NIEUWSBERICHTEN. GROOTE WERKEN. in dezen ernstigen werkerdie méér bereikte dan hij zelf vermoedt. „De Ark" en „de Bark" mogen al te ver gaan in hunne bedoeling om töüdrukking te geven aan een voorwaartsche beweging, toch hebben zij het voordeel onze aandacht af te leiden van de huizen met een voor gevel, achtergevel, twee zijgevels en daar boven een dak een type, dat zoo lang zamerhand een onoverkomelijken afkeer gaat inboezemen. En hierin, hoe charmant de kleurwerking der huizen van la Croix ook doet en hoe deugdelijk van plan, indeeling en opzet de huizen van Blaauw ook mogen zijn, grijpen zij niet zoo ver als hun collega Staal. Blaauw heeft de charme ontdekt van het gezellig interieur, de ruimte-ontwikkeling door overbouw en verrassende door-een werking der boven en beneden plattegronden. Hij is in zijne weloverwogen bouwwerken uitgegaan van 'n kerngedachte, die telkens van uit het plan in de gevels sprekend wordt doorgevoerd. Het is in plan de meetkundige dooreen- schuiving van quadraten en veelhoeken, die daardoor de balcons en erkers op de ver diepingen doen ontstaan, of de terrassen de gewenschte afdekking bezorgen. Zijn huizen staan allen soliede op de aarde, maar huize „Beek en Bosch" vooral, groeit door de prachtige overbouw op de verdie ping als een paddestoel uit den grond op; en evenals deze, door de natuur in volmaakt heid geschapen vorm, draagt dit huis den stempel eener werkelijke perfectie. La Croix is in al zijn kleurenweelde toch in vormgeving de, in deze groep van jongeren in mineur gestemde. Hij heeft die gedegenheid in zijn werk die reeds bij voorbaat volkomen rekening houdt met de wenschen en verlangens der bewoners. De decoratieve versieringen aan den gevel staan juichend-frisch temidden van het lage hak hout in het parkmaar zijn sober gehouden hoofdvorm der gevelmassa doet vreemd aan in vergelijking met de bestrevingen naar sterke bewegelijkheid in de hoofdvormen der huizen van de andere architecten dezer groep. En zoo gebeurde het, dat architect Staal het hoogste verlangdemaar het minste slaagdedat la Crojx het minste ver langde en wellicht het beste slaagde en dat Kramer als „de Bard" van deze jon geren in jubelende zangen, met nieuwe tonen vertelde van de eeuwige schoonheid van vergane tijden en deze verbond, aan de meest moderne bestrevingen,zonder theorieën, zonder opzetjeenvoudig daar- stelde wat zijn hart hem ingaf, als een kunstenaar bij de gratie Godszingend als een verliefde zwerver in het tooverland der kunst. Hij jubelt in zijn vormgeving en is vol wonderlijk jolijt. Zijn plannen zijn van een grillige dooreenwerking, met, in iedere cosy-cornef, de sfeer der romantiek als ingemetseldDuizenden sprookjes zijn er reeds gefluisterd Hier is het werk van een, die het leven ziet als 'n groot en schoon gedicht, een, die ontvan kelijk is voor de wonderen van het Oosten en Japanschen invloed reeds heeft onder gaan. En toch aanschouwen de drie huizen van Kramer, „Tamalone", „Meneva" en „Rogier", facing to the West, aan verren horizon, het land waar een zelfde sfeer zoo menigmaal om de moderne architectuur zweeftde sfeer die Norman Shaw wél kende en Baillie Scoten Lutyens en Voysey,en die nu door Kramer op eigen wijze en in eigen vormgeving is ver werkt Hij is de wever van een schoonen schijn, vlechtend in glanzende kleuren en welige vormen geheimzinnige stemmingen door de zoo nuchtere architectuur. Zoo hebben zij allen in Bergen de reli- quieën van hun geloof aan eene nieuwe schoonheiden diep tusschen het kreu pelhout verborgen, staat ook nog de kleine hut „Tyltyl" als symbool van het eeuwige zoeken naar de schoone Blauwe Vogel. Aan mejuffrouw Margaret Kropholler, de eerste vrouwelijke architect in Nederland, werd Vrijdagmiddag na de bezichtiging der villa's, namens de jongere architecten door den heer P. L. Kramer een bloemenhulde gebracht, omdat zij met haar bouwwerken had getoond de moderne vormgeving vol komen machtig te zijn. Alle aanwezigen gaven door applaus hiermede van hun in stemming blijk. Door den heer Arnold M. A. Heystee werd den architecten, schilders en journalisten in het Oranje-hotel een lunch aangeboden, waarbij de he'erën G. F. la Croix en H. Th. Wijdeveld den heer Heystee huldigden voor het in