Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode 21e Jaargang. No. 9. van ZATERDAG 26 JULI 1930. VIJFDE BLAD. PROCLAMATIE. AANGEZIEN een hond, waarvan de hoogte meer dan 30 centi meter bedraagt, niet op den openbaren weg los mag loopen, dient de eigenaar van een hond, waarvan de hoogte meer bedraagt, het dier aan een lijn te houden of anders thuis te laten. AANGEZIEN de naam van iederen badgast volledig en gratis in de „Badbode" wordt gepubliceerd, heeft het geen zin initialen, al of niet omgeven door een hart, in banken of boomen te snijden. AANGEZIEN een bosch in 60 minuten door brand vernield kan zijn, maar de schade in geen 60 jaren is hersteld, is het aanbevelenswaardig, voorzichtig met vuur om te gaan en geen brandende lucifers, sigaren of cigaretten weg te gooien zonder deze daarna met den voet te dooven of onder een laagje zand te bedekken. AANGEZIEN uwe buren zonder meer gaarne willen aannemen, dat gij de gelukkige eigenaar van een gramofoon of radio-toestel zijt, is het absoluut overbodig ze den ganschen dag daaraan op luidruchtige wijze nog te herinneren. Behandelt deze aangelegenheid met „zachtheid!" Spaart uw buren! AANGEZIEN de meeste menschen bloemen kweeken voor zich zelf en niet voor voorbijgangers, zoudt gij wellicht onvriendelijk bejegend worden als gij u tot het plukken van bloemen in anderman's tuin laat ver leiden. Er zijn bovendien in Bergen goed-gesor- teerde bloemenwinkels! AANGEZIEN het vaststaat, dat ieder bezoeker van deze ge meente, als hij slechts éénmaal in het aan te koo- pen Bergerbosch heeft gewandeld, gaarne een bij drage in den aankoopsom zal willen storten, wordt hieronder de wijze vermeld, waarop zulks mogelijk is. 1. Door het koopen van steunbons ad. 1.ver- krijgbaar bij meerdere hotels en pensions, als mede bij de boekhandelaren. 2. Door het zenden van een postwissel aan den Penningmeester, Mr. H. Judell, van Reenen- park No. 11. 3. Door storting ten kantore van de V. V. V. in het gebouw, naast het Postkantoor te Bergen- binnen. BERICHTEN. DE VERLICHTINGSAVOND VAN DE V. V. V. Maandag regen en wind. Dinsdag dito. Woens dag regen. „Het is zomer en het kon elk oogenblik veranderen aldus de leden van de verschillende buurtcommissies, die zich beijverden om Bergen weer een sprookjesachtig aanzien te geven. Zelfs d® Sasten, die met dergelijk weer niet weten, waar zij zich in de uitpuilende pensions moeten bergen, begonnen plezier in de voorbereidingen te krijgen en hielpen hier en daar met het spannen van dra den en lieten zich gewillig indeelen bij het legertje ophangers. De distributor van de lampions verzekerde ons, dat ondanks het slechte weer, de duizenden lam- pions en kaarsen, nog nimmer zoo spoedig waren afgehaald, waarschijnlijk het gevolg van de span- laatst van de vorige week over de onze kerheid of de zending wel op tijd uit Duitschland zou arriveeren. Ook ditmaal stelde de heer Hop man, a's een goed leverancier, niet teleur. Niemand dacht gister aan de mogelijkheid, dat de verlichting kon doorgaan, doch toen om 4 uur de lucht opklaarde, de zon zelfs door de wolken drong, werd het bureau van de V. V. V., den voor zitter van de feestcommissie en „De Rustende Jager van alle kanten opgebeld over 't al of niet doorgaan van den verlichtingsavond. Het parool was om zeven uur samenkomst van de vertegen woordigers van de buurtcommissies. Reeds ver voor zevenen waren deze daar pre sent en stelde men op grond van de verschillende waarnemingen vast, dat de avond moest worden uitgesteld. Vijf over zeven verscheen de voorzitter van de eestcommissie die met