Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode I Cliché „Ons Eigen Tijdschrift". Zelfportret v. d. schilder. 1918. atelier, dat hem in staat stelt, zijn werk voor een groote tentoonstelling voor te bereiden. Wanneer Gestel zich voor zijn werk in een streek neerzet, dan blijft hij daar gewoonlijk een geruimen tijd. Zoo werkte hij in 1914 een ruim jaar in Spanje, voornamelijk op het eiland Malorca, waar hij zijn cubistische landschappen en haven gezichten maakte, die door de gevoelige kleuren, de verwerking en de compositie tot zijn mooiste werk behooren. In 1919 werkte hij vanuit Bergen maanden in Koedijk, waar hij in zijn teekeningen en aquarellen het bewegelijke en het vette van dat akkerland op buitengewone wijze vastlegde. In 1922 en 1923 maakte hij, eveneens vanuit Bergen zijn bekende werk in de Beemster, dat op geslaagde wijze de schoonheid en den natuurrijk- dom van dezen polder heefl vastgelegd en wel zoo, als dit vóór hem niet geschiedde en na hem moeilijk gedaan zal kunnen worden. Bekend mag ook verondersteld worden zijn be langrijke serie teekeningen, die hij in den oorlog maakte van de Belgische vluchtelingen. Zij behoo ren meer tot den illustratieven kant van Gestels talent, maar ook daarin heeft hij getoond, een groot meester te zijn met buitengewone opmer kingsgave. Eén teekening van hem uit deze perio de vertelt méér van de ellende, door den oorlog over een volk gebracht dan menig daarover ge schreven boek. Deze teekeningen zijn zonder op zettelijke tendenz vervaardigd uit deernis met de van huis en hof verdreven menschen en staan daardoor, hoewel het meer journalistiek werk is, op een hoog plan. In 1923 werkte Gestel in Beieren, waar het hein gelukte, het sombere, romantische karakter van het Ertsgebergte en de daarin moeizaam werkende houthakkers vast te leggen. In 1924 verbleef hij in Italië, waar hij, vooral in Taormina op Sicilië en Positano, in de omgeving van Napels, onvergetelijk werk schiep. In 1926 en '27 arbeidde hij in Vlaanderen en wel in Dongen aan de Leie, bij Gent. Het daar door hem vervaardigde werk, vrij van naturalisme, is vol ziel en legt er getuigenis van af, dat het on derwerp voor hem slechts van belang is voor het scheppen van een compositie met geestelijken in houd. Met dit op styleering gericht werk heeft hij een bijzonder mooie vruchtbare periode in zijn kunstenaarsleven geopend. Gestel kan één van de groote kunstenaars van dezen tijd worden genoemd. Zijn werk levert het bewijs, dat hij de materie de baas is geworden en dat hij over een veelzijdige technische vaardigheid beschikt. Thans werkt hij in het Gooi, doch in hoofdzaak om zijn reeds gemaakt werk af te maken, Nog de zer dagen schreef hij ons: „Wat is Bergen toch een mooi land; op de geheele wereld is er toch maar één Bergen. Ik zit nu in het Gooi, maar zal nooit een Gooienaar worden." Dat een fijn kunstenaar en opmerker als Gestel een dergelijk getuigenis van Bergen aflegt, pleit zeker voor het natuurschoon van Bergen, waar mede hij volkomen bekend was. Vóór een paar weken vertoefde hij hier nog enkele dagen in het polderlandschap, dat hem niet het mist lief is en wij zien hem zeker nog wel weer eens permanent in Bergen terug keeren." Gestel werd in 1881 te Woerden geboren, waar zijn vader huisschilder en tevens leeraar aan een teekenschool was. Hij is dus afkomstig uit een omgeving, waar de verftechniek en de liefde voor de teekenkunst hem a. h. w. met de paplepel werd in gegeven. Zijn vader, die vóór enkele jaren zijn zaken aan kant deed, trekt er thans nog in de om geving van Woerden op uit, om het landschap te schilderen en volgt met groote belangstelling alles, Cliché „Qns Eigen Tijdschrift". LANDSCHAP (Koedijk). 1919. Collectie Boendermaker. 20e Jaargang. No. 11. van Zaterdag 10 Aug. 1929. TWEEDE BLAD. LEO GESTEL. „In onze moderne schilderkunst is Leo Gestel één der leidende figuren. Meester over den vorm als weinigen, van een steeds oprechte distinctie in al zijn werk, steeds rijker wordend in zijn coloriet en dieper grijpend naar het levensmysterie, behoort hij tot diegenen, tot wie wij op zien als tot de vernieuwers van de na het impressionisme in kunstigheid, bloedar moede of burgerlijke platheid doodgeloopen schil derkunst", aldus Mr. J. Slagter in het Julinummer 1923 van Elsevier's geïll. maandblad. Het is ons een voldoening, dat deze buitenge wone kunstenaar, van wiens bekwaamheid ook door andere deskundigen meermalen getuigenis is afgelegd, (Dr. F. H. Hübner gaf over hem in zijn bekend werk „Die neue Malerei in Holland" een uitvoerige verhandeling, terwijl van de hand van i:hé „Ons Eigen Tijdschrift". Landschap Genova (Malorka). Électie Boendermaker. 