Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode HOOG EN LAAG WATER te BERGEN AAN ZEE in 1928. wan ZATERDAG 28 JULI 1928. DERDE BLAD. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 29 Juli, vm. 10 uur, Ds. F. W, J. van den Kieboom. Kerkje te Bergen aan Zee. Zondag 29 Juli 1928, des vóórmiddags 10.45 uur, Ds. J. D. J. Idenburg, te Amsterdam, Liturgische dienst. Geref. Kerk (Dr, van Peltlaan). Zondag 29 Juli, vm. 10 uur en n.m. 7 uur de heer R. Bronkema, Doctorandus in de Theologie. Rechtz. Herv, Evangelisatie „Maranatha". Zondag 29 Juli, vm. 10.15 uur, Ds. H. Guittard, van Oosterhaale. Des avonds 7 uur Ds. P. Groot van Glanerbrug. „Looft den Heer". Zondag 29 Juli, vm. IOV4 uur de heer J.J. Ruijs, van Dinteloord. Fvang. Luth. Kerk te Alksnaar, Zondag 29 Juli, vm. 10.30 uur Ds. H. Makkink. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen (Binnen). Heden te 1% uur lof. Dinsdag gez. H. Mis en huwelijksinzegening, Donderdag gez. H. Mis en huwelijksinzegening, 's Avonds van 51% uur gel. om te biechten, Te 7 Yi uur lof. Vrijdag 1ste Vrijdag. Te 7 uur gezongen H. Mis, 's avonds te 7 uur lof. IN ZOMERTIJD. JULI/AUG. Datum Hoog water: Laag water: Voormidd. Namidd. Voormidd. Namidd. 28 0.45 1.26 9.25 9 9.5 29 1.50 2.22 10.27 10.57 30 2.39 3 08 11.20 11.47 31 3.20 3.48 0.05 1 3.59 4.27 0.31 0.49 2 4.39 5.06 1.13 1 31 3 5.16 5.44 1.51 2.09 Gevonden en verloren voorwerpen. ER IS GEVONDEN; een groen zijden balnet; een bril met doublé mon tuur; een zwarte speld; een kussen; een zilveren Evers-harp vulpotlood; een gouden spel met rood steentje; een huissleutel; een grijs jongensjasje; een blauwe jongenspet; een drijfriem van een mo torrijwiel; een damesvulpenhouder. ER IS VERLOREN: een rijwielbelastingplaatje; een huissleutel; een vijf guldenstukbroche; een gouden damesbrochc; een paar witte gemslederen handschoenen; een gele met bruin wandelstok; een gouden broche met steentje met verschillende kleuren; een blauwe jongenscape met hoofdkap; een platrond glad zil veren poederdoosje; een zilveren rozenkrans in le deren étui; een notitieboekje; een bonboekje voor brandstoffen; een zwart jongensbadpakje; drie zwempakken; een bankbiljet van 60.een bruin lederen tasch met inhoud; een blauwe jon- genspullover; een gabardine dames regenmantel; een bruine zijden sjaal met beige blok; een bruin lederen damesportemonnaie met eenig geld; een massief gouden heerenzegelring met initiatlen ,,L. G." Inlichtingen zijn te verkrijgen ter gemeente secretarie. NIEUWSTIJDINGEN Didoler. De repetities voor het moderne openlucht avondspel „Didoler" zijn in vollen gang! De uit voering belooft als het weer meewerkt, in alle op zichten te zullen slagen! Alle medespelenden zijn vol goeden moed op een schitterenden uitslag! Ds. Spelberg heeft aan den heer D. A. Klomp, vice-voorzitter der V. V. V. de volgende uiteen zetting gegeven over zijn stuk. „Wat het spel Didoler wil geven is in het kort gezegd dit: een moderne verbeelding van wat in alle tijden in het menschelijk leven drijfveer is geweest om waarachtig te kunnen leven. Deze verbeelding knoopt zich vast aan een min of meer fantastisch gegeven, dat op een bodem van een zekere werkelijkheid zich geheel symbo lisch wil laten verstaan, natuurlijk niet zoo, dat elke zin, elke uitroep in het spel aan symbolische waarden gaat beantwoorden, maar men neme die werkelijkheid meer als aanleiding tot