A V „Woud en duin". Fam. N. J. Krood, Krommenie, 3 Huize „Widomes". Fam. Mevr. Schindler, A'dam, 2 Bij Z. IJdema. Fam. J. C. Verhoeven, Arnhem, 6 Huize „Zonnewende". Fam. Reddering, A'dam, 4 „Zon en Lommer". Fam. J. Stienstra, Zutphen, 4 Op zich zelf wonenden. A V Huize „Elim". Vacantiehuis van Haagsche Diaconessen; gemiddeld aanwezig 9 Villa „'t Hooge huis". Fam. Mevr. Wed. W. F. Stoel, Alkmaar, 6 Huize „de Rusthoek". Fam. Mevr. Wed. J. H. deBoer, A'dam, 2 De Hr. F. Scholz, A'dam, 1 Mevr. Wed. L. Meijer, A'dam, i Huize ,,'t Ruigezand". Fam. Ing. J. C. Begram van Eeten, A'dam, 4 Huize ,,'t Westerbosch". Fam. J. Heijn, Zaandam, 6 Huize „de Wulp". Fam. Dr. M. Kok, A'dam, 8 Huize „Op het Zuiden". Fam. J. J. Adriaan, Utrecht, 4 Pensions te Bergen aan Zee. A V Hotel „Nieuw Bakhuis" en Hotel-Pension „Bakhuis". Fam. M. van Angeren, Utrecht, 4 Fam. J. B. E. Hauët, A'dam, 4 Fam. H. van Laer, Hilversum, 5 Fam. W. van Mesdag, Hilversum, 6 „Frisia". Fam. Ed. Mees, Berlin, 2 Fam. F. Buiskool, A'dam, 2 Hotel „Nassau-Bergen". Fam. van Es, R'dam, 2 Mevr. N. ConijnSmulders, Schiedam, 1 Fam. S. M. Middelhoff, Fam. G. en H. Schroder, Hoogkarspel, 2 den Haag, 5 Fam. J. E. Inckel, den Haag, 5 Fam. Mr. A. Moolenburgh, Bussum, 3 Fam. v. d. Reis, A'dam, 2 Fam. G. H. Koopman, A'dam, 2 Fam. G. Kuijpers, A'dam, 2 Fam. van Anrooy, Hilversum, 2 Fam. Kaiser, Viersen, 2 Fam. Dr. J. C. Beker, Arnhem, 2 Fam. D. van Dijk, Hilversum, 2 Fam. Les v. Essen, Groningen, 2 Fam. H. Prakke, Apeldoorn, 4 „Onder 't Stroodak". Mevr. Gödschof, Viersen, 1 Fam. Mr. Maclaine Pont, A'dam, 5 Fam. van Sandick, R'dam, 6 Fam. A. Zeilstra, Amersfoort, 3 „Stormvogel Dames Terwindt, A'dam, 2 Pension „Wilhelmina". Fam. Mr. R. de Vries, Assen 2 Fam. J. Cornelisse, N.-Indië, 2 Fam. R. J. B. Besancon, N.-Indië, 2 Gemeubileerd te Bergen aan Zee. A V „Anna-Marie". De Hr. en Mevr. J. Nolet, A'dam, 5 Villa „Covente". De Hr. en Mevr. Dr. H. C. Jelgersma, Oegstgeest, 5 „De Duinhut". De Hr. en Mevr. van H. S. Hasselt, den Haag, 5 Villa „Duinrode", De Hr. en Mevr. W. F. Westermann, A'dam, 5 Villa „Duintop". De Hr. en Mevr. Th. van Hoorn, A'dam, 5 „Duinzicht". De Hr. en Mevr. Slaap, A'dam, 5 Villa „Herline". De Hr. en Mevr. R. A. Barendsen, A'dam, 7 „De Hoek". De Hr. eri Mevr. A. Kruidhof, Nijmegen, 6 Villa „Hoog en Droog". De Hr. en Mevr. G. P. van Dam, A'dam, 6 „Klaverblad", De Hr. en Mevr. W. Munnikhoven, A'dam, 3 „Kooy". De Hr. en Mevr. J. Wijmenga, A'dam, 5 „De Kieviet". De Hr. en Mevr. J. F. A. Rijks, A'dam, 4 Villa „Marijke". De Hr. en Mevr. Mr. N. Bolkestein, A'dam, 5 Villa „Mei". Mevr. Mr. Cohen Stuart, Alkmaar, 2 Villa „Paulina". Zusters van Bethel, Delft, 4 „'t Roefje". De Hr. en Mevr. J. Th. J. Holst, Enschedé, 5 Villa „Sandy-Corner", De Hr. en Mevr. W. de Wild, Alkmaar, 9 Villa „Schelpduin". Mevrouw van Marle en juffrouw, A'dam, 2 A V Villa „Shanti' De Hr. en Mevr. Mr. C, P. Lecen, Oudkarspel, 7 Villa „Skopia De Hr. en Mevr. C. F. Zillesen, den Haag, 3 „Spoorzicht 2". De Hr. en Mevr. Ruysendaal, A'dam, 3 Villa „Wernau'. Mejuffrouw Loman en verzorgster, A'dam, 2 Villa „De Wijde blik De Hr. en Mevr. H. H. W. öpiele, Velp (G.), 6 Duitsche Ferienkolonie, A'dam, gemidd. 40 Vereeniging „Voor dong Nederland, /vaam, gemidd. 