BergensGhe Duin- en Boschbode O NEGENDE JAARGANG. - No. 8. ZATERDAG 27 JULI 1918. Redacteur-Uitgever: C. NANNES GORTER Langestraat No. 55, Alkmaar. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. NIEUWSBERICHTEN. Verstrekking van Distributiegoederen aan tijdelijk verblijfhoudenden. De BURGEMEESTER van BERGEN (N. H brengt ter algemeene kennis, dat bij het Levens- middelenbureau ten Raadhuize verkrijgbaar zijn: L voor alle tijdelijk verblijf houdenden: a. bons voor Aardappelen. b. bons voor Kaas. II. voor tijdelijk verblijf houdende kinderen en zieken op eene schriftelijke verklaring van een geneesheer: a. bons voor Gort. De Rijksvetkaarten, thee-, koffie- en broodkaarten zijn in alle Gemeenten geldig. Alle andere distributie-artikelen kunnen belang hebbenden zich uit de Gemeente van hoofdverblijf laten toezenden. Verdere inlichtingen aan het Distributie-bureau (Raadhuis) verkrijgbaar. De Burgemeester voornoemd, J. VAN REENEN. In verband met den door den Bond van Nederlandsche Noordzee-badplaatsen ge durende het badseizoen uitgeschreven foto grafiewedstrijd heeft zich eene Commissie gevormd bestaande uit de heeren H. D. A. van Reenen, C. F. Zeiler Jr. en C. Nannes Gorter, die thans op de alhier vertoevende zomergasten een beroep doet om aan dezen wedstrijd deel te nemen. In een der volgende nummers der Badbode zullen de namen der Juryleden worden bekend gemaakt; die onder voorzitterschap van den heer Ign. Bispinck te Bloemendaal de ingezonden foto's te beoordeelen zullen krijgen. Het volgend reglement is door het bestuur van den Bond van Ned Noordzee-bad plaatsen vastgesteld Art. 1. De wedstrijd is open voor alle fotografeerende Nederlanders en voor die Buitenlanders, welke in een der bij den Bond aangesloten Badplaatsen tijdelijk verblijf houden. Art. 2. De wedstrijd heeft ten doel: a. De fotografie in het algemeen te bevorderenen b. de belangstelling in- en het bezoek aan de Nederl. Noordzee-Badplaatsen aan te moedigen. Art. 3. Ingezonden moeten worden foto's op papier die geheel eigen werk naar zelf gemaakte op namen zijn. Art. 4. Formaat, procédé en aantal der foto's worden vrijgelaten, doch met een maximum van 12 stuks. Zij moeten op carton zijn opgezet, doch niet onder glas gebracht of omlijst worden. Art. 5. De foto's moeten vóór 15 September 1918 franco worden gezonden aan den heer C. Nannes Gorter, redacteur der Badbode, Lange straat 55, Alkmaar. Art. 6. Elke foto moet aan den achterkant worden voorzien van een plakstrook, waarop vermeld de titel of omschrijving van de opname, procédé en alsmede naam, met adres van den vervaar diger of de vervaardigster. Deze plakstrooken zullen binnenkort verkrijg baar worden gesteld in den boekhandel van D. Haasbroek te Bergen nan Zee en in den kunsthandel bij P. J. Brouwer te Bergen-binnen. Art. 1, Voor den wedstrijd kunnen alleen foto's ingezonden worden van landschappen van of uit den omtrek der badplaatsen of het badleven typeerende en mogen geen karakter van per soonlijke reclame dragen. Art. 8. De Jury zal bestaan uit drie leden van de Nederlandsche Amateur Fotografen-Vereeniging en twee leden van den Bond van Nederlandsche N oordzee-Badplaatsen. Art. 9. Voor elke der bij den Bond aangesloten badplaatsen kunnen door de Jury worden toe gekend de volgende onderscheidingen: 1 Verguld zilveren medaille. 1 Zilveren medaille. 1 Bronzen medaille. De foto's die bekroond zijn geworden met een verguld zilveren medaille, komen in aan merking voor de toekenning van den Eereprijs, zijnde een Gouden medaille. Door de Nederlandsche Amateur Fotografen- Vereeniging wordt bovendien uitgeloofdde groote Zilveren Plaque der Vereeniging voor de mooiste opname van de zee met wolk- en lichteffect als hoofdmotief. Aan hen geen prijswinners van wien foto's ter reproductie worden gevraagd en door hen daartoe worden afgestaan, zal een Bronzen herinnerings medaille worden uitgereikt. Art. 10. Door de inzending van foto's ter deelneming aan dezen wedstrijd geelt de inzender(ster) het recht aan den Bond van Nederlandsche Noordzee- Badplaatsen voor reproductie en publicatie der foto's ten dienste van afbeeldingen in geschriften enz., die de Bond of zijne leden in den handel zouden willen brengen. Zoo zulks niet gewenscht zoude zijn, is dit bij de inzending uitdrukkelijk te vermelden. Art. 11 In alles, waarin dit reglement niet mocht