van den vlakken grond schijnen ze zich niet ge makkelijk naar boven te kunnen verheffen. Doch in de middenstof, die men lucht noemt, hebben ze bijna geen wedergade. Daar bewegen ze zich zeld zaam gemakkelijk en vlug en dikwijls op groote hoogte. Er zijn ornithologen, die de gierzwaluwen niet meer onder de Zwaluwsoorten mederekenen, doch ze met de Nachtzwaluwen onder brengen bij de fam. der Macropterygidae of Snorvogels. Ze mo gen geen zwaluwen meer heeten, omdat de Hirun- dinidae zich moeten kenmerken door een diepge- vorkten staart, d. w, z. de buitenste pennen van den staat zijn veel langer dan de middelste. En ïu zouden nacht- en gierzwaluw een te weinig ge- vorkten staart hebben, om onder de zwaluwen me- degerekend te worden. De levenswijze van de gierzwaluw sluit zich evenwel zoo nauw aan bij die der echte zwaluwen, dat we er niet aan willen denken, deze vogel verder niet onder de zwaluwen te rangschikken. We zouden dan ook met den Psalmdichter in het gedrang komen en wanneer Ds. v. d. Kieboom morgen bij toeval of ter eere van de zwaluwen, die haar jongskens neergelegd hebben onder de dak goot van z'n historische kerk, Psalm 84 opgaf, zouden we niet van harte kunnen meezingen. En ook dat willen we niet missen. De Gierzwaluw willen we wetenschappelijk blij ven heeten Hirundo apis L. en niet anders. J. DAALDER Dz. BERICHTEN. DE DRUKTE. Zoo langzamerhand zijn wij het hoogseizoen ge naderd. Voor Bergen was het bizonder gunstig, dat tegelijkertijd met de vacanties het echte zomer weer was gekomen. Aan het strand is het daar door dagelijks zeer druk. Zondag was het aantal bezoekers per auto zóó groot, dat in het parkeerpark geen plaats was le bekomen. Velen waren daardoor genoodzaakt om hun wagens langs den zeeweg neer te zetten. He laas waren er onder hen, die hun wagens zóó neer zetten, dat zij het verkeer belemmerden. Naar wij vernamen, maakte de politie tegen een aantal auto-bestuurders proces-verbaal op, omdat het in Bergen aan Zee verboden is, wagens aan den openbaren weg neer te zetten. Het komt ons voor, dat met drukke dagen ten aanzien van een dergelijke bepaling eenige soepel heid moet worden betracht. Wie per auto te Ber gen aan Zee komt, wil nu eenmaal gaarne van het strand genieten en moet dan ook gelegenheid vin den, zijn wagen ergens een plaatsje te kunnen ge ven. Het belang van. Bergen aan Zee als badplaats vordert, dat in zulke gevallen zoo weinig mogelijk processen-verbaal worden gemaakt en wij hopen dan ook, dat in de toekomst de politie hiermede rekening zal houden en zoo veel mogelijk aanwij zend zal optreden. In het dorp valt ook thans reeds waar te nemen, dat we de volle seizoendrukte zijn genaderd. Ten gevolge van de warmte vertoeven de meeste gas ten evenwel aan zee, zoodat de drukte op de terrassen van de café's tusschen 5 en 6 uur en des avonds na 8 uur pas van beteekenis is. Blijkens de vreemdelingenlijst vertoeven reeds thans een 3400 gasten in onze gemeente. Dit aantal is grooter dan ooit te voren, aangezien wij in het drukst van het seizoen niet boven de 2800 zijn geweest. In werkelijkheid is het aantal gasten nog iets grooter, omdat eenige pensions deze week ver zuimden, hun gasten op te geven, terwijl ook ver huurders van gemeubileerde huizen daarin nalatig zijn geweest. Dat het zeer druk in ons mooi zomerdorp is, kan men op grond van deze cijfers vaststellen. DE PLANNEN VAN BERGEN S HARMONIE. Bergen's Harmonie heeft grootsche plannen. Be gin Augustus concerteeren in den Muziektuin aan de Eeuwige laan een viertal muziekgezelschappen onder leiding van den eminenten Directeur, den heer Pranger. De tuin wordt dan schitterend ge ïllumineerd. In het volgende nummer zullen wij hierover na dere bizonderheden mededeelen. KAMPEEREN IN BERGEN. Herhaaldelijk bereikt ons de vraag, waar men in Bergen kan kampeeren. Wij deelen daarom aan belanghebbenden mede, dat de veehouder Bakker, boerderij „De Franschman", op zijn terrein daartoe gelegenheid geeft, zoowel voor doortrekkers als voor clubkamp, familiekamp en gemengd kamp. Kampgeld is hier niet verschuldigd, terwijl drink en waschwater op de boerderij verkrijgbaar zijn. Men zal echter goed doen om te voren schriftelijk toestemming van den eigenaar aan te vragen. Voorts bestaat gelegenheid om te kampeeren bij W. Akerboom aan den Buerweg voor 20 cent per dag en per