Beroensohe Bad-, Duin- en Boschnode TWEE-EN-IWINIIGSIE JAARGANG. - No. 1. ZAIERDAG 30 MEI 1931. EERSTE BLAD- WELKOM! ;;DE BADBOPE" Uitgave van de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Herms. Cost:r Zoon, Voordam 9, Alkmaar. REDACTEUR: D A. KLOMP, NESDIJK 7, TELEF. 21, BERGEN (N.-H.) iet ing .15 .20 .50 .30 .00 .00 .50 om ran te ae- :oo an- /an ttje sen esn er- iui- lod /an abij !cht den der wo- de den de lers in dijk der) >r 4 dit Zee r oor zijn side zer- ïoet of vol- vier ind- elte ante inen intel 1 bij tijd en. elijk n. aaar /oor tend ader kie- heel ,j en be sden ten- >ken het Wanneer wij de gasten en de a.s. gasten in het eerste nummer van dit seizoen een hartelijk wel kom toeroepen, dan doen wij dat met in de eerste plaats den wensch uit te spreken, dat de zomer van 1931 minder regendagen met zich zal brengen dan dit in den zomer van '30 het geval is geweest. In seizoenplaatsen is het weer in alle opzichten de koopman. Wanneer het weer meewerkt, staat voor ons vast, dat de gasten, die zich bij slecht weer in vele overvolle pensions nu eenmaal op offeringen moeten getroosten, in Bergen aan Zee en Bergen zullen vinden, wat zij er zoeken, n.l. een aangenamen vacantietijd, die hen in staat stelt, na de vacantie het intense werkersleven van onzen tijd weer te hervatten. Reizen en trekken zit ons volk als een eigen schap in het bloed. Wij hebben dit van onze voor vaderen, die met een geweldigen drang bezield waren om de zeeën te bevaren en in verre landen een nieuw vaderland te stichten. Door dit reizen en trekken is Bergen en Bergen aan Zee bekend geworden en geliefd en dit vooral bij hen, die wat meer van de wereld hebben gezien. Dit bewijst het groote aantal families, dat regelmatig hun vacantie in onze gemeente doorbrengt, aangezien er onder hen velen zijn, die met de badplaatsen langs de Noordzeekust in alle opzichten bekend zijn. Men mist aan ons strand het mondaine leven, waardoor de Belgische en Fransche badplaatsen zich ken merken, maar wie oog heeft voor de schoonheid der natuur, weet, dat het strand en de duinen te Bergen aan Zee met de mooie bosschen en het polderlandschap te Bergen Binnen de vergelijking met de meeste badplaatsen glansrijk kunnen weer staan en van een dergelijke bekoring zijn, dat met overtuiging verklaard kan worden, dat men hun weerga elders tevergeefs zal zoeken. Het vorig jaar was voor Bergen een belangrijk jaar. Dank zij den steun van het Rijk en de Pro vincie, alsmede een bijdrage, groot 10.000 van particulieren, is de gemeente voor pl. m. 200.000 in het bezit gekomen van het mooie Bergerbosch, ten Westen van de Sparrelaan, met de hooge hoo rnen, ter grootte van 83 H.A. Hierdoor staat thans vast, dat dit mooie natuurgebied als natuurreser vaat behouden blijft. De officieele overdracht had 30 Augustus van het vorige jaar plaats en zij, die toen op den zeldzaam mooien zomeravond onder de Hooge boomen de illuminatie hebben bijge woond, de Bengaalsche verlichting op de duintop pen hebben aanschouwd en hebben gezien, op welk een romantische wijze de Boschgod met zijn elfjes aan Bergen hulde bracht voor het behoud van het bosch, zullen met ons den wensch uitspre ken, dat de V. V. V. nog eens voor de gasten een dergelijken avond zal organiseeren. De beteekenis van dezen dag voor de toekomst van Bergen kwam ook naar voren in de wande ling, die des middags,ondanks de zomerhitte, het gemeentebestuur, de leden van Gedeputeerde Sta ten en de leden van het Comité voor het onge