Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode NEGENDE JAARGANG. - No. 9. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1918. GORTER NANNES Redacteur-Uitgever: Langestraat Alkmaar. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. NIEUWSBERICHTEN. Verstrekking van Distributiegoederen aan tijdelijk verblijfhoudenden. De BURGEMEESTER van BERGEN (N. H brengt ter algemeene kennis, dat bij het Levens middelenbureau ten Raadhuize verkrijgbaar zijn I. voor alle tijdelijk verblijf houdenden a. bons voor Aardappelen. b. bons voor Kaas. II. voor tijdelijk verblijf houdende kinderen en zieken op eene schiiftelijke verklaring van een geneesheer: a. bons voor Gort. De Rijksvetkaarten, thee-, koffie- en broodkaarten zijn in alle Gemeenten geldig. Alle andere distributie-artikelen kunnen belang hebbenden zich uit de Gemeente van hoofdverblijf laten toezenden. Verdere inlichtingen aan het Distributie-bureau (Raadhuis) verkrijgbaar. De Burgemeester voornoemd, J. VAN REENEN. Ter gelegenheid van de plechtige inwijding van het nieuwe kerkgebouw te Bergen aan Zee wapperde Zondag de vaderlandsche driekleur schier uit alle villa's en pensions. Onder vriendelijk geleide van mevrouw M. van ReenenVölter waren wij te voren in de gelegenheid gesteld het nieuwe kerkje te bezichtigen, dat gebouwd is in een duinvallei, be stemd om de dorpskom der badplaats te worden, waar speciaal kleine villa's en woningen kunnen worden gebouwd. Het is ontworpen door de heeren H. L. baron Taets van Amerongen, architect te Zürich, en ge bouwd door hem en den architect Elders te Bergen aan Zee; aannemer is de heer J. Stroomer te Bergen. De fraaie preekstoel bevat drie paneelenhet eerste, vervaardigd door een Duitsche kunstenares, Lotte Benter, uit Pommeren, stelt voor Jezus, Martha en Maria in Bethanië en heeft tot onderschrift: „Eins aber ist Not", Lucas 10 vers 43 Het middenpaneel is van den heer Ed. Jacobs te Laren en stelt voor Jezus met Petrus op het meer van Genezareth met onderschrift Matth. 14 vers 31, „En Jezus, terstond de handen uitstekende, greep hem aan en zeide tot hem: gij klein geloovige, waarin hebt gij gewan keld?" Het derde paneel is van den Belgischen vluchteling E. Termote uit Volendam en stelt voor Jezus in G thsemané, „Mijn vader, indien het mo gelijk is, laat deze drinkbeker aan mij voorbij gaan, doch niet gelijk ik wil, maar gelijk gij wilt". De smalle tusschenpaneelen zijn van den Engelscnen geïnterneerde Sidney E. Ward en stellen Engelsche kerkmotieven voor. Ter weerszijden van den preek stoel bevinden zich twee ramen van gebrand glas in lood vervat, terwijl in de zijmuren zich vier dito ramen bevinden, in welker hoofdboog zich de wapens bevinden der families Van Reenen en Völter, benevens dat van de gemeente Bergen en een embleem van Bergen aan Zee, zijnde een zeearend op een gouden fond zwevend over de golven. Deze gekleurde ramen zijn ontworpen door den kunstenaar La Croix en uitgevoerd door W. Bogtman te Haarlem. De preek stoel en de vaste banken en het koor zijn mede ontworpen door baron Taets van Amerongen en uitgevoerd door den heer Lichtenberg te Winters wijk. Het eikenhouten doopvont is uitgevoerd door den heer H. Schoonhoven te Alkmaar en bevat een antieken kan en kom, eenige jaren geleden door dankbare kinderen, die aan een fortenwedstrijd op het strand hadden deelgenomen, aan Mevrouw Van Reenen geschonken. In het koor, waar een fraSi paars tapijt ligt, zijn nog twee eikenhouten banken met zitplaatsen, die opengeslagen kunnen worden en de lambrizeering om de Kerk is van