persoon, voor langeren duur nader overeen te komen. Op het terrein van den heer Staalman, naast Pension De Wilg aan de Breelaan, kan men kam peeren voor 25 cent per dag en per persoon; kampvuur en kookvuur.is hier toegestaan. Voor toestemming correspondeere men met den eigenaar, A. Staalman, Keizersgracht 436, Amster dam. Op het terrein van de boerderij Duinhoeve van I den heer J. Frans bestaat eveneens gelegenheid om te kampeeren. Voor een vast kamp wordt J 2.50 per gezelschap berekend voor onbepaalden tijd. Kampvuur en kookvuur afspreken. Voor doortrekkers wordt hier niets berekend. Kampeerders zullen goed doen, met vroeg te ko men om tijdig van de eigenaars de noodige toe stemming te verkrijgen, DE TENNISWEDSTRIJDEN TE bergen aan zee. Nog even herinneren wij aan de jaarlijksche open tenniswedstrijden te Bergen aan Zee, uitge schreven door de Baddirectie volgens de bepalin gen van den Nederlandschen Lawntennisbond, die op 25, 26, 27 en 28 Juli a.s. op de mooie banen aldaar worden gehouden. Verschillende bekende tennissers en tennissters schreven reeds in, zoodat spannend spel verwacht mag worden. Be inschrijvingen voor de deelname sluiten Dinsdag 23 Juni, des namiddags 6 uur en moeten geschieden bij de Baddirectie te Bergen aan Zee, Met het spoedig indienen van de opgave bewijst men ook de Badbode, die het mogelijke doet, om de gasten als inlichtingsbron ter wille te zijn, een dienst. DE RIJSPORT. De liefhebbers van de ruitersport herinneren wij er nogmaals aan, dat er te Bergen aan Zee gele genheid bestaat tot het huren van goed afgerichte rijpaarden. Bij de Baddirectie kan men toestemming beko men om in de duinen te rijden. Een mooier gele genheid om de ruitersport te beoefenen, is moeilijk denkbaar. BAZAR CHRISTELIJKE SCHOOL. 31 Juli wordt er in de Christelijke School aan de Dr. v. Peltlaan een groote bazar gehouden, die des morgens van 1012>4 uur en des middags van 210 uur geopend zal zijn. Blijkens de in dit num mer geplaatste advertentie mag men aldaar aardi ge attracties verwachten, HET BADEN. De zee was in de afgeloopen week ideaal voor het baden. Zelfs de gelegenheid om te zwemmen was gunstiger dan ooit. De Baddirectie zorgt voor uitnemend toezicht, terwijl wel bleek, dat de dit jaar aangebrachte douches, ook die bij het zonne bad, hoogelijk worden gewaardeerd, DE EIGENAAR GELIEVE ZICH TE MELDEN. Op het terras van hotel Nassau-Bergen te Bergen aan Zee is een gouden speldje gevonden. Wanneer de eigenaar er prijs op stelt, weder in het bezit daarvan te komen, dan behoeft hij dit slechts aan den heer Zeiler mede te deelen, CONCERT in den muziektuin te Bergen op Dinsdag 23 Juli 1929, des avonds 8 uur, door „Berg;n's Harmonie" Programma; 1. „Coeur Vaillant", marsch G. Gadenne. 2. „Lustspiel Ouverture", Kéler-Béla. 3. „Une Soiree a Trianon", fantaisie, O. Coquelet. 4. „Lanneriana", concertwals op motiven van Jos. Lanner. Pauze. 5. Ballet „Marion" Sam Vlessing. a. Prelude, c. Badinage, e. Gavotte, b. Rigandon, d. Intermezzo, f. Rondo-finale. 6. „Belle Bergère", Pastorale, P. Franqois. 7. ,,'n Zomerfeest uit vroeger tijd", A. Korn. 8. Marsch, finale. RENNEN EN DRAVERIJEN. De N. V. Kennemersportclub te Alkmaar organi seert Zondagmiddag, aanvang half twee, op het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar Rennen en Draverijen. Voor de liefhebbers van deze sport zijn de dra verijen van de Kennemer Sportclub zeer interes sant. Nu ditmaal voor het eerst ook rennen gehouden worden, waarvoor met zeer bekende paarden is ingeschreven, kan te meer een bezoek aan deze wedstrijden worden aanbevolen. DE VREEMDELINGENLIJST. Met nadruk verzoeken wij de hotel- en pension houders hun opgaven toch vooral vroegtijdig bij het Raadhuis in te leveren. Ook ditmaal verzuim den eenigen dit te doen. Bij onderzoek bleek ons, dat overstelpende drukte hiervan de oorzaak was. Het is gewenscht, dat men ook de gasten op geeft, die Zaterdags aankomen. Herhaaldelijk wor den op het Bureau van de V. V. V. inlichtingen over de verblijfplaats van in Bergen vertoevende gasten gevraagd en een goede organisatie vorde't, dat alsdan de juiste inlichtingen kunnen worden gegeven. VOOR DE BADERS. Gisteren was de zee bizonder helder en dit, ter wijl de wind uit het Zuid-Oosten kwam. Voor de baders, die ook graag eens zwemmen, was de zee ideaal. Ze was nagenoeg