groote overtuiging verze kerde, dat hij tot 7 uur aan den zuidkant van het dorp de lucht had waargenomen, met den mole naar en een bekenden landbouwer had gesproken en geconstateerd had, dat de verwachting om 20 voor zevenen inderdaad zoo was, dat niet aan doorzetten kon worden gedacht, doch dat om ze ven uur de windzuid-oost was geworden en dat juist in het zuid-oosten een opklaring aan de ho rizon kon worden waargenomen, zoodat zijn advies was „doorzetten". De jeugd, die buiten staande, door de open deu ren vooral het laatste woord had opgevangen, hief een hoeratje aan, doch de voorzitter van de com- missie voor de verlichting van de Kerkruïne, vroeg onder instemming van velen, of de voorzitter, die de vorige week terecht betoogd had, dat zoo mo gelijk voorkomen moest worden, dat voor meer dan 1000 aan lampions,, door één slagregen wer den verwoest, nu gek was geworden, niet zag dat de regen te grijpen was eri desondanks een derge lijke verantwoording aandurfde. Jarenlang was hij boer geweest. Men deed verstandig naar hem te luisteren. De voorzitter bleef het antwoord niet schuldig en schermde met eenige termen van het meteriologisch instituut en de barometer. De wethouder vond, dat niemand het wist en dat men het zoowel kon laten doorgaan als uitstellen. Verschillende zakenlieden, begrijpende dat, als het doorging, het publiek niet in zoo grooten geta le zou komen als Bergen op een dergelijken avond gewoon is, verklaarden zich in ieder geval voor uitstel. De voorzitter was evenwel van meening, dat de V. V, V. voor alles diende na te komen, hetgeen was aangekondigd. Van alle kanten belde de telefoon om een be slissing. Ook de leiding van de tram wenscht met het oog op de te nemen maatregelen voor het ver voer, een spoedig bericht. Er zat electriciteit in de atmosfeer en ondanks de verzekering van een rus tige figuur, die verklaarde, dat volgens het haantje van den toren de wind i)i het zuiden stond, met een streepje naar het westen, bleef de voorzitter van meening, dat de verlichting moest doorgaan. Toen bij stemming de stemmen staakten, werd nog eens, met aandrang ian de biljarters om hun spel een poos te staken,; overgestemd. De voor zitter, die wist dat men van alle kanten op be richten wachtte, kreeg het al warmer. Hij legde er den nadruk op, dat, wélk besluit er ook geno men zou worden, dit eensgezind diende te worden uitgevoerd en verklaarde tenslotte, dat de avond doorging. Toen de voorzitter telefonisch vernam, dat het in Alkmaar, te Egmond ejn Bergen aan Zee reeds regende en hij, buiten komende, de spatjes ook al voelde, vond hij het toch raadzaam nog eens met de anderen te beraadslagen. De conclusie was echter, dat 'n klein buitje niet zooveel schade zou doen, doch toen er om 8 iuur een dusdanige bui kwam opzetten, dat men voor den regen moest schuilen, werd toch tenslotte besloten de verlich ting af te gelasten. Onmiddellijk werden telefoni sche waarschuwingen verzonden en bulletins ver spreid. In het dorp er viel later geen druppel meer heerschte er toch een gezellige drukte. Dit was vooral in de Stationsstraat het geval waar groote luidsprekers dansmuziek tover de straat galmden en waar men toch nog iet£ aan de verlichting had gedaan. In de Schoolstraat hing (een enkele brandende lampion onder een parapluie, 'n krabbel van Jo Spier waardig. In de Rustende Jager was het zeer druk en zag men enkele leden van de commissie weer genoeg lijk bijeen fitten. De voorzitter van de verlich tingscommissie van de Ruïne blij, dat hij het toch had gewonnen en de voorzitter van de commissie niet minder