BERICHTEN. DE HEMELVAARTSDAG. Het schitterende zomerweer op Hemelvaartsdag bracht honderden naar Bergen. Reeds des morgens kreeg Bergen een voorproefje van de a.s. Pinkster- drukte. Per tram, fiets, auto's, autobussen, motor rijwielen, ja zelfs met het meer uit den tijd raken de voertuig, het toch zoo mooie paard en rijtuig, kwamen de feestelijk gezinden in groote getale opdagen, om te genieten van een heerlijke zomer dag buiten. Doordat men met de werkzaamheden voor het asfalteeren van den Hoflaan en het ge deelte Eeuwigenlaan tot de Mosselenbuurt gereed was gekomen, werd het eenige weken toegepaste eenrichtingsverkeer opgeheven, waardoor het ver keer in de richting Bergen aan Zee niet meer ge noodzaak was vanaf de Komlaan den Rooden weg langs het Hof te volgen, terwijl de van zee komen den ook niet langs de Mosselenbuurt, over het sluisje, achter het Hof de Studler van Surcklaan moesten volgen, hetgeen het nadeel had, dat de automensch, die maar al te vaak door het volgen van de verkeerswegen, nooit kennis maken met de intieme schoonheden van een gemeente, nu de ge legenheid misten kennis te nemen van het natuur schoon van deze buitenplaats, die bij de wande laars zoo geliefd is. De afsluiting, gedurende eenige weken, is een mooie reclame voor Bergen geweest. De wegverbetering, asfalteering met Hoogoven asfalt is voor het verkeer een belangrijke verbete ring geworden en terecht verzekerden enkele sta tenleden ons, dat een dergelijke weg in aanmer king behoort te komen voor een uitkeering uit het Prov. Wegenfonds, De groote stroom van bezoekers ging ook dit maal, zooals op dergelijke dagen traditioneel ge bruikelijk is, in de richting van de bekende uit spanning „Duinvermaak", waar een belangrijke verbetering door het maken van een autoparkeer- park, voor den bekenden speeltuin, is tot stand ge bracht. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat spoedig de hinderlijke stal op den hoek van den weg naar Schoorl verwijderd kan worden, hetgeen binnen enkele weken het geval zal zijn. In den tuin concerteerden verschillende zang- vereenigingen en heersohte een gezellige drukte. Deze eerste zomerdag kon men op alle terrassen de rustende bezoekers waarnemen. Te Bergen aan Zee was het buitengewoon druk. Een dergelijk drukke Hemelvaartsdag kon men zich daar zelfs niet herinneren. Op het strand genoten duizenden van dezen eersten zomerdag. De badstoelen waren zelfs druk in gebruik, al misten wij nog de bekende badkoetsjes. Een en kele enthousiast bekommerde zich daarover echter niet het minst en genoot desondanks van een waarschijnlijk toch wel wat te frisch zeebad. Wanneer het seizoen zoo goed zal zijn als He melvaartsdag voor Bergen was, dan wordt het zeer zeker een buitengewoon gunstig seizoen. 25-JARIG BESTAAN VAN DE DUITSCHE FERIEN KOLONIE TE BERGEN AAN ZEE. Het 25-;arig bestaan van de Deutsche Ferien Kolonie te Bergen aan Zee werd Hemelvaartsdag door de Deutsche Verein te Bergen aan Zee fees telijk herdacht. Per extra trein arriveerden des morgens bijna 2 duizend belangstellenden uit Am sterdam te Bergen aan Zee. Men vereenigde zich bij het borstbeeld van wijlen mevrouw van Ree- nenVölter aldaar. Onder de aanwezigen merkten wij ook op den Duitschen gezant en den Duitschen Consul-Generaal. De heer Karl Viol sprak een herdenkingsrede uit en huldigde wijlen mevrouw van Reenen Völter en haar echtgenoot, den heer van Reenen, die door het schenken yan het terrein de stichting van de Ferien Kolonie mogelijk had gemaakt. De heer J. van Reenen dankte voor de bijzon dere hulde en verzekerde dat vooral de waardee ring voor zijn overleden echtgenoote hem een bij zondere voldoening was. Hierop werd, onder begeleiding van Bergen's Harmonie het Duitsche Volkslied en het Wilhel mus gezongen, waarna kinderen bloemen om de kransen strooiden, die om het borstbeeld waren Het geheele gezelschap vertrok hierop naar de Deutsche Ferien Kolonie, waar de gezant, namens de Duitsche regeering, den heer Karl Viol een