PENSION M. CIJFFERS, heinekens I ARCHITECT. I m ca .22 .5 *5 E BIER M. SCHEEPMAKER, Jioopt Ulvo Sigaren, Sigarenmagazijn Een verbeterd model der Marcus-auto zag in 1875 het licht, 't Origineel hiervan heeft sindsdien een eereplaats gevonden in het technisch Museum te Weenen. Deze auto was voorzien van aandrijving op de achterwielen, carburateur en electrische ontste king door middel van een magneet, de laatste twee verbeteringen eigen uitvindingen van Marcus. Zooals menig profeet, werd Marcus niet in eigen land geëerd. Niemand nam zijn „Marcuswagen" au serieux. Bitter teleurgesteld stierf Siegfried Mar cus in afzondering op 30 Juni 1898, na een leven gewijd aan de wetenschap. De eenige officieele waardeering van zijn productieven arbeid vond hij in het Gouden Kruis van Verdienste, welke onder scheiding hem werd verleend door wijlen Frans Josef I, keizer van Oostenrijk-Hongarije. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 22 Juni, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kie- boom. Geref. Kerk (Dr. van Peltlaan), Zondag 22 Juni, voorm. 10 en nam. 5 uur Ds. G, J. v. d. Vegt. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 22 Juni, voorm. 10.15 uur, Ds. Hak, van Alkmaar. Vrije Evang. Gem. Bergen. Komlaan 12, huize „Berkenhof". Zondag 22 Juni, voorm. 10.15 en 's avonds 8 uur, de heer J. J. Ruijs. Woensdagavond 7 uur Godsdienstonderwijs. Rem. Geref. Gem. te Alkmaar. Zondag 22 Juni, voorm. 10.30 uur, Mej. Da. A, A. van Roijen, van Utrecht. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen (Binnen). Zondag H.H. Missen om half 8; 10 uur Hoogmis; 7 uur Jongens-Congregatie; half 8 Lof met preek en gebed voor de veelvuldige H. Communie. Te Deum. Maandag half 8 Lof. Dinsdag half 8 Lof. Woensdag half 8 Lof, daarna H. Familie, afd. mannen. Donderdag van 5—7 uur gelegenheid om te biechten; 7 uur Meisjescongregatie; half 8 Lof. Vrijdag, feestdag van het Goddelijk Hart; 7 uur gezongen H. Mis en akte van eerherstel, half 8 Lof met preek, akte van toewijding en bloemenhulde der kinderen; H. Communie wordt uitgereikt om 6 uur en half 7. Zaterdag van 46 en 7—9 uur gelegenheid om te biechten. BERICHTEN. DE VERLICHTINGSAVOND, In het vorig nummer deelden wij reeds met een enkel woord mede, dat in een vergadering van het bestuur van de V. V. V. en de leden van de Com missie voor de V. V. V. feesten met de vertegen woordigers van de Buurtcommissies besloten werd 22 Juli wederom een verlichtingsavond te organi- seeren. De buurtcommissie van de Stationstraat heeft zeer bijzondere plannen, doch verwacht mag wor den dat ook die in de Dorpsstraat, de Oldenburg- laan, de Verlengde Oldenburglaan, de Russenweg, de Breelaan, de Schoollaan, de Jan Jacoblaan, de Studler van Surcklaan, de Molenstraat, het Smalle Pad en de Kleine Dorpsstraat, evenals het vorig jaar zullen toonen op dit gebied de toets van cri- tiek met anderen te kunnen weerstaan. De V. V. V. stelt a 0.10 lampions verkrijgbaar en doet een beroep op de villabewoners om ook in hun tuinen een lampionverlichting aan te brengen. Opgaven voor lampions te doen aan het Informa tiebureau van de V. V. V. EEN BIJZONDERE DAG. Donderdagmiddag had er in het Polderlandschap te Bergen een bijzondere plechtigheid plaats. Dien dag werd n.l. in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden, door den heer J. van Reenen, in zijn kwaliteit van voorzitter van den Oudbur- gerpolder, een door Ir. Bos te Sneek geleverd Centraal Gemaal geopend, dat door electriciteit gedreven de ingelanden voortaan in staat stelt het polderpeil onafhankelijk van den wind in handen te