Bergen aan Zee. „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" van ZniERDQG 30 MEI 1931. TWEEDE BLAD. N.V. BOUW-EXPLOimiE-MATSCMPPIJ „BERGEN AAN ZEE", 22e Jaargang. No. 1. Voorname, rustig Badplaats met breed, helder wit strand. Geen stof Geen grondvervuiling. Verrassende resultaten, vooral bij kinderen. Uitstekende Tennisbanen. (Gravel). Schitterende wandeling in c.a. 1500 H.A. der prachtige duinen en duinbosschen voor bad gasten, op kaarten die tegen betaling van 25 cents worden verstrekt. Duinwaterleiding en electrisch licht. Post- en Telegraafkantoor. Het bebouwingsplan en de gansche opzet der badplaats maken haar tot een der lieflijkste plaat sen om een buitenverblijf te stichten. Voor bouwgronden en andere inlichtingen wende men zich tot de Huize „Kranenburgh", Bergen (N.H.) of bij den Heer D. HAASBROEK te Bergen aan Zee. VAN GRIEVEN EN WENSCHEN. Daar komt mij gisterenavond de Redacteur bij me en vraagt mij om een artikel voor het eerste nummer van de Badbode, omdat ik dat al twee jaar doe. Nu vind ik dat laatste geen motief en bovendien „gevraagd" werd het mij eigenlijk ook niet, want wij weten allemaal wel, dat een „verzoek van onzen Heer Klomp, op hoe joviaal-goedmoedige toon ook naar voren gebracht, eigenlijk een „be vel" is. Hij voelt zich sterk als vertegenwoordi ger van de Koningin der Aarde en wie zou niet liever een week lang iederen dag varkenslapjes met roode kool eten, dan ruzie met de Pers heb ben paar woorden dus tot U, Leden van de V. V. V., waarbij ik zal trachten niet het bevel te overtreden, dat het „niet over de malaise mag ^Trouwens in ons Vereenigingsleven is gelukkig van malaise tot op heden nog geen sprake. Het ledental neemt voortdurend toe; bijna alle nieuwe ingezetenen geven zich te eigener beweging als ionateur of lid op; de finantiën, welke het vorige jaar niet rooskleurig waren, hebben zich in 1930 weer wat hersteld, ofschoon zij nog verre van fraai zijn en het Bestuur vaak beletten dingen te doen, welke eigenlijk wel gedaan moesten wor- den; van verdeeling onzer Leden onderling is en daar is het Bestuur niet weinig trotsch op geen sprake; onze vergaderingenja, onze Al- gemeene Vergaderingen worden de laatste jaren steeds minder en minder bezocht. En dit is toch wel erg jammer. Want niet alleen is zoon alge- meene ledenvergadering vrijwel de eenige gele genheid om het onderling contact weer eens te versterken, maar vooral moesten de Leden meer de overtuiging met zich dragen, dat op dien avond voor hen de gelegenheid open staat met wen- schen, grieven, op- en aanmerkingen tot het Be stuur te komen en zoodoende het Bestuur in te lichten omtrent vele dingen, die wellicht verbete ring behoevende, nu door onbekendheid onverbe terd blijven! Nu hoor ik velen van U al zeggen, dat zij liever niet in het openbaar spreken en of schoon ik van meening ben, dat ieder onzer leden toch wel in eenvoudige woorden zijn wenschen in een vergadering van eigen mede-leden kan uiten, wil ik dit motief laten gelden. Maar dan nog kan men toch altijd een dag of veertien vóór de algemeene vergadering zijn wenschen schriftelijk bij het Bestuur indienen! Ik zou dan ook de Leden willen opwekken niet zoo bedeesd in dat opzicht te zijn en er niet voor terug te schrikken, indien zij werkelijk gegronde Bezwaren of wenschen, die van algemeen of buurt- belang zijn, hebben, deze op de juiste wijze naar voren te brengen. Een klein voorbeeld. Verleden jaar kwamen bij mij veel klachten in van leden, die door het onbe tamelijk optreden van enkelen, hinder ondervon den van voor open deuren of ramen spelende gramofoons of radio-luidsprekers. Ik sprak hier over met den Burgemeester, die mij alstoen ver zocht aan de leden bekend te willen maken (zie „de Duinstreek" van 11 Juli 1930 nr. 27), dat hij, vóór hij in deze tot het uitvaardigen van een straf bepaling zou overgaan, eerst zou willen probeeren of niet door een