gelijk aan een spiegelvlak en voor hen, die nog niet in zee waren geweest, was het water in het swin vóór de bad koetsjes wel prettig, omdat de hoogere temperatuur van dit water meewerkte, de lichaamswarmte te doen aanpassen aan de lagere temperatuur van het zeewater. HET LICHTEN DER ZEE. Donderdagavond lichtte de zee zoo wonderlijk mooi, als wij het nimmer zagen. Vooral tegen 12 uur, toen er op het strand en over de wijde water plas een grootsche stilte heerschte, die volkomen in harmonie was met het geruisch van de op de kust brekende golven, was de aanblik onvergete lijk. Men werd fascineerend vastgehouden door de steeds aanrollende lichtende golven. In de Badbode werd meermalen een weten schappelijke verklaring van dit wonderlijke lichten gepubliceerd. Wij onthouden ons ditmaal ervan, die verklaring opnieuw te geven, omdat de ont roering van het aanschouwen zooveel meer is dan het waarom. Wie tijd kan vinden, verzuime niet, met deze warme dagen ook een. avond aan het strand te zijn. CARILLONBESPELING. Tal van zomergasten zullen de bekoring wel eens hebben ondergaan van het bijaardspel in Vlaande ren, 's Hertogenbosch, Zutphen, Arnhem en Am sterdam. Het Waaggebouw te Alkmaar was in het bezit van een prachtig middeleeuwsch klokkenspel, dat evenwel verbetering behoefde. Dit voorjaar is deze verbetering, volgens plannen van den caraillonist Vincent uit Amsterdam aangebracht, een concert met het vernieuwde carillon had reeds plaats en Woensdag 24 Juli a.s., des avonds, tusschen 8.30 en 9.30 uur concerteert de Alkmaarsche carillonist, die op zijn gebied een talentvolle meester is, we derom. Het programma wordt vermeld in de advertentie in dit nummer. Gaarne wekken wij de gasten op dit bijaardcori- cert bij te wonen. VERLICHTINGSAVOND OP 7 AUGUSTUS. In een gisteravond in café Smit gehouden vergadering van de V. V. V. met de buurtcom- missies werd besloten wederom, en ditmaal op 7 Augustus, een verlichtingsavond te organisec- ren. De V. V. V. stelt a 10 cent lampions met kaarsen beschikbaar en dringt er bij een ieder op aan de gevels en tuinen te verlichten, Bergen's Harmonie zegde de bekende mede werking toe. Laat 7 Aug. den avond van 25 Juli zoo mo gelijk nog overtreffen. VOOR DE HOTEL- EN PENSIONHOUDERS EN DE GASTEN. Aan het Bureau van de V. V. V. kan men a 2 ct. per siuk mooie, stevige labels bekomen, op artis tieke wijze uitgevoerd, volgens een ontwerp van den kunstschilder A. Colnot. Wij dringen er vooral bij de leden van de V. V. V op aan, die labels voor hun gasten beschikbaar te stellen. Ze zijn mooi en doen dan tevens dien. t als een reclame voor Bergen. Grapjes. Keesje was de trotsche eigenaar van een rasloo- zen hond, die een ware verschrikking voor de ove rige gezinsleden was. Hij was echter zoo gehecht aan het dier, dat men hem niet kon overhalen een ander tehuis voor hem te laten zoeken. De toe stand werd ten slotte zoo ondraaglijk, dat Keesje's vader hem een aanbod deed. Keesje, zei hij, je krijgt twee rijksdaal ders van me, als je ons van dien hond verlost. Den volgenden ochtend kreeg papa van zijn zoon het verrassende en verheugende nieuws te hooren, dat de lastpak weg was. Dat is uitstekend nieuws, zei zijn vader. Hier heb je je twee rijksdaalders. Hoe ben je van hem af gekomen? Keesje stopte het geld in zijn zak en grijnslach te: ik heb hem aan den jongen van hiernaast verruild voor twee jonge hondjes. „Het kost heel wat meer dan de menschen den ken, om een intelligent en ontwikkeld man te worden", zei de vervelende jongeman tot het meisje, dat hem niet goed kon zetten. „Dat denk ik ook", antwoordde ze, en ik neem het jou niet kwalijk dat je je geld naar de spaar bank gebracht hebt!" Zoon van den patroon: „Ik zal nooit succes als reiziger hebben. Overal waar ik kom heeft Dirksen al gezegd, dat ik een idioot ben." Vader: „Ja, Dirksen is onze beste verkooper, maar hij moest niet zoo te koop loopen met de ge heimen van de firma." VERSPROKEN. Mevrouw had een nieuwe meid en vertelde aan haar gasten wonderen over haar eerlijkheid, toen de meid juist binnen kwam met de thee. O, Annie, vroeg mevrouw, wil je even dien brief boven van mijn slaapkamer halen? Hij ligt op de toilettafel. Welke mevrouw? Die aan uw broer of die voor het bestuur van de bazar?

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1929 | | pagina 15