Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Vervolg Vreemdelingenlijst. 21e Jaargang. No. 5. van ZATERDAG 28 JUNI 1930 VIERDE BLAD Voor de Badgasten is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkantoor dagelijks te be zichtigen is van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur (bezoekers moeten zich aanmelden bij den heer G. Spruit, die den sleutel heeft, toegangsprijs 25 ct., ingang bij het tuinpoortje); 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen en bosschen uit sluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Bad- directie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Dum museum in het Parnassiapark te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 3o. dat de bekende collectioneur van moderne kunst, de heer P, Boendermaker, na schriftelijke aanvrage, belangstellenden in de ge legenheid stelt Donderdagsmiddags van 2 tot 4.30 zijn collectie, ondergebracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen. DE VREEMDELINGENLIJST. De hotel- en pensionhouders maken wij er op merkzaam op, dat het voor de juiste samenstelling van de vreemdelingenlijst gewenscht is, ook de gasten op te geven, die den Zaterdag, waarop de Badcourant verschijnt, in hun hotel of pension aan wezig zullen zijn. Ten gemeentehuize zijn voor hen, alsmede voor de verhuurders van gemeubileerde huizen gratis formulieren te bekomen, waarop de namen en woonplaatsen der gasten kunnen worden ingevuld. Zooals men weet, moeten deze formulieren Woensdags ten Raadhuize worden ingeleverd. De juiste samenstelling van de Vreemdelingen- lijst wordt ten zeerste bevorderd, wanneer men de formulieren Woensdagsmiddags vóór 4 uur ten Raadhuize bezorgt. De administratrice van de V. V. V., Mevr. EVENHUIS—NIEBOER. Op zichzelf wonenden. A V Pers. Huize „Anna". Fam. Ing. A. Pot, Alkmaar, 6 Huize „Elim". Zusters Diaconessen „Bronovo", Directrice L. Royer Nonhebei, den Haag, gemiddeld aanwezig 12 Huize „Clein Holtland". Fam. P. Trapman, Schagen, 4 ,,'t Hooge huis". Fam. W. F. Stoel, Alkmaar, 5 Huize „Kagok", Fam. Dr. H. C. Prinsen Geerligs, A'dam, 4 ,,'t Meezennest". Fam. Dijkman, A'dam, 3 „Op 't Zuiden". Fam. A. J. v. d. Steur, A'dam, 7 Huize „Oudburgh". Fam. A. M. Heijstee, A'dam, 4 ,,'t Ruygezand". Fam. J. C. Begram van Eeten, A'dam, 3 Huize „de Wulp". Fam. P. Fockens, R'dam, 5 Huize „Willy". Fam. E. la Grange, A'dam, 3 Huize ,,'t Westerbosch". Fam. J. C. M. Warnsinck, A'dam, 5 Huize „Westdorp". Fam. Mr. J. N. Bastert, A'dam, 3 „Westerbosch". Fam. Warnsinck, A'dam, 6 Pensions te Bergen aan Zee. Hotel „Bakhuis". Fam. Mr. H. PleyteNijpels, Assen, 5 Mej. C. de Looper, Hilversum, 1 Fam. Dr. W. H. Rengers, Groningen, 4 Fam, van der Feen de Lille, Alkmaar, 3 Fam. D. M. Botje, Groningen, Groningen, 3 Fam. Dr. G. H. Leopold, 4 Dames R. M alm, A'dam, 2 Fam. J. A. Rademakers, Groningen, 3 Mevr. J. Rubens, Winschoten, 1 Mevr. H. Bakker, Winschoten, 1 Herm Walter Namass, Berlin, 1 Dames Vuijlsteke, R'dam, 3 Fam. Baron en Baronnesse Verschuur Heemstra, Beesd, 6 Baron en Baronnesse H. D, L. J. van Heemstra, Bilthoven, 2 Fam. Mr. J. Hazewinkel, R'dam, 3 Fam. H. de Graaf, den Haag, 1 A V Pers. Pension „Frisia'.' Mr. S. J. W. Nijhoff, Groningen, 1 Hotel „Nassau-Bergen". Frau E. Holzapfel, Düsseldorff, Frau M. Schuster, Düsseldorff, Fam. H. S. v. Hasselt, den Haag, 2 Fam. Dr. H. Roozen, Haarlem, Fam. Mevr. L. A. Roozen, den Haag, Fam. L. v. d. Nap, A'dam, Fam. K. v, d. Torren, Waddinxveen, Fam. G. H. Koopman, A'dam, Dr. G. J. v, Heuven, A'dam, 