Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode van ZATERDAG 2 AUG. 1930.21e Jaargang. No. 10 TWEEDE BLAD. anders zien dan dames en heeren in zomertoilet- ten, m een milieu van licht zomergenoegen, zullen "et aanschouwen van dit schilderij allicht de neiging gevoelen om dit belangrijke dorpshoekje des winters in een geheel ander beeld te gaan zien. j. geexposeerde landschappen uit Bergen ver dienen mede de volle belangstelling. In de Bad- bode van 20 Juli van het vorig jaar publiceerden wij een uitvoerige beschouwing over dezen artist en zijn werk Wij noemden hem daarin den schil- he[dVan Hollandsche landschap bij uitnemend- Niet zonder voldoening namen wij kennis van een schrijven van den Directeur van het Carnegie Instituut te Pittsburgh in Pensilvanië, waarin ook deze den heer Colnot verzekert, dat zijn expositie op de Internationale tentoonstelling aldaar hem in de gelegenheid heeft gesteld, aan de Amerika nen te toonen een zoo compleet mogelijke afdee- ling schilderijen van het Hollandsche landschap in zijn verschillende tendenzen. Hij verzekert den heer Colnot dat zijn werk zeer veel bijdroeg tot het schitterend succes van de Hollandsche afdee- Iing op deze Internationale tentoonstelling. Deze in October van het vorige jaar geopende tentoonstelling, die 8 December werd gesloten, werd alleen te Pittsburg bezocht door 132.544 be zoekers. Van 6 Jan. tot 17 Febr. van dit jaar werd in m W geexposeerd te Baltimore en van 10 Maart tot 21 April te St. Louis, waar eveneens honderdduizenden de tentoonstelling bezochten. Wanneer men weet, dat de Carnegiestichtintf jaarlijks deze tentoonstelling organiseert waarvoor xn reder land n speciale commissie één a twee der belangrijkste meesters uitnoodigt, {dit jaar viel Tentoonstelling Pittsburgh. TENTOONSTELLING A. COLNOT. In zijn expositiezaaltje aan den Lijtweg, naast zijn woning exposeert de heer A. Colnot zijn nieu- we werk. wij brachten daar een bezoek en wer- den opnieuw getroffen door de karakteristieke expressie van het Hollandsche landschap, die Colnot daarin weet te leggen. Voor den kunstlief hebber loont een bezoek aan dit zaaltje zeer zeker moeite. Men behoeft zich dit genot niet te ont zeggen, indien het niet convenieert, een doek te koopen. De heer C'olnot waardeert bovenal de be zoeken van hen, die op de hoogte wenschen te blijven van de kunstprestaties in onzen tijd. De geheele achtergrond van het acht Meter lange zaaltje is ingenomen door een groot doek, een landschap in Bagnouls, waaraan de kunstenaar e enige jaren heeft gewerkt, een museumstuk waarin zijn talent als colorist sterk tot uiting komt. Voor ons is dit doek een belangrijk levenswerk van den artist. Zooals dit is geschilderd, kan alleen h ij het. Een zeer geslaagd werk is ongetwijfeld het stil leven „Lelies met theerozen en een groene vaas". Dit schilderij is uitgevoerd in lichtere kleuren, volnot levert hiermee het bewijs, dat hij, die in zijn werk zwaar, Hollandsch, is. ook de zonnekant wan het leven tot uiting kan laten komen, hetgeen mede geconstateerd kan worden in het „Duinland- schap Het is ons bekend, dat hij als lid van het Comité Expositie Schilderijen A. Colnot. van actie tot het ongeschonden behoud van het Berger bosch, toen hij mede de journalisten van de Nederlandsche Dagbladpers rondleidde, sterk werd getroffen door het karakter van de typische duinenreeks, die een blijvend deel uitmaakt van het door de gemeente aangekochte natuurreser vaat. Het gevolg was, dat hij van dit duinland schap een paar zeer geslaagde doeken vervaar- vindtWaarVa" men er tllans één geëxposeerd Voorts worden tentoongesteld eenige door hem het vorig jaar te Kortenhoef bij Loosdrecht ver vaardigde schilderijen, waarin het typische karak- ter van dit Hollandsche véaterland bizonder goed tot uitdrukking komt. Door de doeken van dezen schilder van het Hollandsche landschap hebben wij, die reeds eer der deze streek bezochten, dit landschap in zijn groote schoonheid leeren zien. Het is juist de kun stenaar die door zijn visie op het landschap ons, die vaak de schoonheden voorbij gaan, zonder ze voldoende op te merken, in de gelegenheid stelt, het landschap met een ander oog te zien en daar door iets te gevoelen van hetgeen de kunstenaar bij het vervaardigen van het doek moet hebben gevoeld. Het Winterlandschap", waarin men een stuk van De Oude Prins" met het oude muurtje om „de Kuine-kerk ziet afgebeeld, vertelt ons, hoe romantisch dit dorpshoekje er 's winters kan uit zien. De gasten, die thans in deze omgeving weini] Kaasmarkt Alkmaar. Schilderij A. Colnot, foto Spandaw. Kerkruïne te Bergen. Schilderij A. Colnot, foto Spand aw. deze eer te beurt aan den Bergenschen kunstenaar Mathieu Wiegman) dan zal men het met ons eens zijn, dat zij, die belang stellen in kunst en Bergen bezoeken het aan den artist verplicht zijn, van zijn werk kennis te nemen. In dit nummer plaatsen wij een foto van één der expositiezalen der tentoonstelling van de Carne- giestichting te Pittsburgh waarin het werk van den heer Colnot werd tentoongesteld. Deze foto geeft een indruk van de voornaamheid, waarmee mo dern Amerika dergelijke tentoonstellingen orga niseert. Voorts plaatsen wij een foto van het door den heer Colnot vervaardigde schilderij van de Alk- maarsche kaasmarkt. Dit geslaagde doek vond een plaatsje in de étalage van het expositiezaaltje aan den Lijtweg, waar de heer Colnot thans zijn ten- toonstelling houdt. Voor de Badgasten is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkantoor dagelijks te be zichtigen is van 10—12 en 2—4 uur, op Zon- en f eestdagen alleen van 2—4 uur (bezoekers moeten zich aanmelden bij den heer G. Spruit, die den sleutel heeft, toegangsprijs 25 ct„ ingang bij het tuinpoortje); 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen en bosschen uit sluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Bad- directie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duit., museum in het Parnassiapark te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 9—6, toegang kosteloos. Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten en bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 3o. dat de bekende collectioneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, na schriftelijke aanvrage, belangstellenden in de ge legenheid stelt Donderdagsmiddags van 2 tot 4.30 zijn collectie, ondergebracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 5