hebben. Het dubbele vijzelgemaal zal dienst doen ten behoeve van vier polders, een opper vlakte van 800 H.A. krijgen te bemalen. Het groote werk, door den heer van Reenen als ontwerper van het plan verricht, werd voor het na geslacht vastgelegd op een marmeren gedenkplaat in het gemaal en voor de genoodigden uiteengezet, door den heer P. Besse, Ir. de Priester van den Prov. Waterstaat, Ir. Bos als uitvoerder van de plannen, en Ir. Jhr. van Panhuys Directeur van het Rijksbureau voor Watervoorziening te 's Graven- hage. Op verzoek van den voorzitter verrichtte de burgemeester van Bergen de handelingen noodig om het gemaal in werking te stellen. Hierna bleef men nog gezellig bijeen aan een landelijk noen maal, verzorgd door mevr. Taets van Amerongen en de dames van Reenen. Door het stichten van het gemaal werd een mo len gesloopt die ruim 250 jaren voor de bemaling dienst had gedaan en drie andere molens buiten werking gesteld. De heer van Reenen verklaarde, niet zonder weemoed op de molens te schouwen, die bijna drie eeuwen de bemaling van de polders hadden bewerkt. Het centrale gemaal kan het alleen beter en economischer en aangezien de land- en tuinbouw andere eischen selt, kon ook hier niet gekeerd worden, wat door de voortschrij dende wetenschap werd geboden. De drie nog staande molens zullen gelukkig nog geruimen tijd het landschap sieren. THE RAMBLING SERENADERS. Van 14 Juni af hebben „The Rambling Serena- ders" zich in „De Rustende Jager" doen hooren. Wij dachten met Engelsche of Amerikaansche mu sici kennis te maken en vonden het, gezien de werkeloosheid onder de Hollandsche musici, aan wie het belet wordt in het buitenland te werken, maar zóó. Gelukkig bleek ons vermoeden alleen te berus ten op de liefde van Hollandsche musici om zich met een Engelschen titel aan te kondigen. Bij kennismaking bleek het muziekgezelschap te bestaan uit een vijftal kwieke jongelui, die als ware virtuozen de verschillende instrumenten voor de Jazzband bedienden en met een rythme, dat de echte dansliefhebbers ons verzekerden, dat er nog nooit zoo'n goed Strijkje in „De Rustende Jager" was geweest. Volgens hen was de heer Diesfeldt met deze keuze een gelukkige boffer, aangezien het voor een dansliefhebber bij het hooren van de ze muziek niet mogelijk was, niet even met de beenen van de vloer te gaan. Nu willen wij niet ontkennen, dat er in deze vereering voor het nieuwe overdrijving ligt, doch het mag een feit worden genoemd, dat „De Rus tende Jager" thans over een uitnemend strijkje de beschikking heeft gekregen. VOOR HET BERGERBOSCH. De Penningmeester van het comité van actie voor het ongeschonden behoud van het Berger bosch, zegt in zijn 3e verantwoording het volgen de: Mijnheer de Voorzitter, Indien U zult hebben kennis genomen van onder staande verantwoordings-staat, behelzende de door mij ontvangen toezeggingen en giften over de week van 1421 Juni 1930, dan zoudt gij daar uit wellicht de conclusie trekken, dat Bergens Burgerij het denkbeeld, dat ik ontevreden ben, ten eenenmale niet zou kunnen verdragen. Ik meen echter te mogen beweren, dat deze con clusie onjuist is. Niet om mijn gemoedstoestand te verbeteren, zijn er deze week een bevredigend aantal giften en toezeggingen ingekomen, maar omdat, mede door het groote succes ten deze bevochten bij Provin ciale Staten van Noord-Hólland, steeds meer bij de bevolking de overtuiging post vat, dat deze in zameling er niet een is, welke ten behoeve van een bepaalde categorie personen wordt gehouden of wel dient een bijzonder belang, maar dat de zoodanige te steunen een plicht is VAN ALLEN VOOR ALLEN! Als ik nog een opmerking mag maken, is het de ze, zulks naar hetgeen mij ter oore kwam, dat nie mand zich moet laten weerhouden om, indien hem of haar zulks beter schikt, een kleine bijdrage te zenden. Laat ieder vogeltje zingen, zooals het ge bekt is. Als het vogeltje maar zingt! Mevr. M. M.R., Bergen aan Zee 2.50 Mevr. M. J. E. B.