1 Mr. H. A. M. Wijnne, Zeist, Mevr. Wijnne, Zeist, Fam. G. J. Vincent, Schiedam, Fam. J, H. Ochtman, den Haag, 2 Dames Wilson, Wakefield, 2 G. W. Paul, Groningen, 1 Fam. Brandjes, Nijmegen, 2 Fam. Nanninga, Utrecht, 3 Fam, Mevr. Westerbeek, den Haag, 2 Fam. C. J. Heijkoop, Driebergen, 3 Hotel „Prins Maurits". C. Brabander, A'dam, 1 G. de Vries, A'dam, 1 W. de Boer, Heerlen, 1 Mej. Smidt, A'dam, 1 Hotel Pension „Stroomer". Fam. F. A. Claasen, A'dam, 2 Fam. Math. Wiegman, Bergen, 3 H. S. van Duinen, Groningen, 1 Fam. A. D. Hildebrand, Blaricum, 2 Fam. G. Lagerwerf, A'dam, 4 Fam. C. Honing, A'dam, 2 Fam. M. Freudenthal, Berlijn, 4 Dames v, d. Meer, Arnhem, 2 Fam. P. van Dijk, A'dam, 2 Fam. A. van Zutham, A'dam, 4 Fam. K. Beukenkamp, Huizem Fr., 3 Gezelschap uit Delft, 26 Hotel „Trianon". Fam. Simonsz, Wassenaar, 2 Fam. Cool, Soerabaya, 4 Fam. E. Cohen, Köln, 3 Fam. Says, Fam. Dr. Steinherz, Deli, 5 Berlin, 5 Fam. Ruys, de Steeg, 4 Fam. Boekenoogen, Wormerveer, 2 Fam. Heinsius, R'dam, 2 Mej. Sevarijn, Arnhem, 1 Mej. Reinders, Arnhem, 1 Pension „Wilhelmina". Fam. B. H. Berk, Kampen, 3 Fam. G. C. Verheul, A'dam, 3 Fam. O. Donck, Kampen, 3 Fam. Harder, Utrecht, 4 Gemeubileerd te Bergen aan Zee. Villa „De Blinkert". De Hr. en Mevr. Mr. D. Crena de Jongh, A'dam, 9 Villa „Covente". De Hr. en Mevr. Mr. H. T. Asser, A'dam, 8 „De Distel". De Hr. en Mevr. P. J. Schmidt, A'dam, 5 Villa „Duinrode". Fam. Mevr. E. van 't Hoff, Laren N.-H.), 5 Villa „Duinroosje". De Hr. en Mevr. van Duren, Bremen, 5 Fam, Blijdenstein, Hengelo, 4 Fam. Jannink, Enschede, 4 Villa „Duintop", De Hr. en Mevr, Th. van Hoorn, A'dam, 5 „De Echo". Fam. Mevr. Kurt Habel Stemmler, Dombergen (Dschl.), 4 Villa „Elzenhof". De Hr. en Mevr. Mr. G. Schwartz, Heemstede, 6 Villa „de Hoek". De Hr. en Mevr. H. C. Odijk, Zaandam, 5 Villa „Laura". De Hr. en Mevr. H. C. Holleman, Eindhoven, 6 Villa „Marijke". De Hr. en Mevr, Mr. J. Lieftinck, A'dam, 5 Villa „Mei". Familie Mevr, Laurillard, Alkmaar, 6 Villa „Noviomagum". De Hr. en Mevr. Hemsing, A'dam, 5 „Het Parkhuis". De Hr. en Mevr. J. Goedewaagen, Almelo, 6 Villa „Paulina". Zusters van „Bethel", Delft, 4 De Hr. en Mevr. D. Hudig, R'dam, 7 „Paviljoen". De Hr. en Mevr. Mr. N. W. Sickler, A'dam, 6 Villa „Sandy-Corner". De Hr. en Mevr. W de Wild, Alkmaar, 9 Villa „Scholekster". Fam. Mevr. Rooyaards Sandberg, A'dam, 6 „Spoorzicht I". De Hr. en Mevr. F. H. Buseman, Groningen, 4 „Spoorzicht 2". De Hr. en Mevr. H. de Groot, Hilversum, 5 Villa „Skopia", De Hr. en Mevr. F. Zillesen, den Haag, 5 Villa ,,'t Sterntje". De Hr. en Mevr. H. de Sonnavillevan Arkestyn, Nijmegen, 5 Mej. van Arkestijn, Nijmegen, 1 Villa „Ulyssus", Fam. Mevr. Clotterbooke Patijn van Kloetinge, Doorn, 5 Villa „Wernau". Mej. Loman en verzorgster, A'dam, 2 Villa „Windy-Ridge". De Hr. en Mevr. E. E. Stoel, Bloemendaal, 3 Villa „De wijde blik". De Hr. en Mevr. I. Jaarsma, Hilversum, 8 Villa „De Zeedroom", De Hr. en Mevr. Mr. L. van Lookeren Campagne, Heiloo, 6 Fam. Mevr. Visser, Samarang, 4 „Het Zonnehuis". Fam. Mevr. Lugard de Ranitz, Deventer, 7 gemiddeld Deutsche Ferienkolonie, A'dam, 40 Vereeniging „Voor Jong Nederland", A'dam, 40 „Het Zeehuis", A'dam, 120 Totaal aanwezig 1622 pers. BADGASTEN! Kijkt vooral de advertentie-pagina's door! Daar vindt ge zeker iets van uw gading voor billijke prijzen! DE EERSTEN OP SCHOOL, NIET ALTIJD LATER OOK DE EERSTEN. Voor ouders is het natuurlijk prettig