Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode 21e Jaargang. No. 13. TWEEDE BLAD. van ZATERDAG 23 AUG. 1930. Iniormatie-Bureau V. V. V. DE ZUIDERZEE-VISSCHERIJ TENTOONSTELLING TE ENKHUIZEN. Een grootsch opgezette tentoonstel ling, die van de energieke onderne mingsdurf der Enkhuizenaren getuigt en de belangstelling van het geheele land verdient. Van 2530 Aug. a.s. en van 16 Sept. (des Zondags is de tentoonstelling gesloten) wordt te Enkhuizen de Zuiderzee-Visscherij-Tentoonstelling gehouden, waar alle schatten van folklore en ge schiedenis aan landgenoot en vreemdeling ter ken nis worden gebracht, betrekking hebbende op de nog bestaande zeden, gebruiken en gewoonten der visschersbevolking, het stoere geslacht van wer- J kers, dat door de droogmaking van de Zuiderzee weldra verspreid en verstrooid zal worden, mede gevoerd in den jachtenden stroom van het mo derne leven. Niet alleen het verleden, maar ook de toekomst van de Zuiderzee zal worden getoond en het is dan ook begrijpbaar, dat zoowel de regee ring als het provinciaal- en het gemeentebestuur van Enkhuizen, alsmede de Zuiderzeewerken en de visschers van de Zuiderzeeplaatsen hun medewer king verleenden. Maandag a.s. wordt deze tentoonstelling ge opend. Op uitnoodiging van het bestuur woonden wij Woensdag een persconferentie bij, die op het tentoonstellingsterrein werd gehouden. Bij onze komst in Enkhuizen konden wij reeds dadelijk constateeren, dat aldaar met man en macht wordt gewerkt om Enkhuizen in feesttooi te zetten. Overal werden voorbereidingen getrof fen voor straatversiering, alsmede voor de illumi natie van de torens. Wie het oude Enkhuizen kent, weet, dat dit stadje met zijn grootsch verleden om de oud-Hol- landsche gevels, de Drommedaris, het Stadhuis, het Waagmuseum, de Zuiderkerk met 15de eeuwsche gewelfschilderingen, de 15de eeuwsche Wester- kerk met Librije, de 75 M. hooge Zuidertoren, die zoo echt oud-Hollandsch een straat afsluit, het Staversche Poortje, de Koepoort, het grootsche Weeshuis in de Westerstraat en het Snoeck van Loosenpark, alleen reeds een bezoek waard is. Wie het hedendaagsche Enkhuizen beschouwt, ontwaart ook een energiek, hedendaagsch zaken leven. Dat in dit stadje van 11000 inwoners zich een Comité kon vormen, dat het aandurf!,.; qm de risi co van een dergelijk grootsch opgezette tentoon stelling, waarvan de kosten verre de 100.000 overschrijden, op zich te nemen, is echter iets, waarvoor een woord van eerbied past. Het aan de Zuiderzee grenzende tentoonstel lingsterrein, ongeveer 40.000 vierk. M. groot, mag een ideaal tentoonstellingsterrein worden ge noemd. Op het terrein is een groote vergaderzaal gebouwd, waarin tijdens de tentoonstelling de ge nerale Commissie voor de uitvoering der Zuider- zee-steunwet zal vergaderen, en waarin verschil lende congressen zullen worden gehouden. Men vindt er een van hout opgetrokken visschersdorp met huisjes in werkelijke grootte, van Urkers, Markers, Hindeloopers, Volendammers en Spaken burgers. Deze huisjes worden bewoond door be woners uit de genoemde plaatsen in hun schilder achtige kleederdracht en ingericht met de inte rieurs, die zoo rijk zijn aan folkloristisch materiaal. Hier geen als visschers aangekleede menschen, maar de werkelijke bewoners uit deze plaatsjes. De Marker woning was al geheel gereed en genoe- gelijk was de visscher bezig om de Pinksterkroon in orde te brengen, terwijl moeder de vrouw ons toonde, hoe dagelijks een bed als pronkbed na het gebruik wordt opgemaakt. We waren wel een wei nig verbaasd, hoe het mogfelijk is, dat twee men schen in zoo'n moeilijk bereikbare kleine ruimte de nachtrust kunnen vinden'. De vrouw merkte op, dat wij zeker nog nooit aan boord van een bot ter hadden geslapen! Men zal 7n dit visschersdorp het meest interessante deel van Hollandsch folklo- rischen rijkdom bijeen vinden. De restauratie-tent heeft een oppervlakte van 700 vierk. M., is uitstekend ingericht