Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode 21e Jaargang. No. 2. van ZATERDAG 7 JUNI 1930. VIERDE BLAD. BERICHTEN. „BERGEN S HARMONIE" geeft op Dinsdag 10 Juni 1930, des avonds 8 uur een concert in den muziektuin te Bergen, met het volgende programma: 1. „Marsche des Artisans", F. Rogister. 2. „Fru Aidor", ouverture, F. Andrieu. 3. „Bobbed or Shingled", wals, L. E. Rugers. 4. „La Dame au Coeur d'Or", fantaisie, G. Gadenne. Pauze. 5. „Beau ciel d'Anjou", ouverture, L, Boyer. 6. Potpourri sur l'opéra „Die Zigeunerin", Balfe, 7. „Fantaisie Pastorale", Sam Vlessing. 8. Marsch finale. TENTOONSTELLING. Blijkens een advertentie in dit nummer, waar naar wij belangstellenden verwijzen, wordt gedu rende de Pinksterdagen in de lokalen van de Bergerschoolvereeniging, de mooie school in het bosch, een tentoonstelling van handwerken en handenarbeid der leerlingen gehouden. Eveneens worden geëxposeerd de prijzen voor een verloting ten bate van het Schoolfonds. Deze prijzen be staan uit schilderwerk van: Van Blaaderen, Ka- merlingh Onnes, Lou en Weyand, een teekening van C. Boendermaker, een litho van Filarski en een foïence-beeldje van Tjipke Visser. Een en ander werd welwillend door hen afgestaan als va ders van leerlingen die de school bezoeken of uit oude vriendschap. Het ligt in de bedoeling gedurende de zomerva kantie een meer volledige expositie van hun werk te houden in de school. Wij kunnen een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeerste aanbevelen, aangezien wij overtuigd zijn, dat men met verbazing zal aanschouwen het geen de leerlingen onder goede leiding wisten te vervaardigen. BERGER OMMEGANG. De beruchte St. Elisabetsvloed van 18 op 19 Nov. 1421, waardoor 72 dorpen tusschen Geertrui- denberg en Dordrecht verzwolgen werden, teister de ook Noord-Holland. De bewoners van het dorp Petten waren in dien bangen stormnacht in de kerk gevlucht, doch de sterke watervloed deed de muren der kerk instor ten en op drie man na, kwamen alle Pettemers om in de golven. Onder de aangespoelde kerkmeubelen b.evond zich ook een kastje, waarin het H. Sacrament be waard werd. Het werd gevonden door den Schout van Bergen, Jan van Prucen, die, toen hij de cibo- j-ie en andere heilige vaten in het kastje vond, den pastoor van Bergen, Amelius, ervan in kennis stel de, die het bracht naar de parochie-kerk van Ber gen. Onder die heilige vaten bevond zich ook een pixis, waarin het H. Sacrament door het zeewater was bevochtigd, waarom het zorgvuldig bewaard werd. Toen de volgende pastoor Gerardus, zich van den inhoud van de pixis op de hoogte wilde stellen, ontdekte hij, dat de vloeistof was verdwe nen, en de stof droog en als bloed gekleurd was. Het wonderbare overblijfsel werd als een relikwie vereerd; vele pelgrims kwamen Bergen bezoeken en op Zanegeest, waar het kastje was aange spoeld, werd een kapel gesticht en vooral Zondags voor Pinksteren kwamen vele pelgrims hierhenen. Namen als „Kapelweid" en „Zakendijk" (Cacra- mentsdijk) houden de herinnering aan dit gebeurde levendig, In het Raadhuis van deze gemeente hangt een groot, door de R, K, Pastorie in bruikleen afgesta ne schilderij, voorstellende, de plechtige processie, zooals die in de eerste jaren na dit wonder vanuit de Ruïne (toen R. K.) kerk uittrok naar de kapel op Zanegeest. In den loop der jaren is deze pro cessie, evenals de grootsche processies van Am sterdam en Alkmaar, verdwenen. De Zondag voor Pinksteren werd echter alle eeuwen door de dag genoemd van den „Berger Ommegang". Het vorig jaar werd de traditie door de afdee- ling-Bergen van het Genootschap van den Stillen omgang in eere hersteld, en, in navolging van Am sterdam en Alkmaar, trokken in den vroegen mor gen van den Zondag voor Pinksteren een aantal jonge mannen langs den ouden processieweg, bid dend en het wonder herdenkend. Ook dit jaar 1.1. Zondag werd de Berger Ommegang gemaakt, ditmaal door 112 mannen en jongelingen; het vorig jaar bedroeg dit aantal on geveer 50. De Berger Ommegang is geen nationale, zooals die van Amsterdam, geen Provinciale, als die van Alkmaar, doch een parochiale, alleen voor Ber- genaren, ofschoon ieder, die er devotie voor ge voelt den tocht mede te maken, welkom is. Het is mededeelen, of ook op de deelname van hun ver- eeniging gerekend kan worden. Inwoners en gasten, alsmede personen van el ders zullen in