Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Vervolg Vreemdelingenlijst. 21e Jaargang. No. 3. van ZATERDAG 14 JUNI 1930. Voor de Badgasten is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkantoor dagelijks te be zichtigen is van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur (bezoekers moeten zich aanmelden bij den heer G. Spruit, die den sleutel heeft, toegangsprijs 25 ct., ingang bij het tuinpoortje); 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen en bosschen uit sluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Bad- directie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duiï, museum in het Parnassiapark te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 3o. dat de bekende collectioneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, na schriftelijke aanvrage, belangstellenden in de ge legenheid stelt Donderdagsmiddags van 2 tot 4,30 zijn collectie, ondergebracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen. Pensions ie Bergen aan Zee. A V Pers. Hotel „Bakhuis". Fam. Mr. H. PleyteNijpels, Assen, 5 Fam. H. de Boer, R'dam, 2 Fam. Dr. N. Baart de la Faille, Wassenaar, 4 Mej. H. Crena de Jong, R'dam, 1 Mej. Glansberg, den Haag, 2 Fam. Mr. M. Nauta, Utrecht, 10 Fam. H. Haymann, A'dam, 4 W. Honig Wevers, Zaandam, Mr. A. Mol, R'dam, Mevr, Kneteman, R'dam, Mevr. SchipperAllard, R'dam, Fam. R. Peelen, Bussum Fam. E. Sorko, A'dam, 4 Fam. P. de Boer, R'dam, 2 Ir. V. L. Wijnbergen, R'dam, 1 Fam. S. Gouda, Schiedam, 2 Fam. P. Glas, Hilversum, 2 Pension „Frisia'.' Mr. S. J. W. Nijhoff, Groningen, 1 Fam. J. Jansen, A'dam, 4 Fam. K. W. Richter, A'dam, 2 Dames van der Veen, Utrecht, 2 Fam, G. Vennius, A'dam, 4 Fam. Büsdorf, Essen, 7 Fam, Schalm, A'dam, 2 Hotel „Nassau-Bergen". Dames H. K. Wilson, Wakefield 2 Frau A. Bulling, Berlijn, 1 J. Gutkind, Berlijn, 1 Frl. M. Autengruber, A'dam, 1 Fam. Dr. J. C. Beker, Arnhem, 2 Ges. A. Rautenberg, Chicago, 2 Fam. Mr. Groot, R'dam, 2 Fam. A. van Dijk, Apeldoorn, 5 Fam. Jhr. van Asch van Wijck, Genève, 6 „Prins Maurits", Fam. B. Bulten, Zwitserland, 2 Fam. Joh. v. d. Meeren, Doetinchem, 2 Fam. Dr. B. Rens, Berlin, 2 Hans Reichling, Düsseldorf, 1 Fam. A. Solms, Düsseldorf, 2 Fam. C. Brabander, A'dam, 2 Fam. G. de Vries, A'dam, 2 Fam. A. Bonte, A'dam, 2 L. H. v. d. Vaart, A'dam, 1 Fam. A. Blak, A'dam, 2 Fam. Mürken, A'dam, 2 Fam. J. J. Dahn, A'dam, 4 Fam. J. J. Beuzekom, A'dam, 2 Fam. W. C. Molman, Berlin, 2 Hotel Pension „Stroomer". Fam. R. Lijsten, Arnhem, 4 Fam. B. R. W. A. van Asch van Wijck, Doorn, 3 Fam. Ds. H. H. Baudet, Ter Apel, 2 Vertrokken 50 Hotel „Trianon". Fam. Simonsz, Wassenaar, 2 Fam. Cool, Soerabaya, 4 Fam. Cohen, Keulen, 3 Fam. Says, Bussum, 5 Pension „Wilhelmina". Fam. B. H. Berk, Kampenr 4 Fam. Heikamp, Ermelo, 3 Fam. Mr. Kingma, Groningen, 3 Fam. Wilderman, Düsseldorf, 2 Fam. Kingma, Sneek, 3 Fam. van Arkel, Utrecht, 2 Fam. C. Spierenburg, Utrecht, 2 J. Ruff, Helsingborg, 1 Gemeubileerd te Bergen aan Zee. A V Pers. Villa „De Blinkert". De Hr. en Mevr. Mr. D. Crena de Jongh, A'dam, 9 Villa „Covente". De Hr. en Mevr. Mr. H. T. Asser, A'dam, 8 „De Distel". De Hr. en Mevr. P. J. Schmidt, A'dam, 5 Villa „Duinrode". Fam. Mevr. E. van 't Hoff, Laren N.-H.), 5 Villa „Duinroosje". De Hr. en Mevr. van Duren, Bremen, 5 Villa „Duintop". De Hr. en Mevr. Th. van Hoorn, A'dam, 5 Villa „Elzenhof". De Hr. en Mevr. Depla, R'dam, 5 Villa „de Hoek". De Hr. en Mevr. H. C. Odijk, Zaandam, 5 Villa „Laura". De Hr. en Mevr. H. C. Holleman, Eindhoven, 6 Villa „Marijke". De Hr. en Mevr. Mr. J. Lieftinck, A'dam, 5 Villa „Mei". Familie Mevr. Laurillard, Alkmaar, 6 Villa „Noviomagum". De Hr. en Mevr. Hemsing, A'dam, 5 Villa „Paulina". Zusters van „Bethel", Delft, 4 „Paviljoen". De Hr. en Mevr. Mr. N. W. Sickler, A'dam, 6 Villa „Sandy-Corner". De Hr. en Mevr. W de Wild, Alkmaar, 9 Villa „Skopia". De Hr. en Mevr. F. Zillesen, den Haag, 5 „Spoorzicht". De Hr. en Mevr. F. H. Buseman, Groningen, 6 Villa „Ulyssus". Mej. Loman en verzorgster, A'dam, 2 Villa „Wernau". Fam. Mevr. Clotterbooke Patijn van Kloetinge, Doorn. 