namens hem door de Politie tot de betreffende personen gericht verzoek om aan bedoelde hinder een einde te maken, een verbete ring zou kunnen worden verkregen. Een ieder, die dus klachten had, zoo schreef ik in bovengenoemd nummer van de Duinstreek, behoefde zich dus slechts tot den Burgemeester te wenden en het noodige zou verder door de Politie worden ver licht. En wat bleek mij nu in September 1930, toen ik met den Burgemeester over dit onderwerp sprak? Dat er geen enkele klacht was binnen gekomen en dit, niettegenstaande mij persoonlijk meerdere na men van personen en hun adressen waren mede gedeeld! Ziet, dit is niet goed. Door zóó te handelen, helpt men een bestaand euvel niet uit den weg ruimen en maakt daarnaast de taak van het Bestuur noo- deloos moeilijk. Heb ik hierboven dus nog tevens eens den weg aangegeven, welke dient te worden bewandeld, in dien men door onbescheiden gebruik van omwo nenden, hinder ondervindt van radio, gramofoon of andere muziek, wat dit onderwerp zelf betreft, zou ik alle leden willen verzoeken, in het belang der gasten en van den goeden naam, welke Bergen als rust- en vacantie-oord alom in den lande ge niet, te zorgen, dat het ten eenemale uitgesloten zal zijn, dat er ooit een desbetreffende klacht bij den Burgemeester zal inkomen. Werkelijk, met een beetje goede wil en bij eenig nadenken is dit euvel wel te voorkomen en -men vergete daarbij niet, dat hinderlijk optreden van den één vaak wederom tegenmaatregelen bij den ander opwekt en waar dan het einde is?? Ik wil, ten einde misverstand te voorkomen, er den nadruk op leggen, dat uit het bovenstaande nu niet mag worden opgemaakt, dat de Bestuurs leden geen grieven of wenschen der Leden in ontvangst willen nemen, alleen was het mijn be doeling er op te wijzen, dat door zulke wenschen of grieven op een algemeene vergadering naar voren te brengen, meer de gelegenheid wordt ge schapen ook de meening of de ondervinding der aanwezige leden te hooren. Uit zulke discussies worden vaak ideeën geboren, welke van het groot ste belang zijn en aan het Bestuur een vingerwij zing hoe in deze te handelen, verschaffen. Zoo bijv. de klachten over baldadigheid en straatschenderij. Het is inderdaad bitter te moe ten zien, dat er aan de eene kant schatten gelds worden uitgegeven aan het onderwijs en luxueuze scholen, voorzien van de nieuwste paedagogische vindingen, worden gebouwd en aan de andere kant, ten opzichte van het sparen van jonge plan ten, vogels en andermans eigendom weinig of geen vooruitgang bij de jeugd van alle standen en leef tijd is te bespeuren. Aan de gemeente-politie mag hiervan geen verwijt worden gemaakt en de vaak gehoorde verzuchting, dat het misschien beter zou zijn als er wat minder geld voor al die scholen en wat meer geld voor de politie beschikbaar zou worden gesteld, heeft dan ook geen andere betee- kenis, dat men het corps als zoodanig zou willen zien uitgebreid en in juister verhouding zou willen zien gebracht met de uitgestrekheid der Gemeente. Terwijl ik dus hierboven enkele voorbeelden gaf (er zijn er nog vele andere op te noemen) van onderwerpen, welke in het bijzonder op een alge meene vergadering ter sprake kunnen worden gebracht of althans schriftelijk bij het Bestuur ingediend moeten worden, wil ik ten slotte aan de Leden, die op de laatste algemeene vergadering daarop de aandacht van het Bestuur vestigden, mededeelen, dat: lo; het Gemeente-Bestuur de toezegging heeft gedaan, zoo de dienst dit eenigszins toelaat, maatregelen te zullen nemen, dat bij grootere pensions te Bergen-Binnen (te Bergen aan Zee geschiedt dit reeds) meer dan twee maal per week keuken-afval e. d. zal worden weg gehaald; 2o. de Directeur van het Post- en Telegraafkan toor op gelijkelijk welwillende wijze als het Gemeentebestuur aan ons verzoek om de pa len, welke staan op het wandelpad aan de Breelaan tusschen Zuidlaan en Duinvermaak, op te