40 Zeehuis, A aam, gemiudeld lzO Totail aanwezig 952 pers. HET 25-JARIG BESTAAN VAN BERGEN AAN ZEE. Bergen aan Zee groeit en misschien zaï men vergeten, met noeveel liei- ue en toewijding eens de stichting oegonnen werd. (Uit „L»e Heerlijkheid Bergen in woora en oeeld aoor mevrouw van ReenenVölterJ. Te Bergen aan Z,ee zullen 26, zï en 28 Juni a.s. feesten georganiseerd worden ter herdenking van het 25-jarig Destaan van deze badplaats. Bergen, een van onze idooiste vacantieoorden in ons vaderlana, waar in vervlogen eeuwen de voor naamste geslachten van Holland verblijf hielden, werd in het begin van onze eeuw aan de vergetel heid ontruKt. in IVül verrezen er de eerste tami- lie-pensions en de laimlies, die daarin hun vacan- ties doorbrachten, waren zoozeer verrukt over de schoonheid van Bergen, dat zij regelmatig weer keerden. Men vindt hier nog een gedeelte van de bos- schen, die in vroeger eeuwen Holland bedekten, terwijl een 4 K.i«i. Dreed duingebied, volgens geo logen door de zee opgeworpen bij het ontstaan van het Nauw van Dalais, het dorp van de zee scheidt. uit duingebied, dat door verstuivingen steeds meer landwaarts drong (op een kaart van W. en J. Blaeu van 1650 vindt men nog duidelijk aangegeven, welk een niet onbelangrijke kust strook door de zee op het land veroverd werd) werd langzamerhand door de natuur meer vast gelegd. In vervlogen tijden bestond er in het duingebied een oude sclielpweg, die de kust met het dorp verbond en door schelpenvisschers gebruikt werd voor het vervoeren van schelpen, die in de vaart nabij de Franschman werden ingeladen. Door het verzanden van de vaart geraakte het schelpen visschen aan het strand te Bergen aan Zee in on bruik en de schelpweg geraakte meer en meer on der het zand van de stuifduinen bedolven. Door het beplanten der duinen met helm werd verdere verstuiving voorkomen en bleef het landwaarts liggende bosch voor verdere onderstuiving be spaard. De vader van den tegenwoordigen eigenaar der Heerlijkheid had inmiddels bestudeerd, hoe door verstuiving, met behulp van beplanting, het zand in de gewenschte richting kon worden gestuwd en hierdoor bereikt, dat naar zee een breede verbin dingsgeul ontstond, die door het maken van een weg kon worden benut, In deze geul is in 1909 de spoorbaan aangelegd. De tegenwoordige eigenaar, de heer Jb. van Reenen, met zijn energieke echtgenoote, wijlen mevrouw van Reenen.Völter, begrepen, dat een begaanbare weg door het prachtige duingebied, waarin men duinen aantreft van 40 en 35 M. hoog te, voor de ontwikkeling van Bergen als vacantie- oord van groote beteekenis zou zijn. Bovendien werd het plan opgevat om de te maken weg even eens te benutten voor 't- in cultuur brengen van de braak liggende duinpannen, door aldaar kleine boerderijtjes te stichten en weilanden en bouw- akkers aan te leggen. In September 1905 werd een aanvang gemaakt met het maken van een weg, waaraan 40 arbei ders, die de beschikking kregen over een hulp- spoor met kipkarren, te werk werden gesteld. De weg moest over een lengte van 3000 M. worden gemaakt en duizenden kub. M. zand moesten daarvoor worden verplaatst. Aanvankelijk werd de weg slechts over een, breedte van 2 M. behard. Toen een