Bergensche Verloren en gevonden voorwerpen. iM DERTIENDE JAARGANG No. 2. ZATERDAG 10 JUNI 1922. Uitgave der Uitgevers-Maatschappij „BERGEN". Redacteur: C. NANNES GORTER. Adres te Bergen: Pension „Russenweg" en te Alkmaar: Langestraat 55 (Hotel „Toelast"). TWEEDE BLAD. DE BADBODE is te verkrijgen in den boekhandel van de heeren Bonda en Haan, den Bergenschen Kunsthandel (firma Meijer) en in dé kiosk van „Vreemdelin» genverkeer" naast het Postkantoor te Bergen»bin» nen; te Bergen aan Zee in den boekhandel van den heer Haasbroek. Voor advertenties en abonnementen kan men zich schriftelijk tot ons adres wenden te Bergen» binnen of Alkmaar benevens tot de boekhandela» ren te Bergen»binnen en Bergen aan Zee en tot den heer P. J. Brouwer te Bergen»binnen. De abonnementsprijs bedraagt 2, losse num» mers 20 cents; de prijs der advertenties 15 re» gels één gulden^ elke regel meer 15. cents. NIEUWSTIJDINGEN. „FRYSKE TROU". Onder begunstiging van het fraaist denkbare zomerweer is op den tweeden Pinksterdag in het Natuurtheater eene in alle opzichten prachtig geslaagde opvoering gegeven van Yme Schuitma» ker's plastisch spel „Fryske Trou". Vóór de op» voering maakten de deelnemers en deelneem» sters in hun Friesch costuum een ommegang door het dorp, begeleid door Bergen's Harmonie, dat voor den huize „Kranenburgh" het liedje van den Bergenaar en het Friesche volkslied speelde. Bur» gemeester Van Reenen begroette de Friezen met vreugde in deze gemeente en wees er op, dat wij hier een stoeren Fries als veldwachter hebben, die zoo uitstekend die orde weet te bewaren. Hij heet» te de vrienden uit het hooge Noorden hartelijk welkom en hoopte dat in de toekomst, als de afsluitdijk in de Zuiderzee klaar is, de band tus» schen Noord»Holland en Friesland nog krachtiger en inniger zal worden dan thans reeds het geval is. Hij wenschte den spelenden veel succes toe en sprak de hoop uit, dat de provincie Friesland mo» ge groeien en bloeien. Inmiddels was het Na» tuurtheater geheel vol geloopen en hadden nog zeer velen op het tooneel onder het groenend loof der boomen een beschut plaatsje voor de felle zonnestralen gevonden. Na een welkomstwoord van den heer H. Ku» perus, die dén burgemeester hartelijk dankte voor het gratis afstaan van het Natuurtheater, waarin hij hoopte dat de Friezen nog meermalen zouden mogen optreden, wellicht met een nieuw open» luchtspel van den heer Schuitmaker en het zingen van eenige liederen van het Friesche zangkoor uit Haarlem onder leiding van den heer Schuringa, nam het spel een aanvang, dat van het begin tot het einde het pubhek ten zeerste boeide. Al kon natuurlijk niet alles verstaan worden, het verloop van het stuk kon toch gemakkelijk gevolgd worden. Nederland verkeert in angst en nood voor de toekomst, doch krijgt van Heraut tie tijding, dat het op zijn volk vertrouwen kan. Hij roept het Friesche volk op bestaande uit on» geveer 60 dames en heeren, boeren en boerinnen, maaiers, schippers, kaatsers en hardrijders, mei» kers en melksters, die het volk in zijn werken en streven vertegenwoordigen en waarop gerekend kan worden. Nederland dankt hiervoor en is overtuigd van de Friesche trouw aan het vader» land en het werk des vredes. Nederland werd voorgesteld door de Junoge» stalte van mevrouw De Jong, de Heraut door den heer Winkelman en de Friesche maagd döor me» vrouw Winkelman. De verschillende zangkoren werden op de piano begeleid door mej. Banda, die zich uitstekend van haar taak kweet, terwijl de heer W. Duim met zijn geestige zangvoordrachten veel succes had. De verschijning van het Friesche landvolk in zijn verschillende schakeeringen, aank zij mede den kleurigen costuums en de Friesche kap der dames, de boeren en oude Frie» sche kleederdracht der heeren was nu een onge» wone bekoring, doch toen de slanke en lenige ti» guren der kaatsers in hun frissche sportcostuums en de jeugdige hardrijders en hardrijderessen, waarvan de kleinste de gewonnen gouden mc» daille op haar witte trui had gespeld, op het too» neel hun prestaties hadden geleverd, ging er een stormachtig applaus op. 't Was dan ook alleraar» dïgst! De „Skotse Trye", door 16 dames en heeren keurig gedanst, vormde het goed geslaagde slot der vertooning, waarna de heer Schuitmaker ten tooneele werd geroepen en hem met een hartelijke toespraak van den heer H. Kuperus, die met be» hulp van het Amsterdamsche en Alkmaarsche „Selskip" deze opvoering had voorbereid, na» mens mevrouw V an Reenen, die tot haar spijt wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, een fraaie krans werd overhandigd. Aan mej. Banda werd een bloemstuk geschon» ken waarbij hare muzikale talenten gehuldigd werden. De burgemeester betuigde ten slotte allen me» despelenden zijn hartelijkcn dank voor deze zoo bijzonder geslaagde voorstelling, die hij en