Steenarend, natuurteekening van mej. RieKooyman IIET MOEIELIJKSTE BAANTJE. Ja, wie heeft in de filmstudio het moeilijkste baantje? Ik, roept de schrijver van het scenario. Ik, zegt de acteur met eenig pathos. Ik, merkt de regisseur zelfbewust op. Wij, zingen de cameramen en electriciens in koor. Wij, brullen de sound-specialisten door hun luidsprekers. Maar de man, die misschien met het meeste recht „Ik" had mogen roepen hoort men niet. Hij heeft het te druk om zich met dergelijke praat jes op te houden. Wie deze geheimzinnige man is? Men noemt hem de „property man" en we zouden in onze taal zeg gen: de chef van de requisieten-afdeeling. Voor den neutralen toeschouwer is hij degene, die het moeilijkste en vaak ondankbaarste werk heeft Een „prop", Zooals men hem in de studio's noemt, is altijd bezig om „een heeleboel dingen" bij elkaar te zoeken. Dat kunt u zich misschien niet voor stellen. Laat ons daarom even een pagina over schrijven uit het notitieboekje van een der chef- requisieteurs van de Metro Goldwyn Mayer, be vattende de opdrachten, die hij in een week had uit te voeren. Dan zult u misschien den man naar waarde leeren schatten. Hier volgt dat lijstje: 200 kakkerlakken( groote maat); 8 gedresseerde leeuwen, om naar ballons te springen; 4 tamme witte ratten; 1 gebedenboek en 3 Vickers machinegeweren; 4 honden (bastaarden); 6 k'ppen en 3 hanen (levering binnen het uur); 1 Spaansche melkwagen met paard; 1 zwarte kat; 5 kanaries, die op bevel een bad nemen; 12 whiskey-vaten met kranen; 3 ton stioo; 1 boek over vingerafdrukken; 1 ouderwetsch dameszadel; 12 dozijn goedkoope grijze sokken; 3 mijnmerkerslampen; 1 plan van het Parijsche tramnet. Als Joe Macdonald, de property-man der Metro over alle bestellingen aan het praten gaat, kan hij uren achtereen vertellen. „In het begin", zoo verhaalt hij, „stond ik nog wel eens raar te kijken, als ze me de meest dwaze dingen vroegen, maar dat heb ik afgeleerd. In mijn vak is niets dwaas. En niets onmogelijk. Verleden week werd me opgedragen te zorgen voor onder- kleeren en wat dies meer zij, welke noodig waren voor een scène uit de gevangenisfilm Th Big Hou se, die onder regie van George Hill gemaakt werd. Dat was Zaterdagmiddag en Maandagmorgen wil den ze met die scène beginnen. Ik geef de garantie, dat zooiets op Zaterdag, als de meeste winkels voor dergelijke artikelen vroeg sluiten, niet mee valt. En het is ook niet gemakkelijk om 200 kak kerlakken (groote maat) op den kop te tikken, want dat is nu niet bepaald, wat men noemt een „courant artikel". Ze waren ook voor diezelfde film noodig. We vonden ze tenslotte in een klein restaurant in een achterbuurt. De baas van de zaak wilde natuurlijk eerst niet bekennen, dat zijn huis van kakkerlakken wemelde, maar tenslotte stond hij ze ons toch voor het geld van tien diners af. Des avonds om zes uur gingen we bij hem vandaan. Hij beloofde stellig, dat hij er den volgenden mor gen om 7 uur 200 zou hebben gevangen. De scène zou om 9 uur gedraaid worden. Om 7 uur belden we op. Hij had er inderdaad 200maar ze waren allemaal dood. De goede man had ze in een bus gedaan en om ze een beetje koest te houden, had hij er maar wat insectenpoeder overheen gespoten. Zoo rijkelijk veel echter, dat de dieren den geest gaven. Met vijf man togen we er op uit. Om 9 uur I hadden we welgeteld 221 kakkerlakken21 als reserve. Toen De Mille „Madam Satan" maakte, wilde hij leeuwen hebben, die zoodanig gedresseerd waren, dat ze met rubber ballons konden spelen. U be grijpt we hebben zoo onze kanalen voor derge lijke opdrachten en we vonden de leeuwen na een paar dagen. Maar wat gebeurde er? De dieren vonden die rubber-ballons zoo plezierig om mee te spelen, dat er binnen een uur geen enkele meer heel was. En toen moesten we in drie uur tij deen heele serie ballons van bepaalde grootte en kleur zien te krijgen. Het moestdus het gebeurde. Maar de jongens hebben er hard voor moeten wer ken. De order van de kanaries, die op bevel een bad namen, was ook van De