Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode De liefde van Bergen's bevolking voor dezen sympathieken prediker kwam 11 December van het vorige jaar op schitterende wijze tot uiting, toen hij, ondanks zijn aanvankelijk verzet, op aan drang van het Kerkbestuur, zijn 25-jarig ambts jubileum vierde. De gasten, die Ds. van den Kieboom kennen, en dit zijn er onder de steeds terugkeerende gasten zeer vele, aangezien zij onwillekeurig wel eens onder het gehoor hebben gezeten van dezen £ilo- sofischen prediker, zullen er zich niet over ver wonderd hebben, dat hij aanvankelijk van een hul diging niets wilde weten. Het Kerkbestuur zag zich zelfs genoodzaakt, zijn vriend, Ds. Spelberg, te Egmond aan dèn Hoef, thans te Nijmegen, in den arm te nemen, om hem daartoe te krijgen. Ruim 18 jaren heeft Ds, van den Kieboom van den kansel van het pittoreske ruïnekerkje, bijna wekelijks, en gedurende 12 jaar herhaaldelijk, in het simpele kerkje te Bergen aan Zee van zijn geloof in Christus en de Eeuwige dingen getuigd. Dat men hem in Bergen wilde huldigen, was dan ook volkomen begrijpelijk. Toen hij eenmaal in die huldiging had toegestemd, verklaarde hij zich be reid, alles te ondergaan, en stelde alleen de voor waarde, dat men hem niet met een brandende si gaar, zittende op een vat buskruit, door het dorp zou laten rijden. De sympathieke gezindheid voor Ds. v. d. Kie boom niet alleen zijn gemeentenaren, wier her der hij is, doch de gansche bevolking bracht hem hulde trad 11 December op zulk een buitenge wone wijze naar voren, dat hij, die aanvankelijk gedacht had, dat het nu eenmaal onvermijdelijk was om als slachtoffer voor jubilaris te fungeeren, op zijn bekende, eenvoudige, doch ontroerende wijze verzekerde, dat het wel goed was geweest, zooals het Comtié het had gedaan. Dat de geheele bevolking Ds. van den Kieboom huldigde, is volkomen begrijpelijk. Hij is allerminst een sectariër. In het kerkelijke leven in N. Holland neemt hij als praeses van het klassikaal bestuur een voorname plaats in. Men hoort hem graag, want als Ds. van den Kieboom wat zegt, is het meestal diep doordacht. Over het geheele land neemt hij bij voorkeur predikbeurten waar voor den Protestantenbond. Met evenveel opgewektheid spreekt hij echter ook voor de Remonstranten en de Doopsgezinden. In het dominéschap trekt hem vóór alles den kant „de lijdende menschheid hel pen" aan. Ds. van den Kieboom studeerde in Utrecht. Zijn eerste standplaats was Anloo, een heidedorp in Drente. Daarna werd hij beroepen in Zaltbommel, waarop in 1911 zijn beroep in Bergen volgde. Op ontroerende wijze gaf Ds. van den Kieboom, na de grootsche, gevoelige huldiging in de kerk, uiting aan zijn gevoel van dankbaarheid voor het geen hij mocht ondervinden. Het trof ons bizonder, hoe hij de schoonheid van zijn eerste Drentsche gemeente, waar de heide wijd uitgestrekt lag om het dorp, schetste. Het is geen toeval, dat een man, die zóó veel voor de natuur gevoelt, in Ber gen is komen wonen en daar is gebleven. Onder de verschillende cadeaux, die Ds. v, d, Kieboom op zijn jubileum werden aangeboden, be hoorde ook een enveloppe met inhoud van de ge meentenaren, om den jubilaris in staat te stellen, een vacantiereisje te maken naar Palestina. De vorige week is hij van deze reis, die hij met de Christelijke reisvereeniging maakte en die 4 weken duurde, teruggekeerd. Het leek ons interes sant, om te trachten, Ds. van den Kieboom te be wegen, voor de lezers van de Badbode eens iets van deze reis te vertellen. Als welwillend man stond hij ons het gevraagde onderhoud grif toe en verklaarde hij zich op ons verzoek zelfs bereid, •vóór de lens van het fototoestel plaats te nemen, KERK-RUÏNE om het daardoor mogelijk te maken, een kiekje van hem in de krant te plaatsen. Het deed ons, die reeds lang tot dezelfde con clusie waren gekomen, bizonder veel