1914. Van den Eeckhout in het Juni-nummer van „Ons eigen tijdschrift" van Van Houten een inte ressante beschouwing over dezen kunstenaar wordt gegeven) tot de Berger schilders behoort en één van de scheppende persoonlijkheden der Ber ger School genoemd mag worden. Niet alleen nationaal, doch ook internationaal wordt Leo Gestel als één van de leidende per soonlijkheden in de moderne schilderkunst erkend. Dat bleek nog dit jaar uit een verhandeling in het te Brussel verschijnende tijdschrift: „Variétés". Van 19091918 bezocht Leo Gestel des zomers Bergen. Hij kreeg het aan vorm en kleur zoo rijke land van Bergen der mate lief, dat hij er in 1918 volgens plannen van den architect Streefkerk aan den Buerweg het landhuis „De Hulsten" liet bouwen. De ervaring heeft wel geleerd, dat deze artist, die in de eerste tijden van zijn kunstenaarsloop baan de vertolker was van het mondaine stads leven (zijn atelier in de Jan Steenstraat te Amster dam was in dien tijd het Centrum van het jonge artistieke en literaire leven) de man er niet naar is om permanent een landhuisje te bewonen. Daar voor is hij een te groot zoeker en kan hij den drang om te reizen en zich opnieuw in de natuur te verdiepen, niet weerstaan, al gevoelde hij zich op al zijn reizen toch steeds weer tot Bergen aa l- getrokken. Bovenal was hem zijn atelier aan den St. Anthoniestraat lief, waarin hij de studies en het rijpere werk van zijn reizen zorgvuldig gerang schikt had. 'Dit atelier werd in Januari van dit jaar door brand verwoest. Vaak heeft hij daar dag en nacht gewerkt om het wonderbare, nooit te begrijpen leven in zijn werk vast te leggen. Wie hem daar temidden van zijn teekeningen, aquarellen en schilderijen uit zijn verschiljende periodes ook Gestel is door het luminisme en het impressionisme gegrepen geweest werkzaam heeft gezien, moot gevoeld hebben, te staan tegenover een persooa- lijkeid, die ondanks de verschillende uitingen in zijn werk, zichzelf is gebleven. Zijn werk is voor Gestel altijd no. één geweest. Wij zouden dit met verschillende voorbeeld :n kunnen illustreeren en kunnen aantoonen, hoe moeilijk hij het daarvoor vaak zichzelf en anderen heeft gemaakt en maakt, doch achten het hier niet de plaats, daarop nader in te gaan. Gestel is een buitengewoon scherp opmerker en hoewel in het diepst van zijn wezen honnêteté, be zit hij toch in hooge mate het gevoel voor de hu mor, waardoor hij tevens een eminent caricatu rist is. Man van groot plichtsbesef en grooten werk lust, heeft hij toch tijden, waarin hij daarwerkelijk niet aan den slag kan komen, al verwerkt hij in die tijden de dingen vaak het sterkst geestelijk. Wanneer hij een poos bezig is geweest met al lerlei zaken, die ook een gewoon mensch in onze gecompliceerde maatschappij, waar men zich ner gens kan vestigen of mer stuit op den staat in zijn hinderlijksten vorm, ook heeft te verrichten, dan wordt Gestel zóó nerveus, dat hij zich wel in een klooster zou willen isoleeren. Als man van groote levensvitaliteit en als man met een pantheïstische wereldbeschouwing, is hem dit echter niet moge lijk. Vaak werkt hij dan echter dagen lang, ook des avonds, in zijn atelier om zijn naar de natuur ge maakte studies te vergeestelijken en te verdiepen. Door den genoemden brand ging zeer veel van Gestels werk verloren. Gelukkig wist hij nog zoo veel studies te redden, dat hij zeer zeker over het materiaal beschikt, waaruit hij in de toekomst zal kunnen putten. Door de bekende collectie van den heer Boen dermaker, die een groote verzameling bezit van Gestels werk, is het werk van Gestel in zijn ver schillende periodes bewaard gebleven. Uit deze collectie kan men eenige teekeningen, aquarellen en doeken van Gestel bewonderen in het Stedelijk Museum te Amsterdam, het Stadhuis te Amster dam, de Musea te Rotterdam en Den Haag, het lyceum te Baarn en het Gemeentehuis te Heem stede. Ook in de collecties voor Hedendaagsche Kunst van Mevr. Kröller, de heeren Beffie, Dr. Eser, Dr. Bremmer en Regnauld zijn belangrijke werken van Gestel opgenomen. Door het verbranden van zijn atelier zag Gestel zich echter genoodzaakt, naar een ander atelier om te zien. Zijn onrustige geest dreef hem daar door weer naar elders en thans heeft hij in het Gooi de beschikking gekregen over een zeer groot

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1929 | | pagina 5