dezen genomen initiatief. Deze bracht zijnerzijds echter zijn hartelijken dank aan de architecten nu de bouw thans is voltooid. Hi] verzoekt speciaal hém geen hulde te bewijzen, wijk hij meer „voor de aardig heid" den architecten in de gelegenheid had willen stellen geheel naar hun eigen op vattingen te bouwen nog al een dure aardigheid! werd er in onze buurt geroe pen en sprak de hoop uit, dat deze bouw en schilderkunst navolging mocht vinden en daardoor beter zou gebouwd worden dan tot nu toe het geval was geweest. Hij achtte het een gelukkig verschijnsel dat thans be wezen was, dat moderne architecten en hun principalen wel degelijk kunnen samenwer ken en deze samenwerking niet met onaan genaamheden behoeft te eindigen zooals wel het geval is, doch met een vriendschappelijke samenkomst zooals thans. Spr. bracht dank aan den redacteur van „Wendingen" voor de prachtige uitgave van het laatste num mer, waarin de villa's afgebeeld staan. Nadat de heer Blaauw herinnerd had aan de verdienste bij het bouwen der villa's bewezen door de heeren A. Eibink en J. H. Sneliebrand, mochten wij ten slotte met een enkel woord Wijzen op het gelukkige tot dankbaarheid stemmende feit, dat juist Ber gen was uitverkoren om deze moderne bouw- opvattingen tot' uiting te brengen en de ver schillende kunsten zoo harmonisch zich hier in deze prachtige natuur konden ontwikkelen. ■- -Vj-fr Aan den fortenwedstrijd hebben niet minder dan 12 groepen, ieder! van 8 kinderen, meegedaan en deze hebben, dank zij de commissie van voorberei ding, een allergezëlligsten dag gehad, die zeker in hun herinnering als een van de prettigste vacantie- dagen zal blijven voortleven. De uitslag is als: volgt: Den eersten prijs verwierf groep 12, bestaande uit Jo en Frits van- Peski, Truus en Albertine Hon- dius Boldingh, Eduard en Miek ter Horst, Willy Schmieden en Paula van Beresteyn. Den tweeden ptijs kreeg groep 10, bestaande uit Frits en Elsa Kepplér, Simon Aardema, Pieter Praetorius, Constant van Panhuys, Johau, Hetty en Hans Wurfbain. Den derden prijs kreeg groep 12, bestaande uit Tijs, Zus, Henk en Pip Wiessing, Maartje Strooker, Pierre Cantens, Beppie Wöhrmann en Alie Stroomer. Den vierden prijs groep 11 bestaande uit Willem van Hasselt, Jaap en Edo Schorer, Annemie, Henry en Corrie de Graeff, Nancy en May v. Limburg Stirum. Den vijfden prijs groep 14, bestaande uit Willem en Wart Verkade, Hetwig van der Linden, Herman, Hans en Touti Oarschhagen, Mientje Leidner en Louis Cantens. Den zesden prijs kreeg groep 7, bestaande uit Hanne Mone, Matsy Hilsje, Tpnia, Hesje en Wim Heybroek en Piet Meter. Den zevenden prijs kreeg groep 6, bestaande uit Jan Stap, Adriaan Went, Jan en Auke v. d Waals, Lotte Boeke, Bernard Westerbeke, Rudolf en Miek Boeke. Den achtsten prijs kreeg groep 3, bestaande uit Anneke van Ark, Bertha en Annie van Amniers, Bob en Louis Pot, Han en Dina Bierdrager en Jan Sinnige. Den negenden prijs kreeg groep 1, bestaande uit Frans en Piet Blaisse, Gerard en Piet Timnier- mans, Frans v.d. Paauw,Gerard en Jacoba dejoncheere en Arie Zijp. Den tienden prijs kreeg groep 4, bestaande uit Jacoba en Geertruida de Boer, Kees Boeke, Frits Went, Luuk en Kees v. d. Waals, Mariet Wurfbain en Louis Fabius. Den elfden prijs kreeg groep 5, bestaande uit Betsy en.Eef Gorter, Jan Stroomer, Paul Feldmann, H., A. en Jo Reuser en Willy Waetjens. Den twaalfden prijs kreeg groep 2, bestaande uit Henry en Clasina Dubois, Maria Dutilh, Dia Beets, Lijsbeth en Johan van Blommesteyn, Tilly Waetjens en Pan Praetorius. Na afloop had de prijsuitdeeling in hotel „Nassau Bergen" plaats. Voorafgegaan door muziek, ging de jeugd eerst langs de tafels waarop de prijzen waren geëtaleerd en later mochten de kinderen groeps gewijze binnenkomen om uit de prijzen een keus te doen. De eerste prijs bestond uit een stoomschip van hout, dragende den naam „Prinses Juliana" en een luid gejuich steeg op, toen deze prijs in ontvangst werd genomen. Alle kinderen kregen wat, zoodat allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. '»>iAan 't einde van 't feest bracht Jhr. Mr. Dr. van Beresteyn eenige vriendelijke woorden van dank aan Mevrouw van Reenen. die zooveel had bijgedragen om dezen dag voor de kindeken