Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Aanwezige Vreemdelingen, HOOG EN LAAG WATER te BERGEN AAN ZEE in 1929. 20e Jaargang. No. 6. van Zaterdag 6 Juli 1929. TWEEDE BLAD. EKSTERS. Ook de eksters hebben het in den voorbijen "winter hard te verantwoorden gehad en hun roof vogel-eigenschappen kwamen toen goed uit. Toch hebben vele exemplaren het koude getijde weten te doorworstelen, wat men kan zien bij verschil lende boerderijen, waar in hooge boomen de nes ten zich als heksenbezems voordoen. En ook op verschillende plaatsen in de bosschen van Bergen zijn nesten, wat de wandelaars zeker ontdekt zul len hebben. De eksters zijn hier over het alge meen schuw, zeker, omdat ze bij vele menschen niet in een breed blaadje staan. In Scandinavië, waar men de eksters beschermt, zijn ze veel ge meenzamer met de menschen, dan bij ons. Wat zijn de eksters mooi van kleuren en vorm. Vooral de schakeerende kleuren komen zoo mooi uit! Zwartgroen met. blauwen weerschijn op -Ie vleugels, donker goudgroen op de staartpennen met meer staalblauw naar het einde en wit op Je vederen van borst, buik en schouders stempelen zoo'n ekster tot een prachtvogel. Daartoe werkt ook vooral mee de lange staart, die trapsgewijs verlengd is en tot een breeden waaier uitgestrekt kan worden. Eigenaardig is nu weer, dat de vleu gels maar kort en rond zijn, zoodat de ekster on der het vliegen bijna voortdurend klapwieken moet, en zich nimmer door de lucht laat drijven, zooals b.v. de meeuwen dit zoo sierlijk doen. Nauwelijks heft de Leeuwerik zijn blijde lente zangen aan, of de eksters kiezen een plek uit, waar ze hun nest zullen bouwen. Gaarne doen ze dat in hooge, alleenstaande boomen, maar meer malen ook doen ze het in een Meidoorntop in het dichtste van het bosch. Maar ze kwetteren zoo luide, dat ze ook daar dikwijls de plaats verraden, waar ze hun nest opbouwen. Eerst worden ge plaatst een aantal ruwe takken, die het nestfonda ment moeten vormen. Daarop wordt een bodem van klei gefabriceerd en vervolgens wordt de half-kogelvormige ruimte langzamerhand voltooid tusschen sterke, scherp-gestekelde braamtakken, die dikwijls slechts met groote moeite kunnen aangebracht worden. Het binnengedeelte wordt belegd met plantenvezels en andere zachte zelf standigheden en over het geheel komt een be schermende kap, zoodat de inhoud van het nest voor het oog van roofvogels verborgen is. Terzijde wordt slechts een klein vlieggat open gelaten en door de gedoomde takken loopt een gang naar het binnenste deel. Hier zijn de zes lichtgroene met olijfbruine streepjes en vlekjes bedekte eieren en later ook de jongen, die na 16 dagen broeden uit de doppen komen, veilig. Nadat de jongen groot en vluchtig geworden zijn, leven ouden en jongen „a la Familie" tot in den winter- getijde. Reeds eerder had men op de eksters geen goed ■oog. In de middeleeuwen toch bestonden op som mige plaatsen „keuren", waarbij bepaald werd, dat ieder, die een eksternest zag, en geen boete wilde oploopen, genoodzaakt was, het te versto ren. Ook in het bijgeloof sprak de ekster steeds een woordje mee, en nog is er het een en ander van overgebleven. Ziet ge een ekster op het kerkhof, dan wil het bijgeloof, dat er spoedig een familielid van u naar den doodenakker gebracht zal wor den; wipt de