voorzien, besluit het Bestuur van den Bond in overleg met de Jury. Bij de plechtige inwijding van het nieuwe kerkje te Bergen aan Zee, die morgen op den sterfdag van Joh. S. Bach plaats vindt, zal mevrouw Hovyd Krauss— Adema een drietal liederen van Bach zingen. Het kerkje is ontworpen door de heeren H. L. baron Taets van Amerongen, architect te Zürich en gebouwd door hem en den architect Elders te Bergen aan Zee. Het beeldhouwwerk van den preekstoel is gemaakt door kunstenaars van verschillende naties: een paneel door den Belgischen vluchteling A. Termote, een door den Hollandschen beeldhouwer Ed. Jacobs te Laren, een door Lotte Benter, een Duitsche kunstenares, terwijl de tusschenstukken gemaakt zijn door den Engelschen geïnterneerde Sidney E.Ward. De gekleurde ramen zijn ontworpen door den kunstenaar Lacroix en uitgevoerd door den heer W. Bogtman te Haarlem. De preekstoel en de banken in het koor zijn ont worpen door baron Taets van Amerongen en uit gevoerd door den heer Lichtenberg te Winterswijk. In een volgend nummer hopen wij een vollediger beschrijving van het keikje en de plechtige inwijding te kunnen geven. Wij ontvingen een boekje met critieken over den kunstenaar en declamator Albeit Vogel, die hier Dinsdagmiddag, 6 Augustus, in het naiuurtheater „Koning Oedipus" komt voordragen. Wij nemen uit „Woord en Beeld" dit typeerende stukje gaarne over: „Maar Vogel als „Oedipus" is Vogel op zijn best „Geen der treurspelen, waarin deze declamator zijn veelzijdig talent doet bewonderen, geeft hem zoo de gelegenheid de majesteit van zijn klassieke houding uit te beelden, de epische schoonheid van zijn machtige stem in rijke nuanceering te ontplooien, zoo ontzettende tragiek te geven als in Sophocles' meesterwerk „Oedipus", dat tevens het meesterstuk is der dramatische kunst van alle talen en tijden. Koning Oedipus' woorden klinken uit zijn mond inderdaad als hoog bevel, prachtig trotseert zijn blinde ziener Theresias in het bewustzijn de waarheid te doorschouwen, den zienden blinde; en als hij Jokaste's teederheid veraanschouwelijkt, vervormt zich zijn wezen als tot een Grieksch beeld, buigen de slanke armen zich voor zijn smeekend gelaat en wordt de stem week van ontroering. En als de ontzettende werkelijkheid langzaam maar onontkoombaar doordringt, eindelijk met schelle zekerheid de razernij in het gefolterde koningsbrein ontsteekt en zijn onpeilbaar leed uiting zoekt in de wanhoopsklacht Wee! Wee! Zoo komt dan alles, alles uit? O zon, moge ik voor 't laatst uw stralen zien, Ik, die het licht zag van wie 't niet mocht zijn, Die 't bloed vergoot van wien het niet mocht zijn, Die omgang had met wie het niet mocht zijn, dan geeft Vogel machtiger tragiek dan Louis Bouw meester". Op de mooie gravel-banen te Bergen aan Zee zullen tennis-wedstrijden gehouden worden van 8—11 Augustus. Ook minder geroutineerde spelers behoe ven zich van deelneming niet te onthouden wijl het hier min of meer onderlinge wedstrijden betreft. De inschrijvingen worden tot uiterlijk 6 Augustus ont vangen door den heer H. D. A. van Reenen, huize „De Dennen" te Bergen aan Zee. Gespeeld zal worden: open heeren enkel spel, open dames enkel spel, open heeren dubbel spel, open gemengd dubbel spel en op.n dames dubbel spel. Een groot aantal fraaie prijzen zijn uitgeloofd, waaronder zich kleinere antiquiteiten bevinden. In den Bergenschen Kunsthandel van den heer P. J. Brouwer is weer heel wat moois te zien! Behalve nieuwe schilderijen en etsen van den heer Graadt van Roggen, waaronder pracntige duinland schappen van hier en omgeving, stelt mevrouw P. van der Hoefvan Rossem er fijn bewerkte geba tikte schilderijen ten toon. Half Augustus zal er van beide artisten en ook van den heer van der Hoef een tentoonstelling van hun werken woiden gehouden. Bovendien valt er kunstaardewerk van Klaas Veth uit Arnhem, Brouwer uit Leiderdorp, St. Lucas uit Utrecht en Arnhemsche faience te bewonderen! In de tooneelzaal van hotel „Nassau Bergen" te Bergen aan Zee zal Donderdagavond 1 Augustus Jean Louis Pisuisse optreden met internationale ca baretliederen en nieuwe Hollandsche liedjes. Als gewoonlijk zal hij door Jan Hemsing op den vleugel worden begeleid. In de afgeloopen week van Alkmaar naar Bergen fietsend, kwamen wij een Amsterdammer tegen, die

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1918 | | pagina 1