1 m i 11 m m ZEVENTIENDE JAARGANG No. 6. ZATERDAG 10 JULI 1926. Plechtige onthulling van het borstbeeld van wijlen Mevrouw M. van Reenen-Völter. Hedenmiddag heeft in onze Badplaats in tegenwoordigheid van den oucbBurgemeester, den heer J. van Reenen, zijn kinderen, b ehu w dk inde ren en familieleden, benevens een zéér groot aantal belangstellenden uit Bergen aan Zee, Bergen»binnen en elders de plechtige onthulling plaats gehad van het borstbeeld van wijlen Mes vrouw M. van ReenenVölter d'e stichteres van Bergen aan Zee. De voorzitter van het uitvoe» rend Comité, dat hiertoe het initi» atief heeft genomen, Mr. D. Bas» tert, sprak hierbij als volgt: Hooggeachte familie van Rees nen, diames en heeren, allen die door Uwe tegenwoordigheid te des ■zer plaatse van Uwe belangstels ling doet blijken! Het is heden juist een jaar ges leden dat in de gemeente Bergen de droeve mare weerklonk „de Vrouwe van Bergen is overleden" ■en is het U gegaan als mii dan moet dit bericht groote ontroe» ring gewekt hebben, overtuigd' als wij waren, dat een hoogst merk» waardige vrouw was heengegaan, die gedurende het grootste deel van haar leven heeft geijverd en gearbeid voor den bloei en de wels vaart van haar geliefd Bergen. Maria Amalia Dorothea Völter, geboren te Eslingen in Wurtem» berg 5 Maart 1854, dochter van den hoogleeraar Daniël Völter en Pauline Eitel, verliet op betrekke» lijk jeugdigen leeftijd haar Vaders land ten einde ondier vreemden hare opvoeding te voltooien; zij kwam daartoe in huis bij de fami» lie van Reenen te Bergen. Niets is begrijpelijker dan dat de oudste zoon zich bijzonder aangetrokken gevoelde tot het jonge, pittige, ■elegante en bijzonder ontwikkelde meisje en daaruit is in 1882 een huwelijksverbintenis ontstaan, die gedurende 43 jaar 'heeft voortges duurd en als een model wat de BORSTBEELD VAN MEVROUW M. A. D. VAN REENEN—VÖLTER. wederzijdsche verhoudingen bes treft, mag worden aangemerkt. De woonplaats werd Bergen, waar de jeugdige echtgenoot spoes dig het Burgemeestersambt aans vaardde, ofschoon ongeveer acht jaren verblijf is gehouden in de gemeente Alkmaar, speciaal voor de opvoeding der kinderen. Daar was het, dat de jonge vrouw van haar werkkracht en haar organisatiesvermogen het eerst deed blijken door het initias tièf te nemen tot de oprichting van een Huishoud» en Industries school, waarvan zij de ziel en tijs delijik Directrice is geweest en waarvoor hare groote verdiensten zijn erkend geworden door een Koninklijke Onderscheiding. In dat zelfde jaar 1900 werd zij door d'e Nederlandsc'he Regeering tot vertegenwoordigster benoemd op het internationale Congres voor werken en instellingen van vrous wen te Parijs, terwijl de „Board' of Education" in Londen haar vras gen stelde het onderwijs betref» fende; bovendien werd zij uitges noodigd om in Amerika te St. Louis te komen spreken over het vaksonderwij's voor meisjes, waars aan zij echter geen gehoor heeft kunnen geven. In 1901 heeft zij met haar veels zijdige kennis een groot aandeel gehad in de oprichting van een Monument ter nagedachtenis van de reeds lang geleden gesneuvelde Russen te Bergen aan Zee; hier» voor werd eenig terrein belangloos ter beschikking gesteld, dat Russ sisch territoir is gebleven. In 1902 keerde de familie van Reenen naar Bergen terug en van dat oogenblik af aan, gaf Mes vrouw van Reenen zich geheel aan deze plaats en zijne bewoners. In dat jaar werd het Raadhuis gebouwd en richtte zij aldaar een zoogenaamde OudsBerger kamer in, die de grondslag werd van het Museum. In 1903 verscheen van haar hand 'het werkje „De heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld", als product van