VICTO Rl IA-WATER N. V. Alkmaarsche Stoom-Wasch- en Strijkinrichting aan den WESTERWEG. Telefoon 445. HOOG EN LAAG WATER te BERGEN AAN ZEE in 1926. Electrische Limonade-fabriek J. OTTER. Hotel- en Pensionhouders Badgasten, die tijdelijk in Bergen aan Zee vertoeven Wilt gij een vlugge en nette behandeling uwer W ASC H G O E D E R E N, wendt U dan tot de oudste inrichting te ^ILKAAIt de Zij haalt en bezorgt de wasschen eiken WOENSDAG gratis te Bergen en Bergen a. Zee. Van dat oogenblik aan, toen vreemdelingen en toeristen zich hebben kunnen overtuigen van het zeldzaam mooie zeestrand te Bergen aan Zee en de schitterende vergezichten in de schilderach» tige duinen, die dank zij de welVilledheid van den eigenaar, tot heden voor de wandelaars onder zekere voorwaarden, toegankelijk bleven, is cïe lust om in Bergen aan Zee een eigen „home" te bezitten, ziender oogen toegenomen en de talrijke villa's, successievelijk in de daarop volgende jaren gebouwd, zijn daarvan dé bewijzen. Als een noodzakelijk gevolg daarvan zijn een Postkantoor en enkele winkels verrezen, ook met het oog op een drietal Koloniehuizen, die in de zomermaanden verscheidene bewoners herbergen. Het 'badbedrijf en wat daarmede nauw in ver» band staat, werd ter hand genomen en ondanks het meer en meer veldwinnende zoogenaamde „vrije strand" met krachtige hand en succes ge» ëxploiteerd, terwijl het ook haar werk was dat een vaste Rijkspolitiepost in Bergen aan Zee werd gevestigd. Op initiatief van Mevrouw van Reenen werd een mooi gelegen duin aan Prinses Juliana ten ge» schenke aangeboden, met d'e bedoeling om er te zijner tijd een villa te doen bouwen en zoo moge» lijk er eenigen tijd verblijf te houden. Het ge» schenk werd dankbaar aanvaard, doch van het stichten van een gebouw is helaas, tot heden niets gekomen. Ook gaf zij den stoot tot den aanleg van een park, het door haar genoemde Parnassiapark, in welk park zooveel mogelijk de duinflora moest ondergebracht worden. Het staat mij nog levendig j voor den geest dat ik haar meermalen in deze j 'hare schepping heb aangetroffen, zelf bezig zijnde met schoffelen of onkruid' verdelgen, terwijl zij allerlei bevelen gaf op den aanleg en de wording van het park betrekking hebbende. De tot stand koming van een Zoölogisch Museum in dat park, wel op bescheiden schaal, maar bevattende ook uitsluitend de dierenwereld in de duinen voor» komende, is mede aan haar initiatief te danken. Als Evangelische en waar de godsdienst voor haar niet een vorm maar een behoefte des harten was, is het steeds haar vurigste wensch geweest te Bergen aan Zee een Kerkje te mogen stichten. Dat heeft zij dan ook geheel uit eigen middelen en met voorlichting van haar kundigen schoon» zoon met succes gedaan en door deze daad van piëteit heeft zij daadwerkelijk haar stichtingspro» gram van Bergen aan Zee afgesloten en kon zij met trots terugzien op het bereikt resultaat. En waar nu al deze feiten aan de herinnering zijn prijs gegeven, dan ziet men dat door alle hare handelingen een roode draad loopt, die getuigt van liefde voor Bergen en zijne bewoners. Luistert slechts hoe zij in een door haar gemaakt lied, want zij was bijzonder veelzijdig ontwikkeld, daaraan uiting geeft! Hierna zong het Gemengde Koor uit Bergen met frissche stemmen „Het Liedje van den Ber» genaar", waarna Mr. D. Bastert als volgt voort» ging: Ja, zóó was het en niet alleen aan Bergen aan Zee, maar ook aan Bergen»Binncn had zij haar liefde verpand, getuige de verschillende instellin» gen waarin zij óf als Beschermvrouwe öf als Be» stuurster optrad. Vele pensionhoudsters hebben de kookkunst en de daaruit voortvloeiende wel» vaart aan haar te danken en met bewondering denk ik terug aan haar krachtdadige actie in de crisisjaren toen de voedselvoorziening schaarsch was en zij onder het uitspreken der gevleugelde woorden „ik wil niet dat mijne Bergenaren hon» geren" het initiatief nam tot het oprichten en de leiding aan zich trok van een