vogel over het graf, dat pas ge opend was, dan zal er spoedig een familielid van de(n) afgestorvene volgen. Komen ergens vier eksters bij elkander voor, dan zal daar in de buurt een doode komen, en wie er negen bijeen ziet, dien zal spoedig een ongeluk overkomen. De ekster fungeert dus wel als ongeluksbode. Reeds in oude Grieksche en Romeinsche ge schriften wordt veel over eksters medegedeeld. Zoo verhaalt de bekende dichter Ovidius, dat in Macedonië de praatzieke juffers in eksters ver anderen. Later mochten ze het vederkleed weder voor de damesjapon verwisselen, maar ook dan nog hadden ze haar babbel- en snaterzucht be houden. Nu heb ik goede hoop, dat er in deze streken dergelijke dames niet voorkomen, althans heb ik ze hier nog niet aangetroffen. Voorzichtigheid zij echter aanbevolen, want.. men kan het nooit weten! J. DAALDER Dz. te BERGEN en BERGEN AAN ZEE, blijkens de Woensdag 3 Juli ten Raadhuize ingeleverde lijsten. A. beteekent aanwezig. V. Aangekomen en inmiddels vertrokken. Pensions te Bergen aan Zee Pers. A V Hotel „Bakhuis". De Hr. W. de Jager, Haag, 1 Fam. W. R. Jeltes, Haag, 5 Fam. H. Stroink van Heek, Nord-Horn, 2 Fam. H. Ribbius, Assen, Fam. L. W. Wildervank, Lieventer, Fam. D. F. Kind, R'dam, Fam. H. Barendse, A dam, Fam. H. M. Sthejeman Mijnlieff, A'dam, Fam. Mr. N. W. Sickler, A dam, M. Bremen, Pension „Frisia". Fam. W. F. J. Westermann, A'dam, Mr. S. J. W. Nijhoff, Groningen, Fam. M. F. Kooijman, R'dam, Fam. Bijl de Vroe, Almelo, Mej. M. de Groot, Utrecht, Mej. A. Schouten, Utrecht, Dames A, Taapken, Oosterbeek, Fam. Otto Kopania, Berlin, Kinderhuis „Mare Koos Janus, A'dam, Hotel „Nassau-Bergen". Pers. A V 2 5 2 3 Fam. C. Misset, Fam. L. Löb, Fam. M. v. Hulst, Frau Löb, Fam. J. Hadders Rz., Fam. Frank G. Boudreau, J. Bierdrager, Joh. de Looper, D. van Seerenberg, P. de Boer, Fam. Mevr. F. M. Kramer, Nico Brandjes, Mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, Andrew C. Gaal, K. Cramwinckel, Dr. W. Cohen, Fam. V. Bernard, E. D. v. d. Sleesen, Fr. Willems, E. van Essen, H. Freymann, E, A. Frowein, Leman Druyf, Dr. Halbertsma, Fritz Loeb, Fam. Mevr. Labohm, Pension Fam. Mr. Fockema, Fam. van Limbrugh, Mej. Poot, Mej. Minderman, Fam. Bolten, Hotel Doetinchem, Berlin, Nijmegen, Berlin, Emmen, Genève, Overveen, Hilversum, R'dam, Gouda, M. Boelens, M. C. Somer, A. Nawijn, Fam. R. Reitsema, Fam. L. Ie Coultre Fam. van Goudoever, Nijmegen, Haag, Genève, Purmerend, A'dam, Berlijn, Hilversum, Antwerpen, Antwerpen, Mühlheim/R. Arnhem, A'dam, A'dam, A'dam, A'dam, Onder 't Stroodak". Oosterbeek, Bussum, A'dam, A'dam, Haag, „Prins Maurits". Assen, Assen, Wapenveld, Glimmen, Bussum, Utrecht, Fam. A. Kayzer, Fam. H. W. Hillebron, Fam. J. Bal, Fam. Prof. Glinz, Mej. N. Dijkstra, Rijk de Vries, Fam. J. R. Endert, Fam. G. Timmermans, Mej. A. M. M. Appels, Hotel Dames Hoving, Mej. N. v. Embden, K. Susan, Fam. v. Rees, Hotel-Pension „Stroomer". A'dam, A'dam, Medan, Berlin, Enschedé, Tilburg, A'dam, Hengelo, A'dam, „Trianon". Schiedam, A'dam, A'dam, R'dam, Gemeubileerd te Bergen aan Zee Huize „Anna". De Hr. en Mevr. Mr. G. A. de Cocq, Oosterbeek, De Hr. en Mevr. Mr. S. Tromp Meesters, Velp, 6 Villa „Aurora". De Hr. en Mevr. A. Enthoven, Bosch en Duin (U.) 4 De Hr. en Mevr. Mr. J. Enthoven, Bilthoven, 5 