—S„ Bergen50.— Dames M. en A. en M. E. te Bergen 30. C. L. P., Bergen5. J. E., Amsterdam35. Not. P. W. v. d. P., Amsterdam 100.— Mej. A. E. R., Bergen10, W. F. S. Jr., Alkmaar25.— J. en J. R. uit hun spaarpot, Bergen a. Z„ 20. Corn. N., Bergen25. Fam. N., Bergen aan Zee5. D. Z., Bergen100. Mevr. B. v. W., Bergen5. A. C. S., Bergen10. J. N. O., Bergen5. G. H. W. t. H., Alkmaar ...-.„ 1.— J. H., Bergen10, J. v. d. Z., Bergen10. Mej. A. v. S., Bergen2, P. E., Bergen10. C. F. Z. Jr., Bergen aan Zee 100. P. B. Czn., Bergen100. Tj, V., Bergen75. H. I., Bergen2.50 G. G. S., Bergen 20. Motto B., Bergen 10. K. R., Bergen10. P. B., Bergen 2.50 Mevr. de Wed. J. H. de B., Amsterdam 10.— Directie Duinvermaak, Bergen 25. H. D., Bergen25, J. C. M., Bergen aan Zee 15, Mevr. de Wed. C. Z., Bergen 5. Mei. A. Z„ Bergen 20. Mevr. de Wed. G.ten B., Bergen 5. W. J. L„ Oegstgeest 2.50 Bergen's Winkeliersvereniging, Bergen 25. P. F., Bergen10. J. A., Bergen20, Totaal 943. Eerste en Tweede verantwoording 5645. Totaal generaal 6588. De Penningmeester, Mr. H. JUDELL. Bergen, N.H., 20 Juni 1930. Het gaat dus goed met de inzameling, doch de 10.0C0.zijn er nog lang niet. Wie nog geen bij drage zond, drale nu niet langer. Door het besluit van Prov. Staten moet het geld er nu spoedig zijn en het comité verdient, dat het hierin niet wordt teleurgesteld. VOOR DE BEOEFENAARS VAN DE RIJSPORT. In de boxen voor de rijpaarden bij de loodsen van het Badbedrijf te Bergen aan Zee, staan we derom, ten dienste van de liefhebbers van de rij- sport, de paarden van de N. V. „Kennemer Ma nege", directeur de heer P. de Jager Pz„ gesta tioneerd. De heer J. v. Reenen was wederom zoo welwil lend aan huurders van deze paarden toe te staan duinritten daarmede te maken. De liefhebbers van de rijsport zullen het zeker op prijs stellen, dat hen ook in dit seizoen te Ber gen aan Zee de gelegenheid wordt gegeven, deze edele sport te beoefenen. Zij die beoefenaars wil len worden, vinden in den heer de Jager een uit muntenden leermeester. HET BLOEMENCORSO. Het Bloemencorso van de V. V. V. Zal dit sei zoen op 6 Augustus worden gehouden. Reeds de den een zestal vereenigingen toezegging met een groot nummer te zullen uitkomen, terwijl ook eenige deelnemers, die in vorige corso's het glans punt vormden, zich eveneens reeds voor deelname opgaven, Wij wekken ook de gasten op, hun krachten aan de samenstelling van een nummertje te beproeven. Zij die dit vorige jaren deden, ver zekerden ons, dat dit niet alleen den dag van het corso voldoening heeft, maar ook gedurende de dagen van voorbereiding. Nadere bijzonderheden, ook over de prijzen, pu- bliceeren wij in volgende nummers. ADVERTENTIËN. gevraagd van 4 Aug tot 11 Aug. te Bergen aan Zee voor 2 dames Dames V D. GRAMPEL, Zwolscheweg 11, Apeldoorn. JAN OLDENBURGLAAN, c GjD CJ C-D b/i «i-i t. e a> u. CC3 *e OD <u as a> r-y— <u c a a> fe/) -22 BROt®ÈRKlë*N -fjtHSSÉRÓAM en.,tè rtÖTTfERaAtt PENSIONHOUDERS HET ADRES VOOR FRUIT is: Spoorstraat E 62 Alkmaar, gr KOMT DAGELIJKS BEZORGEN. -W ^•garetten, ^abaRRen en fêiipen in 't Aanbevelend, S3r83n S innen' Q. 37- ^randtoiiR, - ^tationstr. 13. 1X)andelRaart gratis verkrijgbaar.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 15