5 Villa „Windy-Ridge". De Hr. en Mevr. E. E. Stoel, Bloemendaal, 3 Villa „De wijde blik". De Hr. en Mevr. I. Jaarsma, Hilversum, 8 Villa „De Zeedroom". De Hr. en Mevr. Mr. L. van Lookeren Campagne, Héiloo, 6 Fam. Mevr. Visser, Samarang, 4 „Het Zonnehuis". Fam. Mevr. Lugard de Ranitz, Deventer, 7 Deutsche Ferienkolonie, Vereeniging „Voor Jong Nederland", „Het Zeehuis", gemiddeld A'dam, 40 A'dam, 40 A'dam, 120 Totaal aanwezig 1373 pers. BADGASTEN! Kijkt vooral de advertentie-pagina's door! Daar vindt ge zeker iets van uw gading voor billijke prijzen! PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 15 Juni, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kie- boom. Geref. Kerk (Dr. van Peltlaan), Zondag 15 Juni, voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. G. J. v. d. Vegt. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 15 Juni, voorm. 10.15 uur, Ds. Kromsigt van Amsterdam. Vrije Evang. Gem. Bergen. Komlaan 12, huize „Berkenhof", Zondag 15 Juni, voorm. 10.15 uur, de heer J. J. Ruijs. Woensdagavond 7 uur Godsdienstonderwijs. Vrije Evang. Gem. Groet. Zaal van K. Peijs. Zondag 15 Juni, nam. 3 uur, de heer J. J. Ruijs. Evang. Luth. Kerk te Alkmaar. Zondag 15 Juni, voorm. 10.30 uur, Ds. H. Mak kink. Rem. Geref. Gem. te Alkmaar. Zondag 15 Juni, voorm. 10.30 uur, Ds. K. F. Proost van Rotterdam. Congregatie onder de H. Mis van 7 uur; 7 uur Re quiem v. d. H. Familie. Woensdag, half 10 gezongen H. Mis met „Veni Creator" en huwelijksinzegening, half 8 H. Familie, afd. vrouwen. Donderdag, H. Sacramentsdag, dag van devotie. 7 uur gezongen H. Mis, Eucharistische dag, 2 uur uitstelling, half 8 Lof. Vrijdag 7 uur Meisjes-Congregatie, half 8 Lof ter eere v. h. Allerh. Sacrament. Zaterdag van 46 en van 79 gelegenheid om te biechten, 7 uur* Lof ter eere van het Allerh. Sacrament. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen (Binnen). Zondag, feest v. d. Allerheiligste Drievuldigheid, H, Mis half 8, 10 uur Hoogmis, 7 uur Jongens- Congregatie, half 8 Lof. Dinsdag, algemeene H. Communie der Meisjes- LEGENDARISCHE PLANTENNAMEN. In de bosschen en duinen van Bergen leven vele vogelsoorten, maar ook treft men er tal van plan ten aan, die dikwijls de aandacht van den wande laar vragen. We willen heden geen planten be schrijven, maar eens vertellen, hoe enkele planten aan zonderlinge namen gekomen zijn. Deze zijn dikwijls door de landlieden gegeven en dan be rusten ze op legende of geloof, dikwijls bijgeloof. Mythen en fabelen houden er gewoonlijk ver band mede, en meermalen ziet men er in mensche- lijke voorstellingen omtrent goddelijke gebeurte nissen. Op gindsche bouwakkers vindt men langs grep pels en slooten tal van wilde planten met dichte aren van rose en witte bloempjes. Polygonum per- sicaria zegt de geleerde. De Nederlandsche naam is Perzikkruid, maar de landlieden noemen het Jezusgras. Waarom? De legende zegt, dat toen de Heiland gekruisigd werd, deze plant menigvuldig aan den voet van het kruis groeide. Het onschuldig vergo ten bloed van Jezus spatte in het rond en vele druppels vielen op de bladeren van deze Duizend knoop. En zie eens op de langwerpige bladeren! Vele zwartroode vlekken komen er op voor, en ze zullen blijven op het