eikenhout, terwijl de' muren daarboven wit zijn. Zij bevatten de volgende spreuken: „Wentel Uwen weg op den Heere en vertrouw op Hem, hij zal het maken; Psalm 37 vers 5" en „En nu blijft Geloof, Hoop en Liefde, deze drie, doch de meeste van deze is de Liefde; 1 Corinthe 13 vers 13. De Kerk wordt electrisch verlicht door twee kronen, kunstig gesmeed door den heer J. Smit te Bergen, ieder voor acht kaarsen. Op de galerij is een fraai Seraphine-orgel, waar boven in gesneden houten letters de woorden: „Eere zij God in den Hooge, Vrede op aarde". Boven den ingang der Kerk leest men de woorden „De Heer is mijn sterkte en mijn schild, op Hem heeft mijn hait vertrouwd eu ik ben geholpen; Psalm 28 vers 7". Ter weerszijden van den ingjang bevinden zich twee lokalen, een bestemd voor consistoriekamer, de ander voor bergplaats en kieme boekerij. Boven op de Kerk is een windvaan gezet, voor stellende een schip met bolle zeilen, terwijl op den muur aan de zeezijde een zonnewijzer is geplaatst. De eerste steen van het Kerkgebouw werd gelegd door Jhr. Joachim Ernest van Panhuys, 6 jaar, op 9 - 2 - 1918. Op een der komende Zondagen zullen er kinderen worden gedoopt, waaronder twee kleinkinderen van de stichters der badplaats. Mevrouw Van Reenen ondervond bij den bouw ver schillende blijken van belangstelling. Zoo werd haar o. m. het Seraphine-orgel geschonken en onlvingzij enkele geldelijke bijdragen voor verfraaiing der .Kerk. Tegen half drie in den middag begon het klokje te luiden en gingen de genoodigden het gebouw binnen. Onder hen bevonden zich de Kerkeraad der N. H G. te Bergen, wethouders en leden van den Raad, verschillende notabelen en badgasten, bene vens de architecten, de aannemer, de leveranciers en werklieden, die aan den bouw hadden gearbeid: J. Mosk, meesterknecht, F. Peters, B. Strubbe, E. Schuit en J. Visser, timmerlieden, J. Kokkes, J. van Wonderen, j. van der Steen, R. Meyer, J. Wijte, F. Glas, metselaars, F. Verhoeven, meesterknecht, S. Canters, P. Lek, K. Lek, J. Venters, P. Kooy, schilders, C. Dames, stucadoor, J.Smit, smid, H. Kruydenberg, electriciteit, J. van Geemen, tapijt, W. Rampen, banken, Wed. De Boer te Laren, rieten dak en firma Simons te Alkmaar voor het benoodigde hardsteen. Na een gemeenschappelijk gebed sprak eerst Ds. F. W. J. van den Kieboom naar aanleiding van 1 Korinthe 8, vers 9 „de heerlijkheid des Heeren had het huis des Heeren vervuld" en daarna Ds. H. W. Cieutzberg te IJmuiden naar aanleiding van Gen. 35, vers 3: „En ik wil een altaar maken dien God, die mij antwoordt ten dage der benauwdheid en met mij geweest is op den weg, dien ik heb gewandeld". Tot onzen spijt kunnen wij wegens plaatsgebrek niet verder ingaan op den inhoud dezer preeken, die met groote welsprekendheid werden uitgesproken en met aandacht gevolgd. Alleen zij geconstateerd, dat beide, predikanten een woord van gelukwensch richtten tot den Heer en Meviouw Van Reenen, die zeker dankbaar gestemd zullen zijn, nu zij deze Vredeskerk hebben zien voltooien terwijl zij elk op de hem eigene wijze, de beteekenis van dezen plechtigen inwijdingsdag uiteenzetten. Tusschen deze toespraken zong Mevrouw Hovyd Krauss—Adema uit Egmond met hare stralende sopraanstem eenige liederen van Bach, begeleid op het orgel door den heer Harder uit Heiloo, terwijl de gemeente zong eerst Gezang 211 vers 1 en daarna Psalm 27 vers 3. Na afloop der kerkelijke plechtigheid ontvingen Mevrouw en Burgemeester Van Reenen de geluk- wenschen der genoodigden. Gaarne wekken wij nogmaals met een enkel woord op tot het bijwonen van de