mwmFM Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode TWINTIGSTE JAARGANG. No. 1. ZATERDAG 1 JUNI 1929. Adres te BERGEN: Nesdijk, Tel. 21. REDACTEUR: D. A. KLOMP Adres te ALKMAAR: Voordam, Tel.33. Uitgave N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON. DERDE BLAD. DE BLOEI VAN BERGEN. Ook in 1928 is het zielental van Bergen's bevol king, zij het niet zoo sterk dan in het vorige jaar, "wederom vooruitgegaan. Bedroeg het zielental 1 Jan. 1928, 5258, 1 Jan. 1929 was dit 5301, zoodat een vermeerdering van 43 zielen valt te consta- teeren. Het aantal woningen steeg met 39 en bedraagt thans 1427. In 1905 was dit aantal 425, zoodat in nog geen 25 jaar Bergen 1000 woningen meer heeft gekregen. In dien tijd steeg ons zielental met 3572, zoodat ook ons vroeger mooi natuurdorp, dat in de vergetelheid verscholen lag, tot een plaats van be- teekenis is geworden. Dit springt temeer in het oog, als men weet, dat in het hoogseizoen een 3000 vreemdelingen in Ber gen verblijven, die volgens de dit jaar door de V. V. V. uitgegeven pensionlijst in 110 hotels en pensions te Bergen en Bergen aan Zee en in 226 gemeubileerde of gedeeltelijk gemeubileerde hui zen een onderkomen vinden. Wanneer men weet, dat nog zeer vele anderen in het seizoen vreemdelingen huisvesten, dan wqrdt wel heel duidelijk, welk een groot belang Bergen economisch bij het Vreemdelingenverkeer heeft. Dat Bergen dan ook een Vereeniging tot bevor dering van dat Vreemdelingenverkeer bezit, die tot de beste in den lande gerekend kan worden /hierover vertellen wij wel eens iets naders in een volgend nummer) is dan ook alleszins begrijpelijk. Ons Gemeentebestuur heeft in menig opzicht getoond, opgewassen te zijn voor de taak, die het besturen van een dergelijke gemeente haar oplegt. Bergen beschikt over goede, Openbare en Bizon- defe Lagere en Ulo-scholen. Een 10 K.M. lang rioleeringsstelsel, een goed functionneerende reinigingsdienst, een uitstekende drinkwatervoorziening, een modern beheerd elec- triciteitsbedrijf, dat het practisch mogelijk maakt, om ook de electrische stroom voor andere dan Jichtdoeleinden te gebruiken, en een goed werken de dienst ter uitvoering van de vleeschkeurings- wet zijn eveneens alle zaken, waarover Bergen be schikt. Desondanks kan de gemeentelijke inkomstenbe lasting in Bergen gunstig genoemd worden, wan neer men die vergelijkt met die in andere gemeen ten. Wanneer straks de Eerste Kamer het door de Tweede Kamer reeds aangenomen wetsontwerp tot herziening van de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeente zal hebben aangenomen, en de forensen dus niet meer beangst behoeven te zijn, dat een willekeurige Gemeenteraad hun bui tensporig extra laat betalen, dan mag verwacht "worden, dat nog meerdere forensen zich permanent in Bergen zullen vestigen. Aan het besturen van Bergen wordt door dit alles bizondere eischen gesteld. Dat men daarvoor in Bergen oog heeft, blijkt uit de mededeeling van Gedep. Staten, gedaan in de j.l, Dinsdag gehouden zomerzitting, waarin Ged. St. mededeeling doen van een met het Gemeente bestuur van Bergen gehouden bespreking over de opneming in het Provinciaal wegenplan van een weg vanaf „De Franschman" in N.