zeker alle aanwezigen met het grootste genoegen had bijgewoopd en onze genegenheid voor het Frie» sche volk had' versterkt. Zou het niet mogelijk zijn, deze keurrijke en fleurige vertooning in het hartje van het seizoen nog eens te herhalen? Kom, Vreemdelingenverkeer, span u hier eens voor! Om nu in de landstaal der Friezen te eindigen willen we dit bericht besluiten met de woorden: „it wier tige by tige, hear! BERGEN's HARMONIE. In de Buiten»Sociëteit zal a.s. Dinsdagavond halfacht döor Bergens Harmonie, waarvan de Burgemeester Beschermheer is, een concert gege» ven worden. Wij herinneren er aan, dat kinderen zonder ge» leide niet worden toegelaten en badgasten vrijen toegang hebben. Het smakelijk programma, dat onder leiding van den heer Pranger uit Noord»Scharwoude zal worden uitgevoerd, is voor dezen avond als volgt samengesteld': 1. Kranenburch Marsch, opgedragen aan den EdelAchtb. Beschermheer, döor Joh. Beek» man Jz. 2. La Coupe d'Or, Ouverture, Deneufbourg. 3. Tesore Mio, Grande Valse, E. Becucci par. G. Wittman. 4. Zomeravond, Fantaisie, Joh. Beekman Jz. Pauze. 5. Chants du Soir, Ouverture, M. Meurer. 6. Hommage a St. Cecilie, Schubert. 7. Fantaisie „Die Zauberflöte, Mozart. 8. Marsch, Finale. BOSCHBRANDEN. Er hebbe nwederom verschillende boschbranden gewoed waardoor groote materieele schade is veroorzaakt. Men zij toch vooral voorzichtig met vuur en gooie geen brandende eindjes sigaar of lucifers in het zoo licht ontvlambare hout, dorre gras of hei! De Burgemeester heeft den eigenaren van langs de spoorbaan gelegen gronden in overwe» ging gegeven op een afstand' van 5 Meter van den eigendom van de Spoorwegmaatschappij een greppel te graven van pl.m. 30 c.M. breedte, en de strook tusschen greppel en spoorbaan van hei» de en laag hout te ontdoen. Tevens is aan den Raad van Toezicht op de Spoorwegen te 's Gra» venhage de vraag gesteld, wat dc Staatsspoorwe» gen voornemens zijn te doen, ter voorkoming van steeds voorkomende boschbranden, welke door vonken uit de locomotief of weggegooid vuur ver» oorzaakt worden. Herhaaldelijk zijn aan de Direc» tie der Staatsspoorwegen klachten ingediend, doch zonder merkbaar resultaat. DE PINKSTERDAGEN hebben, gelijk wij verwachtten, een verbazende drukte gebracht. Er waren oogenblikken, dat er een paar honderd fietsers per kwartier passeer» den, afgescheiden van auto's en rijtuigen. Over dezè dagen kunnen we dus tevreden zijn! Er wordt steeds méér verhuurd, doch het is begrij» pelijk, dat na zulke drukke dagen even een korte periode van inzinking komt. Zijn de vacanties er éénmaal, dan klimt de Vreemdelingenlijst met honderden tegelijk naar boven. Op den len Pinksterdag werden vervoerd door den stoomtram AlkmaarBergen aan Zee 7400 reizigers (een vermeerdering van 1000 bij het vo» rig jaar) en op den 2en Pinksterdag 13600 wat een vermeerdering van 2500 beteekent. VREEMDELINGENVERKEER. Wij vestigen de aandacht der pension» of ka» irers zoekende öp de keurig ingerichte kiosk van „Vreemdelingenverkeer" naast het postkantoor, alwaar Mevrouw Klomp gaarne gratis alle ge» wenschte inlichtingen verstrekt. Met de vestiging van dit eigen bureau heeft „Vreemdelingenverkeer" uitstekend practisch werk gedaan en verplicht hiermede allen, die een tijdelijk onderdak zoeken of andere inlichtingen wenschen. BELEEFD VERZOEK aan hotel» en pensionhouders om de Vreemdelin» genlijst vooral op tijd iederen Woensdagavond vóór zeven uur ten Raadhuize te bezorgen dus niet oan ons adres te Bergen of Alkmaar en óók niet aan de drukkerij; uitsluitend ten Raad» huize! Dringend 'verzoeken wij vooral duidelijk de na» men der gasten te schrijven; herhaaldelijk moes», ten wij raden wat er geschreven stond. Men wer» ke toch vooral mede de lijst zoo goed mogelijk te doen zijn! Er is gevonden: een kinderportemonnaie met 2 kwartjes; een koperen spelden etui; een grijs lederen dames» tasch met inhoud; een vulpen; een witte zak met zilveren beurs met eenig geld; een grijze reiszak met inhoud; een driepoot voor een fototoestel; een linnen tasch. Er is verloren: een ring met sleutels; een covercoot regenman» tel; een smal bruin lederen damestaschje, inhou» dende pl.m. 30.zilveren rozenkrans in étui enz.; een zilveren dameshorloge; een zilveren da» mesarmbandhorloge met gouden randen in smal zilveren schakelarmband; een zilveren collier; een zilveren heerenhorloge met gouden rand waar» aan 'n zwarte koordketting met gouden schuifjes; een paar zwarte kinderrijgschoenen; een groene damestasch met inhoud; een zwarte tasch niet portemonnaie met geld; een gouden damesarm» band met dito horloge waarin M. de Rooij staat gegraveerd; een zilveren kettingbeursje met éen gulden; een zwarte damesrijglaars. Inlichtingen te bekomen ter Gem. Secretarie.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1922 | | pagina 5