symbolische openbaring. Het verloop van het spel in groote trekken is zeer eenvoudig. Didoler de dwaler) is een zwerver, die op 'n goeden dag ontwaakt aan den weg bij 't begin van een dorp, juist op het oogenblik, waarop twee stratenmakers, Maarten en Valentijn, in den och- tendschemer hun nuchter bedrijf zullen aanvangen. Door beide mannen naar het dorp verwezen, vindt Didoler in het dorp niet wat zijn zoekende geest bevredigt en getrokken door het verwijderd, maar zeer lokkend silhouet van de nabije stad, be geeft hij zich daarheen op weg. Het leven in de stad is hem tot een bittere ont goocheling. In de haast van het jachtende leven gaat zijn stem verloren, in de kolking van het duistere begeeren vindt hij geen bevrediging. Ten slotte wordt hij zich de onwaarachtigheid van het zijnde bewust op het groote volksfeest. Zijn wil komt tot ontplooiing, als hij, nu bewust van de profetische krachten, die in hem werken, het volk opzweept tot revolutionnaire gezindheid en ge weld. Echter blijkt deze nieuwe levensfase aan eigen kracht ten onder te gaan; soldaten komen; op het duistere plein in de stad worden de opstandelingen neergeschoten, het ontoereikende van deze revo lutionnaire daad wordt aan het licht gesteld. Dan eindigt het spel in een visoenair tafreel, waarin Didoler op het duistere plein tot ontwaken komt. Daar verschijnt hem het Eeuwig Zelf, sym bool van het Eeuwig beginsel des levens, dat hem tot nieuw leven wekt en hem in staat stelt de ge vallenen op te richten en tot nieuw leven te in- spireeren. Dit gegeven kan grondslag wezen van boven vermeld symbolisch bedoelen. Als Didoler op het voorplan van het wijde po dium, waarop het spel wordt gespeeld, bij het geklop der stratenmakers Maarten en Valentijn wakker wordt, dan verstaat men: het is dè mensch, de willekeurige, de zoeker, de zwerver, die aan de levensstaat het bestaan van zijn leven opent. Maarten blijkt in de volgende dialoog al terstond de positieve lichtende kracht te zijn, die het leven begeleidt, Valentijn de negatieve, de duistere. Het dorp geeft den staat van het onge compliceerde, het simpel-primitieve, waarin de mensch naar zijn aanleg, naar zijn kind-zijn toch immer weer naar het.leven zoekt, maar waarin dc moderne mensch het niet meer vindt. Hij wil het leven in de felle tegenstelling, in de schrille bewogenheden, gesymboliseerd in het beeld van de stad. In de haast, in de jacht, wil hij zich staande houden, zichzelf verwezenlijken: „Ik wil, wat alle menschen willen „Mij dringen in hun wild bewegen „Door de straten gaan „Over de pleinen door de stegen. „Ik zal de mijnen vinden, „Die met mij strijden, „Die samen lijden, „Hun eenzame smart Totdat het Didoler ten slotte in de wilde bewo genheid duidelijk wordt, dat het een onontkoom baar noodlot is dat 't leven regelt, zooals op het podium de als dood gegrimeerde verkeersagent het verkeer gaat regelen, dat in zijn vele differen tiaties oorspronkelijk als een fel-bonte chaos den toeschouwer voorbij trekt. Hier speelt zelfs de metro, symbool van het ondergrondsche, haar rol. Deze zelfde noodlotsfiguur sleept Didoler mede naar de duistere gebieden des levens, waar de liefde tot demonie wordt; onder zijn klagend har- monikaspel trekken de vormen der het leven be- heerschende liefde aan den zwerver voorbij, hem meesleepend. Als hij zich in brandenden strijd aan deze demonie ontworstelt, verschijnt in