Mille. Gelukkig was daar niet zoo'n haast bij. We vonden na een week een vrouw, die er gedresseerde kanaries op na hield. Ik wist niet eens, dat er dergelijke kanaries en dergelijke vrouwen bestonden. Whisky-vaten? Vreeselijk gemakkelijk. De droogleggings-autoriteiten hielpen ons onmiddel lijk. Jaer komen in ons vak een hoop moeilijke en rare dingen te pas. Zie maar een bloemen en vruchten te krijgen als het seizoen voorbij is. Toch hadden we ze noodig voor A lady of Scandal. Per vliegmachine werden ze tenslotte gebracht. En dat waren dan nog gewone vruchten. Maar wat, als er tropische gewassen noodig zijn? Je leert veel. Een dier in een bepaalde kleur daar draaien we onze hand niet meer voor om. Wij maken schimmels, witte ratten en zwarte scha pen met de verfkwast. En dan zijn er nog tallooze dingen noodig voor de dagelijksche opnamen: brieven, glazen, juwee- len, revolvers, brillen. In tijd van nood moet de „prop" iets eetbaars kunnen bereiden, hij leidt een afdeeling, tot het ontvlekken van Costuums inge richt, hij heeft aspirientjes en noodverbandjes, vlugzout en bloedstelpende watten kortom hij heeft alles. Hij is de man, die nooit rust heeft. Want zelfs in zijn vrijen tijd peinst hij over het probleem: hoe kom ik aan een giraffe, die kan walsen, aan een hond, die niet met z'n staart kwis pelt als hij vleesch ziet Ja, het leven eens „props" is heel zwaar! GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden; een nikkelen horlogeketting; een kinderbakpak; een Eversharp potlood; een portemonnaie met en kele centen; een badpak met handdoek; een ronde zilveren broche; een bgeede zilveren armband met i gele en bruine kleuren; een wit kinderschoentje; een bruin leeren dame sta sell met inhoud. Verloren: een maansteen uit een ring; een zilveren speld met een zilveren roos er op; een paar beige kinder schoentjes; een gouden schakelarmband; een licht rose paarlen collier; twee auto-sleuteltjes aan een kettinkje; een gouden damesring met caumee; een blauw kinderhoedje met roode streepen; een noti tieboekje; een pakje, inh. een kleine kaasschaaf en een paar linnen riemen; een gouden broche met drie diamantjes; een damessjaal, wit en bruine blokken; een damesbadpak met muts en doek; een -zilveren Jiorloge waarop drie sterretjes en initia len; een roode gummie speelbal; een zilveren hoef ijzer broche; een donkerrood gebreid kinderman teltje; een langwerpig geslagen zilveren broche met rood steent,e; een licht-bruine wandelstok met groen gebogen handvast; een huissleutel; een nieu we grijze fietsfasch. Inlichtingen zijn te verkrijgen ter Secretarie. BERICHTEN. EEN AARDIGS TOCHT MET OUDEN VAN DAGEN. De Zaanlanders, die den laatsten tijd als tol- bestormers zoovele successen hadden te boeken, weten ook voor andere doeleinden de aldaar wo nende automobilisten te bewegen in massa hun wagens beschikbaar te stellen. Dinsdagmiddag arriveerden n.l. ruim 53 Zaandammers met hun auto's, waarin buiten de geleiders een 150 ouden van dagen een plaatsje hadden bekomen. In de Rustende Jager werden allen op Zaansche gulle wijze onthaald, waarna de oudjes op het terrein van de Kerkruïne (daarvoor, dank zij de activiteit van den president-kerkvoogd, den heer Besse, die voor enkele weken hqt initiatief in Bergen nam voor de zoo geslaagde tocht met de ouden van da gen uit Bergen, naar de Zuiderzeewerken, door het Kerkbestuur beschikbaar gesteld) een bijzonder aardige verrassing werd bereid. Onder leiding van mej. Carla Muns uit Zaandam voerden aldaar n.l. een 8-tal jonge dames in Ro cocostijl, gekleed in de kleurige costumes uit die dagen eenige dansen uit, onder begeleiding van een muziekensemble uit Zaandam, waarmede de harten van dei toeschouwers (ook buiten de ruïne hadden velen zich opgesteld) werden veroverd. De kleurige costumes en de elegante bewegin gen werden, wat het effect betreft, nog verhoogd, door de mooie kerkruïne. Ook werd nog een pan tomime „De verrader gestraft" uitgevperd, een lief desgeschiedenis, met duelleerende minnaars en