Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode NEGENDE JAARGANG. - No. II. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1918. Redacteur-Uitgever: C. NANNES GORTER Langestraat No. 55, Alkmaar. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Park „Meerwijk". Wij wekken onze fotografeerende zomer gasten bij dezen nog eens op aan den door den Bond van Noordzeebadplaatsen uitge schreven fotowedstrijd deel te nemen onder de bepalingen van het hieronder volgend reglement. De strooken, die achter op de foto's moeten geplakt worden, zijn verkrijgbaar in den boek handel van D. Haasbroek te Bergen aan Zee en in den kunsthandel van P J. Brouwer te Bergen-binnen. Aldaar is ook tegen betaling van 50 cents de door den kunstschilder C. E. Mulertt te Katwijk aan Zee ontworpen reclameplaat verkrijgbaar, welke plaat wellicht door velen als een herinnering aan dezen wedstrijd zal bewaard worden; de koopers krijgen er 10 prentbriefkaarten bij cadeau. Als juryleden zullen optreden de heeren Ign. Bispinck, voorzitter der Amsterdamsche Amateur-foiografenvereeniging, te Bloemen- daal, Alb. Kapteyn te 's-Gravenhage en F. T. P. Bins te Amsterdam. Wij vestigen er speciaal de aandacht op, dat de Foto's, die bekroond zijn geworden met een verguld zilveren medaille, in aan merking komen voor de toekenning van den eereprijs, zijnde een gouden medaille. Door de Nederl. Amateur-fotografenver- eeniging wordt bovendien uitgeloofdde groote zilveren Plaque der vereeniging voor de mooiste opname van de zee met wolk en lichteffect als hoofdmotief. Het volgend reglement is door het Bestuur van den Bond van Ned. Noordzeebadplaatsen vastgesteld Art. 1De wedstrijd is open voor alle fotografeerende Nederlanders en voor die Buitenlanders, welke in een der bij den Bond aangesloten Badplaatsen tijdelijk verblijf houden. Art. 2. De wedstrijd heeft ten doel: a. De fotografie in het algemeen te bevorderenen b. de belangstelling in- en het bezoek aan de Nederl. Noordzee-Bad plaatsen aan te moedigen. Art. 3. Ingezonden móéten worden foto's op papier die geheel eigen werk naar zelf gemaakte op namen zijn. Ait. 4. Formaat, procédé en aantal der foto's worden vrijgelaten, doch met een maximum van 12 stuks. Zij moeten op carton zijn opgezet, doch niet onder glas gebracht of omlijst worden. Art. 5. De foto's moeten vóór 15 September 1918 franco worden gezonden aan den heer C. Nannes Gorter, redacteur der Badbode, Lange straat 55, Alkmaar. Art. 6. Elke foto moet aan den achterkant worden voorzien van een plakstrook, waarop vermeld de titel of omschrijving van de opname, procédé en alsmede naam, met adres van den vervaar diger of de vervaardigster. Art. 7. Voor den wedstrijd kunnen alleen foto's ingezonden worden van landschappen van of uit den omtrek der badpiaa'sen of het badleven typeerende en mogen geen karakter van per soonlijke reclame dragen. Art. 8. De Jury bestaat uit drie leden van de Nederlandsche Amateur Fotografen-Vereeniging en twee leden van den Bond van Nederlandsche Noordzee-Badplaatsen. Art. 9. Voor elke der bij den Bond aangesloten badplaats kunnen door de Jury worden toege kend de volgende onderscheidingen: 1 Verguld zilveren medaille. 1 Zilveren medaille. 1 Bronzen medaille. Aan hen geen prijswinners van wien foto's ter reproductie worden gevraagd en door hen daartoe worden afgestaan, zal een Bronzen herinnerings medaille worden uitgereikt. Art. 10. Door de inzending van foto's ter deelneming aan dezen wedstrijd geelt de inzender(ster) het iecht aan den Bond van Nederlandsche Noordzee- Badplaatsen voor reproductie en publicatie der foto's ten dienste van afbeeldingen in geschriften enz., die de Bond of zijne leden in den hande zouden willen brengen. Zoo zulks niet gewenscht zoude zijn, is dit bij de inzending uitdrukkelijk te vermelden. Art. 11. In alles, waarin dit reglement niet mocht voorzien, besluit het Bestuur van den Bond in overleg met de Jury. Tot onzen spijt moeten wij mededeelen, dat de liefhebberij om mooie kieken van onze badplaats en van Bergen-binnen te maken, blijkens de ingekomen foto's nog niet groot is. Wij waren in de stellige overtuiging, dat vele badgasten van hier aardige fotografische herinneringen mede naar huis zouden willen nemen en de animo om ze zelf te maken groot zou zijn nu de Bond van Noord zeebadplaatsen voor de ingezonden foto's medailjes ter beschikking stelt, terwijl boven dien een zilveren Plaque door de Amateur- fotografenvereeniging is uitgeloofd voor de fraaiste opname van de zee met wolk- en lichteffect als hoofdmotief. Wij hopen alsnog uit de rijen der bad gasten menige foto te mogen ontvangen! Van deskundige zijde schrijft men ons: Het is niet dan met schroom, dat de onderneming „Park Meerwijk" te Bergen (N.