V.V.V.-FEESTEN TE BERGEN. BLOEMEN-CORSO Lichtstoet met muziek door het dorp. Woensdag 6 Augustus, 's namiddags 3 uur: 's Avonds van 10 ioi II uur: Opvoering van een PANTOMIME en DANSEN in Rococo-stijl. in het Van Reenenpark om fraaie prijzen, w.o. Gouden, Verguld-Zilveren en Zilveren Medailles, 5 Geldprijzen van 50.- en 5 van 25.-, benevens Kunstvoorwerpen en vele prijzen voor kinderen. VOOR DEELNAME in de rubrieken: Groepen, per as en te voet; Paren, per as of te voet; Enkelingen en Versierde Auto's, richte men zich tot het Informatiebureau van de V. V. V. te Bergen- In de Rubriek Vereenigingsnummers, die door de jury afzonderlijk zal worden beoordeeld schreven reeds in: Bergen's Harmonie, Bergen's Gemengd Koor, Bergen's Mannenkoor, Bergen's Gymnastiekvereeniging, De Berger Operette-Vereeniging en de Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid", HET CORSO wordt opgeluisterd door Bergen s Harmonie en de Muziekver- eenigtng St. Louis uit Alkmaar. Toegangsbewijzen voor het binnenterrein (zitplaatsen, gereserveerd) worden na toezending van 1.— door het Informatiebureau van de V. V. V. te Bergen, franco per post gezonden. Deze toegangsbewijzen, die den dag van het corso aan de bureaux 1.25 kosten, zijn tevoren te Bergen alom eveneens a 1.— verkrijgbaar er. te Alkmaar aan het V. V. V.-Bureau, Waaggebouw en bij de boekhandelaren L. Frankenberg, Lange- straat en K. ter Burg, Koorstraat. 's Avonds van 9 tot 10 uur: door jonge dames uit Zaandam met begeleiding van een Zaandam's Muziekensemble. Een en ander belicht door schijnwerpers. Hiervoor worden op het terrern van de Kerkruïne een beperkt „antal zitplaatsen a f 0.50 verkrijgbaar gesteld, te bekomen bij de boekhandelaren te Bergen, het bureau van de V. V. V. en het Sigarenmagazijn van den heer L. Grootegoed, bij de Ruïne. In alle rubrieken van het Bloemencorso worden ook mooie publieksprijzen be schikbaar gesteld. ANECDOTEN. Volgens een desertatie, onlangs te Parijs ver schenen van de hand van Nora Atkinson en A. Liverpool, verscheen het eerste feuilleton op den 30 Januari 1800, toen op dien dag het eerste feuil- leton in het onderste deel van het „Journal des Débats" verscheen. Deze nieuwigheid in de pers van den criticus Geoffry bestond eerst in een bij- voegsel van vier zijdjes, hetwelk aan letterkundige critiek was gewijd. Ze had het folioformaat uit gegeven. Het feuilleton kreeg weldra een groote beteekenis. Het was in den tijd van de heerschap pij van Napoleon en de censuur was zeer streng in die dagen. Maar op het bijvoegsel keek de censor niet zoo scherp en zoo kon men in het feuilleton allerlei politieke opmerkingen onder brengen, die in het hoofdblad niet zouden worden toegelaten. De eerste feuilletonnummers van het „Journal des Débats" vertoonen een zeer varieerend beeld. Men vond opmerkingen over het tooneel, politie ke en letterkundige opmerkingen, mededeelingen, modeberichten, recepten voor geneesmiddelen en voor de keuken, gedichten en kleine verhaaltjes. De nieuwigheid vond zulk een bijval, dat weldra andere bladen het „Journal des Débats" navolg den en ook een feuilleton invoerden. Maar toen de truc om politieke berichten tusschen onschuldige mededeelingen in te smokkelen zijn aantrekkelijk- hei verloor, las men de feuilletons niet meer met zulk een belangstelling, tot het in 1835 een nieuwe aantrekkingskracht kreeg. In dat jaar n.l. kwam de bek de Emile de Girarin op den inval een ro man in kleine stukjes te snijden en te publiceeren. Hij had het geluk in „De geheimen van Parijs van Eugène Sue een sensatie van den eersten rang te krijgen en met dit eerste feuilleton, hetwelk in het „Journal des Débats" verscheen, was een nieuw soort literatuur ontstaan, ugène Sue was de eerste schrijver in dezen romanvorm en weldra volgden hem anderen, zooals de oude Dumas, Emile Souvestre en Ponson du Terrail en anderen. In de „Leeuwarder Courant" werd in het num mer van 2 Juli 1888 voor 't eerst een begin ge maakt met een roman-feuilleton, n.l. „De dochter van den kapitein" naar het Duitsch van H. Rosen- hal-Bonn. Engeland, waar, zooals over de geheele wereld, wordt geklaagd over de slechte economische toe standen, telt 561 millionnairs. En men vergete daarbij niet, dat zij millionnairs in ponden zijn. De rijkste Engelsche families zijn Wills en Coats. Sir George Will.s die kort geleden is gestorven liet een vermogen na van 203 millioen pond. De fami- Pe Coats telt 10 multimillionnairs. Zes leden van deze familie bezitten ieder minstens 100 tot 150 millioen pond. De tabakkoning, Bernhard Baron, is door het toenemende rooken door de vrouwen, een van de rijkste lieden van Engeland geworden, evenals zijn broeder Cortauld, die zijn rijkdom aan de verbreiding van de kunstzijdeo kousen heeft te danken. Onder de rijkste vrouwen staat Lady Houston aan de spit, die, overigens, over een ver mogen van slechts 7 millioen beschikt. Een andere zelfstandige millionnaire is lady Rhonda, die twin tig maatschappijen op aandeelen