hooge onderscheiding verleende. In Hotel Nassau-Bergen vereenigden zich hierna een aantal genoodigden aan een lunch. DE MIDDENSTAND TE BERGEN. De V. V, V. zorgt er in haar reclame voor om er steeds op te wijzen, dat men in Bergen over win kels op allerlei gebied beschikt en ook de Bouw en Bouwgrond Maatschappij „Bergen-Binnen" laat niet na daarop in haar reclame de aandacht te vestigen. Vele gasten denken te vaak, dat zij in een kleine plaats hun keuze niet kunnen doen en staan bij een nadere kennismaking met Bergen perplex over hetgeen de verschillende zaken weten te bieden. De slagerswinkels kunnen den toets van critiek met de beste op dit gebied in grootere plaatsen gemakkelijk doorstaan, evenals de kruidenierswin kels en de winkels van de banketbakkers. De ga rage's in het dorp bieden een ruimte en een outil lage die men in plaatsen van veel grootere om- vank vaak te vergeefs zoekt, terwijl de plaatselijke boekwinkels er in alle opzichten op wijzen, dat ze DE EEUWIQELAAN (NAAR ZEE). berekend zijn voor een omvangrijker publiek dan die der vaste bevolking. Winkels als die van den heer Kolmer, van den heer Hopman, den heer den Broeder en den heer Paping, zal men vaak elders te vergeefs zoeken. Ook de bloemenwinkels leve ren het bewijs, dat er op dit gebied in Bergen een omzet is, die men er niet zou bevroeden. Op sani tair gebied is Bergen eveneens bij. Dat de heer Delver aan de Stationsstraat, als installateur van centrale verwarmingen iemand is, die op dit ge bied zijn sporen verdiend heeft, zal velen nog on bekend zijn, evenals het feit, dat de heer Brugman als electri-technicus een zoodanige reputatie ge niet, die tot gevolg heeft, dat men zijn adviezen voor groote installaties in het land inwint. Dat de Berger Middenstand bewijst levens kracht te bezitten, kan men constateeren aan de nieuwe zaken, die dit jaar tot stand werden ge bracht. In de Dorpsstraat was het de heer Ple vier, die daar een keurige drogistzaak opende. De heer Paping gaf een uitbreiding aan zijn zaak op een wijze, dat er van getuigd kan worden, dat hij daardoor zijn koopers op een ongekende wijze in de gelegenheid stelt e^n overzicht te krijgen van de vele artikelen die 'i»ih "zijn zaak te verkrijgen zijn. De moderne kruidenierszaak, die de heer Jongens in de Stationsstraat opende, getuigt van de talenten van genoemde heer als vakman. De heer Spandaw, die als {kunstfotograaf zich terecht een uitstekende naam veroverde, opende naast het gebouwtje van de V. V. V. zijn verplaatste zaak. Het pand past wat de stijl betreft uitstekend aan bij den laagbouw in de omgeving van de Ruïne, terwijl vooral de technische inrichting van de zaak up to date genoemd mag worden. Wie in de verschillende plaatselijke sigarenwin kels eens nauwkeurig acht geeft, zal het opvallen, dat men daar, evenals, in de-plaatselijke schoen winkels een sorteering aantreft, die in één woord af mag worden genoemd. Ook de kapperszaken getuigen van een verzorging, die er op wijst, dat men in Bergen het beste van het beste wenscht te geven, terwijl de rijwi'elzaken er getuigenis van afleggen, dat er in Bergen veel wordt gefietst, het geen voor hen die weten welk een mooie gelegen heid Bergen biedt om er te fietsen, niet tot ver wondering stemt. De terrassen van „De Rustende Jager", „De Oude Prins", „Hotel Kreb", „Het Oranje Hotel", „Theo Berkhout" en „Onder de Linde", die aardig verbouwd is, leggen mede een lofwaardige getuigenis af van de ajctiviteit van Bergen's Mid denstand, terwijl de pas geopende lunchroom van den heer Wielsma „De Duinhoeve" aan de Bree- laan mede een bewijsis van den ondernemings durf der Bergenaren. De bekende manufacturen- handel van den heer P. Blokker aan de School straat is in handen overgegaan van de dames Goosen en Schild uit Nieuwe-Niedorp, die door de exploitatie van de zaak het bewijs leveren, dat verandering geen verslechtering is. Op het gebied van huishoudelijke artikelen mogen de zaken van den heer Smit, Schoolstraat en die