Alkmaarsch Warenhuis. Mi HUI HOOG EN LAAG WATER te BERGEN AAN ZEE in 1930. rawel, juist after dinner MEER GENOT EN BETERE GEZONDHEID BEZOEKT HET Bad- en Zomer artikelen, Speelgoederen, Sport- en Reis-artikelen, Souvenirs. Luxe-, Weelde- en Huishoudelijke Artikelen. Grootste sorteering. Laagste prijzen. «W—a?- VRIJ ENTREE. -IN ZOMERTIJD. JULI. Datum Hoog water: Laag water: Voorm. Namidd. Voorm. Namidd. 20 10.35 11.04 6.42 7.10 21 11.40 7.44 8.22 22 0.12 0 54 8.57 9.38 23 1.23 2.00 10 09 10 46 24 2.23 2 57 11.13 11.46 25 3.16 3.50 0.10 26 4 08 4.41 0.41 1.04 of radio-toestel zijt, is het absoluut overbodig ze den ganschen dag daaraan op luidruchtige wijze nog te herinneren. Behandelt deze aangelegenheid met „zachtheid!" Spaart uw buren! AANGEZIEN de meeste menschen bloemen kweeken voor zich zelf en niet voor voorbijgangers, zoudt gij wellicht onvriendelijk bejegend worden als gij u tot het plukken van bloemen in anderman's tuin laat ver leiden. Er zijn bovendien in Bergen goed-gesor- teerde bloemenwinkels! AANGEZIEN het vaststaat, dat ieder bezoeker van deze ge meente, als hij slechts éénmaal in het aan te koo- pen Bergerbosch heeft gewandeld, gaarne een bij drage in den aankoopsom zal willen storten, wordt hieronder de wijze vermeld, waarop zulks mogelijk is. 1. Door het koopen van steunbons ad. 1.ver krijgbaar bij meerdere hotels en pensions, als mede bij de boekhandelaren. 2. Door het zenden van een postwissel aan den Penningmeester, Mr. H. Judell, van Reenen- park No, 11. 3. Door storting ten kantore van de V. V. V. in het gebouw, naast het Postkantoor te Bergen- binnen. ANECDOTEN. Toen de stichter van het Huis Rothschild, Meyer Anselm Rothschild, stierf, liet hij zijn vijf zoons vijf van de grootste bankierszaken na. Nathan, die aan het hoofd van de Londensche zaak stond, was de ijverigste. Op zekeren dag werd bij de Bank van Engeland een chèque aangeboden, die door Anselm Rothschild in Frankfort, en Nathan Roth schild, in Londen, geteekend was. In die dagen was betaling per chèque nog een zeldzaamheid, vertelt het „Hbld". De Bank weigerde uit te betalen on der opmerking, dat zij slechts betalingen deed op haar eigen papieren en niet op die van particulie ren. „Particulieren!" riep Nathan Rothschild veront waardigd, toen hem dit verhaal gedaan werd. Ik zal den heeren laten zien, met welke particulieren zij te doen hebben! Drie weken later verscheen Rothschild op de Bank aan de kas en gaf een vijf-pond biljet. Hij verzocht daarvoor goudgeld. Men verwonderde zich, dat de groote bankier voor zulk een kleinig heid zelf kwam. Maar de verbazing steeg nog, toen hij doorging het eene vijf-pond-biljet na het an dere uit den zak te halen. Bij het wisselen onder zocht hij nauwkeurig elk goudstuk en een enkele maal eischte hij 't was zijn goed recht dat het gewogen werd. Nadat de eerste portefeuille leeg was (Rothschild had gedurende drie weken vijf-pond-biljetten verzameld) en de eerste goud- zak gevuld was, liet hij zich door een van zijn bedienden een anderen geven. Zoo werkte hij door: begonnen bij de opening der Bank, eindigde hij eerst toen het sluitingsuur aangebroken was. Hij was toen juist zeven uur bezig geweest, om 21.000 pond sterling in te wisselen. Daar hij ech ter ook nog negen zijner bedienden hetzelfde werkje had laten doen, had de Bank van Enge land dien dag 210.000 pond sterling in goud uitbe taald. De Bank was dermate „bezig gehouden", dat andere zaken dien dag onmogelijk waren ge weest. Den volgenden morgen, toen Rothschild weer bij de opening met zijn negen bedienden arriveer de, keek men heelemaal niet vroolijk. Rothschild merkte tijdens 't wisselen ironisch op: De hee ren hebben mijn chèque niet wenschen uit te be talen, ik wil daarom uw biljetten niet ontvangen. Maar ik heb er genoeg om uw kas eenige weken lang lastig te vallen! Men ging na het gezegde eens denken. Elf milli- oen want daarop kwam het neer goud uit te betalen, bleek voor de Bank een onmogelijkheid. Den volgenden dag las men in de krant een ad vertentie, waarin werd medegedeeld, dat de Bank van Engeland zich bereid verklaarde, chèques van Rothschild uit te betalen. of laat in den avond bekomt HAG beter dan al het andere. Geen slapeloosheid, hartkloppingen of andere nerveuse verschijnselen zullen U van de verkwikkende nachtrust berooven. Dus, „Make the night test" met koffie HAG; het is de heerlijkste koffie die U ooit heeft geproefd, pittig van smaak en van een ongekend fijn aroma. Uw vacantietijd leent zich