en de versie ring in deze tent is uitgevoerd door Gebr. Cohen uit Deventer. Het interieur van deze tent mag geslaagd genoemd worden. De hoofdhal, bestemd voor alles, wat betrekking heeft op de visscherij, gebouwd volgens plannen van den architect Louwers met moderne front verzorging van het Bureau Hippsos heeft een op pervlakte van 1500 vierk. M. In deze hal exposee- ren de reederijen van IJmuiden, Vlaardingen en Lemmer, het Gemeentebestuur van Enkhuizen, de aardewerkfabriek van Huizen, het Onderwijsfonds voor de Binnenscheepvaart, Visscherijbedrijven uit Bunschoten en Spakenburg, de Noord- en Z.- Holl. Reddingsmaatschappij, de Heidemaatschappij met groote aquariums, waarin visschen, die altijd in de Zuiderzee geleefd hebben en visschen, die men straks in het IJselmeer zal aantreffen. Deze expositie, bestaande uit 20 aquariums, staat onder leiding van Dr. Havinga, Directeur van het Biolo gisch Instituut, Dr, Olie uit Utrecht en den heef D. J. J. Tsjech. Deze afdeeling is wel bizonder interessant. De heer J. de Veen, een oud-Enkhuizenaar, me dewerker van het Biologisch Instituut komt hier uit met een 40-tal door hem vervaardigde schilde- rijen,1 waarop hij de verschillende vischmethoden demonstreert, zooals die door Hollanders, Engel- schen, Franschen, Denen en Amerikanen wordt beoefend. De heer de Veen, die aan boord van de verschillende vaartuigen, waaronder zelfs de wal- vischvaarders, het visschen bestudeerde, toont zich hier een merkwaardig man. Voor onderwijs zijn z'n schilderijen zeer leerzaam en wij hebben de overtuiging, dat zij voor onderwijs-doeleinden ze ker gereproduceerd zullen worden. In de hal B en C, die een oppervlakte heeft van 90 bij 20 M., was zelfs een spoorrails aangebracht voor het opstellen van de verschillende machines. Veel, wat met het visschersleven in verband staat, zal men hier geëxposeerd vinden. Onder leiding van Mevr. Schutte uit Hoorn zal men in deze hal ook het kantklossen zien verrich ten door een achttal meisjes in kleederdracht. Op het tentoonstellingsterrein vallen bizonder op de bloemenperken, geschenken van zaad- en bloemenkweekers uit Enkhuizen. Op een gedeelte van 1600 vierk. M. vindt men als geschenk van de firma Sluis en Groot, Ko ninklijke Zaadhandel en van Gebr. Sluis in bloe men een voorstelling van de Zuiderzee na de droogmaking. Wie de bekoring wil ondergaan van het eeuwen oude visschersleven, mag niet verzuimen, deze ten toonstelling, die een periode afsluit van een se dert heugelijke tijden gevolgden bedrijfsvorm, die duizenden brood verschaft, te bezoeken. De Directie der Zuiderzeewerken toont het groote droogmakingsplan en de werkzaamheden in foto's, kaarten en modellen, terwijl de producten uit den Proefpolder U een beeld geven van wat de drooggelegde Zuiderzee zal opleveren. Dagelijks wordt er voor attracties zorg gedra gen. Maandag 25 Aug.: Opening. Muziek en zang. Dinsdag 26 Aug. Opvoering van een landspel, waarvan de leider, Dr. van Balen Blanken, enthou siast vertelde. Verschillende rederijkerskamers werken hieraan mee. Het openluchtspel zal een voorstelling geven van een bezoek van Stadhouder Willem III aan Enkhuizen en een vervolg zijn van het met zooveel succes opgevoerde „Landjuweel". Het historische bezoek, dat zal worden uitgebeeld, had in 1684 plaats en symbolisch zal worden voor gesteld het schoone, wat West-Friesland bezit. Boerendansen, rythmische dansen, boerenbruiloft, ridderslag en plechtige voorstelling van oude ge trouwen zullen elkander opvolgen. Woensdag 27 Aug.: Oud-Hollandsche harddrave rij in costuum. Donderdag 28 Aug.: Concours hippique en inter nationale handicap-draverij om den grooten prijs van West-Friesland op de 300 M. baan. Vrijdag 29 Aug.: Speciale Urker dag. Zaterdag 30 Aug.: Spakenburger dag en zang demonstraties. Door speciale relaties gelukte het, Bank Eeuwigenlaan en hoek Mosselenbuurt.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1930 | | pagina 5