blij, omdat als het toch was doorge gaan, geen balon 'n druppel water zou hebben ge kregen. DE VERLICHTING DONDERDAGAVOND IN ALLE OPZICHTEN GESLAAGD. Het weer werd eindelijk over dag gunstiger. De verschillende buurtcommissiën kwamen daarom bijeen en oordeelden het wenschelijk het Woensdagavond uitgestelde corso des avonds te doen plaats vinden. Aangezien verschillende gas ten daartoe ook het verzoek hadden gedaan, om dat zij de volgende week de verlichting niet kon den medemaken en ook de zustervereeniging Alc- maria bezwaar had gemaakt tegen een verlich tingsavond op 30 Juli, met het oog op een door haar in den Muziektuin georganiseerd openlucht spel, werd het besluit genomen om bij gunstig weer de verlichtingsavond te doen plaats hebben. De uitvoering van een dergelijk besluit betee- kent iets meer dan het nemen er van. De vele hel pers moesten gewaarschuwd worden, alsmede de leden van het muziekcorps, terwijl ook de caféhou ders maatregelen moesten nemen voor het in dienst stellen van hulppersoneel. Ook de maatregelen voor de noodige publiciteit dienden te worden getroffen. In Bergen werkt men, ook al wordt er wegens verschil van meening wel eens gemopperd, steeds krachtig samen, zoodat ook die buurtcommissies, die tegen deze overhaas te uitvoering waren, onverwijld aan het werk to- gen. In Alkmaar en omgeving werden per autobus bu- letins verspreid. De pers was zoo welwillend in het laatste nieuws nog het bericht op te nemen, met het gevolg, dat des avonds een ieder zich er over verbaasde waar de duizenden vandaan kwamen. De leiding van de tram was zoo actief geweest om extra diensten in te lasschen en ook de autobussen reden af en aan. Dank zij de door den burgemeester genomen verkeersmaatregelen het rijden met autobus en rijtuigen langs de Breelaan en door de Station straat was ditmaal verboden kon het publiek thans zonder hinder langs de verlichte wegen wan delen. Bergens Harmonie muciseerde onvermoeid, zoo dat de stemming er onder de jongelui bleef. Voor de kinderen een vijf honderd liepen er met een brandende lampion was de avond een onvergetelijke. Bergen heeft gisteravond geluk gehad. Om acht uur was de lucht zoo dreigend, dat velen de reeds gehangen lampions weer inhaalden, In Alkmaar, ja zelfs op den Bergerweg tot café Rustwat en ook in Schoorl ontlastte zich een re genbui, doch deze dreef over Bergen heen, dat dus in de drooge zone bleef. Om 9 uur hingen de duizenden lampions in het dorp, bewonderd door de duizenden bezoekers. De avond was stil, geen regendruppel viel, zoodat de terrassen tot half twaalf met bezoekers waren bezet. De verlichtingscommissie van de V. V. V., die de omgeving van de Ruïne voor haar rekening had genomen, had zich ditmaal het gebruik van hooge ladders verzekerd, zoodat de lampions tot hoog in de boomen waren gehangen. De lampions waren hier niet gespaard, zoodat de aanblik aldaar feeëriek was. In de Stationstraat geraakte het publiek in ex tase. Wie kijk heeft op het daar verrichtte werk was vol bewondering voor den ijver door de com missie van deze straat aan den dag gelegd. Ook die van de Oldenburglaan, de Verlengde 01- denburglaan en de Russenweg verdient met die van de Breelaan een woord van lof. De waarde van de verlichting van de Oldenburg laan, de verlengde Oldenburglaan en de Russen- weg ligt vooral hierin, dat deze straten zich, vooral voor de ouderen bijzonder leenen om er rustig van de verlichting te genieten, waardoor het fan tastische er van meer doordringt. In de Schoollaan had men ditmaal een geslaagde variatie in de verlichting aangebracht