gedeelte van den weg klaar was, werd de belangstelling van honderden nieuwsgierigen getrokken, die Zondags met een door paarden ge trokken geïmproviseerde tram a 10 cent langs het werk konden rijden, en algemeen betreurde men het, dat de weg, die een breedte kreeg van 10 M., slechts over een breedte van 2 M. behard werd. Zoozeer werd de eigenaar overtuigd van een druk toekomstig verkeer, dat hij besloot den weg over een breedte van 4.25 M. te bestraten, nadat men voor het tracé van den weg den bekwamen tuin architect Leonard Springer had geraadpleegd. Op de plaats waar thans het Hotel Café Restau rant „Prins Maurits" staat, werd de eerste boer derij gesticht. Het aantal nieuwsgierigen, dat ken nis wilde maken met den nieuwen weg, die onver gelijkelijk mooie gezichten biedt over woeste blan ke en met dennen beplante duinen, was zoo groot, dat de bewoners van de nog niet afgebouwde boerderij flinke zaken maakten met den verkoop van ververschingen. Dit succes had ten gevolge, dat de gedachte ont stond om de boerderij te verbouwen tot een café restaurant. Deze gedachte werd omgezet in een daad en tegelijkertijd werd een zomerverblijf voor de familie van Reenen gesticht, welk verblijf later uitgroeide tot de grootsche villa Ulysses, genoemd naar het in 1877 gestrande schip van dien naam te Bergen aan Zee. Hoewel de plannen voor het in cultuur brengen van de duinpannen niet geheel werden opgeheven (in de omgeving van de vacantiekolonie van het Centraal Genootschap vindt men nog een tuinde rij) rijpte toch steeds meer de gedachte om van Bergen aan Zee, dat dadelijk door de volksmond deze naam kreeg, een badplaats te maken. De stichters hadden de gelukkige gedachte om architect Springer op te dragen, voor Bergen aan Zee een wegenplan te maken en de thans bestaan de wegen zijn voor het grootste deel volgens dat plan aangelegd. De heer C. F. Zeiler Jr., de tegenwoordige eige naar van het groote badhotel Nassau-Bergen, dat plaats biedt aan 200 gasten, begon zich voor Ber gen aan Zee te interesseeren, omdat hij begreep, dat een badplaats in een prachtig duingebied, met een dergelijk breed strand als te Bergen aan Zee, een toekomst zou bieden. Hij liet in 1907 in sa menwerking met de stichters, door den architect J. C. van Epen, het café restaurant „Nassau- Bergen" bouwen, dat in 1909, toen de tram naar zee tot stand kwam, en Bergen aan Zee van wa terleiding werd voorzien, onder architectuur van Dr. H. P. Berlage en J. C. van Epen uitgroeide tot de helft van het tegenwoordige hotel, dat in 1913 werd voltooid. Spoedig volgden verschillende hotels, pensions en villa's en de stichters, die den moed hadden om tegenover de Spoorwegen de rendabiliteit van de 5 K.M. lange spoorbaan naar zee te garandeeren, gingen er in 1909 toe over om 9 H.A. duinen met dennen te beplanten, met welke bebossching ge stadig werd voortgegaan. In 1911 begon- mevrouw van Reenen met den- aanleg van het mooie parnassiapark, met het doel, de duinflora hier te bewaren en dat thans is ge worden een mooie wandelgelegenheid, waar de vele gasten des zomers een heerlijke beschutting kunnen vinden, wanneer de zonnewarmte hen noopt die te zoeken. De moeielijkheden, die overwonnen moesten worden bij het tot