Bergensche Bad-, Duin- en Bischbode NEGENDE JAARGANG. - No. 6 ZATERDAG 13 JULI 1918. NANNES GORTER Langestraat Redacteur-Uitgever: Een Ministeriëele circulaire. Alkmaar. Strandwandelingen. NIEUWSBERICHTEN. Verstrekking van Distributiegoederen aan tijdelijk verblijfhoudenden. De BURGEMEESTER van BERGEN (N. H) brengt ter algemeene kennis, dat bij liet Levens- middeJenbureau ten Raadhuize verkrijgbaar zijn I, voor alle tijdelijk verblijf houdenden: <7. bons voor Aardappelen. b. bons voor Kaas. II. voor tijdelijk verblijf houdende kinderen en zieken op eene schi iftelijke verklaring van een geneesheer: a. bons voor Gort. De Rijksvetkaarten, thee-, koffie- en broodkaarten, zijn in alle Gemeenten geldig. Alle andere distributie-artikelen kunnen belang hebbenden zich uit de Gemeente van hoofdverblijf laten toezenden. Verdere inlichtingen aan het Distributie-bureau (Raadhuis) verkrijgbaar. De Burgemeester voornoemd, J. VAN REENEN. Naar wij vernemen heeft de Minister van Land bouw de volgende circulaire aan de gemeentebe sturen gezonden, die echter bij navrage onzerzijds, Donderdag nog niet in het bezit van óns gemeente bestuur was. „Van verschillende zijden is opnieuw de vraag tot mij gericht maatregelen te treffen, teneinde te voor zien in de behoefte aan levensmiddelen voor per sonen, die in deze maanden tijdelijk buiten hunne vaste woonplaats vertoeven. In verband hiermede heb ik de eer u mede te deelen, dat ik bereid ben aan daartoe in aanmerking komende gemeenten een vermeerderde hoeveelheid van enkele der gerant- soeneerende Regeeringsartikelen te doen toekomen, in evenredigheid met de tijdelijke toeneming der bevolking, die in zoodanige gemeenten zich zal voordoen. De betreffende gemeenten gelieven daartoe aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen opgave te doen van het aantal personen, dat vermoedelijk tegelijk in hun gemeente zullen vertoeven. Het R. D. K. heeft het recht van de gemeente besturen te vorderen, dat na afloop van iedere week een opgave aan haar gedaan wordt van het aantal personen, dat in die week tijdelijk verblijf hield in de betreffende gemeente, den duur van hun verblijf en de gemeente waar deze personen gedomicilieerd zijn. Met het oog op de voorhanden voorraden kan voor deze personen beschikbaar worden gesteld: aardappelen, vleesch (of eenheidsworst), kaas, vetten, gort of havermout, vermicelli en macaroni. Om te voorkomen, dat ook in de plaats hunner inwoning de tijdelijk verblijfhoudenden distributie goederen kunnen betrekken, is eerige controle ge- wenscht. De meest eenvoudige en atdoende handel wijze lijkt inij, dat de belanghebbende in zijne woonplaats op het levensmiddelenbuteau zijn bon boekjes enz. afgeeft en daarvoor teiug ontvangt een regu, een z.g. Distributie-verklaring", op vertoon waarvan in de plaats van bestemming de ter plaatse geldende bescheiden worden afgegeven. Op de achterzijde daarvan wordt bij vertrek uit de gemeente een stempel geplaatst, ten blijke, dat de houder aan de plaatselijke distributievoorschriften heeft voldaan. Tevens wordt als datum daarop vermeld de laatste dag van de periode, waarvoor belanghebbende plaatselijke distributiebescheiden ontvangen heeft. Een model van zoodanige vei klaring is afgedrukt in „St.-Ct." 156. Tegen inlevering van de behoorlijk afgestempelde kaart, kan belanghebbende weder bij zijne terug komst in het bezit van zijn bonboekjes c.a. worden ■gesteld. Bij eene zoodanige handelwijze ondervindt de administratie minder belemmering en moeilijkheden, dan indien de inlevering van bonboekjes in de tijdelijke verblijfplaats wordt verlangd, welke maat regel bovendien geen afdoende controle waarborgt". Nu in de laatste jaren onder onze landgenooten de lust tot wandelen is toegenomen, ja, langzamer hand als een soort van sport is erkend geworden, zij het mij vergund den lezers van dit blad opmerk zaam te maken op een terrein, waar zij hun wandel- lust kunnen botvieren, maar dat daartoe tot dusverre nog veel te weinig" werd ontgonnen. Achtereenvolgens heb ik, aldus vertelt een inzender in de „Kampioen", thans stuksgewijze ons Noordzee strand afgewandeld van den Hoek van Holland tot aan den zeedijk bij Petten. Behalve natuurlijk in de onmiddellijke nabijheid der zeebadplaatsen, ziet men op het strand zoolgoed als gel wandelaars. Het is zonde en jammer, dat men die schoone gelegenheid om in de frissche zeelucht zijn beenspieren te oefenen, zoo ongebruikt Iaat; en het is dan ook daarom, dat ik dit stukje schrijf. Het is daarbij onnoodig te ver vallen in pathetische ontboezemingen over de heer lijkheid der vèrgezichten, de prachtvolle tegenstelling tusschen het schitterend blank der zonbeschenen dui nen en het majestueuze blauwe watervlak, het heerlijk wolkenspel, de koele zeewinden en de ozonrijke, gezonde atmosfeer, die alle door onze kust zoo in ruime mate worden aangeboden en die haar terecht, ook in het buitenland, beroemd maakten. Liever wil ik mij bepalen tot enkele practische raadgevingen. In de eerste plaats dan verzuime men niet te letten op den stand van eb en vloed, waarvan zoo verbazend