onvergetelijk te "doen zijn. Dat de jeugd hiermede van ganscher harte instemde laat zich begrijpen! In den Be'rgenschen Kunsthandel wordt thans eene tentoonstelling gehouden van schilderijen en batiks op perkament van Mevrouw F. van der Hoef—van Rossem en den heer G. van der Hoef. Wij kunnen 0"zen zomergasten ten zeerste aanraden dit artistieke werk te gaan bezichtigen. Door de oudere badgasten van Bergen aan Zee is Maandag een onderlingen fortenwedstrijd gehouden, die een zeer geanimeerd verloop heeft gehad en waarvoor eveneens fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Door de jeugdgroep „Jonge Kracht" te Alkmaar wordt met enkele bestaande jeugdgroepen in Noord- Holland op Zondag 25 Augustus een wandeltocht ondernomen naar Bergen-binren. „Onze Tooneel- club" en de mandolineclub „Crescendo" van de Alkinaarsche jeugd.zullen den tocht opluisteren, door in de zaal van café „Hilbrand" van den heer H. C. Smit te Bergen een uitvoering te geven. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN^ Er is te B.ngen gevonden: een zilveren bril een pompadour redicule met drie vakken, een zil veren rozenkrans in etui, een bruin sigarenpijpje, een kinderzakje en een gladde trouwring met initialen Er is verloren: een zilveren broche (model vlinder) een rood met wit gestreept zijden mutsje, een nik kelen lorgnet, twee badmutsen, een naaizak met handwerk, een gummiband van een kinderwagen, een medaillon met portretjes, een groene portemonnaie met 70 cent en broodkaart, een grijs geknoopt taschje met roze zijde van binnen, inhoudende portemonnaie met/1.70., een donker tricot heerenzwempak, een verguld gouden broche met drie afhangende kettinkjes er aan, een double lorgnet met veer en geslepen glazen, een rozenkrans met rood koordje gebonden, een damesparapluie, een damestaschje met ronde beugelsluiting, inhoudende portemonnaie met ruim ƒ5.- zilveren rozenkrans, zakdoek enz., een zilveren dameshorloge, een rood met wit zijden mutsje, een zwart lederen damestasch, een nikkel heerenhorloge met paarschen wijzerstrook; een gouden lorgnet in zilveren etui, een zwarte parapluie met bonte rand en zilveren knop, een groene kap van een kindercape, een groene portemonnaie met eenig geld en post zegels, een rugzak met twee badpakken, twee bad mutsen en een witte handdoek. Inlichtingen te bekomen ter gemeente-secretarie te Bergen. De oorlog heeft de regeeringen gewend aan hooge budgetten, de oorlogskosten Ioo- pen niet meer als vroeger, in de millioenen, doch in de milliarden en nog is er geen sprake van de heëndiging van den strijd uit geldnood. Al is het geld nu meer dan weleer nog de zenuw van den oorlog, geldnood is nog niet prikkel tot vrede. De waar deering van het geld is metterdaad anders geworden, Wat voorheen een onverantwoor delijk hooge uitgave heette, is thans, met de reusachtige crisisuitgaven als tegenwicht een bagatel, Groote plannen en groote werken, welker uitvoering indertijd afstuitten op gel- delijde bezwaren, ondervinden thans van financiële zijde geen tegenkanting meer. Dat zien wij aan de hernieuwde pogingen, dezer dagen weer aangewend tot ondergraving van den Sond met een spoorwegtunnel, ter lengte van ongeveer 30 K.M., waardoor een snelle verbinding tusschen Zweden en Denemarken en dus met het Europeesche vastland zou verkregen worden. Dat zien we eveneens aan de stijgende kansen voor den reeds meermalen overwogen tunnel van Frankrijk naar Engeland, onder het Kanaal, of beter onder de Straat van Dover. Ook ten onzent heeft de oorlog dezelfde uitwerking gehad. Terwijl men in 1892 en in 1901 herhaaldelijk het groote nut en de uitvoerbaarheid van de drooglegging der Zuiderzee naar de plannen van Dr. Lely betoogde of toegaf, de uitvoering zelve stiet even herhaaldelijk af op de hooge kosten van rond twee honderd millioen gulden, die men niet bijeen wist te krijgen. Thans, met den oorlog, stegen de crisisuitgaven plotseling over de 500 millioen, en nu stapt men over het zooveel geringere bezwaar der 200 millioen gemakkelijk heen. Wij weten, dat de Zuiderzeeplannen door de Sfeten-Generaal in de zitting van dit jaar zijn aangenomen en dat tot de uitvoering is besloten.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1918 | | pagina 2