Post-, Telegraaf en Telefoonkantoor Hulppost- Telegraaf- en Telefoonk. lste Berger Lunchroom. NIEUWSBERICHTEN. - te Bergen (N.H.) te Bergen aan Zee. ADVERTENTIËN. H. ROOS, Banketbakker. Dorpstraat hoek Kerkstraat. Boter Cakes dagelijks versch. storende fouten: het vernielen van murért en daken door overdreven raamgaten. Deze gebouwde 17 villa's zijn allen omslotenheden, die den bewoner een veilige rust- en schuilplaats biederr/wat toch in de eerste plaats van een „huis" te vragen is. De eigenbouwers-huizen zijn zulks niet, integendeel, hunne aan voor- en achtergevel en zoo mogelijk öök aan de zijgevels geheel doorbroken wanden, schenken den voorbijgangers een allerhin- derlijksten inkijk in het leven der bewoners, dat deze slechts door overvloedig aanbrengen van gor dijnen gedeeltelijk vermogen te belemmeren. Een tweede overeenkomst in inzicht vertoonen deze vijf architecten in hun pogen, van het aanwezige bosch te sparen, wat te sparen was. Zijn het volgend jaar de tuinen beplant, dan zullen deze met de talrijke aanwezige boomen, de villa's geheel in beplanting invatten, waardoor het bosch een verbindende schakel tusschen deze zeer persoonlijke architectuuropvat tingen zal vormen, sterker dan gemeenschappelijk overleg van bouwende architecten in het huidige stadium had vermogen te bereiken. Hoewel op zéér verschillende wijze gezien, is nog een gemeenschap pelijk streven te onderkennen in het oplossen van het bouwgegeven tot een organisme, tot één lichaam. Men vatte dit zóó op, het bouwgeheel, i.e. de villa, is niet in de eerste plaats muren, dak en ramen die tot een geheel zijn samengevoegd, het is een gehéél waaraan muren, dak en ramen te onderscheiden zijn. m. a. w. bij het ontwerpen is niet uitgegaan van muren, dak en ramen, doch van één geheel, van één zoo sterk mogelljken vorm, die in muren, dak en ramen wordt opgelost. De volksmond laat door het uiten van als spotnamen bedoelde titels, den architecten voor hun streven recht wedervaren, hij scheldt de huizen: paddestoel, torpedoboot, enz., daarmede bewijzende in de eerste plaats door een uitdrukkingsvollen „vorm" getroffen te zijn. Het zal voor ernstige waarnemers overbodig zijn te constateeren, dat geen der architecten een padde stoel of een torpedoboot of iets dergelijks probeerde na te maken, hun vorm is in de eerste plaats reactie op de invloeden der situatie, die zich b.v. in de plaatsing der kamers doet gelden, ze richtende naar het uitzicht, of in de ligging van het geheel ten opzichte van de buigingen der wegen enz. De villa's aan de einden der wegen vertoonen een neiging den vorm over te doen gaan tot beweging- suggereerenden vorm, waarbij hunne actie als het ware de richting van de wegen „trekt". Een werkelijk belangstellend beschouwer die z'n inzicht in archi tectuur zal willen verruimen, vindt hier ongetwijfeld stof in overvloed, het late echter z'n ergernis achter wege bij het constateeren van verloochenen of negeeren van het in den villabouw tot nog toe geldende, daar hij gelieve te bedenken, dat dit gel dende voor hem bepaald werd en nog haast overa bepaald wordt, (de goede werkelijke toegewijde architecten niet te na gesproken) door speculeerende eigenbouwers, die de algemeen geldende eischen van het publiek vermeerderd met hun eigen wan- inzichten en hun afwezigheid van aesthetischen smaak, trachten in hun bouwerij tot uiting te brengen en nooit meer verwekken als het niet rondweg be lachelijk is, dan de meest