-H.) den 25 Aug. a.s. bezoekers zal uitnoodigen tot bezichtiging van haai stichting aan de Studler van Zurcklaan, hoek Meerweg. Want de ontmoeting tusschen een beschouwer en een werk van persoonlijke en nieuwe kunstopvatting is nooit van intiem-v iendschappelijken aard. Waar echter „Park Meerwijk", als goede gastvrouw verplicht is het haren gasten aangenaam te maken, veroorlooft zij zich den invité's vóór hun binnen treden een en ander in het oor te fluisteren, opdat de kennismaking met de reeds aanwezigen, i. c. de gebouwde villa's, zoo al niet direct vertrouwelijk, toch met eenige genegenheid tot stand komt. Het tegengaan der ziekteverschijnselen der bouw- ondernemerij is een vraagstuk, dat in steden en dorpen kunstminnenden en kunstenaars, zoowel als de Over heid bézighoudt. Doch z.g. welstands-bepalingen in de bouwverordeningen, nóch schoonheids- en advies commissies hebben tot nog toe veel merkbare ver betering weten aan te brengen. Voornamelijk komt dit voort uit de beperkte macht dezer commissies en uit hare ondoelmatige samenstelling. Hebben dergelijke commissies niet het vermogen om onbe voegde bouwondernemers te vervangen door goede architectonische krachten en gaat hare macht niet verder dan tot correctie van in den grond verkeerde ontwerpen, dan zal haar werk steeds onbeduidend blijven hebben zij wél dat vermogen, dan zijn zij een groot gevaar, tenzij zij met groote zorgvuldig heid door zéér bevoegden worden samengesteld, wat tot nog toe zeker niet 't geval is. Deskundigen zoeken het kwaad i°. in de veel te groote vrijheid van onbevoegden tot bouwen en 2°. in de onwetend heid van het publiek, zich uitende in het geven van bouwopdrachten. Een en ander ware te ondervangen of allicht tegemoet te komen door eenige advies commissies, die bouwopdrachtgevers ter zijde stonden in het kiezen van een architect, in den zin der Adviescommissie der Vereeniging van Ambachts- en Nijverheidskunst. (V. A. N. K.) De onderneming „Park Meerwijk" besloot naar eigen inzicht en op hare wijze, de bevordering der hedendaagsche 'architectuur in de hand te werken door een groot bouwterrein aan te koopen en daarop door bevoegde architecten een aantal villa's te doen bouwen, voorloopig met uitsluiting van alle winst bejag. Dit laatste is de ondei neming zich zeer wel bewust; zij zag van den aanvang af duidelijk in, dat de door haar uitgekozen jongere architecten meer de Bouwkunst als zoodanig zouden dienen, dan de opvatting die het publiek zich van bouwkunst ge vormd heeft, terwijl alleen het huldigen der laatste opvatting, de z.g. publieken smaak, het maken van winst, door voordeeligen verkoop van het gebouwde, zou kunnen veroorzaken. De opdracht, verleend aan 5 Amsterdamsche archi tecten, liet dezen geheel vrij de ligging, indeeling en het uiterlijk der villa's te bepaleneen terreinindeeling met nieuw aan te leggen weg werd weliswaar vooraf ontworpen, doch zonder deze volstrekt bin dend voor de architecten te verklaren. Daar de hedendaagsche architectuur tot nog toe onweersprekelijk er eene is van personen, en alleen zeer diepgaande kritiek in de goede moderne bouw- kunstwerken overéénstemmende inzichten vermag aan te wijzen, in tegenstelling tot de architectuur van het verleden, die haar eenheid dankte aan het gemeenschapelijk inzicht van bij het bouwen be trokkenen, is deze werkmethode als de juiste te te beschouwen, waar zij onbelemmerd het meest waardevolle der hedendaagsche architectuur d. i. de persoonlijke overtuiging der goede architecten te voorschijn moet brengen. En het resultaat is zeker in zooverre gunstig te noemen, waar de bebouwing van het villapark „Meerwijk" te Bergen het vraag stuk van den landhuisbouw, volgens de persoonlijke opvatting van bevoegd geachte moderne architecten, op veelzijdige wijze belicht. De eenige, direct aan te toonen overeenkomst in opvatting is te vinden in het geheel vermijden der meest heerschende en meest

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1918 | | pagina 1