wanneer hun kinderen op school wat men noemt mee kun nen. Voor het leven hechte men echter geen al te groote waarde aan het niet mee kunnen komen op school. Dit is vaak niet het gevolg van achter lijkheid, maar dikwijls het gevolg van een afwezig heid, waardoor het kind niet begrepen wordt. Wij achten het ten zeerste overdreven, dat men in plaats van rekening te houden met de wenschen van het kind, zich voor de toekomst van het kind gaat wenden tot z.g. ambtenaren van bureaux voor beroepskeuze, vaak menschen die zelve bij toeval in een dergelijke post rolden. Een ieder kent in zijn omgeving wel lieden, die volgens den onderwijzer heel knap waren, doch die later maar matigjes terecht kwamen, terwijl men omgekeerd menschen goed terecht heeft zien komen, waar volgens den schöolmëëster niets van terecht kon komen. Dit komt omdat het lëven nog iets andèrs vraagt dan schoolgeleerdheid. Het mag algemeen bekend geacht worden dat Hollandsch „Bestevaer", Michiel de Ruyter, op school niet de verwachting wekte het ver in de wereld te zullen brengen. Wie de geschiedenis kent, weet dat hij niet alleen een groot vechters baas was, maar ook een man van karakter, die niet schroomde de moorden op de de Witten te laken, al was dit allesbehalve naar den zin van hen die in zijn dagen de macht hadden en al gooi de ook het grauw, zooals wij in Multatuli's „Wou tertje Pieterse" kunnen lezen, daarom ook de gla zen bij hem in. Van den pas overleden grooten Noord-Pool reiziger Frithjof Nansen wordt verhaald dat hij als jongen zeer nadenkend was en daarom als lui en traag bekend stond. Op school was het oordeel „van zoo'n sukkel komt nooit iets terecht". De beroemdste van alle uitvinders, Thomas Edison, wiens uitvinding van de gloeilamp het vo rig jaar over de geheele wereld schitterend her dacht is, was op school ook allesbehalve een uit vliegen Ook hij gold voor een jongen waarvan niets terecht zou komen. Een van de grootste staatslieden der 19e eeuw, Bismarck, was op school als regel de laatste in zijn klasse. Dat hij desondanks nimmer bleef zitten, was naar het oordeel van zijn leeraren meer geluk dan wijsheid. Geen schoolmeester voorspelde hem een schitterende positie. De bekende Engelsche schrijver Walter Scott was op school de domkop van zijn klas. De beroemde schrijver Gerhard Hauptmann was eveneens jaren lang de laatste van zijn klas. Met hangen en wurgen bracht hij het tot de vierde klas van het gymnasium, en ten einde raad nam zijn va der hem maar van school. Thomas Mann, de bekende Duitsche roman schrijver, bracht het er op het gymnasium al niet beter af dan Gerhard Hauptmann. Wel liep hij het geheele gymnasium af, doch hij deed er niet minder dan 12 jaar over. Hij slaagde ten slotte als allerlaatste van 32 candidaten. Men was het er over eens, dat Mann het niet ver zou brengen, toch 30 jaar later schonk zijn geboortestad hem den professorstitel. Van Alfred Krupp, één van de oprichters der Krupp-Werke in Essen is het bekend, dat hij op school van de 12 vakken er 11 onvoldoende had, zoodat zijn vader hem maar op zijn 14e jaar van school nam. De grondlegger van de Duitsche electro-techni- sche industrie Werner Sienens, was ook op school een knoeier in alle vakken. Ook Justus von Liebig, de beroemde scheikun dige, wilde wel weten, dat hij vroeger op school geen held geweest was. Hij schepte er een zeker genoegen in dit te vertellen. Hij kon niet best

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 13