schonden behoud van het Bergerbosch, voorafge gaan door Bergen's Harmonie, door het bosch maakten. Ook dit jaar is voor de geschiedenis van Bergen een belangrijk jaar. 1 Mei j.l. is n.l. de wet van 15 Juli 1929 (Staatsblad nr. 388), houdende herzie ning van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeente, in werking getreden. De zoo onredelijke forensenbelasting is daarmede komen te vervallen, zoodat de Nederlander, die het voor zijn gezin wenschelijk acht, om de menschenpak- huizen, die in het algemeen de steden zijn, als woonplaats te ontvluchten, daarom thans geen ex tra belastingdruk meer wordt opgelegd. Wel besloot de Raad van Bergen in een onge lukkig oogenblik tot invoering van de woonforen- senbelasting, die de nieuwe wet toelaat, doch deze woonforensenbelasting wordt niet meer bepaald in verband met het inkomen van den aangeslagene, maar is meer een verteringsbelasting. Zij wordt geheven naar de huurwaarde van de woning en moet voldaan worden door personen, die langer dan 90 dagen de beschikking over een gemeubi leerde woning houden en het daarvoor in Bergen verschuldigde bedrag bedraagt slechts 5 pet. van de huurwaarde van die woning. Wie dus in Ber gen een gemeubileerd huis huurt van 600 huur waarde en daar langer dan 90 dagen per jaar ge bruik van maakt oi als ni< '-"woner, als eigenaar de beschikking over een dergelijk huis langer dan 90 dagen heeft, is dus in Bergen voor deze belas ting een bedrag van 30 verschuldigd. Dit betee- kent niet veel en de geheele opbrengst uit dien hoofde is dan ook slechts geraamd op een bedrag van 600 per jaar. Juist daarom hopen wij, dat de Raad in een hel der oogenblik tot de conclusie zal komen, dat de ze belasting geheel dient te vervallen. Nu de fo rensenbelasting naar het inkomen niet meer be staat, is er voor de families, die gaarne regelmatig in Bergen en Bergen aan Zee terugkeeren, geen reden meer, om zich daar niet het bezit van een huisje te verzekeren, aangezien zij daarvoor slechts de grondlasten, de personeele belasting plus de 5 pet. van de huurwaarde als belasting verschuldigd zijn. Het voordeel van het bezit van zoo'n eigen huisje is* dat men daardoor met klei nere vacanties en week-ends ook steeds de be schikking over zoo'n huisje heeft. Door de betere verkeersmiddelen neemt het aan tal personen, dat elders zijn zaken heeft, doch permanent in Bergen gaat wonen, steeds toe. Bij de laatste volkstelling bleek, dat het zielental in Bergen gestegen was tot 5740 personen. Een toe nemende stijging van dit aantal mag verwacht worden en met het oog daarop wordt o. i. aan het bestuursbeleid in de gemeente Bergen hooger eischen gesteld dan dat in andere plaatsen van ge lijk zielental het geval is. Wij zijn overtuigd, dat in de toekomst bij een steeds stijgend zielental de groote waarde van het behoud van het Berger bosch nog meer zal opvallen dan reeds thans het geval is. 15 Mei j.l. werden door de Nederlandsche Spoorwegen de geëlectrifïceerde baanvakken Alk maarAmsterdam en AlkmaarHaarlem in ge bruik genomen, waardoor het mogelijk werd. van uit Alkmaar de hoofdstad in een half uur te be reiken en de voorheen zoo bedroevende verbin ding met Den Haag en Rotterdam bevredigend te verbeteren. In verband met deze electrificatie werd voor de tram Bergen aan ZeeAlkmaar het baanvak Ber genKoedijk van een dubbel spoor voorzien, waardoor het mogelijk is geworden, van 28 Juni tot 1 September dagelijks 28 trams van Alkmaar naar Bergen aan Zee en omgekeerd, te laten rij