Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode f Bergen aan Zee. EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. - No. 11. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930. N.V. B0UW-EXPL0ITATIE-1YIAATSGHAPPIJ Af Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEF. 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD Voorname, rustige Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H. A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplain en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. N.lf.Bouw-expIoit.-EViaatschappij „Bergen aan Zee". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzelfden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0.60 1 Bad alleen met handdoek0.40 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.40 1 Kinderbad alleen met handdoek 0.30 ABONNEMENTEN voor! 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.75 10 Baden alleen met handdoek 3.75 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek 3,75 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.75 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven. Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter 0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.15, per week 0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk bij vooruit" bericht.! Des Zondags worden er igeen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers vo<)r het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard, een volledige verbandtrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zach in geval van nood bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. De Baddirectie „BERGEN AAN ZEE". Informatiebureau der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschte inlichtingen geeft. TARIEFs Tennisbanen 0.50 per uur en per persoon. Knipkaarten voor 10 uur 4. Voor kinderen in de morgenuren, voor zoover daartoe gelegenheid bestaat 10 cent per uur. Voor spelen na 6 uur gelieve men zich vroegtij dig tot den baanknecht te wenden. Voorts raadplege men het reglement der baan. BIJ „DE RONDE KOM". Wie Bergen bezoekt, spreekt al spoedig over ,,de ronde Kom", en wie een poosje in Bergen Binnen logeert, zal ongetwijfeld meermalen op een der banken een zitje nemen, om er te rusten na een wandeling of een praatje te maken met an deren, die aldaar vertoeven. En deze plaats is gemakkelijk te vinden en te onthouden, want „de Kom" ligt aan den drukken weg tusschen Ber gen en Bergen aan Zee. Hier komen Hoflaan, Eeuwige Laan en Komlaan in een punt samen, en bij mooi strandweer is het verkeer hier buitenge woon druk. Honderden auto's en tweewielers gaan hier voorbij, terwijl tal van wandelaars zich hier bewegen langs de wandelpaden der genoemde we gen en door de boschlanen, die leiden naar de Studler van Surcklaan, Sluislaan e. a. Ook door het Hof wandelt men onder het groen van eeuwen oude boomen, die hun takken welvend tot een bladerendak uitstrekken. Hier bevindt men zich op historischen grond, waarover men in het nooit- volprezen boek van wijlen Mevrouw Van Reenen Völter het een en ander kan lezen. Het is een genot een wijle te vertoeven aan „de ronde kom", waaromheen voor nog weinige jaren een rustiek hekwerk stond, dat helaas! plaats ge maakt heeft voor een gewone planken omheining, wel degelijk, maar minder in de omgeving pas send. De boomen zijn er hoog en forsch en heb ben zeker hun kruinen geschud over de vele oor logsellenden, die in 1799 en dikwijls in vroegere tijden in hun omgeving hebben geheerscht. Men kan het bijna niet gelooven, wanneer men op een vroegen lentemorgen hier vertoeft en het oor te luisteren legt aan de talrijke vogelstem men, die men er kan waarnemen. Hoe helder klinkt dan de paringsroep van de wielewaal, het gekoer van de boschduif, terwijl tal van meespe lende meezen, vooral kool- en pimpelmeezen, de takken versieren met haar schitterende kleuren. Ja, die meezen komen hier ruim om en elk boom- hoiletje bevat dan ook een nest, waarin wel 12 a 15 eiertjes worden uitgebroed. Zoo is er ook een holletje heel laag bij den grond, waarin al eenige jaren een meezenpaartje heeft gebroed en in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar vele menschen gedurig vertoeven. En de meesjes waren volstrekt niet bang en vlo gen af en aan met voedsel tusschen de toeschou wers door. Dit jaar is het broedsel niet tot zijn recht gekomen, daar een paar kinderen (gelukkig waren het geen Bergenaren) telkens met een stok in het nauwe gaatje peuterden, en zoodoende het nestje mef"inhoud hebben vernield. De overheid heeft er voor gezorgd, het gaatje door ijzeren staafjes te vernauwen, zoodat er geen kinderhand dóór kan eh toch nog ruimte genoeg biedt voor 3e vogeltjes. Nog tal van andere kleine vogels kan men hier hooren en zien, zooals roodborstjes, die ook heel tam zijn, roodstaartjes, kneutjes, hofzangertjes en natuurlijk nachtegalen, die ook hier elk voorjaar beluisterd kunnen worden. Maar ook harmonische klanken van menschen worden hier gedurig gehoord in den muziektuin, waarin Bergen's Muziekcorps herhaaldelijk uitvoe ringen geeft, die door gasten en inwoners op hoo- gen prijs worden gesteld. Die muziektuin is ook een idyllisch plekje, voor het goede doel afgestaan door den bescherm heer Van Reenen. Als de koperen klanken zich hier paren aan de strophen van de nachtegalen, dan is het hoog genot door dezen tuin te wande len, terwijl er steeds voor gezorgd wordt, dat dorstige bezoekers zich kunnen laven. Ook kan er gesnoept worden, terwijl IJsco niet ontbreekt. Zeker zal niemand, die Bergen bezoekt en hart voor de Natuur heeft, vergeten zich even aan „De ronde Kom" te vermijen en aan anderen mede te deelen, hoe mooi het hier is. J. DAALDER Dz. ANECDOTEN. GEMAKKELIJKE BETALING. Wel zijn de tijden veranderd. Wie denkt er nog aan betalen als hij iets koopt? Ik stapte dezer da gen een enorm warenhuis in een onzer hoofdste den binnen en sprak, na er een uur te hebben rondgewandeld, tot den chef: Ik heb een groote en een kleine auto uitge zocht, een vleugel, zes fauteuils, een anker wijn, drie radiotoestellen, een motorboot, twee parel snoeren en een vliegtuigje. Prachtig, zei hij, terwijl hij zijn handen wreef, en is alles naar uw smaak? Buitengewoon! Weet u wat we dan zullen doen? We zoeken samen nog een auto voor u uit. Dat is al te vriendelijk Mijnheer, ik sta erop! Dan mag ik het niet afslaan. En wat de be taling betreft Mijnheer! Hoe kunt u in onze zaak zulk een ordinaire uitdrukking bezigen! Voor wat voor ma terialisten ziet u ons aan! Duizendmaal pardon, stamelde ik, ik heb u niet willen beleedigen, maar ik zal toch op de een of andere wijze Als ikeens begon met een kwartje per jaar af te betalen gedurende de eerste vier eeuwen Mijnheer, zwijg ervan! klonk het veront waardigd. U beleedigt onze firma. Wij zijn niet op

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 1