veel van het genot der wandeling afhangt. Bij voorkeur wandele men in de uren, die aan den laagsten ebstand onmiddellijk voorafgegaan: het strand is dan breed, zoodat men dan een veel beter gezicht heeft op de duinenreeks, en de bodem is effen en hard, zoodat het een lust is er over te loopen en men niet heeft te kampen met mul zand of met een weeken grond waar men telkens inzakt. In de tweede plaats wandele men steeds van het Zuiden naar het Noorden, en niet omgekeerd. Hiervan mag in geen geval worden afgeweken, wil men niet een groot deel van zijn genot zien weg genomen. Met de zon in den rug gedurende het grootste gedeelte van den dag, heeFt men steeds den blik op de schoonste verlichtingen, die anders, tegen de zon in wandelend, grootendeels wegvallen, terwijl daarenboven door het verblindende licht het lustig uitkijken sterk wordt bemoeilijkt. En eindelijk zorge men voor een passenden, luch- tigen en schaduwgevenden hoed, liefst met breede, omklapbare randen, b. v. een padvinders- of een panamahoed. De gewone stroohoed met harde randen is veel minder aanbevelenswaardig, daar deze niet slechts minder schaduw geeft maar ook meer wind vangt en losser op het hoofd staat. Door „Alcmaria", Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer wordt Zondag 21 Juli, des middags om half twee, op het terrein van de Kennemer Sportclub aan de Nieuwpoortslaan te Alkmaar een groot Concours Hippique gegeven, gevolgd door een Springconcours voor officieren en heerrijders. Er is aan prijzen een bedrag van ƒ1500 uitgeloofd, terwijl verschillende gouden en zilveren medaljes ter beschikking zijn gesteld. De Jury zal bestaan uit vooraanstaande mannen uit de paarden- wereld. Reeds zijn vele inschrijvingen ingekomen. Zonder twijfel zal dit concours ook wel de belang stelling onzer zomergasten trekken. De vacanties zijn begonnen en daarmede is meer dan ooit een tijdperk aangebroken om uitstapjes te maken. Wij kunnen daartoe bijzonder aanbevelen een watertochtje per „Alkmaar Packet" langs de Zaan naar Amsterdam, ongetwijfeld een van de prettigste pleizierreisjes, die men in deze streken kan maken. De beide salonbooten uit den dienst Amsterdam- Zaandam varen thans door tot Alkmaar, zoodat op alle vertrekuren van Alkmaar een groote salonboot vaart. Voor de dienstregeling raadplege men de advertentie in dit nummer. Wat onze badplaatsen, alle zonder uitzondering de kleine zoowel als de groote, vóór hebben boven die van het buitenland, dat is de aanwezigheid van de zoogenaamde huif-strandstoelen, voor eiken be zoeker voor een bagatel te huur per dag of halven dag. Een morgen, een middag te Ioomen en te soezen in zoo'n gemakkelijken stoel, die voor al te groote zonnehitte en voor minder aangenamen wind beschut, dat is al een zaligheid op zichzelf. De rus tige afgeslotenheid, het stille staren over het wijde watervlak, waarover de golven in haast gelijkmatige kadans komen aangezet, de luwe sfeer, de zilte adem van de zee en de zachte schaduw of felle zonnigheid, dit alles werkt wel mee tot die volkomenheid van genot-in-rust, zoodat men haast niet weet of men zich nog op deze moeizame aarde bevindt of reeds verplaatst raakt naar het heilig nirwana, waar geen enkele zorg ons meer kwelt. Evenwel dit zij er dadelijk bijgevoegd een enkele dag aan zee verschaft u deze rust allerminst, aldus wordt in „Morks Magazijn" opgemerkt. Het tegendeel hiervan blijkt eer het geval te zijn. Men voelt zich moe en loom, zwaar in het hoofd, bijna kan men niet voort. Eenige dagen zijn er zeker mee gemoeid, voordat men geakklimatiseerd is, en dit te meer, naar gelang men een zwak gestel heeft of ondermijnd werd door overmatig werk, waarvoor men dan aan Hollands strand genezing zoekt. Een verblijf aan zee dit kan in het algemeen wel worden vastgesteld mag niet van al te korten duur zijn. Een bepaalde tijd gaat er mee heen, wie het langer kan uitbreiden, doet goed. Naast de boerderij „Zuilenhof" staat een koetshuis waarin een fraai bewerkte gedenksteen is aange bracht, waarop de woorden gebeiteld staan„De Oude Schans". Een wandelaar, die hier dikwijls voorbij komt en wiens aandacht op dezen gedenksteen was gevallen, vroeg ons naar de herkomst en de beteekenis der woorden. Wij wendden ons om inlichtingen tot den eigenaar, den heer Aug. Maschmeijer alhier, die zoo vriendelijk was het volgende te melden: „Wat den in mijn wagenhuis geplaatsten steen „In De Oude Schans" aangaat, kan ik U rriet veel mede- deelen. Jaren geleden kocht ik te Amsterdam aan de Bloemgracht een groot perceel, waarin vele jaren eene houtkooperij van fijne houtsoorten gevestigd was. Bij de verbouwing daarvan vond ik dien steen en liet dezen naar mijn huis brengen. Daar heeft hij meerdere jaren op den zolder ge legen en toen ik in Bergen mijn wagenhuis verplaatste, dat ooispronkelijk in den tuin van „Zuilenhof" stond, heb ik den steen naar Bergen gestuurd en hem in het geveltje een plaats gegeven". De directeur van „de Rustende Jager" deelt ons mede, dat hij met het gezelschap van den heer

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1918 | | pagina 1