rooden gloed op de groote boven-alles-verrijzende meters- hooge schijf achter het podium het donkere kruis der menschelijke aarde-gebondenheid. Deze zelfde noodlotsfiguur bespeelt ook het draaiorgel, waarmee het feest der volksbevrijding wordt ingezet, dat echter in werkelijkheid van alle ingebeelde eenheid de bespotting is. Alle groepen der maatschappelijke volksconstellatie zijn geborgen achter houten hekken en worden door den beroemden feestredenaar Mr. de Beken de toegesproken. Deze toespraak, ironisatie van bovenbedoelde volkseenheid, wekt bij Didoler, onder inspiratie van zijn gezellen Maarten en Valentijn, die reactie, die hem drijft tot het verzet uitloopend in' den grooten opstand. Hier is zijn stem het massaal geweten. Als echter het geweld der wereld, gesymboli seerd in de komst der soldaten, zijn natuurlijk recht herneemt, blijkt veel oorspronkelijke bijval loos, het enthousiasme der massa dra ledig. Hier wordt het idealisme van den droomer door de schuld en het toedoen der wereld vernietigd. Dit is het tragisch knooppunt van het spel. Als in die tragiek van het leven alle mensche- lijkheid ontoereikend is gebleken, openbaart zich juist aan de smart en aan den dood des levens de goddelijke werkelijkheid. „Een ding staat bij het „Wisselen der getijden „Dat niet vergaat „Bij alle dingen, die verglijden „Een ding, dat blijft. „Ik ben de duur, „Het eeuwig heden „Het eeuwig uur, „Dat in den tijd verstijft. En het is het Eeuwig zelf, dat aan Didoler, aan den mensch, aan elke verloren menschelijkheid nieuwen zin geeft en nieuwe, ongekende mogelijk heden tot het leven. In één vreugdelied eindigt het spel. Lichte, kleu rige gestalten als zoovele sybolen van deze nieuwe levensmogelijkheden betreden van alle zijden het podium. Om waarachtig te kunnen leven moeten mensch en menschheid zich in dezen tijd van ondergang en vertwijfeling wederom hun Eeuwig Zelf bewust worden." Voor de uitvoering van het avondopenluchtspel „Didoler" op 14 Augustus in het openluchttheater tegenover „Kranenburg" wordt hard gewerkt. Tweemaal per week wordt er onder leiding van Frans Huismans, door de ruim honderd medewer kenden gerepeteerd. Kommer Klein speelt de hoofdrol, terwijl de overige hoofdfiguren vertolkt worden door mevrouw BeeldmanRensink, en de heeren G. Kooiman, G. Cloeck, Schwitzer en Pol dervaart. De drie dilettanten tooneelvereenigin- gen uit Bergen verleenen hunne medewerking, ter wijl ook de leden van T. O. P., de dilettanten too- neelvereeniging uit Alkmaar in het stuk mee spelen. De repetities van het symphonie-orkest, onder leiding van Jac. Jansen, hebben goeden voortgang. Het avondspel wordt op een groot podium van 25 X 18 M. en 2 M. hoogte gegeven, waartegen een achtergrond wordt aangebracht van 25 X 10 M. Op dezen achtergrond wordt met verschillen de lichteffecten gewerkt door de genie te Utrecht, die daarvoor 16 zoeklichten beschikbaar stelt. Wat 14 Augustus in Bergen op het gebied van de massa-regie gegeven wordt, zal waarlijk iets bij zonders worden. Stedel. fffiuziektuin te Alkmaar. In den Stedelijken Muziektuin te Alkmaar zal Zondagmiddag 29 Juli een groot vocaal concert gegeven worden door een vijftal gemengde koren en een drietal kiderkoren onder de bekwame lei ding van den heer Joh. Brands. Des avonds zal het Harmoniegezelschap „Apollo" uit Hoorn concer teeren. De heer S. Timmerman, pachter van den tuin, doet dus