneer gij een zeebad genomen hebt, raad ik u aan niet onmiddellijk daarna in een badstoel te gaan zitten, maar liever een half uurtje rond te wandelen. Zijt ge na het bad wat rillerig geworden, neem dan een warm kopje bouillon of een kop sterke koffie. Alleen flinke, krachtige personenen mogen het zeebad dagelijks nemen zoodra men patiënt of herstellende is zal de arts aan te geven hebben het aantal en den duur der baden. Niets is verkeerder dan te den ken, dat zij, die het grootste aantal baden hebben genomen, ook steeds het meest zullen meedragen van de kuur. Ook hierbij is één rustdag per week aan te bevelen. Wanneer een druppel zeewater in het oor gekomen is, hetgeen zich in den regel doet kennen door heftige pijnen, houdt dan het hoofd horizontaal om te trachten den drup pels er wederom uit te laten loopen: lukt dit niet dan kan men trachten met een waterpropje, trechtervormig opgevouwen, het zeewater op te zuigen of als olie in het badkantoor bij de hand is hiervan indrup- pelen, om daarna direct naar een badarts te gaan. Het trommelvlies laat niet met Zich spotten! Naar wij vernemen hebben verschillende pension houders binnen de gemeente Bergen ten aanzien van pensiongasten, die zich hadden verbonden om voor koi teren of langeren tijd hun pensions te komen be trekken, doch die op grond eener in hun oog alhier voorkomende epidemische keelziekte gemeend hebben zich van hunne verplichting zonder schade vergoeding ontslagen te kunnen rekenen, bij den alhier gedurende de zomermaanden gevestigden Alk- maarschen advocaat, Mr. A. Dorbeck, rechtskundige hulp ingeroepen, ten einde hun goed recht op schade loosstelling geldend te kunnen maken. Gelukkig zijn in tegenstelling tot de houding van evenbedoelde pensiongasten er ook gevallen te con- stateeren, waarin pensiongasten, die thans deze ge meente meenen te moeten mijden, geheel vrijwillig schadevergoeding geven aan degenen, met wie zij omtrent hun verblijf alhier hadden gecontracteerd. Oelijk wij reeds eerder in de „Badbode" opmerk ten, is ons van alleszins gezaghebbende zijde uit drukkelijk verklaard, dat e-. geen reden bestaat om op grond van enkele zich hier en daar voordoende lichte gevallen van keelontsteking de gemeente Bergen niet te bezoeken. Nieuwe gevallen zijn er niet bijge komen. Ondanks het hoogst ongunstige weder was het kerkconcert, dat wij aan het initiatief van het concert bureau van Gebr. Spanjaard te Alkmaar te danken hebben, Donderdagavond goed bezocht, terwijl het bij alle aanwezigen een aangenamen en zeer gunsti- gen indruk heeft achtergelaten. Ware het orgel beter gestemd geweest, dan zou de uitvoering in alle op zichten artistiek genot hebben geschonken. Met haar machtig geluid van edel gehalte, heeft Mej. Angelique Bakker uit Amsterdam de gewijde liederen heerlijk-mooi gezongen, terwijl de heeren D. Adriaanse, leeraar voor cello en A. Kooger, organist te Alkmaar, een indrukwekkend en volkomen gaaf samenspel te genieten schonken. Ook de begeleiding dezer kunstenaars bij de zangnummers verdient alle lof! De door eenige families alhier nieuw aangelegde tennisbaan aan de Prinsesselaan zal dezer dagen worden geopend. Wegens plaatsgebrek kunnen wij eerst in een vol gend nummer bijzonderheden over deze keurig in gerichte baan