Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Bergen aan Zee. 3. EEN EN TWINTIGSTE JAARGANG. - No. 12. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930. SXJBS N.V. BOUW-EXPLOITATIE-MAATSGHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE", ttm.n'Lft Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms Coster Zoon, Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D. A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEF. 21, BERGEN (N.-H.) EERSTE BLAD Voorname, rustige. Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H. A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansch'e opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. N.V. Bouw-exploit.-Maatschappij „Bergen aan Zee". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzelfden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0.60 1 Bad alleen met handdoek 0.40 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.40 1 Kinderbad alleen met handdoek 0.30 ABONNEMENTEN voor! 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.75 10 Baden alleen met handdoek 3.75 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek 3.75 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.75 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven, Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter 0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.15, per week 0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk bij vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard, een volledige verbandtrommel, een zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood bij C. Schotten, Wittewèg 15 nabij het Station. De Baddirectie „BERGEN AAN ZEE". Informatiebureau der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Het informatiebureau is gevestigd in het keurig ingerichte gebouwtje naast het Postkantoor, al waar Mevrouw EvenhuisNieboer gaarne aan pension zoekenden en huurders van gemeubileerde huizen gratis alle gewenschtë inlichtingen geeft. TARIEF: Tennisbanen 0.50 per uur en per persoon, Knipkaarten voor 10 uur Voor kinderen in de morgenuren, voor zoover daartoe gelegenheid bestaat 10 cent per uur. Voor spelen na 6 uur gelieve men zich vroegtij dig tot den baanknecht te wenden. Voorts raadplege men het reglement der baan. DE REGEN. Op de badplaatsen was men over het mooie weer in Juni te vroeg verheugd. Het mooie weer in Juni deed een herhaling vermoeden van de zo mers in 1911 en 1921. Het scheen een recordjaar te zullen worden. Helaas, juist toen het badseizoen officieel werd ingeleid, week de schoone illusie. De regen, onze grootste vijand, kwam alle rose perspectieven op 't wreedst verstoren. Juist, op het moment, dat de zaak het fleurigst stond, kwam hij tusschenbeiden, om de nuchtere werkelijkheid te dicteeren, van het wonen in een land, dat aan een zeeklimaat on derhevig is. En niet één dag of desnoods twee of drie ver stoorde hij de genoegens en dreef de menschen van het strand naar de stad en uit de stad naar de huizen, maar meer dan vier weken is hij nu reeds spelbreker en nog steeds blijft de barometernaald aan den verkeerden kant van de weegschaal. Veertien Juli maakte de regen het zand grauw en de badstoelen leeg. De menschen werden hu meurig en ondervonden het ongeriefelijke, dat noodwendig bij slecht weer ondervonden wordt in volgepropte pensions, waar men feitelijk alleen kan zijn om te eten en te slapen en met goed weer wordt ook niet veel meer verlangd, omdat men dan den geheelen dag aan het strand of in de bos- schen kan verblijven en 's avonds lichamelijk zoo moe is geworden, dat men al spoedig de slaapka mer opzoekt, om reeds des morgens vroeg weer van de vrijheid te genieten, die het vertoeven in het natuurgebied Bergen biedt. De hoop werd gevestigd op Augustus, doch, hoe- wfel de temperatuur goed is, ook in deze zomer maand bleven de regenbuien niet weg en liet de zon zich maar weinig zien. Dat zooveel gasten desondanks Bergen trouw bleven, kan alleen verklaard worden uit het feit, dat de vacantietijd er nu eenmaal is en men zoo langzamerhand weet, dat het weer elders niet be ter is. Gelukkig mogen de gasten zich rekenen, die een eigen huisje huurden of in een groot hotel of pen sion hun intrek namen. Bij de V. V. V. kwamen zelfs klachten in van gasten die het zoo langzamerhand echt vervelend begonnen te vinden met 20 man in een serre'tje van 4 bij 5 M. te moeten zitten. Wij kunnen ons dit voorstellen, doch hopen toch, dat deze gasten bedenken, dat de pensionhouders te Bergen het ook niet in hun macht hebben om goed weer in den vacantietijd te garandeeren Voor de pensionhouders is de vervelende regen nog onaangenamer dan voor de gasten. Zij moeien nu tevens .nog probeeren de humeu ren van de gasten op peil te houden en het nood zakelijk werk doen bij aanwezigheid van de gas ten, die zich normaal op deze tijden aan het strand of in de bosschen bevinden. Gelukkig zijn er ook gasten die er vrede mee nemen, wanneer het weer het niet toelaat in een licht zomerjaponnetje of in Schillerhemd met witte schoenen te wandelen, een regenjas aan te trekken en er ondanks een regenbui en 'n betrokken lucht op uit te trekken voor een duinwandeling. Wij spraken er verscheidene, die gewoon ver rukt waren over den eigenaardigen indruk, die juist met dit weer het duinlandschap maakt. De luchten zijn meermalen fantastisch en de waas over het landschap is van een bijzondere be koring. Tusschen de buien door als men er op uit trekt, blijkt het al heel gauw, dat het betrekke lijk weinig regent zagen zij zich al spoedig ge noodzaakt de jas of mantel uit te trekken. Dezulken smaakten de voldoening met een goe de eetlust in hun pension terug te keeren en des avonds de lust te gevoelen vroeg naar bed te gaan. Door de lichamelijke vermoeienis vonden zij de verkwikkende slaap en wordt voor hen de vacan- tie, wat ze moet zijn, de periode van geestelijke en lichamelijke rust, die het mogelijk maakt met de noodzakelijke levensmoed de te verrichten arbeid weer te hervatten. Ons advies is dan ook: „trekt er op uit." Maakt duin- en boschwandelingen en laat door de weers omstandigheden, die niemand kan veranderen, het humeur niet bederven. Men bedenke dat niets zoo slecht is als een slecht humeur. DE WATERSNIP. Noem bij den echten weidman het woord Wa tersnip, en ge zet zijn hart in gloed. Zoo'n Nim- rodszoon hoort dan als het ware het „ketsch", dat het Weerlam, zooals de Watersnip ook wel ge noemd wordt, bij het opvliegen laat hooren; hij ziet de zig-zag-vliegbewegingen, die gemaakt wor den, vóór de vogel richting neemt, en hij wacht het juiste moment af, om het „moordend lood" in de lijn tot treffen te laten vliegen. In de polders van Bergen en vooral in de duin pannen met vochtigen bodem kan men de Water snip dikwijls veelvuldig aantreffen. Niet ieder geweerdrager wordt een goed snip penjager. Er zijn er, die de vlugge vogels nooit leeren raken, dan bij toeval; er zijn er ook, die van „pech" spreken, wanneer ze eens een voor werp missen. Schiet men, zoodra de vogel op vliegt, dan is de trefkans al zeer klein, en wacht men even te lang, dan is de vogel te verweg. De vlieglijn doet denken aan een bliksemstraal, waar van de zigzagjes al korter worden, om plotseling geheel te eindigen. En dat eindigen is je moment, hetwelk de ware snippenjager gevoelt, en de poe delaar niet weet te bepalen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 1