controleert. Zij werd, indertijd, bij het torpedeeren van de „Lusi- tania" op een rieten stoel drijvende, uit het water opgehaald. Lord Rothschild, de bezitter van een paleis in Piccadilly, maakte er aanspraak op als de rijkste vrijgezel van Engeland te worden be schouwd, terwijl lord Rothermere, de eigenaar van de „Daily Mail" zich er op beroemt de rijkste kranteneigenaar van Groot-Brittanje te zijn. Zijn grootste concurrent is Lord Beaverbrook, de eige naar van de „Daily Express", wiens inkomen bui tengewoon groot is. Andere dagbladmagnaten zijn lord Riddell, de uitgever van „News of the world", die elke week in 4 millioen exemplaren verschijnt. Evenals Sir William Berry en zijn broeder Gomer, aan wie de .Amalgamatess Press" toebehoort. Als whisky-koningen zijn bekend lord Bewar, lord Woolavington en sir Buchannan. De diamantenko ning Sally Joel zou fabelachtig rijk zijn en kan zich de luxe permitteeren voor zijn jacht „Eileen" elk jaar 200.000 pond uit te geven. Van de Engel sche aristrocraten kan de hertog van Portland als de rijkste worden beschouwd. Hij bezit in zijn slot Welbeck Abbay een onderaarsche balzaal, die zonder pijlers is gebouwd. De hertog houdt zich, gewoonlijk, in zijn onderaardsche kamers op. Viscount Lascelles, de schoonzoon van koning Georg is bezitter van een groot particulier ver mogen. Hij erfde twee millioen van een oom, die, daar hij zich nooit waschte, als een groote origi neel kan worden beschouwd. RIJWIELPADEN IN NOORD- KENNEMERLAND. De Rijwielpadvereeniging „Noord-Kennemer- land" verzond op ruimen schaal een circulaire, waarin een opwekkend woord voor komt, om als lid van deze vereeniging toe te treden. De contri butie bedraagt minstens 1.— per jaar. Penning meester is de heer A. C. Bos „de Ster Bergen. Deze vereeniging, die reeds een 10 tal jaren be staat, kon tot nog toe niet meer tot stand brengen dan het rijwielpad van Bergen naar Bergen aan Zee en dit nog dank zij het geld van anderen. Vrijdag opende de vereeniging het rijwielpad van Heiloo naar Egmond aan Zee, waarvoor de gelden werden verschaft door Heiloo, Egmond en de Provincie. Door dit rijwielpad is voor wielrijders de af stand HeilooEgmond aan Zee met 4 K.M. bekort en is zeker een belangrijke verbetering in onzen streek. Het pad ligt geheel vrij van den gewonen verkeersweg en loopt door mooie landerijen. Jarenlang heeft men in Noord-Kennemerland het bestuur nagenoeg zonder leden gelaten. Het be stuur, waarvan Mr. J. P. Bosman te Alkmaar voorzitter is en Mr. H. Judell te Bergen, secreta ris, heeft met Hollandèche volharding de vereeni ging in stand gehouden en smaakte de voldoening voor haar werk in de laatste zitting van Provin ciale Staten erkenning te verkrijgen, zoodat de provinciale bijdrage voor het maken van rijwiel paden thans verzekerd is. Het ledental, tot nog toe voor een groot deel bestaande uit Bergenaren, neemt thans ook in Alkmaar, Schoorl, Egmond en Heiloo toe en er ij alle kans, dat thans hèt bestuur in de gelegenheid zal worden gesteld in ons aan rijwielpaden arm gewest, meerdere rijwielpaden tot stand te bren gen. De vereeniging streeft er bovenal na om af- zonderlijke rijwielpaden vrij van de verkeers wegen aan te leggen. Bij het toenemend snelverkeer is dit voor wiel- rijdend Nederland met het oog op de veiligheid van het grootste belahg. Men drale dus nu niet langer en trede met honderden als lid van de Rij wielpadvereeniging Noord-Kennemerland" toe. Pas dan zal het voor het bestuur mogelijk worden zijn volle werkkracht te ontplooien. Men leze vooral de circulaire. GRAPJES. Flipse en z'n vrouw kochten om de goedkoopte een vaatje bier, daar zij gewend waren bij het avondeten een glas bier te drinken. Steeds hadden ze eenige fleschjes ingeslagen en dat kwam hun op dertig cent per avond en nu scheelde dat minstens, tien cent. Toen het vaatje bier was gearriveerd, gebruik ten zij de eerste pint en toen Flips's vrouw haar deel op had, zei ze: „Wel, vent, we hebben nu eeft dubbeltje gespaard. Dat is zoo, zei Flipse, we moesten er nog maar eentje nemen, dan sparen we twintig centen. Een buitengewoon dikke dame zat in den „un derground" te snikken. Een deelnemende reiziger vroeg haar wat er aan scheelde. Ach, kwam haar klacht, ik had drie sta tions geleden moeten uitstappen, maar telkens als ik halfweg uit den trein ben, roept de conducteur „klaar", duwt me weer naar binnen en slaat net portier dicht. Hoeveel kost een ritje naar het hotel? Een gulden vijftig. En met bagage? Niets meer. Neem dan mijn bagage mee, ik zal wel loo- pen. Een genoeglijke oude baas zat in den trein in een „niet-rooken" coupé, waar buiten hem nog slechts één heer zat. Onder het rijden haalde hij- een goed gevulden sigarenkoker uit zijn zak eft vroeg zijn mede-reiziger: Rookt U? De ander, die een sigaar verwachtte, antwoord de: Ja, meneer, heel graag. De oude heer: Dan zult U er wel niets op te gen hebben, dat ik een sigaar opsteek niet waar?

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 6