mededeelen. De directie van de stoomzuivelfabriek „Wilhelmina" aan den Bergerweg deelt ons mede, dat deze fabriek voor belangstellenden gaarne ter bezichtiging zal worden gesteld, indien hiertoe het mondelinge of schriftelijk verzoek aan het kantoor: Schoolstraat 1 te Alkmaar gedaan wordt. Wij kunnen een bezoek aan deze keurige, volkomen zindelijke en geheel naar de eischen des tijds ingerichte fabriek aanbevelen. Ook de eigenaar van het bijenpark „de Linde", de heer C. F. Blankendaal, stelt zijn bijenpark gratis voor vreemdelingen toegankelijk, bij voorkeur na zes uur. Dan is deze met de bijenteelt volkomen vertrouwde ijmker - hij is voorzitter der afdeeling Schoorl en omstreken der Ned. Vereeniging ter be vordering van de bijenteelt steeds gaarne bereid alle mogelijke inlichtingen te geven. Wij brachten er dezer dagen een gezellig uurtje door en hebben, dank zij des heeren Blankendaal's voorlichting, heel wat van de bijenteelt vernomen, dat ons geheel onbekend was. In „De Rusjende Jager" zal op Maandag 9 Aug. de bekende liedjeszanger en conferencier Jean Louis Pisuisse optreden; op Vrijdag 13 Aug. de Vlaam- sche zanger Emiel Hullebroeck; op Woensdag 18 Aug. de heer en mevrouw Speenhoff. Te Bergen is gevonden; een broche (vorm oud zilveren munt) aan 't zeestrand; een zilveren broche (Zeeuwsche knoop) op den Bergerweg; een bos sleutels nabij den Franschman; een grijze redicule waarin een grijze ceintuur, op de Oude Prinsweg. Er is verloren: een schildpadden dameslorgnon, waarin een zilveren ktttingeen zwart zijden sjaal; een witte tusschenrok, gemerkt H O. Inlichtingen te bekomen ter Gemeenta-Secretarie. Hotel „Nassau-Bergen". Frl. A. Wilmersdorffer, van London. Frl. G. Wilmersdorffer, Louis Rettig, Brussel. Fam. F. Klein, Amsterdam. Jonkvr. K. v. Nahuis, Arnhem. W. H. van Leeuwen, Delft. G. Kooij, Doorn. Mile. E. de Kempenaer, Amersfoort. Mile. M. Lewe v. Middelstem, Fam. A. M. Dikkers, Hengelo. Pension „Frisia". Fam. Dr. D. J. Hulsshoff Pol, van Utrecht, 2 pers. De Hr. P. G. Hulshoff Pol, 1 Mevr. H. v. d. Vegte, Bussum, 1 G. M. Kraaij, 1 Prof. Reddingius, Groningen, 3 Mej. Z. Bakker, Bussum, 1 Pension „Wilhelmina". De Hr. H. Wolf, Amsterdam, 1 Fam. M. C. Deenik, 9 Fam. Dr. K. H. J. Barendrecht, Hilversum, 5 Mevr. de Westral, Utrecht, 2 VERTROKKEN: Fam. A. Bakker, van IJsbrechtum. C. Rueb, Rotterdam. Villa „Herline". De Hr. en Mevr. H. v. d. Woude, van Maarsen, 7 pers. ,'t Parkhuis". De Hr. en Mevr. J. Keppler, van Amsterdam, 6 pers. Villa „Nanno". De Hr. en Mevr. W. Vosmaer, van Nijmegen, 3 pers. Villa „Marijke". De Hr. en Mevr. Dr. H. Gorter, van Hilversum, 2 pers. Villa ,,'t Duinroosje". Fam. Mr. Nauta, van Utrecht, 8 pers.- Villa „Paulina". Fam. Prof. C. Feldman, van Delft, 10 pers. 't Postkantoor. Fam. Joh. Ketjen, van Hilversum, 8 pers. Paviljoen. De Hr. en Mevr. Mr. Chr. J. Jacobs, van Amsterdam, 2 pers. Villa „Mare". Fam. Baronesse v. Asbeck, van Woudenberg, 10 pers. Huize „Anna". Fam. Cardozo, van Hilversum, 5 pers. Villa ,,'t Westerlicht". Fam. Scheltema, van Amsterdam, 7 pers. Villa „Noviomagum". Fam. Wijtema Breuver, van Loosdrecht, 5 pers. Villa „Primula". Fam. Prof. J. D. van der Waals, van Amsterdam, 9 pers.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1915 | | pagina 1