NIEUWSTIJDINGEN. Het Bloemencorso. In verschillende bladen komen uitvoerige ver» slagen voor van ons zoo uitnemend geslaagd Bloe» mencorso, terwijl ook op de fotospagina's mooie kieken te zien zijn, die in gehéél Neerland over Bergen's gloriedag doen spreken. En zij, die het feest hebben meegemaakt, zullen nog langen tijd vol geestdrift praten over dezen zoo succesvolle dag. Vooral ook de kinderen, die in de gele» genheid1 waren dit corso te zien, zullen blijven ver» tellen van al het moois, dat zij in Bergen beleefden en zóó gaat er van ons Natuurdorp en Badplaats één roep van bewondering uit. Precies wat de Commissie van voorbereiding gewenscht en be» doeld heeft! Niet minder dan ruim 20.00 personen zijn op 4 Aug. door de Ned. Spoorwegen naar Bergen en Bergen aan Zee vervoerd; -des nachts om half één reed de laatste stampvolle tram van Bergen aan Zee terug. De „Alkmaarsche Courant" geeft het uitvoerig» ste verslag van het Bloemencorso, dat ons onder de oogen kwam; wij zijn het volkomen eens met dit blad', dat het weer zoo mooi was als men maar kon wenschen; ook de deelname was boven ver» wachting. Het terrein was keurig ingericht. Uitgebreide orde«maatregelen waren genomen, waardoor alles een goed verloop had. Zoowel voor het Alkmaarsch Bioscooptheater, als voor de Victoriabioscoop waren filmopera» teurs in de weer om de verschillende nummers op te nemen, terwijl tal van fotografen voor de ge» heele geïllustreerde Nederlandsche pers hbn tal» lbo ze opnamen maakten. Verschillenden van hen verzekerden ons, dat hefgeen Bergen met dit corso te zien gaf buiten» gewoon was. Dit was ook inderdaad het geval! Hoewel de omvang van het Van Reenenpark 700 vierk. M. is, was deze afstand toch haast te klein om allp num» mers behoorlijk te zien. Een bespreking van de nummers afzonderlijk is ondoenlijk. Het corso demonstreerde de artistieke vindingrijkheid van de Bergenaren en de gasten op een zoodanige wijze, dat Bergen trotsch kan zijn op hetgeen tot stand werd gebracht. Er was ditmaal geen enkel nummer wat er niet in hoorde. Het publiek, dat in duizenden getale bet corso volgde, was opgetogen. De stemming was enthousiast en zeer velen gaven gehoor aan het verzoek om de nummers met bloemen te be» groeten. Het was waarlijk een „bataille des fleurs". De organisatie was voorbeeldig. Bergen toont ieder jaar weer, dat het uit de vorige corso's lee» ring weet te trekken en daardoor is de dag van Bergen's bloemencorso in geheel Noord»Holland en bij vele liefhebbers er buiten, geliefd geworden. Het park is dan ook voor het organiseeren van een corso een zeer mooi terrein, dat voor derge» gelijke feesten een kostbaar bezit kan worden ge» noemd. De stemming werd in hooge mate verhoogd door Bergen's Harmonie, dat tevens met een schitterend bloemennummer uitkwam en onver» .moeid zich deed hooren, alsmede door de krani» ge jongens van „St. Louis" uit Alkmaar, die voor» beeldig en correct musiceerden en in bun mooie costuums het kleuren effect ten zeerste ver» hoogden. Ook de „Jazzband" van Hotel „Nassau Bergen" dat in het corso met een aardig nummer was uit» gekomen, zorgde onvermoeid voor de verhooging van de feestelijke stemming, terwijl de zang die het Kinderkoor, dat op echt origineele wijze „Het liedje van den Bergenaar" (ontwerp Roggeveen) uitbeeldde, eveneens zeer gewaardeerd werd. Origineel was ook de uitbeelding van „Haar» lemsch Liedeke" door Bergensch Mannenkoor, ontwerp Belie Bok. Bijzonder geestig was het nummer „Uit 't Cir» cus", ontwerp Roggeveen. Overal waar dit num» mer passeerde wekte het de vroolijkheid on. De samenstelling van den „Egyptische Zegen» wagen" (ontwerp