algeme^ne middelmatig heid. Dat de moderne architecten in de gebouwde 17 villa's, deze eigenbouwerswljsheid overboord geworpen hebben, is dan ook zeer begrijpelijk en voor dengene, die juist naar deze wijsheid z'n architec tonische smaak gevormd heeft, valt het genieten bezwaarlijk. Doch de intellectueelen, die zich herinneren de felle afkeer tegen elke nieuwe kunstbeweging in litteratuur en schilderkunst b.v., die later bleek een vooruitgang voor die kunstcathegorie te wezen, zullen ongetwijfeld de poging van de onderneming „Park Meerwijk" op de juiste waarde weten te schatten en deze gelegenheid tot verruiming, der heden- daagsche Nederlandsche architectuur geboden, van harte toejuichen. De bezichtiging van „park Meerwijk" is openge steld van 25 Augustus tot 15 September. Ter zakelijke toelichting is nog te vermelden, dat in ongeveer 8 maanden de 17 villa's voltooid werden, inclusief het maken der ontwerp- en detailteeke- ningen. De totale kosten bedragen ruim 350.000. De namen der architecten zijn: Mej. M. Kropholler en de heeren J. F. Staal, O. F. laCroix, C.J. Blaauw en P. Kramer. De zich, door de oorlogstoestanden, voordoende buitengewone moeielijkheden in het aanschaffen van het benoodigde materiaal voornamelijk voelbaar, konden overal zonder opoffering der aesthetische bedoelingen, overwonnen worden. Met onderscheiding verdienen vermeld te wor den de beide hoofdopzichters A. Eibink en I. H. Snellebrand, die de zeer bijzondere bezwaren, aan de uitvoering van zooveel verschillende architecto nische denkbeelden verbonden, dank zij hun kennis, inzicht en toewijding, met uitnemend resultaat te boven kwamen. De onderlinge tenniswedstrijden te Bergen aan Zee zijn één groot succes geweest, dank zij ook de bijzonder gunstige weersgesteldheid en de uitste kende conditie, waarin zich de banen bevonden. De einduitslagen zijn als volgt: heeren enkel spel: S. W. de Veer slaat Mr. Chr. Henny 6—3, 6-3; dames enkel spel: mevrouw E. van Blommestein— Hankes Drielsma slaat mej. E. Schaedler in drie sets: 3—6, 6— 2, 6—4dames dubbel spel: mej. E. Schaedler en mej. I. Schaedler slaan mevr. Bakker—Ter Horst en mevr. J. Ladage—van Buysen 3—6, 6—4, 6—4; heeren dubbel spel: Mr. N. Beets en J. J. H. J. van Reenen slaan C. G. S. Begeman en G. Taapken 6—0, 6—4; gemengd dubbel spel: mevr. E. van Blom mestein en mr. N. Beets slaan mej. A. W. van der Meulen en S. A. de Veer 6—3, 6—3. De laatste dag van het tournement was wel de belangrijkste, doordat het intieme karakter van dezen wedstrijd veteranen en jonge krachten te samen bracht. Onder de eersten noemen wij de indus- trieele dubbel Philips—Gelderman, mr. H. H. van den Berg, mr. Chr. Henny en L. H. Wurfbaiu, terwijl onder de jongeren als veelbelovende speler uitmuntte S. W. de Veer, winnaar van het heeren enkelspel, een speler met ideaal tennisfiguur, beschikkend over goede service en samsh en alle capaciteiten om met tertijd een goed speler te worden, wanneer hij zich althans leert toeleggen op zuiver en minder goed spel. Henny, vroeger etn bekend le klas speler, verrichte een goede praestatie door in de finale van het enkelspel te komen, in aanmerking genomen, dat hij geheel ont of training was. Mr. Beets speelde als gewoonlijk een vast en berekend spel. Van de dames moeten wij memoreeren het goede spel van mej. E. Schaedler met zuivere flinke for- handslag en mevr. Van Blommestein in wie wij een oude speelster van de Bataaf ontdekten, die bleek