genoegen, toen hij, na één en ander over zijn reis verteld te hebben (ons onderhoud duurde een klein uur, om dat hij zich noodzakelijk weer voor zijn gewone werk moest inwerken) verzekerde, dat hij, toen hij weer in Bergen terugkwam, bizonder getroffen werd door de bekoring die het frissche groen, de blonde duinen en het eigenaardige dorpscentrum van Bergen, steeds op hem maakt. Ik behoor heusch niet, zoo zeide hij, tot die menschen, die meenen, dat men het alleen in eigen land moet zoeken, doch ook na mijn groote reis, verklaar ik uit den grond van mijn hart, dat Ber gen met zijn vlak polderland, de zee, de duinen en het bosch, tot de mooiste plaatsen behoort, die ik ken. Met groote voldoening had ook Ds. van den Kieboom kennis genomen van 's Raads besluit tot het aankoopen van het Bergerbosch. De actie van het Comité voor het ongeschonden behoud van dat bosch tegen den op het provincaal wegenplan ge plaatsten weg door dat bosch, had zijn volle in stemming en hij hooptef dat dfe, gemeente, in sa menwerking met het Comtié,/er in zou slagen, de gelden bijeen te brengen, benoodigcP voor den aan koop van de 10 H. A. bosch van de Bouwmaat schappij, omdat ook die z. i. mét het aangekochte bosch een onmisbaar geheel vormen. Op onze vraag, hoe de reis naar Palestina hem was bevallen, antwoordde hij, ontzettend blij te zijn, de reis te hebben gemaakt. Hij had buitenge woon veel gezien, doch het reizen met een reis vereeniging is er toch te veel op berekend om de menschen in een minimum van tijd een maximum van bizonderheden te laten zien, waardoor men gedurende de reis niet tot bespiegelingen kan ko men over het leven en de gewoonten van de men schen, in de streken, die men bezoekt, en zelfs de schoonheid en het wonderbaarlijke van de natuur dier streken pas dieper doordringt, als men er la ter rustig over kan nadenken. Na en passant een bezoek aan Milaan te hebben gebracht, waar de machtige Dom een bizonderen indruk op ons maakte (vooral de honderden beel den op het marmeren dak waren imposant) ver trokken we naar Venetië, een bizonder interes sante stad met een geweldig internationaal vreem delingenverkeer. De bekende toren op de Marcus- platz, waar men tegenwoordig met een lift omhoog kan, had hij niet bestegen, omdat hij in 't algemeen niet op hoogten gecharmeerd is. Na een bezoek aan Cattaro, de versterkte haven van Joego-Slavië, ging het naar Corfu, waar men vooral getroffen wordt door het Achilleion, het vroegere zomerverblijf van keizer Wilhelm. De tropische plantengroei is daar iets bizonders, even als de Grieksche kerken met de Ikonen, die door de menschen gekust worden. Vandaar ging het naar Beiroet, een Fransch pro tectoraat in Sirë, waar het Oostersche leven, ge mengd met het Europeesche, de bizondere aan dacht trok. Per auto ging het vandaar naar Baai- bek, de oude ruïnestad, gebouwd door de Romei nen, waar vroeger de oude Baaldienst werd uitge oefend. Men ziet hier ook de ruïnes van den Bacchus- en den Jupiter-tempel en men wordt bi zonder getroffen door de buitengewoon hooge zui len. Deze tempels werden verwoest door keizer Constantijn en de ruïnes werden door de kruis vaarders gemaakt tot versterkingen. Een machtig grootsch verleden spreekt daar tot den bezoeker en dwingt hem tot stilte. Interessant is het oude en nieuwe leven, dat men hier waarneemt. Men ziet hier de Arabieren met hun ezels, kameelen en geiten, maar tegelijkertijd ook de Arabieren op vracht- en andere auto's. Van Baalbek ging het naar Damascus, dat prach tig in het groen is gelegen met de Abana, een kla terend riviertje, dat er doorheen stroomt. Hier worden de plaatsen aangewezen, die in verband staan met Paulus, die daar aankwam na zijn bekee- (afgebrand 1574). ring. Men wijst de bezoekers daar de muur, waarover Paulus, geholpen door zijn vrienden, vluchtte. In een prachtige moskee vindt men daar het