Jezusgras, om door de eeuwen heen te getuigen, dat de kruisiging op Golgotha een schanddaad was. Dat vertellen ons de eenvoudige landlieden. De Sleutelbloem of Primula officinalis wordt ook Sint-Pieterskruid en Hemelsleutel genoemd. In sommige streken weet men te vertellen, waarom deze namen er aan gegeven zijn. Petrus, de Apostel, was aangesteld als dorpelwachter aan de hemelpoort, waardoor alleen waardige hemel bewoners binnen mochten gaan. Daar verneemt Petrus, dat er valsche nachtsleutels gemaakt zijn, waarmede men door een achterdeurtje in den he mel weet te komen. De dorpelwachter schrok hiervan zoo geweldig, dat hij zijn sleutelbos liet vallen. Deze rolde van ster op ster en belandde zoo weldra op de aarde. Spoedig werd een engel uitgezonden om het verlorene terug te halen. De engel daalde neder en greep de sleutels, doch op de aarde bleef een indruk achter en hieruit groei den planten op met goudgele bloemen, en iedere lente verschijnen ze opnieuw en nu op zeer ver schillende plaatsen, 't Zijn de sleutelbloemen, die men in Twente nog Hemelslötel noemt. In veenstreken en langs heidevelden, en ook op zandige wegen groeit dikwijls het bekende Sint- Janskruid of Hypericum perforatum. Bloeitijd ongeveer Sint-Jan (24 Juni). Plukt ge op dien da tum van dit kruid een takje af en draagt ge het bij u, dan zal dit een bezwerende macht vormen bij het verschijnen van booze geesten. En daarom wordt deze plant ook genoemd „Jaag-den-duivel". Bekijk eens een blad van die plant! Het is door oliekliertjes doorschijnend gestippeld en men ziet dit het best, wanneer men een blad tegen het licht houdt. Maar wat zegt de legende er van? Dat het geen oliekliertjes, maar naaldenprikken zijn, en deze heeft de duivel er in gemaakt. Hij was uiterst boos, dat de menschen in deze plant een geheim zinnige kracht hadden gevonden, waarmede ze zich tegen hem konden beveiligen. En daarom ging hij haar met fijne naalden doorsteken. Doch het ge lukte den booze niet, de plant haar eigenaardige werking te ontnemen. De kliertjes komen evenwel steeds voor. Het kruid blijft gewijd aan den Heiligen Jan, en de Germanen droegen het op aan God Odin of Wodan. Meerdere tooverkrachten werden er aan toegeschreven. In den oorlog be veiligde het tegen zwaarden en kogels en wilde men zich verzekeren van de liefde eens menschen, dan behoefde men het Sint Janskruid maar op de borst te dragen. Zou 't nog zoo zijn? Mén kan het probeeren. Omtrent de plant Sempervivum tectorum vindt men het volgende opgeteekend: „Het Huislook heet ook Donderbaard, als beschermplant tegen den bliksem. Bij de Germanen was de plant dan ook gewijd aan god Donar", De geschiedenis ver haalt, dat Karei de Groote van deze beschuttende kracht zoo overtuigd was, dat hij den landlieden beval de plant op de daken te zetten, tot aflei ding van het hemelvuur. Ook nu nog wordt ze ten platte lande, in Twente nog veel, op de huizen aangetroffen. Ze is daar nog dikwijls een erfdeel van de familie en gaat over van geslacht tot ge slacht. Van deze plant wordt gezegd: Bloeit ze wit (zelden), dan zal er spoedig een doode in de familie zijn. Roode bloei (de meest voorkomende) wijst op geluk in het huisgezin. Verdort de plant, dan gaat de familie uiteen. Nog tal van legenden uit het plantenrijk zouden hieraan toegevoegd kunnen worden, doch we wil len volstaan met er aan te herinneren, dat de ra- telpopulier steeds beven moet, omdat hij sliep, toen Judas, den Christus verraden hebbende, zich in het bosch wilde ophangen, en nu voor zijn straf steeds moet ratelen en beven. Het Onze-Lieve-Vrouwen-Bedstroo moet ge-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 13