een niet te versmaden tegenstandster te zijn. Mevr. Philips, een secuur mixedspeelster, die uitmuntte door vast en brillant spel, terwijl wij ten slotte nog willen vermelden het spel van mej. Van der Meulen en mevr. Veder, dit wat betreft de eerste speciaal in haar single tegen mevr. Veder, en wat betreft de laatste in haar mixed, goed genoemd mag worden. Wegens gebrek aan tijd is niet meer gespeeld om de derde prijzen; die in het heeren enkelspel viel na loting ten deel aan den heer mr. H. H. van den Berg, die in het gemengd dubbelspel aan mevrouw BakkerTer Horst en H. D. A. van Reenen en die in het heeren dubbelspel aan de heeren H. H. van den Berg en H. D. A. van Reenen. De wedstrijden werden door een groot aantal zomergasten bijgewoond. Er volgde een genoegelijk samenzijn in hotel „Nassau-Bergen", alwaar de prijzen, bestaande uit fraaie etsen, antiquiteiten en kunst voorwerpen met eenige toepasselijke woorden werden uitgereikt door den leider der wedstrijden, den heer H. D. A. van Reenen, aan wien mede hulde werd gebracht voor zijn voortreffelijke leiding. In het pension van den heer Berkhout aan de Breelaan, waar men ook een aardig zitje op het terras heeft, treedt sinds eenigèn tijd een uitstekend „strijkje" op, dat onder directie staat van den heer van Dugteren De praestaties van dit lang niet alle- daagsche „strijkje" mogen gehoord worden! Het publiek komt onder den indruk van het goede spel, de conversatie wordt stop gezet en aandachtig luistert men naar hetgeen de jonge artisten ten gehoore brengen, waarna menigmaal een warm applaus los barst. Dat door dit strijkje de waarde van een avond bezoek aan pension „Berkhout" verhoogd wordt, behoeft zeker wel geen betoog. Nogmaals verzoeken wij den pensionhouders be leefd de namen der zomergasten op de vreemde- lingenlijst duidelijk'en volledig iri te vullen. Er ont breken deze week weer eenige pensions, sommige namen zijn onleesbaar en van enkele pensions is zelfs niet eens de naam vermeld! Indien de pensionhouders niet medewerken de vreemdelingenlijst goed in elkaar te zetten, zal zij nooit op volledigheid aansptaak kunnen maken. En dat zou te betreuren zijn! De afgeloopen week heeft heel wat succesavonden voor „de Rustende Jager" opgeleverd; het was de week van het seizoen! Met uitzondering van den opera-avond was de tooneelzaal steeds geheel bezet en gaf het publiek door zijn opkomst blijk, de po gingen van den heet Peters om afwisseling in het programma te brengen, te waardeeren. Louis Davids en Margy Morris, Hein Raven, Pisuisse en Hemsing, benevens de artisten van de Ned. Opera, hebben deze week in Bergen, ieder in zijn eigen genre onze zomergasten ten zeerste vermaakt en hun een pret- tigen avond bezorgd» Nu wachten ons Woensdagavond nog Speenhoff en zijn vrouw en is daarna het optreden van Bertha van Gentner en Stella Fontain van het theater Pisuisse in de voorzaal zoo goed als zeker. Voor de dans- lustigen zal het zeker aangenaam te vernemen zijn, dat er ook nog een bal in 't zicht is. De juiste datum zal nader worden bekend gemaakt. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Er is gevonden: een portemonnaie met zilver" bon, een kruis, een wit wollen kindermutsje, een lorgnet, een veiligheidsspeld van zilver met plaatje, een donkerbruine damesmuts, een wit beenen mesje, een paars zijden mutsje met zwarten rand, een zwarte portemonnaie met koperen sluiting, inhoudende eenig geld en zilverbonnen, en een Engelsch leesboek, ge titeld „Jane Eyre". Er is verloren: een witte sjaal met franje, een granaten halsketting met gouden slot, een zilverbon van f2.50, een portefeuille inhoudende Hollandsch en Duitsch bankpapier, een manchetknoop met platina rand en briljant bezet, een blauw zijden taschje met brief en eenig geld, een bruin lederen tasch met boterhammen, een zwembroek, badhanddoek en eenig geld, een vouwstoeltje, een grijze damessluier, een damescape, een Duitsch leesboek „Menschen in Krieg" een zilveren halsketting van kleine koraaltjes, een zwart dames badcostuum, een bruine muts, peper munt en een tube huidcrênie, een lange slappe witte linnen tasch, inhoudende een dameszwempak en drie kinderzwempakken, twee zakdoekjes en twee bad mutsen, bij terugbezorging ruime belooning; een barnsteen sigarenpijpje en een sigarettenpijpje, beiden in étui, een donker damesbont, een blauw zijden kindermanteltje, een nikkelen armbandhorloge, een blauwe trui, een zilveren broche (model vlinder) en een rood met wit gestreept zijden mutsje. Inlichtingen te bekomen ter gemeente-secietarie te Bergen. Er is verloren te Bergen aan een nikkelen lorgnet, twee badmutsen, een naaizak, inhoudende een groot stuk handwerk. Inlichtingen bij den Rijksveldwachter B. Strooker, aldaar. Er is te Bergen aan Zee gevonden: een blauwe gebreide damesmantel, en een heeren regenjas. Inlichtingen te bekomen hotel „Nassau Bergen". N. B. Er zijn te Bergen nog komen aanloopen drie jonge schapen! PREDIKBEURTEN. BERGEN AAN ZEE. Zondag 18 Augustus, des voormiddags 11 uur treedt in het Kerkgebouw op Ds. van den Kieboom uit Bergen. Doop. NED. HERV. GEMEENTE (Ruïne Kerk). Zondag 18 Aug. geen dienst. ELIM. Zondag 18 Aug. v.m. 10.30 zal de dienst in kapel „Elini" vervuld worden door Ds. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel uit Gouda. Eiken weekdag korte morgendienst te 8.45. ROOMSCH-KATH. KERK. Zondag 18 Aug. De H.H. Missen te 7, 8V2 en 10 uur. Voor en na de H.H. Missen van 7 en 8V2uur uitreiking der H. Communie. Onder de H. Mis van 8V2 kan een ieder een nog niet bezette plaats innemen. 's Nam. 2 uur de Vespers. Donderdagavond 7 uur Lof. Dagelijks voor en na de H.H. Missen eu Zaterdag namiddag van 5 uur af biechtgelegenheid. HOOG EN LrtrtG WrtTER TE BERGEN AAN ZEE. Officiëele opgave van den 1®" Observator van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut. AUGUSTUS 1918. Hoog water Laag water Datum Voormid. Namid. Voormid. Namid. 17 Aug. 10.35 11.11 6.33 7.07 18 11.54 7.56 8.32 19 0.28 1.08 9.15 9.46 20 1.31 2.01 10.22 10.43 21 2.17 2.45 11.09 11.30 22 2.58 3.25 11.53 23 3 39 4.07 0.17 0.36 Geopend: op werkdagen 8. voornr. tot 7.30 nam. Zondagen 89 voorm., 1—2 nam. Buslichtingen: op werkdagen: Hulpbus Oostdorp 6.50 v.m. 10 v.m. 4 n.m. 5.40 n.m. Dorpstraat 7 vm. 10.10 vm. 4.10 nm. 5.50 nm. Breêlaan 7.10 vm. 10.20 vm. 4.20 nm. 6nm. Kantoor 7.30 vm. 10.55 v.m. 4.50 n.m. 6.50 n.m. Op Zondagen: hulpbus Oostdorp 9.—v.m. Dorpstraat 9.10 v.m. Breêlaan 9.20 v.m. Kantoor 9.30 v.m. Van 30 Juli tot 30 September. Geopend op werkdagen: voor den postdienst van 8 1 v.m. en van 4-7 n.m. telegraaf en telefoondienst 8—1 v.m.,' 2—7,30 n.m. op Zon- en feestdagen: voor den post-, telegraaf en telefoondienst 8—9vm. en 1— 2nm. Buslichting op werkdagen: Hotel 7.—vm. 10.15 vm. 5.35 nm. Hulpkantoor 7.10v.m. 10.20 vm. 5.40 nm. Op Zondagen: Hotel 9.--vm. Hulpkantoor 9.05 vm.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1918 | | pagina 2