de verschillende rubrieken kunnen uitkomen. Laat men zich reeds thans moeite geven om het corso, dat steeds de gloriedag van Bergen was, weer schitterend te doen slagen. Over de prijzen zullen wij een volgende maal mededeeling doen, doch reeds thans kunnen wij verzekeren, dat die niet minder dan vorige jaren zullen zijn. Voorts werd besloten in de volgende vergade ring een definitieve beslissing te nemen over het houden van een verlichtingsavond in Juli, waar voor de belangstelling reeds zoo groot was, dat met vrij groote zekerheid gezegd kan worden, dat ook ditmaal de verlichtingsavond doorgaat. DE PINKSTER. Het buitengewoon schitterende zomerweer doet verwachten, dat Bergen een uitstekende Pinkster zal doormaken. Met grooten ijver hebben de zakenmenschen de voorbereidende maatregelen getroffen om de dui zenden, die deze heerlijke dagen aldaar en aan Zee zullen doorbrengen, te ontvangen. De groote Hotels en Pensions te Bergen aan Zee en Bergen-Binnen zijn nagenoeg reeds geheel door gasten besproken, doch ook de kleinere pen sions wacht blijkens de badlijst reeds een druk bezoek. Moge de Pinksterdagen voor allen brengen het geen zij er van verwachten. Moge ook de vele be zoekers door de pittoreske schoonheid van het dorp er toe gebracht worden om aan het Comité van actie voor het ongeschonden behoud van het Na het opruimen van den stal bij „Duinvermaak", hoek Breelaan—weg Schoorl. Foto A. Schoen. echter niet de bedoeling een algemeene deelname uit de provincie uit te lokken. De Berger Ommegang is geen tocht door de oudste gedeelten van een binnènstad, zooals die van Amsterdam en Alkmaar, doch een heerlijke wandeling in de zingende en jubileerende natuur van den ontwakenden morgen, in het heerlijke polderlandschap van Zanegeest. Om kwart voor vijf begon de tocht, welke om zes uur geëindigd was, waarna in de parochiekerk een H. Mis werd opgedragen voor de Ommegan- gers. Pater Huyser, o. f. m. hield een treffende predikatie over de beteekenis van den Ommegang en over de devotie van het H. Sacrament des Altaars. Het sloopen van den verkeersbelemmerenden DE V. V. V. FEESTEN TE BERGEN. Na een woord van welkom door den voorzitter van de V. V. V., den heer C. F. Zeiler, deelde de voorzitter van de feestcommissie aan de vertegen woordigers van plaatselijke vereenigingen en buurtcommissies in een in „De Rustende Jager" gehouden vergadering mede, dat een door de V. V. V. gehouden enquete had uitgewezen, dat het grootste aantal leden zich verklaard had voor het organiseeren van een Vrij Bloemencorso op den eersten. Woensdag in Augustus. Na ampele bespreking werd besloten dit corso te organiseeren. Reeds werd van eenige vereeni gingen de toezegging ontvangen voor deelname aan het Corso, terwijl de anderen toezegden in een Vrijdag a.s. te houden vergadering te zullen stal bij „Duinvermaak", Foto A. Schoen. Bergerbosch een offertje te brengen, dat gaarne door den penningmeester Mr. H. Judell, den voor zitter D. A. Klomp of ten informatiebureele van de V. V. V. in ontvangst zal worden genomen. Van de zakenmenschen in Bergen verwachten wij, dat de verantwoordingslijst in het nummer van de volgende week er van zal getuigen, dat ook zij bereid zijn voor het behoud van het bosch, dat voor het voortbestaan van hun zaken een le venskwestie is, een offer te willen brengen. VOOR HET ONGESCHONDEN BEHOUD VAN HET BERGERBOSCH. In samenwerking met het gemeentebestuur doet het Comité van actie tot het ongeschonden behoud EEN BELANGRIJKE VERKEERSVERBETERING. Op den hoek van de BreelaanDuinweg Schoorl is een belangrijke verkeersverbetering tot stand gebracht. Blijkens de foto in dit nummer is men Maandag j.l. aangevangen met het afbreken van de stal bij de bekende uitspanning „Duinver maak waarmede men in den loop van de week gereed is gekomen. De tweede foto doet zien welk een belangrijke verkeersverbetering daardoor is ontstaan. Reeds jaren is hier naar gestreefd. Dank zij den heer J, van Reenen, die het, door het afstaan van grond tegen billijken prijs, den heer Bruin moge lijk maakte aan de overzijde van zijn zaak een nieuwe stal met verkeerspark te stichten (men ga eens zien wat hier tot stand is gebracht) is deze verbetering zonder bezwaar van de gemeentekas tot stand gebracht, hetgeen bijzonder in den geest van den raad viel. u -

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 13