Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Bergen aan Zee. EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. - No. 10. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1930. N.V. BOOW-EXPLBITATIE-MAflTSGHftPPIJ Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. Herms Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEF. 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand, deen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel), Schitterende wandeling in c.a. 1500 H. A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende •men zich tot de De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk bij vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard, een volledige verbandtrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. De Baddirectie „BERGEN AAN ZEE". Informatiebureau der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. N.V. Bouw-exploit.-Maatschappij „Bergen aan Zee". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum 4e baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzelfden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0.60 1 Bad alleen met handdoek0.40 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.40 1 Kinderbad alleen met handdoek 0.30 ABONNEMENTEN voor: 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5 75 10 Baden alleen met handdoek 3/75 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek '10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.75 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn -voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven. _Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Bén stoel per één uur of korter 0.15 Bén stoel per twee uur of korter 0.20 Bén stoel per dag0.50 Bén stoel per week2.30 Eén stoel per maandf( 8.00 Bén stoel per seizoenu 16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.15, per week 0.50 Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft. JAGERMEEUWEN. Zie, enkele meeuwen bij onze stranden zijn aan het visschen. 't Zijn Stormmeeuwen (Larus canus L.) die ook Kleine Zeemeeuwen genoemd worden. In groote vluchten kunnen ze op het land voor komen, wanneer hooge getijen banken en stranden doen ondervloeien. Kalm zet zoo n meeuw zich op de zee, en met draaiende bewegingen wordt naar alle zijden uitgezien, of er iets valt te bikken. Meermalen vliegt een voorwerp op, en met ge noegen blijft dan ons ook het reine kleed zien: smetloos wit op de onderdeelen en zachtblauw op vleugels en mantel. Aan de groenachtige pooten kan men dadelijk de soort herkennen en onder scheiden van de Kokmeeuw, die roode pooten heeft en ook iets kleiner is. Daar duikt een Stormmeeuw gedeeltelijk onder water en met een vischje komt zij weer te voor schijn. Spoedig is het lekkere beetje verorberd. Maar wat nu? Plotseling schiet een bruinge- kleurde vogel toe op de meeuw, die het hapje naar binnen slikte. Deze vliegt zoo spoedig mogelijk weg, doch ze wordt achtervolgd door het bruine wezen, dat gemakelijk en snel vliegt en kortere zwenkingen kan maken dan de vervolgde. De Stormmeeuw laat wat vallen, en de bruine vogel vangt het op, en nu is de vervolging ge staakt. De vervolgde meeuw heeft het pas binnen- geslikte vischje uitgebraakt, en hierom was het den bruinen Jager juist te doen. Hij had het van verre gezien, welke vogel een gelukkige vangst had gehad, en dan rust deze parasiticus niet, voor hij zijn doel bereikt heeft. De bruine vogel behoort ook wel tot de Laridae of Meeuwvogels, maar 't is een vertegenwoordiger van het geslacht Lestris of Jagers. Zeelui vertellen er van, dat ze drek opvangen van de vervolgde meeuwen, en geven ze dan ook minder welluiden de namen. Deze meeningen berusten evenwel op misverstand. Wanneer we zoo'n Jagermeeuw van nabij kon den bezien, zou het blijken, dat haar snavel bijna geheel met een weeke huid bedekt is, wat bij de echte meeuwen niet het geval is. Zie, daar vliegt de Jager weer, en nu hij niet zoo ver af is, kunnen we opmerken, dat hij eenkleurig donkerbruin is. Maar vooral vallen óp de twee lange staartpennen, de middelste, die ver naar achteren steken. Welke soort Jager het is, valt op eenigen af stand niet te zeggen. Er komen er vier bij ons voor, die genoemd worden: Groote, Middelste, Kleine en Kleinste Jager. De Middelste (Lestris pomarinus Temma) en de Kleine (Lestris crepida- tus), bij andere schrijvers ook Lestris parasiticus L., komen het menigvuldigst voor. De beide andere soorten worden slechts zelden bij ons voor. Al de vier soorten broeden in hoog-Noordelijke streken, zoodat ze bij ons alleen des winters worden aan getroffen. Zelden werd een exemplaar in den na zomer waargenomen. Gedurig kan men zoo aan het strand en ook verder boven de Noordzee de Jager zijn roofbe- drijf zien uitoefenen, en hij vervolgt daartoe niet alleen de kleinere meeuw-soorten, maar ook.-ze.lfs de veel grootere Zilver- en Mantelmeeuwen. Wanneer zij zich keerden tegen den vervolger, zou spoedig het recht van de sterksten blijken, en ongetwijfeld zouden de Jagermeeuwen moeten af houden. Maar dat gebeurt nu eenmaal niet. Zoo wordt ook hoog in de lucht de strijd om het be staan uitgevochten, dikwijls door dieren van de zelfde familie; en de verdelgingsoorlog onder de oppervlakte der zee is zeker grooter dan ergens op de aarde. Het „Vrede op aarde" mag bij de menschen nog lang niet algemeen zijn, in de dierenwereld is het nog veel verder zoek. De Bruine Jagers hebben het ons heden doen zien, maar eiken dag kan men het ook elders opmerken in tal van voorbeelden en nuanceeringen. J. DAALDER Dz. ANECDOTEN. Zekere Don Vincente had een heele boekerij van een klooster leeggestolen en daarmede een boe kenwinkel opgericht. Hij verkocht alleen zijn kostbaarheden als hij in nood verkeerde, maar hij schrikte voor geen middel terug om de verkochte zeldzame boeken weer in zijn bezit te krijgen. In 1836 werd de bibliotheek van een overleden ad vocaat geveild. Bij die gelegenheid werd de oude boekhandelaar Augustinus Patrox bezitter van een zeldzame uitgave. Reeds in de veilingzaal ver toonde Don Vincente, die het niet kon verdragen, dat hem deze rariteit was ontgaan, teekenen van waanzin. In de volgende weken evenwel werden negen zeer geziene persoonlijkheden, die, zooals later werd vastgesteld, den winkel van Patrox hadden bezocht, vermoord, maar niet beroofd. En Patrox vond den dood bij een plotseling uitgebro ken brand, midden in den nacht. Toen herinnerde men zich het eigenaardige ge drag van Don Vincente, na den verkoop van het zeldzame boek en bij een huiszoeking vond men bij hem het door Patrox verkregen unicum, waar voor tien menschen het leven hadden moeten la ten. Don Vincente werd gearresteerd en legde een bekentenis af. De behandeling voor het gerecht gaf een merkwaardigen kijk op het zieleleven van de zen boekengek, voor wien een menschenleven geen waarde had in vergelijking met een kostbaar boek. De verdediger van Vincente trachtte hem te redden, door te zeggen, dat men een man, die on getwijfeld krankzinnig was, niet ter dood kon ver- oordeelen. Toen bleek, dat het boek, waarvoor hij tien moorden had gepleegd, niet het eenige exem plaar was, dat nog bestond en dat het in een der groote bibliotheken te Parijs was te vinden, zonk don Vincente ineen. Tot zijn terechtstelling klaag de hij over 't ongeluk, dat hem had getroffen, door dien hij de woorden herhaalde: „Mijn exemplaar is geen unicum, mijn exemplaar is geen unicum".

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 1