vertolking van „Koning Oedipus" a.s. Dinsdagmiddag in het natuurtheater, daartoe op vriendelijke wijze door den Burgemeester ter beschikking gesteld. De heer Albert.Vogel is een groot kunstenaar, die steeds met de vertolking van „Koning Oedipus" een meesterlijke creatie heeft geleverd. Dit getuigen tal van letterkundigen en geleerden van naam in het boekje met critieken, waaruit wij reeds een en ander overnamen. Voor de schooljeugd valt er bij deze voorstelling ook veel te genieten De plaatsbespreking kan in den Bergenschen Kunst handel geschieden. Door den fotograaf W. Blokker te Alkmaar zijn een drietal bijzonder geslaagde foto's van de plechtige inwijding van het Kerkgebouw gemaakt. Op de eene foto staat de Kerk afgebeeld op het oogenblik, dat de genoodigden zich er heen begaven, op de tweede vindt men de portretten der stichters, de beide architecten en de beide predikanten, terwijl de derde het interieur der Kerk met de preekstoel heel mooi weergeeft. Deze foto's zijn voor 60 ct. per stuk verkrijgbaar, drie stuks voor j 1.50. Bestellingen worden ook aan genomen in den boekhandel van den heer D. Haas broek. Nu de Alkmaarsche Kaasmarkt door de tijds omstandigheden niet het kleurige en fleurige beeld meer oplevert uit den tijd vóór den oorlog, schijnt het bezoek der zomergasten aan de hoofdstad van Holland's Noorderkwartier minder te zijn dan vorige jaren. Daarom meenen wij goed te doen met er eens aan te herinneren, dat, al gee t de kaasmarkt niet het opgewekte schouwspel van vroeger, zij toch altoos nog belangwekkend genoeg blijft voor vreemdelingen om- er Vrijdags een kijkje te gaan nemen. Maar behalve dat, zijn ons mooie Stadhuis, de Groote Kerk, het Stedelijk Museum de bezichti ging zeer zeker waard En het Waaggebouw met zijn toren en klokken spel, waarbij met heele uren onder den eersten omgang bij eiken klokslag twee ruiters met gevelde lansen elkaar voorbij rijden, terwijl een Romeinsch krijger zijn bazuin naar den mond brengt en doet schallen, wekt dat niet altoos ieder's bewondering? En onze merkwaardige gebouwen, de Accijns toren op de Bierkade, het Koning Willemshuis aan de Pieterstraat, het Huis de Schopjes op het Luttik- Oudorp, het Hof van Sonoy aan de Ged. Nieuwe- sloot, het Gerechtsgebouw aan den Singel, zijn zij niet de trots van iederen Alkmaarder? En ons Alcmaria Victrix-beeld het Victoriepark (tegenover Oudorp, waar het Spaansch hoofdkwartier was) ter plaatse waar de vijand in 1573 herhaaldelijk weid teruggeslagen, is het niet een extra wandeling er heen waard? En onze Alkmaarder Hout met zijn Hertenkamp en borstbeeld onzer Eereburgeres, blijven zij niet de glorie van onze Kaas-residentie? Wij willen maar zeggen, maakt uitstapjes naar onze stad, bezichtigt haar oude gebouwen en gedenk- teekenen en gij zult U over onze aansporing ook een dag hier zoek te brengen, niet beklagen 1 In hotel „Nassau Bergen" te Bergen aan Zee zal Woensdagavond 8V4 uur door de „Egmondsche Kunstkring" een concert worden gegeven waarop mevrouw Hovyd Krauss—Adema met haar glanzend geluid, dat van een ontroerende warmte is, de groote aria uit het eerste bedrijf van „de Freischütz" zal zingen, benevens acht duetten van Brahms en Dal- croze met mevrouw Willy van Sonsbeeck—Hommes (alt) welke laatste eveneens een aria zal zingen en wel van Erda uit „Rheingold" van Wagner en ook twee liederen van Cornelis Dopper (gedicht van Adema van Scheltema) en een lied van Bernard Zweers. De bekende Haagsche pianist Gillis Wolthers zal

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1918 | | pagina 1