zelfs een kabouter met een tooverstaf. Enkele leden van de commissie voor de V. V. V. Feesten waren zoo enthousiast, dat met het groepje onderhandelingen werden aangeknoopt om het ge- gevene den avond van het Bloemencorso, belicht door schijnwerpers, te herhalen. Naar wij verne men bestaat er alle kans, dat men hierin zal slagen, aangezien ook de aanwezige president-kerkvoogd het enthousiasme deelde. Het terrein van de Kerkruïne leent zich bijzon der voor iets dergelijks, aangezien het oploopt, zoodat het spel gemakkelijk door het publiek, dat zich buiten het kerkmuurtje bevindt, gevolgd kan worden. LAWN-TENNIS. Zondag 13 Juli j.l. werden op de banen van den heer Bogtman aan den Kruisweg te Bergen tennis wedstrijden gespeeld tusschen de clubs „Vol moed" uit Hoorn en „All Right" uit Alkmaar. De uitslagen waren als volgt: Heeren enkelspel: N. Blank (A.R.), J. Botman (V.M.) 61; 64. C. Ruttenberg (V.M.), H. Miltenburg (A.R.), 64; 7—5. Dames enkelspel; Mej. D. Schermer (V.M.), mej, A. Apeldoorn (A.R.), 6—1; 6—2. Heeren dubbelspel: J. Botman en C. Ruttenberg (V.M.), N. Blank en H. Miltenburg (A.R.), 7—5; 9—7. Dames dubbelspel: Mej. A. v. Pinxsteren en mej. B. Schermer (V.M.), mej. A. Apeldoorn en Mej. L. v. d. Griendt (A.R.), 6—4; 6—3. Gemengd dubbelspel: Mej. A. Apeldoorn en N. Blank (A.R.), mej. G. Schermer en J. Botman (V.M.), 62; 63. GRAPJES. EEN PARAPLUIE. Meester had gevraagd om een definitie van een paraluie. De definitie was echter uitgebleven door 't plotseling binnenkomen van 't hoofd der school. Jantje, een slim jochie, denkt: Morgen stelt meester die vraag wel weer, en hij vraagt 't zijn broer, die student is. Volgende dag stelt meester de vraag weer. Jantje steekt triomfantelijk zijn vinger op en leest van zijn spiekpapier: „De parapluie is een centrifugale uitspreiding van met stof bekleede baleinen, ter af wering van de niets ontziende indringerigheden der vochtige atmosfeer". ALS NIET KOMT TOT IET. De advocaat baande zich een weg door kruiwa gens en steenhoopen, over planken en door kar- resporen naar een bouwwerk, waar een aantal ar beiders werkzaam was, en riep luide naar boven: „Hendrik Jansen!" „Wie roept me daar?" klonk het terug. „Mijnheer Hendrik Jansen", schreeuwde de ad vocaat terug, „komt u uit Rotterdam?" „Jawel!" „Heette uw moeder Marretje Pieters en uw va der Albertus Jansen?" „Jawel!" „Dan moet ik u het bericht overbrengen, dat uw tante Marie, die twee-en-twintig jaar geleden naar Amerika vertrok en aldaar huwde met den milli- onnair Richly, overleden is en u een fortuin na laat". Boven heerschte eenige oogenblikken stilte, toen klonk een vreeselijk tumult. „Komt u misschien beneden, mijnheer Jansen?" riep de advocaat. „Eén oogenblikkie", luidde het antwoord, „ik heb juist den opzichter afgetuigd!" De knappe jonge onderwijzeres had haar leerlin gen een en ander verteld over den wind, zijn kracht, verschillende soorten, had hun het schoone „Koeltjes suis'len, doen rits'len het loover" ge leerd, enz, „En, kinderen", ging zij enthousiast door, toen ik vanmorgen naar school kwam, en op het achter balkon van de tram stond, kwam er iets op mij af en kuste mijn wangen. Wat denk jullie, dat het was?" „De conducteur", riepen alle kinderen verheugd- Sergeant: Geeft acht. Til je linkerbeen op en steekt 't recht vooruit. Een milicien vergiste zich en stak z'n rechter been vooruit. Zoo kwam dat been tamelijk dicht bij 't linkerbeen van z'n rechterbuurman. De sergeant ziet 't en roept nijdig: Welke stommeling steeks daar nou alle twee z'n beenen vooruit? Wat doet u daar toch, tante? Niets Willem! Ik knijp een citroen uit. O, dan worden we gauw rijk. Pa zegt altijd: Als tante Mie maar eerst uitknijpt, krijgen we een boel geld. Onderwijzeres: Wie van jullie weet wat een mummie is? Stemmetje: Een ingemaakte koningin, juf frouw. Was ik erg zenuwachtig tijdens de plechtig heid? Vriendin: Eerst wel, maar toen de bruidegom gezegd had „ja, ik wil", toen was het over.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 6