Centrale keuken, die haars gelijke moeilijk kon vinden en in. de toekomst haar gesproken woorden volkomen rechtvaardigde. Ongeveer zestien jaren geleden had ik het voorrecht met Mevrouw van Reenen op de „Kra» nenburgh" kennis te maken; zij wilde mij spreken en had daartoe haar verlangen te kennen gegeven. Nu zou men denken dat een dergelijke audiëntie in een half uur zou zijn afgeloopen en dat de be» leefdheid zou eischen niet te veel van haar kost» baren tijd in beslag te nemen, dóch niets van dat alles; ruim twee uren heb ik bij haar doorge» bracht, de tijd was omgevlogen en buiten het eigenlijk onderwerp werden allerlei belangen van Bergen ter sprake gebracht. Ik was dan ook ver» rukt over dat eerste bezoek en toen ik thuis kwam waren mijne eerste woorden „Wat heb ik vanmiddag een hoogst interessante vrouw ont» moet!" Ja, dat was zij inderdaad' en zij kende zich zelve zoo goed dat zij eens in een gesprek tot mij zeide: „mijnheer Bastert, ik 'bezit alle slechte qualiteiten aan mijn sexe eigen", maar daarentegen bezat zij ook eigenschappen die het sterke geslacht haar veilig mocht benijden: te weten werkkracht en werklust. Nooit was zij ledig; zij bezat groote energie en een krachtig doorzettingsvermogen; liep het haar in hare plannen tegen, dan was haar devies: „l'obstacle excite mon ardeur". Daarbij had zij een kinderlijk gemoed, was da» dëlijk enthousiast over het een of ander plan, dat haar brein had uitgedacht en vertrouwde de men» schen, met wie zij in aanraking kwam, onvoor» waardelijk. Was dat vertrouwen echter eenmaal beschaamd en haar scherp verstand was daartoe de wegwijzer, dan was zij onmeedoogenloos. Zulk een bijzondere vrouw, toebedeeld met groote gaven van hoofd en hart, maar die ook on» tegenzeggelijk hare gebreken had, die uit kracht van hare positie veelal vooraan moest gaan en niet altijd een blad voor den mond nam, moest wel, zooals het alle menschen gaat, die aan den weg timmeren, niet de algemeene sympathie be» zitten. De drijfveeren harer handelingen werden niet altijd juist of met bekrompenheid slechts gaande in ééne richting, beoordeeld, en jacht op populariteit kan haar nimmer worden aangewre» ven. Is het niet te loven dat zij, zonder dat aan de belangen van anderen werd te kort gedaan, den gestadigen bloei en ontwikkeling van Bergen en Bergen aan Zee, hand aan hand heeft doen gaan met de materiëele welvaart van haar huis? Dit hebben zij, die haar vertrouwen beschaamd had» den, want dit waren dezulken en daardoor hare tegenstanders geworden, zich blind starende op één punt, haar gehéél ten onrechte, nooit kunnen vergeven. Wat kon zij met kinderlijke opgewektheid in de laatste dagen van haar leven over hare plannen redeneeren! Zij was toen voornemens een klein huisje voor haar echtgenoot en haar zelve in Ber» gen aan Zee te doen bouwen op een terrein waar het stijgen, dat haar zeer moeilijk viel, niet noo» dig zou zijn. Niemand zou dan hebben kunnen vermoeden dat die zelfde vrouw wist dat zij nog maar een spanne tijds had' te leven en bovendien een groot leed met zich omdroeg dat haar nooit heeft verlaten. Ten bewijze van haar geestkracht en groote zorg voor de belangen, die met de exploitatie van d'e badplaats verband houden, wil ik 'het feit me» moreeren, dat zij betrekkelijk kort voor haar overlijden geheel alleen en zonder iemand' er in te kennen in een stormaohtigen nacht naar het strand is gegaan om zich te overtuigen of de bad» stoelen voldoende in veiligheid waren gebracht. Wat zij als Echtgenoote in een volkomen har» monieus huwelijksleven van 43 jaren en als Moe» der is geweest, zal ik niet trachten te schetsen, omdat van algemeene bekendheid is, hoe zij door haar echtgenoot en hare kinderen werd veraf» good en op de handen gedragen, doch op één ding wil ik slechts de aandacht vestigen, n.l. dat zij gedurende die jaren, waarschijnlijk tengevolge van hare bijzondere eigenschappen, steeds is ge» bleven hét middelpunt van haar familiekring. Wanneer