graf van den verdraagzamen Sultan Saladin, die de stad veroverde op de kruisvaarders, maar een deel van de moskee schonk aan de Christenen en een ander deel aan de Mohammedanen. In alle Oostersche steden vielen bizonder op de groote bazarwijken, open winkels met werkplaat sen aan de straat; vooral de edel-smeedkunst in Damascus stemt tot bewondering. Van Damascus ging het door Trasindonië over de oude Jacobsbrug naar Gallilea, een heuvelach tig, zeldzaam onvruchtbaar landschap, bezaaid met steenen. Naar mate men de Jordaan naderde, werd het landschap levendiger. Men bevindt zich dan in een vruchtbaar land en ziet vanaf een hoog te het Meer van Ganezareth. Tevens passeert men een aantal Joodsche kolonies. Vanaf den berg ziet men Capernaum en Magdala. Door Tiberias ging het naar Nazareth, met de kerk van de aankondi ging van Christus' geboorte, alsmede een kerk op de plek van Jozefs werkplaats en de Maria-bron. Ook wordt men daar getroffen door een groot klooster van Franciskaner monniken. Nazareth is een Oostersche plaats met een zeer druk interna tionaal vreemdelingenverkeer. Over de groote vlakte van Jizreëel langs de Jakobsbrand bij het oude Cichum met in de verte de ruïne van het oude Samaria, ging het per auto naar Jeruzalem. Hoe dichter men Jeruzalem na derde, hoe mooier waren de geasfalteerde wegen. De bekende Jaffapoort en de Damascuspoort, als mede de Davidsstraat, zijn centra van vreemdelin genverkeer. Bij de Klaagmuur treft men steeds en vooral des; Vrijdags biddende Joden. De Aksa- moskee is een bizonder mooi bouwwerk. Op den Olijfberg bevindt zich het Hof van Gethsemané, behoorende aan Franciscaner monni ken. Op alle plekken, die in verband staan met het leven van Jezus, vindt men kerken gebouwd. Een verbinding met de stad vormt het Kedrondal, waarin het monument van het graf van Absolon opvalt. Ook de begrafeniskerk van Christus, ge deeltelijk behoorende aan Grieksch-Katholieken en Roomsch-Kath., maar waarop ook recht hebben de Kopten en Armeniërs, werd bezocht. Het viel op, dat Jeruzalem, omringd door en gebouwd op bergen, in oude tijden een sterke stad is geweest. Als teeken van nieuw leven trok de bizondere aandacht de Joodsche universiteit, bezocht door verschillende typen van Joden met lange lokken en Europeesche verschijningen. In Bethlehem werd bezocht de Geboortekerk, eveneens behoorende aan verschillende religieën, waar zoo nu en dan, op groote feestdagen, vooral met Kerstmis, nog al eens oneenigheid heerscht. Ook werd daar de plek getoond, waar indertijd Ruth de aren plukte, alsmede de herinnerings plaats aan Koning David. Ook in Bethlehem echter reeds veel moderns. Voorts werd een tocht gemaakt naar de Doode Zee, een troosteloos, onvruchtbaar landschap. Over de Doode Zee ziet men het oude gebergte van Moab. Bizondere aandacht trokken de exploitatie plannen voor de bewerking van het water van de Doode Zee, dat men wil ontzouten, om het land weer vruchtbaar te maken. In de nabijheid van de Doode Zee werd nog een mooie oase bezocht. Per auto ging het verder naar Jericho, waar de bergen, beschenen door het maanlicht met Jupiter en Venus aan het firmament, een schitterenden in druk maakten. Verder ging de tocht door een prachtig land schap met heel veel Joodsche kolonies, naar Tel- Avis, met Jaffa, een oude Arabische stad in de na bijheid. Tel-Avis is een groote, moderne Joodsche stad, in de laatste tien jaren gebouwd, met een zeer Europeesch aanzien. De Oostersche planten en bloemengroei, de druiven, sinaasappelen en olijven in deze streken, is iets bizonders. De En- gelsche militairen ziet men daar overal en overal worden werkzaamheden verricht voor verbetering van de wegen. Ook werd een bezoek gebracht aan de haven Ds. W. F. VAN DEN KIEBOOM, 21e Jaargang. No 2. van ZATERDAG 7 JUNI 1930. DERDE BLAD.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 9