stand ko men van dit park, waren vele. Meermalen werden de 5 c.M. hooge dennetjes, die thans heele hoo rnen zijn geworden, ondergestoven door het zand. Mevrouw van Reenen hield evenwel vol en ten slotte werden ook deze moeilijkheden over wonnen. Waarschijnlijk waren het deze moeielijkheden, die haar in het boekje van haar hand „De Heer lijkheid Bergen in Woord en Beeld", de verzuch ting deden neerschrijven: „Bergen aan Zee groeit en misschien zal men vergeten, met hoeveel liefde en toewijding de stichting eenmaal begonnen werd." Bergen aan Zee is thans geworden een van Nederlands meest geliefde badplaatsen met een druk strandleven. Niet alleen door den straatweg en de trambaan staat het met Bergen in verbin ding; ook een prachtig rijwielpad zorgt er voor en in den afgeloopen winter werd een aanvang ge maakt met den aanleg van een wandelpad. Dui zenden Nederlanders hebben genoten van de on vergetelijke natuurtafreelen, die een tocht van Bergen naar Bergen aan Zee biedt. In 1918 bouwden de stichters er een kerkje, ont worpen door de architecten H. L. baron Taets van Amerongen en P. Elders. Dit kerkje is inwendig een merkwaardige bijzonderheid, omdat aan de preekstoel Engelsche, Duitsche, Belgische en Hol- landsche kunstenaars hebben gewerkt. In de oor logsjaren waren er n.l. te Bergen interneerings- kampen opgericht waarin de strijders van ver schillende nationaliteiten waren ondergebracht. Mevrouw van Reenen wist de geïnterneerden met kunstzinnigen aanleg van verschillende nationali teit er toe te brengen, hun arbeidskracht voor het aanbrengen van versieringen in het kerkje be schikbaar te stellen om daardoor de hoogere een heid van de verdeelde volkeren te demonstreeren. Naast de vele villa's, hotels en pensions, die te- Bergen aan Zee verrezen, werden er ook twee va- cantiekolonies gebouwd, één van de Deutsche Verein en een ten bate van het Burgerweeshuis te Amsterdam, nu vacantieoord van het Centraal Genootschap. De bekende filantroop P. W. Jansen kocht in 1919 't 13 H.A. groote en 35 M. hooge Russenduin en bouwde daar, volgens plannen van de architec ten Gebr. v. d. Grindt het machtige kasteel Rus senduin, dat als een oud roofridder-kasteel den geheelen omtrek beheerscht. Door het overlijden van den heer Jansen is het nimmer bewoond ge weest en thans is het gebouw door de stichting Bio Vacantieoord aangekocht geworden om ten behoeve van 100 zwakke Nederlandsche kinderen te worden geëxploiteerd. De beteekenis van de badplaats Bergen aan Zee spreekt ook uit het feit, dat in 1925 de Nederland sche Spoorwegen in het seizoen een directe trein verbinding tusschen Amsterdam en Bergen aan Zee instelde, waardoor het mogelijk werd, van uit de hoofdstad deze badplaats binnen een uur te bereiken. Nu de electrische trein van Amsterdam, Alk maar in een half uur bereikt, zal het reeds drukke verkeer naar Bergen en Bergen aan Zee, waar het vorig jaar in het hoog-seizoen tegelijkertijd een 4000 gasten vertoefden, en 24626 gasten er één week verbleven, stellig nog toenemen. De invloed van de stichting van Bergen aan Zee op den bloei der gemeente, blijkt ook uit de toe name der bevolking, die in 1906 1729 zielen be-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 10