wel ales om „elck wat wils" te geven! De Rustende Jager. Het waren deze week weer twee genotvolle avonden in de Rustende Jager met de ballet danseres Rawnikar. Voor deze week enga geerde de heer Diesfeldt het rolschaatsen- paar Droste en Keggie, een danspaar dat zoo juist uit Wiesbaden arriveert. Men zorge bij tijds te zijn voor een goed plaatsje. De illuminatie van Bergen is buitengewoon goed geslaagd, dank zij het verrukkelijke weer en de volkomen toewij ding van allen, die mede hebben geholpen om de duizenden Oranje gekleurde ballonnetjes tusschen het groenend loof der boomen op te hangen. Het was den ganschen avond bijzonder druk en er werden goede zaken gemaakt, terwijl „Bergen's Harmonie" er de vroolijke stemming tot het laatst toe goed inhield. Dit is een sprookjes-avond geweest om nooit meer te vergeten! Winkelweek De door de afdeeling Bergen van den Handel- drijvenden en Industriëelen Middenstand en de R. K. Vereeniging „De Hanze" georganiseerde Win kelweek, welke officiëel door burgemeester Mr. H, D. A. van Reenen geopend is, heeft deze week de verdiende aandacht der badgasten getrokken. In groote getale hebben zij de étalages in oogen- schouw genomen en geconstateerd, dat Bergen op dit gebied zeker met eere kan worden genoemd. Hóéveel bons, die elk een verkoopwaarde van 50 cents vertegenwoordigen, uit de groote bruine ton zullen komen, die deze week in de Breelaan in het centrum der belangstelling stond, zullen wij eerst in ons volgend nummer kunnen meedeelen. Het a.s. Bloemencorso. De prijzen voor het op 8 Augustus te organisee- ren Bloemencorso van de V. V. V. staan geëtaleerd in de kiosk op het terras van „de Rustende Jager". Naast eenige gouden en zilveren medailles, zijn, zooals men kan zien, verschillende mooie kunst voorwerpen aangekocht, terwijl particulieren eveneens zeer belangrijke prijzen beschikbaar stelden. Voorts zijn er voor de verschillende ru brieken vijf prijzen van 50 en vijf van 25 be schikbaar gesteld. Met nadruk wekken wij de gasten op, om 8 Augustus in het corso met een nummer uit te ko men, Men kan zich aanmelden voor de volgende rubrieken: Enkelingen (groot of klein nummer); Paren (groot of klein nummer); Groepen (groot of klein nummer). Aangifte tot deelname te richten aan het Infor matiebureau van de V. V, V, naast het postkan toor. Duizenden uit Noordholland komen 8 Augustus naar Bergen, zoodat het altijd bijzonder aardig is in het corso, dat ook gefilmd wordt, met een num mer uit te komen. Strandforten en burchten. Zij, die dagelijks het strand bezoeken, worden dikwerf getroffen door de keurige wijze waarop speciaal Duitsche kinderen uit het zand forten, burchten enz. weten te bouwen. Soms duurt deze bouwerij eenige uren achter elkaar en nu is het meermalen voorgekomen dat tijdens de lunch anderen deze forten en burchten in beslag nemen. Zij maken dan af of nemen in bezit bouwwerken waarop zij geen rechten kunnen doen gelden. Men verzoekt ons op dit euvel eens de aandacht te vestigen en een beroep te doen op onze strand- .bezoekersfsterjs om af te blijven van de bouw- gedurende de lunch of het diner onbeheerd zijn. werken op het strand door anderen gemaakt, welke Duitschers zijn in hun eigen badplaatsen gewend, dat iedereen respecteert wat een ander gemaakt heeft. Zóó behoort het natuurlijk hier óók te zijn!

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1928 | | pagina 5