-O. richting langs den zoom der bosschen, rechtstreeks naar een nieuwen weg langs de duinen. In deze conferentie werd medegedeeld, dat de gemeente Bergen pogingen in het werk stelt, de terreinen ter plaatse in handen te krijgen, waar door verzekerd zou kunnen worden, dat langs dien weg geen bebouwing zou verrijzen. Met instemming zullen onze gasten dit zeker ver nemen, aangezien hieruit mede blijkt, dat men ook in Bergen gaarne het natuurschoon wil behouden en toch oog heeft voor de eischen van het modern verkeer. Hiervan getuigt ook de aanleg van het wandel pad langs de Eeuwige Laan, welk pad in den afge- loopen winter tot stand kwam. Ook het mooie rijwielpad naar zee vanaf „De Franschman" door de Rijwielpadvereeniging „Noord-Kennemerland" gesticht, welk rijwielpad langs de Eeuwige Laan in den afgeloopen winter door de gemeente belangrijk werd verbeterd, ge tuigt van het streven, om Ijet den gasten in Bergen aangenaam te maken. ALS HET WINTERT IN BERGEN AAN ZEE. Dat ook 's winters ons natuurdorp een bijzonde re bekoring heeft, blijkt wel uit de volgende dich terlijke ontboezeming vajn een redacteur der Alkm. Crt., voorkomende; in dat blad van 21 Febr. j.l. Eenzaam en verlaten ligt daar het strand van Bergen aan Zee. Nu geen ^pelende kinderen, geen badende gasten, geen lüierende vacantie-men- schen. Niets van dat alles. Het strand ligt stil en daarmee de duinen en het dorp. Maar ook nu is het mooi, ook thans dwingt de natuur bewondering af. Zoo gauw men Bergen achter zich heeft, verheffen zich wazig de wit-ge- tooide duinen, waar donker de dennenboschjes te gen afsteken. Men waant zich in het Bergland schap! En toch zijn het slechts de ons zoo bekende dui nen, die ook nu midden in den winter een bekoring hebben. In de verte ligt het baddorp, waar een winter- sche rust heerscht: Bergen aan Zee! Misschien nog meer dan des zomers ziet men de villatjes in de duinen liggen, laag in de duinkom men en hier en daar in het duin zelf neergeplant. Het geheel biedt een prachtigen aanblik, waard om geschilderd te worden. En dan de zee! Haar rommelend geluid dringt reeds van uit de verte tot je door. Onwillekeurig krijgt men een eigenaardige gewaarwording. Terwijl toch overal het. water met een dikke ijslaag bedekt is, blijft de zee een en al beweging. Haar met schuim bedekte golven rollen voort, om op het strand te brekep en langzaam terug te keeren, altijd weer „De zee, de zee klotst voort in eindelooze dei ning". Zoo zong een onzer bekendste dichters en hij had gelijk. Het is, alsof de zee spot met al wat koude heet. Zij duldt geen harnast, geen vrijheids- berooving. En toch heeft ze moeten strijden tegen koning Thialf, toch heeft ook zij eenig terrein verloren. Liggen daar op het strand niet de ijsschotsen, als een bewijs dat de strijd der natuurelementen offers heeft gevraagd? Maar ze heeft gewonnen, ze heeft den aanval glansrijk doorstaan en bromt thans genoeglijk een overwinningslied. De zee in dezen tijd! Ze heeft ook nu haar be koring behouden, ze is ook nu waard, om bewon derd te worden, zij en haar vrienden, de meeuwen, die traag rondvliegen of berustend op het koude water wiegen IETS OVER DE WIELEWAAL. Wie in het mooie Bergen vertoeft en daar niet alleen is voor de geneugten van strand en duin, maar ook oor en oóg wil schenken aan de mooie avifauna en flora, wenschen we wekelijks te wij zen op het een en ander, dat hoog genot kan ge ven. Laat ons voorop zetten onze onbegrensde be schermende gevoelens voor dieren en planten en er bij denken, dat vogels en planten niet alleen be staan voor utiliteits-aangelegenheden, maar ook als wezens van verheffing, die