den; thans kan men 's nachts om 12 uur nog per tram van Bergen aan Zee naar Alkmaar vertrek ken. Meerdere honderden zullen hierdoor in de gelegenheid zijn, op de heerlijke zomeravonden aan het strand te Bergen aan Zee te vertoevén. Bergen staat een ongekende bloei te wachten en het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat zich, op initiatief van de bewoners van Bergen aan Zee alhier een comité heeft gevormd om op feestelijke wijze het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee te herdenken. In Bergen is men er zich van bewust, dat zonder de stichting van Bergen aan Zee, Ber gen als vacantieoord niet zou zijn geworden, wat het thans is en het Comité ondervond dan ook bij het opzetten van de plannen voor de feestelijk heden niet alleen de instemming van de Bouw- Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee en die van den gemeenteraad, maar ook die van de be volking en de plaatselijke vereenigingen. Door de medewerking van allen is het mogelijk geworden, op 26, 27 en 28 Juni a.s. te Bergen aan Zee feeste lijkheden te organiseeren, die voor dit geliefde plaatsje onvergetelijk zullen worden. Voor hetgeen staat te gebeuren, verwijzen wij naar de elders in dit nummer voorkomende mededeelingen. is verkrijgbaar te Bergen-Binnen: lo. in den boekhandel van den heer P'. de Haan in de Stationstraat; 2o. in den Bergenschen Kunsthandel van den Heer P. Hopman; 3o. aan het bureau van „Vreemdelingenverkeer" naast het Postkantoor; 4o. in de Eerste Berger Boekhandel, Oude Prinsweg; 5o. in den boekhandel van den heer G. Schoe- link, Oldenburglaan. Te Bergen aan Zee: 6o. in den Kunsthandel van den heer P. Hopman; 7o. in de zaak van den heer A. Passer; 8o. in den boekhandel van den heer K. Lek. Aan deze adressen worden ook abonnementen en advertenties aangenomen. Zij die gedurende het seizoen „De Badbode" wekelijks per post wenschen te ontvangen, kun nen zich abonneeren a 2.bij de bovengenoem de adressen. De leden van de V. V. V. genieten op dezen prijs 0.50 korting, mits zij zich als abonné aan het Informatiebureau opgeven. De advertentieprijs van de Badbode bedraagt 20 cent per regel. Voor zaak-annonces van eenigen omvang wordt 15 cent berekend met 20 pCt. kor ting bij plaatsing in alle nummers. Advertenties worden ook aangenomen bij de in dit nummer vermelde adressen, waar de losse nummers verkrijgbaar zijn. VOOR DE BADGASTEN is het van belang te weten: lo. dat het Berger Museum naast het Postkantoor dagelijks te be zichtigen is van 1012 en 24 uur, op Zon- en Feestdagen alleen van 24 uur (bezoekers moeten zich aanmelden bij den heer G. Spruit, die den sleutel heeft, toegangsprijs 25 ct„ ingang bij het tuinpoortje); 2o. dat de toegangskaarten voor wandelingen in de Berger duinen en bosschen uit sluitend verkrijgbaar zijn ten kantore van de Bad- directie te Bergen aan Zee aan de v. Hasseltstraat tegen betaling van 25 cents; 3o. dat het Duin museum in het Parnassiapark te Bergen aan Zee eiken dag is geopend van 96, toegang kosteloos. Kinderen zonder geleide worden niet toegelaten en'bezoekers worden beleefd verzocht niets te beschadigen; 4o. dat de bekende collectionneur van moderne kunst, de heer P. Boendermaker, na schriftelijke aanvrage, belangstellenden in de ge legenheid stelt Donderdagsmiddags van 2 tot 4.30 zijn collectie, ondergebracht in de door hem in 1928 gestichte kunstzaal achter zijn woning, huize „De Klomp", Loudelsweg, te bezichtigen.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 1