Arthur Verbeeck) was af; hier» mede demonstreerde deze kunstenaar zijn bijzon» dere talenten weer eens. Fijn als bloemennummer was ook vooral „de Chi» neesche Draagstoel" van den heer Zweeres. Ieder jaar weet ook deze werker weer met iets bijzon» ders uit te komen. Ook „De Gymnastiek Vereeni» ging" en „Kunst Na Arbeid" kwamen met num» mers uit die er mochten zijn. Het is van de V. V. V. zeker goed gezien om de medewerking van deze vereenigingen in te roepen. De Arresiede van Mr. Judell, die, als actieve secretaris, ter verhooging van het corso, ook met een nummer uitkwam was iets bijzonder fraais. Niet minder dan 8 versierde auto's reden in de stoet, w. o. er waren die zelfs in Nice een schitte» reid figuur zouden hebben geslagen. De jury, bestaande uit: Mevr. v. ReenenJur» riaans, mevr. Blokvan W'achcm, mevr. Boender» makerSchoemaker, mevr. Storm:Verburg, Ar» thur Verbeeck, Tjipke Visser, Graadt van Rog» gen, A. Colnot en Henry ter Hall, had een bijzon» der zware taak en wie als wij de puntenlijsten (de optelling d'er punten geschiedde door de heeren L. den Das en C. Bogtmain) in handen heeft ge» had, heeft kunnen vaststellen, dat de jury die taak op buitengewoon iserieuse wijze heeft opgevat. In de verschillende groepen waren nummers, die een gelijk aantal punten behaalden. Zoo moest in de „Groepen" de 2e en 3e prijs worden toegekend bij loting tusschen „den Egyptischen Zegewagen" en de versierde Fiatauto van den heer Dam en de 4e en 5e prijs in „Enkelingen" door loting tusschen het „19e Eeuwsch Heertje" en het „Prinsje te Paard, In dte „Groepen" werden drie 6e prijzen toegekend, omdat er drie nummers die voor de 6e prijs in aanmerking kwamen, een gelijk aantal punten hadden behaald. Door de goede organisatie was het desondanks mogelijk, dat de prijsuitreiking, die om 6.30 was aangekondigd om tien voor zes kon plaats hebben. Dit geschiedde door dén voorzitter der commis» sie, den heer D. A. Klomp, die spontaan van alle deelnemers de toezegging wist te verkrijgen, dat zij, indien dit eenigszins mogelijk was, ook het vol» gfend jaar weer aan het corso zouden deelnemen. Spr. bracht aan allen, die aan het- slagen van het corso hadden medegewerkt een woord van buiten» gewonen dank en deed uitkomen, dat V. V. V. in de groote eensgezindheid een aansporing heeft om op den ingeslagen weg voort te gaan. Dank bracht hij vooral aan de deelnemers, de schenkers van dé prijzen, het gemeentebestuur, de commissieleden en de commissarissen. Een woord van hartelijken dank richtte hij spe» ciaal tot den burgemeester, die in alle opzichten door het nemen van orde»maatregelen en het hel» pen tot stand brengen van wat noodig was, het corso tot steun was geweest. Ook de Politie bracht spreker dank voor de getroffen ordemaat» regelen. Een afzonderlijk woord richtte hij hierna tot den gemeente»architect, den heer J. Roggeveen, die weken lang werkzaam was geweest om de deelname aan het corso te bevorderen, en voor de indeeling van het terrein maatregelen had geno» men, die in alle opzichten voorbeeldig konden worden genoemd. Spr. gaf als zijn overtuiging te kennen, dat Bergen, wanneer het zoo eensgezind blijft, met het jaarlijksch bloemencorso in den lan» de aan de spits kan blijven staan en zal weten te bereiken, dat alleen het bekqnd maken van den datum van het bloemencorso voldoende zal zijn om duizenden naar Bergen te trekken. In dit ver» band richtte hij: ook woordten van dank tot de pers die voor d'e betoonde medewerking alle lof verdiénde. Namens het Comité van voorbereiding werd hierna hulde gebracht aan den heer D. A. Klomp voor de schitterende ontplooiing zijner