de historische studie, die zij over de geschiedenis van het dorp maakte en in dat zelfde jaar werd zij door de Regeering uitgenoodigd om zitting te nemen in de technische subcommissie van de Staatscommissie tot reorganisate van het onderwijs. In haar rapport gaf zij een beeld van het vftkonderwijs in andere landen, terwijl toen in 190b de courant „la Gaulois" te Parijs een inters natipnaal concours uitschreef van Kunstwerk voor vrouwen, Mevrouw van Reenen zitting had in het Nederlandsche Comité. Bovendien heeft de Ens gelsche Regeering zich eens tot haar gewend met "het verzoek om Hollandsche onderwijzeressen voor ZuidsAfrika aan te wijzen, aan welk verzoek tot wederzijdsche tevredenheid is voldaan. Maar haar rustelooze, werkzame, praotische geest zon op expansie en in 1906 heeft zij den grondslag gelegd tot dé stichting van Bergen aan Zee, hets geen al spoedig haar levenstaak is geworden. Het stichten van een Badplaats gaat uit den -aard der zaak met moeilijkheden en groote offers gepaard, omdat hierbij eerste voorwaarde is dat ze te bereiken is. Door het leggen van een straatweg, geheel uit eigen middelen, waarmede een kapitaal was ges moeid, van de Fransohman naar Bergen aan Zee midden door de duinen, werd aan die voorwaarde voldaan, maar aanvankelijk werd nog zoo weinig gedacht aan het begrip „badplaats" en wat daar» mede in verband staat, dat „Prins Maurits", het eerste gebouw dat te Bergen aan Zee werd ges sticht, bestemd was voor een soort modelsboers d'erij, doch deze bestemming nooit heeft verwes zenlijkt, waarschijnlijk omdat werd ingezien dat het bekwaam maken van den grond te veel zou kosten om met vrucht een boerderij te kunnen exploiteereo. Op vrij primitieve wijze per lorrie, getrokken door een paard, werd aanvankelijk de verbinding tusschen Bergen en Bergen aan Zee mogelijk, doch vreemdelingen en toeristen hadden den weg naar Bergen aan Zee nog niet gevonden. Een huis voor de familie van Reenen, wanneer zij aan zee wenschte te zijn, moest er komen en op een hoog duin met een schitterend uitzicht op zee werd een villa gebouwd, waaraan de naam werd gegeven van het schip „de Ulyssis" dat te Bergen aan Zee was gestrand'; spoedig daarna verrees een café, d'at later tot een groot en voors naam hotel is uitgebouwd, waarmede de grondslag was gelegd voor de badplaats Bergen aan Zee, tot welke wording mijne herinnering teruggaat. Maar Vrouwe van Reenen bleef niet stilstaan; Bergen aan Zee moest van zijn isolement bevrijd worden, waartoe zij alle pogingen heeft aange» wend, die met succes zijn bekroond, daarbij vele hinderpalen overwinnend o. m. dat de toen» malige Hollandsche Spoor de tramrails van Ber» gen naar Bergen aan Zee heeft doorgetrokken, nadat het te volgen tracée door den eigenaar van den grond gratis aan de Spoorwegmaatschappij was afgestaan. Van dat tijdstip af begint eigenlijk de gestadige ontwikkeling en uitbreiding van Bergen aan Zee. Welk een geestdrift toen de tramverbinding was tot stand gebracht en werd geopend en d'e Hol» landsche»Spoor»autoriteiten, gerecipieerd door de familie van Reenen, in Bérgen aan Zee werdén ontvangen met den hoogen hoed op per duinslee in snelle vaart naar het zeestrand afdaalden! Het moet voor 'haar, wier nagedachtenis wij hier huldigen, wèl een voldoening zijn geweest dat speciaal door haar energie en het „frappez, frap» pez toujours", niet vreemd aan haar landaard, een harer wenschen, die in dé toekomst zooveel be» loofden, was bereikt. Redacteur: C. NANNES GORTER. Adres te BERGEN: Pension „Russenweg" en te ALKMAAR: Langestraat 55 (Hotel „Toelast").

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1926 | | pagina 1