het beste, om eens te beproeven, welke weldadige uitwer king uitgaat van een geregeld gebruik van koffie HAG. Elk goed Hotel, Restaurant of Pension schenkt op ver langen koffie HAG, omdat de hygiënische voordeelen juist bij het gegoede en intellectueele publiek bijzondere waardeering vinden. Ook voor U beteekent koffie HAG Langestraat. Achterstraat. Houttil. HET AANGEWEZEN ADRES voor: KUIKENDIEVEN.. In onze duinen komen enkele soorten kuikendie ven voor. De Bruine Kuikendief wordt ook wel Schor en Hanebijter, de Grauwe Kuikendief wel Beul en de Blauwe Kuikendief wordt wel stootvogel, Blauwe Valk en Blauwe Hanenschrobber genoemd. Alle maal namen, die aan wreede eigenschappen doen denken. Men moet dan ook deze vogels tot de roofvogels rekenen, maar hun zondenregister is gewoonlijk niet zoo groot, als men wel wil voorge ven. Stellig zullen ze niet nalaten, vooral niet, wanneer de hongernijpt, een vogel, die in hun na bijheid komt, aan te vallen! doch hun lievelingsge recht bestaat uit muizen, en die weten ze maar wat goed op te sporen. We willen eens een Bruinen Kuikendief bespie den. We begeven ons daartoe naar een vlakte tus- schen de duinen, die gedeeltelijk met water gevuld is, b.v. het Eendenmeertje, achter de Waterleiding. Hier, tusschen het helmgras, hebben we een ver rukkelijk plaatsje, vanwaar we veel kunnen zien, zonder gezien te worden. Ha, daar zweeft hij al, de Circus aeruginosus! Zoo in vlucht is het nu juist geen mooie ver schijning; daarvoor zijn z'n vleugels te lang en slaat hij ze te diep door naar beneden. Maar wanneer hij de wieken langs het slanke lichaam slaat, dan is het een vogel van edele vor men en fiere gestalte. Vrij regelmatig, op bepaalde uren van den dag, vliegt de Kuikendief over zijn jachtgebied, en hij doet dit met langzame vleugelslagen, de scherp ziende oogen naar beneden gericht. Daar ziet het voorwerp van onze beschouwing zeker een vette muis op den grond, want de Kui kendief vliegt naar beneden. Maar zie, daar rijst hij weer, en nu komt hij met krachtige vleugelsla gen in onze richting. Nu we onze gewapende oogen op hem richten, wien we duidelijk, dat hij een muis in den snavel medevoert. Daar laat hij zich neer op den begroeiden bodem op nog geen 40 M. afstands van ons. Ja, muizenvanger, je hebt je nest verraden! En nu je er voedsel heen brengt, vermoeden we, dat je er jongen hebt. Had je ge weten, dat wij hier zitten, dan had je je wel niet bij je schat neergelaten. Nu de Kuikendief weder heengevlogen is, gaan wij op onderzoek uit. Maar we hebben daarvoor een voetbad te maken, zoodat de kousen even uit gedaan moeten worden. Een eigenaardige geur treft ons hier tusschen het riet, hoofdzakelijk voortgebracht door ver schillende plantjes, waarvan Watermunt wel het meeste produceert. En nu zijn we de plek genaderd, waar de vogel even vertoefde, en spoedig valt ons in het oog het groote nest, van kleine takjes en verder van riet vervaardigd, en belegd met zachtere plantendee- len. Waren we hier eenigen tijd eerder gekomen, dan zouden we hebben kunnen vinden de vijf wit te, bijna kogelronde eieren, die kleiner zijn dan hoendereieren. Maar nu zien we in het nest vijf kwaadaardige jongen, die bij onze nadering naar den rand terugwijken. Ze zien er zeer krijgshaftig uit, al kunnen ze nog niet veel uitvoeren, doch aan hun houding is het reeds te zien, dat ze later een schrik zullen zijn voor muizen en ook wel voor vogels. Dat bewijzen de kleine resten, die in de nabijheid van het nest te vinden zijn. De jongen zijn ook niet meer zoo heel jong, wat te zien is aan de vederspoelen en de vele huidschilfers. De pasgeboren Kuikendiefjes zijn bekleed met een zacht wit dons. Wie de Kuikendieven niet kent, heeft, om ze van andere roofvogels te onderscheiden, acht te geven op een krans van schubachtige vederen, waarme de het aangezicht als met een sluier omgeven is. Ook zijn ze wel te kennen aan de lange vleugels en aan den langen staart, alsmede aan de hooge pooten, die aan de voorzijde met schilden en ge heel met schubben bedekt zijn. De bek is niet groot, doch onmiddellijk van den wortel af sterk gekromd. J. DAALDER Dz. Gast: En, Piet, ga je mee naar het station? Piet: Neen, ik kan niet mee. Gast: - Maar waarom niet, jongen? Piet: We gaan dadelijk eten, zoodra u weg bent. OPWEKKEND EN - GEZOND. -- NATUURLIJK MINERAAL-WATER. In heele liter-schroeffles- schen voor huishoudelijk gebruik zeer voordeelig en gemakkelijk.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 2