krachten als organisator van dit feest „De krans des groenens nimmer moe, Die komt het hoofd derzulken toe" meende deze woordvoerder. De heer Klomp had getoond een uitstekend or» ganisator te zijn die begreep hoe de goede naam van Bergen hoog moest worden gehouden. Aangezien hij echter geen krans 'bij de hand had bood hij hem een fraaien lederen schrijfmap aan, waarin de schilder Arthur Verbeeck een ar» tistieken opdracht had geplaatst. De heer Klomp verklaarde deze bijzonder aar» dige wijze van waardeering, buitengewoon op prijs te stéllen en verzekerde, dat het hem een vreugde was, zijn medewerking te kunnen geven aan een dergelijk feest, waarvan ook zooveel op» voedende kraebt uitging. Hierna had de uitreiking der prijzen plaats, die de Jury als volgt had toegekend: le prijs. Groepen. Gouden medaille van de ge» meente met 100, Mr. H. Judell te Bergen met „Arreislede", die spontaan, onder applaus 50. ter beschikking van den burgemeester stelde, voor een plaatselijk liefdadig doel. 2e prijs Verguld zilveren medaille van de Mid» denistandsvereeniging te Berpen en 50 kindéren Diesfeld en Dr. Blok „Egyptische Zegewagen". 3e prijs Verguld zilveren medaille en 25, be» nevens een gekleurde ets van Prof. Opzoomer, ge» schenk van den heer P. Boendermaker, „Versierde auto van de firma A. Dam en Co. te Alkmaar. 4e prijs Verguld zilveren medaille en kunstvoor» werp „Versierde Auto" famine Laverge, Rotter» dam. 5e prijs Verguld zilveren medaille en kunstvoor» werpen: „Versierde Auto' kinderen van Panhuis en van Reenen. 6e prijzen. Verguld zilveren med. en cadeautjes „Chineesche Draagstoel", kinderen Zweeres e, a„ „Uit 't Circus" kinderen Bijl uit Amsterdam en „Versierde Auto", Jb. Wittebrood, Bergen. 7e prijs Verguld zilv. medaille en assortiments» kist sigaren „Bergens Harmonie". 8e prijs. Cadeautjes. „HollandIndië»vliegers. 9e prijs. Cadeautjes. Jazzband, Hotel Nassau» Bergen. 10e prijs. Cadeautjes „De Vier Seizoens" Kunist na Arbeid. 11e prijs. Zilveren potlood „Haarlemsch Liede» ke", Mannenkoor. Paren. le prijs Gouden Medaille V. V. V. en 25 „Du» veltje in Doosje", Jan en Chris Dekker. Deze du» veltjes schonken de 25 voor „De noodlijdenden in de Drentsohe Venen", wat eveneens een krach» tig applaus ontlokte. 2e prijs. Verguld zilveren med. en kunstvoor» werpen „Versierde auto" J. Waldeck, Amsterdam. 3e prijs. Verguld zilveren med. en kunstvoor» werpen. De V. V. V.»er Klomp, kindje Poistma. 4e prijs. Cadeautjes. „Rozenboepel" Nettie en Dientje Frankfort, Amsterdam. 5e prijs. Cadeautjes. „Oud»Hollandsche Sjees" Jb. Swaag en echtgenoote. Enkelingen. le prijs. Verguld zilveren med. „Alcmaria" met 10. Vlinder in Bloemenmand. Kindje Postma. 2e prijs Verguld zilveren med. met kunstvoor» werp „Turksch Prinsesje', Boudien van Wijngaar» den, Amsterdam. 3e prijs. Verguld zilveren med. met kunstvoor» werp „Versierde Cano" Abram die Jong. 4e prijs. Cadeautje .Prinsje te Paard", Jan de Graaf. 5e prijs. Cadeautje. „19e Eeuwsch Heertje maakt een ritje", Bobbie Frankfort, Amsterdam. Ten slotte ontvingen alle deelnemende kinderen een cadeautje, waardoor om 7 uur de prijsuitrei» king pas geëindigd was. Gaarne vermelden wij' ten slotte, dat de Ver» eeniging tot bevordering van het Vreemdelingen» verkeer voor het corso medailles mocht ontvangen van het Gemeentebestuur, de Middenstandsver» eeniging,, „de Badbode" en de „Duinstreek", dé N. V. „Rustende Jager", „Duinvermaak", Garage Ranzijn, Oranje Hotel en van de heeren Klinkha» mer, Borst, Kolmer en H. Roos te Bergen, „Alc» maria", Alkmaarsche Courant, Lieneisch, Alk» ■maarsche Wasch» en Strijkinrichting, Westerweg en de Wasscherij van