veel moois in ons leven kunnen brengen. En nu Bergen zijn brui- loftstooi heeft aangekregen en de vogels de ge wichtigste bezigheden huns levens verrichten, kan men ze dikwijls benaderen en hun mooie kleuren onderscheiden. Nu is het wel noodig de verschillende vogelge luiden te leeren kennen, want men hoort ze eer der, dan men ze ziet. En dan is er geduld en speur zin noodig, om ze in het oog te krijgen en iets uit het intieme leven van die dieren te zien. Begin eens met de Wielewaal, die tegenwoordig op verschillende plaatsen in de bosschen van Ber gen waargenomen kan worden. Ga op een mooien morgen eens langs „De eeuwi ge laan" tot aan „de ronde Kom", slaat het pad in, dat het verlengde vormt van „de Komlaan" en volg dat pad een halven kilometer. Hebt ge dan het geluid van de Wielewaal nog niet opgevangen, vlei u dan een poosje neer aan den kant van de sloot en weldra zult ge luide het drieledig gefluit van den vogel, die vrijwel z'n eigen naam roept, hooren. Blijf nog een poosje rustig in hinderlaag, om te luisteren naar de keurige fluitgeluiden, die gedurig- herhaald worden en tracht de juiste rich ting te ontdekken, vanwaar het geluid komt. Dan hebt ge het mannetje ontdekt, en kunt ge het na der bekijken. Hij galmt zijn jubelroep uit, om te getuigen, dat zijn lief vrouwtje ergens in het hooge nest verscholen zit om met geduld voor het broed sel te zorgen. Ja, het mannetje is citroengeel gekleurd met zwarte bovenvleugels, staartpennen en teugels. Het wijfje heeft de bovendeelen geelgroen, welke kleur op de vleugels en op den staart in het zwar te overgaat; de onderdeelen hebben langsche vlek ken op een witten grond. De beide sexen hebben het oog bloedrood. Het vrouwtje kan men beter leeren kennen, wan neer er jongen in het nest zijn, want dan hebben de beide dieren het druk en vliegen af en aan met voedsel. Het nest is dan wel te ontdekken. Het wordt hoog tusschen boomtakken bevestigd, en het legsel bestaat gewoonlijk uit vijf glanzig witte, van donkere vlekjes voorziene, eieren. De Wielewaal heet wetenschappelijk Oriolus oriolus oriolus, volgens het drienamenstelsel van Mr. R. Baron Snouckart van Schauburg. Deze al gemeen bekende Ornitholoog zegt hieromtrent: „Met het tweenamenstelsel van Linnaeus komt men tegenwoordig niet meer uit; waar soorten ge splitst worden in een grooter of kleiner aantal geographische vormen (subspecies), moeten deze ternair worden aangeduid." BERICHTEN. VOOR DE LEDEN VAN DE V. V. V. De leden van de V. V. V. te Bergen kunnen zich voor het geheele seizoen a 1.50, mits zij zich aan het Informatiebureau van de V. V. V. opgeven, op de Badbode abonneeren. Voor niet-leden bedraagt de abonnementsprijs f2.-. DE BADBODE. De advertentieprijs van de Badbode bedraagt 20 cent per regel. Voor zaak-annonces van eenigen omvang wordt 15 cent berekend met 20 pCt, kor ting bij plaatsing in alle nummers. Advertenties worden ook aangenomen bij de :n dit nummer vermelde adressen, waar de losse num mers verkrijgbaar zijn. DE BERGENSCHE KUNSTHANDEL. De eigenaar van den Bergenschen Kunsthandel, de heer P. Hopman, heeft zijn zaak in artikelen van kunstnijverheid een belangrijke uitbreiding doen ondergaan en desondanks het typische dorpska rakter van deze zaak weten te behouden. Den architect, den heer J. C. Leijen, komt daar voor zeker een woord van lof toe.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1929 | | pagina 9