doen ruimen, zal gevolg geven, terwijl van den kant van dezen functionaris al het mogelijke in het werk zal worden gesteld om vertraging van de bestellingen in het Hoofd seizoen waarover vaak wordt geklaagd en niet ten onrechte te voorkomen. Er werd hierbij op gewezen, dat dit euvel niet uit den weg is te ruimen door het aanstellen van meerdere bestellers, omdat, ook al zoude aanstelling daarvan uit finantieel oogpunt mo gelijk zijn, toch slechts geroutineerd personeel daarvoor in aanmerking kan komen, omdat anders te vreezen valt, dat eventueele vertragin gen nog in beduidend sterkere mate zich zouden voordoen. Mr. H. JUDELL, Secretaris V. V. V. Bergen (N.-H.), Mei 1931. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". Het is ook voor heeren verplicht in badcostuum te baden. Een badkoets mag niet langer dan 45 minuten door denzelfden persoon gebruikt worden. Het bad is geopend van des morgens 7.30 uur tot 12 uur en van des middags 1.30 uur tot 5.30 uur. 1 Bad met volledig costuum en handdoek 0.60 1 Bad alleen met handdoek 0.40 1 Kinderbad met volledig costuum en handdoek 0.40 1 Kinderbad alleen met handdoek 0.30 ABONNEMENTEN voor: 10 Baden met volledig costuum en hand doek 5.75 10 Baden alleen met handdoek 3.75 10 Kinderbaden met volledig costuum en handdoek 3.75 10 Kinderbaden alleen met handdoek 2.75 Abonnementskaarten, dit jaar afgegeven, zijn voor een volgend jaar niet meer geldig. Onder Kinderbaden worden begrepen, die voor kinderen beneden tien jaar. Extra handdoeken worden verstrekt tegen be taling van tien cent per stuk. Zij, die een volledig bad betalen, hebben het recht hun eigen badcostuum kosteloos in bewaring te geven. Men wordt beleefd verzocht de voetenbakjes niet in de badkoets leeg te storten. STRANDSTOELEN. Eén stoel per één uur of korter 0.15 Eén stoel per twee uur of korter0.20 Eén stoel per dag0.50 Eén stoel per week2.30 Eén stoel per maand8.00 Eén stoel per seizoen16.00 Voor het hebben en gebruiken van een eigen ligstoel (opvouwbare) op het strand per dag 0.15, per week 0.50 De Directie behoudt zich het recht voor, om alleen des Zondags de stoelen van houders van week-, maand- of seizoenstoelen, aan anderen te verhuren, tenzij genoemde houders van deze stoe len zelf gebruik wenschen te maken, alsdan zoo mogelijk vooruit bericht. Des Zondags worden er geen stoelen per dag verhuurd. Op het strand bij de badkoetsen zijn steeds aan wezig twee zwemmers voor het verleenen van hulp bij eventueele ongelukken. In het gebouwtje voor eerste hulp bij ongelukken bevindt zich een brancard, een volledige verbandtrommel, e2n zuurstofapparaat, terwijl het badpersoneel onder wezen is in het verleenen van dadelijke hulp. Bui ten badtijd vervoege men zich in geval van nood bij C. Schotten, Witteweg 15 nabij het Station. TENTENSTRAND. Dit tentenstrand bevindt zich ten noorden van den hoofdingang naar het strand, ongeveer nabij de tweede trap. Tarief. Voor het opbergen van een tent 0.50 per dag, 3.per week, 10.per maand. Het huren van een tent per dag 1.50 en per week 6. Wie hier een tent bergt of huurt, heeft het recht overdag in de tent te verblijven en in zee te baden zoo dikwijls men dit wenscht. Men baadt onder toezicht. De Baddirectie „BERGEN AAN ZEE". ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie. Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.00 voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand doek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De tent of de doekomheining moet duidelijk zichtbaar het nummer van het diploma hebben. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder badcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. Ter wille van de controle moeten de vaste ten ten zoowel als die, welke telkens weer afgebroken worden, duidelijk zichtbaar gemerkt zijn met het nummer, vermeld op het diploma.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 3