van den heer Kwant aan den Oldenburglaan met eere worden genoemd, terwijl Bertus Rijniersce zeker nog alle reden heeft om trosch, te zijn op zijn mooie ge- distilleerdzaak aldaar. Ook de te Bergen aan Zee gevestigde winkelza ken kunnen met eere worden genoemd. Dat deze Middenstand op echt Hollandsche wijze nog in drie vereenigingen, die hetzelfde doel nastreven, georganiseerd is, bewijst, dat ook voor Bergen het gezegde „Drie Nederlanders een vereeniging" nog opgeld doet. ANECDOTEN. Toscanini werkt met een ieder bezielend fa natisme. Zijn repetities in het theater zijn natuur lijk niet toegankelijk. Het gaat daarbij allesbehalve gemoedelijk toe. Zelf rent hij vaak als een razende op en neer, zich de hand tot bloedens bijtend. Voor zijn menschen heeft hij onder die omstandig heden de sterkste krachttermen. Zoo riep hij eens tot een zijner muzikanten „Wat U daar speelt, is een schande, een lid van het Scala-orkest onwaar dig. Het is nonsens, ezelachtig". De schuldige sta melde niets anders dan „Maestro, om hemelswil, zegt niet plotseling „UWanneer Toscanini name lijk eenigszins tevreden is, spreekt hij zijn muzi kanten met een vaderlijk „je" aan, zij weten, dat hij ook vaderlijk over hen waakt. Dat heeft na tuurlijk zijn grenzen. Een lid van het orkest had hem bij herhaling zóó geërgerd, dat hij hem ver klaarde, zich als ontslagen te beschouwen. De man had echter een contract, dat nog drie jaar geldig was. Toen de directie der Scala dit den di rigent mededeelde, verklaarde deze: „Nu goed dan, laat hem spelen, ik zal echter niet dirigeeren, want ik heb geen contract". En hij kwam een week lang niet in het theater. Toen kwam man tot een overeenkomst. De orkestspeler bleef op zijn con tractvoorwaarden: wanneer Toscanini dirigeerde, mocht hij echter niet meespelen. HOE BEROEMDE SCHRIJVERS WERKTEN. Mark Twain, de bekende Amerikaansche schrij ver, de schepper van Tom Sawyer, Huckle Berry Finn en zooveel andere helden onzer jongensjaren, schreef bij voorkeur, wanneer hij in bed lag. Op zijn knieën rustte dan een houten blad, waarop hij zijn papier legde. Wanneer hij geen sigaar rookte, beweerde hij, kon hij niet schrijven. Alfred de Musset, de beroemde Fransche dich ter, kon alleen maar 's nachts werken. Wanneer het absoluut noodzakelijk was, dat hij overdag schrijven moest, trok hij de gordijnen dicht en stak kaarsen aan om zich zelf te suggereeren, dat het nacht was. Ook Honoré de Balzac schreef bij voorkeur des nachts, wanneer alles stil was. Onder het genot van ontelbare koppen zwarte koffie werkte hij nachten achtereen. Er zijn jneer schrijvers, die den nacht verkozen boven den dag voor hun werk. De beroemde Ame rikaansche fantastische schrijver Edgar Allen Poe schreef de werken, die hem beroemd maakte, alle des nachts. Overdag werkte hij als journalist aan „The Broadway Journal". Het is dit leven van in gespannen werken, dat dezen schrijver zoozeer geknakt heeft; de behoeftige omstandigheden, waarin hij verkeerde en de ziekte van zijn vrouw, die ontzaglijk veel geld kostte, dwongen hem er echter toe. M.'chel Angelo, de beroemde beeldhouwer, wilde in geen geval van zijn werk afgeleid worden. Hij bouwde rond een groot blok marmer een soort schuilplaats en hield daar gedurende twee jaar verblijf. Daarna liet hij de hut afbreken: zijn be roemde beeldhouwwerk David was gereed. ZOMER-VERLANGEN. Ik verlang naar een rijken zomer Met gaaf geluk van veel zonnige dagen; Maar ik weet: men noemt mij een droomer, Die waarheid-van-idealen durft vragen, Toch zal hij voor mij ook eens komen Met grooten oogst van veel vruchten en bloemen, Waar ik nu alleen van mag droomen, Maar die ik dan mijn rijkdom zal noemen. Eens zal de zomer het einde maken Aan mijn wachten; eens zal ontwaken De gouden zon, die liefde voor het leven. Die gaaf geluk in overdaad zal geven. Dan zal ik vergeten en verachten Het stil verdriet van mijn troosteloos wachten. Mei '30. Fr. OTTEN.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 10