S. Krom, allen te Alkmaar. Cadeaux werden ontvangen van Ringer's Choco» ladefabrieken RotterdamAlkmaar (zeer mooie doozen bonbons), Kreb en Meijer (taarten), Boen» dermaker, Haan en Hopman (etsen), Seewald (racket), Gebr. Hoogvorst (ham), Nagelkerken (e'leotrische rijwiellantaarn), Schalkwijk (bloemen), Plomp (fclokslot), Blombergen (parfums), de Wijs en Broers (kaas) en Halie (doos zeep). Het Vuurwerk. Het was des avonds te Bergen aan Zee een drukte van belang! Behalve de duizenden, die per tram waren vervoerd, kwamen nog honderden per auto en per fiets naar onze badplaats en legerden zich rond de duinen om het vuurwerk goed te kunnen zien of gingen de trap af naar het Parnas» siapark alwaar verschillende concerten werden ge» geven die om acht uur een aanvang namen. Deze concerten waren van „Bergen's Harmonie", diree» teur de heer P. Pranger, de Koorvereeniging „Ber» gen", dirigent Joh. Brands en „Bergen's Mannen» koor", directeur Gom. Jonker, Te voren bracht de heer Klomp de concertee» rende vereenigingen en den dirigenten hartelijk dank voor dé medewerking, er op wijzende, dat Bergen trotsch mag zijn op het kunstleven aldaar, waardóór het mogelijk was deze concerten te or» ganiseeren. Een speciaal woord van dank bracht hij aan den oudMburgemeester J. van Reenen, voor het belang» loos afstaan van het park. De concerten werden met de grootste belang» stelling door het publiek aangehoord; na afloop van elk nummer klonk een hartelijk applaus. Ongeveer tien uur gingen de eerste vuurpijlen de lucht in, gevolgd door tal van grootere stuk» ken, die het pubhek ten zeerste voldeden. Vooral de slotdeooratie met een „tot weerziens in 1927" viel blijkens het spontane applaus, dat overal ge» boord werd, in den smaak. Na afloop gingen nog zéér velen in de verschil» lende hotels iets gebruiken, zoodat het ook voor Bergen aan Zee een goeden dag is geweest. Voor de commissieleden en de dames waren onder de veranda van hotel „Nassau»Bergen" een aantal tafels gereserveerd1; tot ruim half twee bleef men hier zeer gezellig bijeen. Het was een ver» rukkelijk zachte avond een dier zeldzaam»mooie avondén waarop men eigenlijk niet goed scheiden kan van de zee. Burgemeester Mr. H. D. A. van Reenen en Me» vrouw Van Reenen bleven den ganschen avond met .de Commissie bijeen. De Burgemeester her» dacht met eenige toepasselijke woorden dezen in alle opzichten zoo geslaagden dag terwijl dte heer C. F. Zeiler Jr., voorzitter dér V. V. V., de com» missieleden verversohingen aanbood. Een attentie onzer Koninkl. Marine. De Marine»autoriteiten en de commandant van het Vliegkamp uit den Helder hebben, zoowel des middags, door het zenden van een escadrille vlieg» tuigen, die precies om drie uur boven Bergen ma» noevreerden, als des avonds ,door het bezoek van een tweetal oorlogsschepen, die op zee met zoek» lichten en kanonschoten werkten, veel bijgedtagen tot een aangenaam en prettig verloop van den dag en den avond. Dat ook het Van Reenenpark zoo kwistig met vlaggen en wimpels kon worden versierd, danken wij aan de vriendelijkheid van vicesad'miraal C. Fock, wien hiervoor zeker een woord van harte» lijken dank toekomt evenals den Commandant van het vliegkamp voor zijn medewerking voor de luchtevoluties der vliegeniers. De Kaasmarkt. Een bezoek aan de Alkmaarsche kaasmarkt brengt iedere badgast. Van daar dat het des Vrij» dags te Alkmaar zeer druk is en allen om tien, elf of twaalf uu zich bij de brug voor het Fnidsen be» vinden om onze beroemde ruiters te paard te zien. Daarna verspreiden zich d'e badgasten door Alk»

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1926 | | pagina 11