ik er dan in geslaagd ben in korte, maar waarachtige trekken het leven en de persoon van wijlen Mevrouw van ReenenVölter te schet» sen, d'an kan het wel niet anders, dat'uit een vol» komen objectief oogpunt beschouwd, hare vrien» den en vereerders te rade gingen om de herinne» 'ring aan zoo een buitengewone en merkwaardige vrouw voor het nageslacht te bewaren waaraan dan uiting wordt gegeven door de onthulling van haar borstbeeld op heden, Jaren geleden heeft eens iemand' tot haar ge» zegd: „Mevrouw van Reenen, ze moesten voor U een standbeeld oprichten", wel een bewijs düs dat hare groote verdiensten erkenning vonden. Ze lachte toen op dat gezegde ietwat witjes, maar verwierp 'het denkbeeld niet; daarom meenden wij er goed aan te doen, door het doen vervaar» digen van haar borstbeeld en dit te doen plaatsen in Bergen aan Zee, dat als haar schepping kan worden aangemerkt, aan deze gedachte uitvoering te geven. Nadat het borstbeeld van zijn omhulsels was ontdaan, besloot Mr. D. Bastert zijn belangwek» kende gedachtenisrede met deze woorden: Ziet, den kunstenaar die met groote liefde aan dit kunst» werk heeft gearbeid, is het gelukt 'haar weer te geven, zooals zij was in de kracht van het leven, midden in haar werken en streven; de trekken getuigen onwederlegbaar van de speciaal haar kenmerkende eigenschappen; energie en wils» kracht, die zooveel voortreffelijks in Bergen en Bergen aan Zee hebhen dóen tot stand komen. Aan U, Jacob van Reenen, wordt dit borstbeeld overgedragen en wij Veten te goed dat wegens de groote vereering, die U voor Uw Vrouw koester» de, dit in de beste handen is om 'het voor het na» geslacht te bewaren pn bij het doorbladeren van dit album, dat ik de eer 'heb U hierbij aan te bieden, kunt U ervaren, wie tot dit monument voor een hoogst verdienstelijke en voortreffelijke vrouw een steentje hebben bijgedragen. De Oud»Burgemeester aanvaardde met eenige hartelijke woorden van dank aan allen, die tot de totstandkoming van het borstbeeld hadden bijge» dragen, het borstbeeld, terwijl door Bergen's Mannenkoor „de Schweizer Psalm" en door het Gemengde Koor „Ecce quomodo Moritur" ten ge» hoore werd gebracht. Ten slotte vereenigden zich het Uitvoerend Comité, d'e Zangers en dé genooddgden met de fa» milie van Reenen in een der zalen van hotel „Nas» sau»Bergen" alwaar de thee geserveerd werd. IN ZOMERTIJD. JULI. Datum Hoog water: 4.23 5.3 5 42 6 18 6 52 7.27 8.5 4.51 5.31 6.7 641 7.16 7.49 8.31 Laag water: 0.56 1.35 2.12 2.50 3 25 3.59 434 1.14 1.54 232 3.9 3.39 4 12 4.49 Ad vertent iën. De proefnemingen met coffeïnevrije koffie HAG hebben goede resultaten gehad. Voor hartlijders en zenuwpa tiënten is koffie HAG een aangenaam en weldoend genotmiddel. Koffie HAG verdient echter algemeen aanbeveling, omdat ook smaak en aroma bijzonder fijn zijn en de schadelijke werking ontbreekt. Dr. R(Z.) Wilt Gij smakelijk Brood En heerlijke Koekjes eten? Fijn gebak en broze Beschuit? Dit adres moet U dan weten JOH. VAN BALEN, Dorpstraat 80. Tel. 113. Dorpstraat 10 C. DUITS Bergen (N.-H.) Dames- en Heerenkapper. Ondulation Marcel Watergolf Haarverven Manicure, enz. Speciaal adres voor het knippen van alle modellen kort haar. PARFUMERIËN, TOILETARTIKELEN, POEDERS, ENZ. HOOFDAGENT VOOR ALKMAAR en Omstreken der Beijersch Bierbrouwerij „De Amstel". TEL INTERC 14 AGENT VOOR BERGEN J. RIJNIERSCE SCHOLTEN. OBERLAHNSTEIN Onze gezondheid wordt door onze stemming ten zeerste beïnvloed en omgekeerd is onze stemming voor een groot deel afhankelijk van onze gezondheid. Het geregeld gebruik van VICTORIA-WATER (Oberlahn- stein) heeft een buitengewoon gunstigen invloed op onze zenuwen en inwendige organen, en daardoor op onze gezondheid en humeur. Het is zacht-prikkelend, opwekkend en zeer aangenaam als dagelijksche drank Voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk ia heele Literschroefflesschen, inhoudsprijs 32 cent.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1926 | | pagina 2