en wij kun nen thans volkomen begrijpen, dat de buurtcom- missie van deze laan er bijzonder op gesteld was de verlichting niet langer uit te stellen. De variatie in de verlichting in de Verlengde Oldenburglaan, waar men de ruitvorm had toege past, mag eveneens geslaagd genoemd worden. In de Jan Jacoblaan had men evenals in de Mo lenstraat en de Dorpstraat niet op een paar lampi ons gekeken, zoodat men aldaar onder een verlicht dak van oranje-lampions wandelde. Voor velen bleef het een raadsel hoe het moge lijk is om in zoo n korten tijd de duizenden lam- p:ors te hangen. Dit is echter een kwestie van or ganisatie, waarvan men blijkbaar in Bergen het ge heim bezit. Met voldoening mag geconstateerd worden, dat ook vele particulieren hun huizen en tuinen ver lichtten. Bijzondere vermelding verdienen in dit opzicht Pension Holland, Hotel Kreb, het Sigaren magazijn De Spoorklok, het Sigarenmagazijn van den heer Grootegoed, de Berger Kunsthandel, de heer Kolmer, de heer Smit aan de Schoolstraat, de heer Beeldman, van Reenenpark en de villa Vo gelenzang aldaar. De verlichtingsavond mag dan ook geslaagd ge- noemd worden. Van harte hopen wij dat dit ook van het op 6 Augustus te houden Bloemencorso gezegd kan worden. DE BERGENSCHE KUNSTHANDEL. De heer P. Hopman, eigenaar van den Bergen- schen Kunsthandel, weet op kunstgebied steeds het nieuwste te brengen. Verschillende gasten uit ten hunne bewondering daarover. Het kwam reeds herhaaldelijk voor, dat ook na het seizoen gasten dezen kunsthandel bezochten voor het aankoopen van een mooi cadeau, omdat men dit daar zoo bil lijk kan bekomen. Ditmaal exposeert de heer Hopman Unica's van de glasfabriek „Leerdam". Deze fabriek verwierf zich reeds een gezaghebbende naam. Iets zeer bijzonder is het mede geëxposeerde Sylter-handweefwerk. Dit handweefwerk is af komstig van het eiland Sylt, een der Noordelijkste eilanden van de waddeneilanden. De wol wordt op dit eiland gewonnen en ge verfd en onder leiding van een Duitsch leeraar door de bevolking geweven. Het geëxposeerde, dat bijzonder laag in prijs is, bewijst dat hier een belangrijke volkskunst is ont staan. HET TENNISTOURNOOI TE BERGEN AAN ZEE. De eerste dag. Het herfstweer der laatste dagen deed het ergste vreezen voor de tenniswedstrijden te Bergen aan Zee, die gisteren begonnen en tot en met Zondag a.s. op de vier banen in het Parnassiapark zullen worden gehouden. Maar zie, de natuur scheen het tennis gunstig gezind te zijn, want het bleef giste ren voor 't eerst in langen tijd den geheelen dag droog. En dit was maar gelukkig, want vier dagen zijn voor een tournooi met zooveel inschrijvingen meer dan noodig. De belangstelling wordt n.l. ieder jaar grooter, steeds komen er meer spelers en speelsters. Het geheel staat ook nu weer onder lei ding van den heer Mr. H. D. A. v. Reenen, die zich doet kennen als een geboren wedstrijdleider. Met bereidwilligheid staat hij ieder te woord en tracht meteen het voor ieder te regelen zooals die t gaarne wil. Maar ten slotte houdt hij weer streng aan de reglementen vast en zorgt voor een gere gelde en vlotte afwerking. Voor het enkelspel zijn niet minder dan 58 in schrijvingen, voor het heerendubbel 37, voor het gemengd dubbel 30, voor het dames enkelspel 17 en voor het damesdubbel 9. Dat beteekent dat er in t geheel 145 partijen moeten worden gespeeld. Een geweldig getal. De nieuwe banen werden door de spelers ten zeerste geroemd. Verschillende uitstekende krachten en combi naties komen in de diverse afdeelingen voor en

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 17