Fam. Mevr. E, Berrevoets Enthoven, Deli, 4 Villa „De Blinkert". De Hr. en Mevr. Mr. D. Crena de Jongh, A'dam, 9 Villa „De Casemat". Jhr. en Mevr. Mr. Dr. Bosch Ridder van Rosenthal, Groningen, 8 Villa „Covente", De Hr. en Mevr. Mr. H. T, Asser, A'dam, 8 „De Distel", De Hr. en Mevr. S. W. Eyssen, Alkmaar, 5 Villa „Dolfijn". Jhr. en Mevr. Ir. G. C. Six, A'dam, 7 „De Duinhut". De Hr. en Mevr. Dr. T. Kuiper, A'dam, 6 Villa „Duinroode". De Hr. en Mevr. A. B. van Ketel, Eindhoven, 4 Villa „Duinroosje". De Hr. en Mevr. G. A. Jannink, Enschedé, 5 Villa „Duintop". De Hr, en Mevr. Mr. J. G. De Hoop Scheffer, A'dam, 7 Huize „Duinzicht". De Hr. en Mevr. E. F. Wodrada, R'dam, 7 Huize „De Echo". De Hr. en Mevr. Hidma, Uithoorn, 3 Villa „Elzenhof". De Hr. en Mevr. D. J. Butter, A'dam, 6 Villa „Herline". De Hr. en Mevr. A. J. C. van Kerckhoff, 's Gravenh., 6 Villa „Hilda". De Hr. en Mevr. E. J. Vinke, Hilversum, Villa „De Hoek". De Hr. en Mevr. J. de Melker, 's Gravenh., Villa „Joke". De Hr. en Mevr. Mr. C. P. Eecen, Oudkarspel, Huize „de Kieviet". Fam. Mevr. Chr. Sondaar, A'dam, Fam. Mevr. Beerendonk, A'dam, „de Kluis". De Hr. en Mevr. Jan Fijn, Bergen, Villa „Laura". De Hr. en Mevr. Mr. G. Nauta, R'dam, Villa „Magnolia". De Hr. en Mevr. C. Glerum, A'dam, Villa „Marijke". De Hr. en Mevr. Mr. N. W. Sickler, A'dam, Villa „Mei". Fam. Mevr. de Wed. C. A. Hubrecht, 's Gravenh., Villa „Noviomagum". De Hr. en Mevr. Mr. P. Th. Posthumus Meyjes, A'dam, De Hr. en Mevr. Mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, 's Gravenh,, „Parkhuis". De Hr. en Mevr. Mr. J. H. Penning, Laren (N.H.) Villa „Paulina". Jhr. en Mevr. Jan Six van Hillegom, A'dam, „Paviljoen". Fam. Mevr. J. L. KesslerBray, Brussel, „Pax in Terra". De Hr. en Mevr. D. Boissevain, A'dam, Villa „'t Roefje", Mej. W. G. Asser en Familie, A'dam, Villa „Sandy-Corner". De Hr. en Mevr. L. W. Wildervanck, Deventer, De Hr. en Mevr. Dr. P. van Bork, Zutphen, Villa „Schelpduin". De Hr. en Mevr. J. M. Luytingh, A'dam, Villa „Scholekster". De Hr. en Mevr. H. P, G. den Tex, A'dam, Villa „Shanti". De Hr. en Mevr. D. de Wolf Peereboom, Alkmaar, Villa „Skopia". Jhr. en Mevr. E. J. van Holthe, A'dam, „Spoorzicht 1". De Hr. en Mevr. G. F. Herm. de Groot, Bussum, „Spoorzicht 2", Fam. Mevr. Jo van Ijzer Vincent, A'dam, Villa „Ulysses". De Hr. en Mevr. Mr. M. L. van Goudoever, De Hr. en Mevr. H. D. van Goudoever, De Hr. en Mevr. J. van Goudoever, Mevrouw P. Kalff, Villa „Wernau". De Hr. en Mevr. Abas, A'dam, Mej. Loman en huisjuffr., A'dam, Villa „'t Westerlicht". De Hr. en Mevr. Mr. A. P. Muller, A'dam, Villa „Windy-Ridge", De Hr. en Mevr. A. G. Everts, Hilversum, Villa „De Wijde Blik". De Hr. en Mevr. J. Proost, Bussum, Villa „de Zeedroom". De Hr. en Mevr. P. Kool, Alkmaar, Villa „Zonnehuis". De Hr. en Mevr. Ds. C. Fetter, R'dam, Pers. A. V. Utrecht, Coburg (D.) R'dam, Utrecht, Deutsche Ferienkolonie, Jong Nederland, „Het Zeehuis", A'dam, 40 A'dam, 40 A'dam, gem. 80 (Zie vervolg 3e blad.) JULI Hoog water: Laag water Datum Voormidd. Namidd. Voormidd. Namidd. 6 3.11 3.43 0.01 7 4.03 4.36 0.34 0.58 8 4.54 5.29 1.26 1.51 9 5.46 6.21 2.16 2.43 10 6.39 7.09 3.08 3.33 11 7.26 7.56 3.59 4.19 12 8.17 8.47 4.46 5.08 Informatiebureau der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1929 | | pagina 5