„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" van ZATERDAG 6 JUNI 1931. YIERDE BLAD. Nieuwsberichten. 22e Jaargang. No. 2. EEN ONVERGETELIJK SAMENZIJN. Op uitnoodigingvan den heer Jb. v. Reenen vereenigden zich Zaterdagavond 7.30 uur de be woners van Bergen aan Zee en zij die in de eerste jaren door handen arbeid aan de totstandkoming van Bergen aan Zee hadden gewerkt, zich, ten ge tale van 225 in het kerkje te Bergen aan Zee, waar ze door de leden der familie van Reenen werden ontvangen. De heer Jb. v. Reenéil sprak een herdenkings woord, schetste de eerste moeielijke jaren en de bewonderenswaardige samenwerking tusschen hem en zijne echtgenoote, wijlen mevrouw van ReenenVölter. In uit het hart gekomen woorden bracht hij al len dank, die aan de wording van Bergen aan Zee hadden gearbeid en aan de eerste bewoners, die in vol vertrouwen op de toekomst het aanvankelijk onzekere bestaan hadden aanvaard. Na afloop werden in de Westloods lichtbeelden vertoond, die een historisch overzicht gaven en menige herinnering bij de aanwezigen deed ontwa ken. Hierna werden in ,,de Zeester onder muziek van het Berger strijkje van den heer Crefeld, ver- verschingen gebruikt. Al spoedig vermaakten de jongeren zich in de ontruimde Westloods met den dans. De heer Mosk richtte namens allen dank tot den heer v. Reenen voor den buitengewonen avond dien hij hen had bereid. Ongetwijfeld heeft deze avond de banden van saamhoorigheid onder de Bergen aan Zeeënaren en de anderen versterkt. Tot laat in den nacht bleef men in feestelijke stemming bijeen. DE VLAGGENRIT OP 27 JUNI. Het Comité tot Herdenking van het 25-jarig be staan van de badplaats, organiseert in samenwer king met de Kon. Ned. Automobielclub Zaterdag een vlaggenrit naar Bergen aan Zee. Iedere automobilist, die dien dag tusschen 2 en 4 uur te Bergen aan .Zee- aankomt, ontvangt gratis een herinneringsvlaggetje, uitgevoerd in rood en wit. Dit vlaggetje in driehoekvorm, in frissche kleu- ren uitgevoerd, is ontworpen door mej. Rie Kooy- man, en mag zeker artistiek geslaagd genoemd worden. Twee witte meeuwen scheren over het blauwe watervlak der zee, terwijl het opschrift luidt: „Bergen aan Zee 19061931". Voorts ontvangt ieder automobilist een nummer, waarop hij gratis één van de drie gebatikte vlag gen, door mej. Kooyman oud-leerlinge van de kunstnijverheidsschool vervaardigd, kan win nen. Een door de K. N. A. C. in te stellen jury kent bovendien zes prijzen toe, 3 in de gesloten, en 3 in de openwagen klasse. De prijzen bestaan uit 2 verguld zilveren medail les van de K. N. A. C. plus kunstvoorwerpen en kunstvoorwerpen. De jury bestaat uit de heeren A. Luden, J, L. Dudok van Heel, Mr. B. Ph. Baron van Harinxma Thoe Slooten, H. J. Tjaarda en den heer B. van Vlijmen. De jury splitst zich in een jury voor de gesloten en de open wagen klasse. Inleggeld is men niet verschuldigd, zoodat een groote deelname verwacht mag worden. De film zal een en ander in beeld vastleggen. HET MONUMENT. De herdenkingsfeesten voor het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee worden geopend met de ont hulling van een monumentale lantaarn op het Sta tionsplein te Bergen aan Zee, geschenk van de ge meente en de bevolking. Het monument is ontworpen door den architect Cijfers en zal van graniet worden opgetrokken. Het Comité verkreeg de zekerheid, dat het gra niet, dat uit Beieren moet komen en daar wordt bewerkt, op tijd te Bergen aan Zee zal aankomen. Het maken van de fundeering en het opstellen van de lantaarn is opgedragen aan den heer Mosk te Bergen aan Zee. De tijd is nog kort, doch er behoeft geen twijfel te bestaan of de onthulling zal op den daarvoor gestelden tijd kunnen plaats hebben. Loudspeakers zullen er zorg voor dragen, dat het gesprokene in breeden kring gevolgd kan wor den, terwijl de film het historisch gebeuren zal vastleggen. DE HERDENKINGSTENTOONSTELLING. De door het Comité tot herdenking van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee, in het kasteel Russenduin" te organiseeren tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken van in Bergen wonende en gewoond hebbende kunstenaars en van de werken van de aldaar wonende en ge woond hebbende schrijvers en dichters, wordt 26 Juni, des morgens 11 uur geopend. De tentoonstelling, die ook een historisch over zicht van Bergen aan Zee geeft, belooft zeer be langrijk te worden. Bergen mag zich gelukkig achten, dat de stich ting Bio-Vacantieoord dit voor een tentoonstelling bij uitstek geschikte gebouw afstond. Het Comité heeft begrepen, dat de tentoonstel ling de grootste attractie in het seizoen zal vor men, en heeft dan ook besloten deze tot 15 Aüg. geopend te houden. In de kunstwereld is het bekend, dat in Bergen kunstenaars wonen en gewoond hebben die krach tens hun werk tot ver over onze grenzen belang stelling voor dit werk wisten te wekken. Met zekerheid mag, gezien de kunstenaars die op deze tentoonstelling zullen exposeeren, ver wacht worden, dat de tentoonstelling de belang stelling zal trekken van geheel intellectueel Ne derland. DE ZANGHULDE VAN DE SCHOOL KINDEREN. De schoolkinderen uit Bergen, ongeveer 900, vertrekken 26 Juni om 2 uur per extra tram uit Bergen-Binnen naar Bergen aan Zee, waar ze bij het borstbeeld van wijlen mevrouw van Reenen een zanghulde zullen brengen. De kinderen nemen daarna deel aan een ballonwedstrijd, worden ont haald en tot 5 uur door een poppenkastvertooning in de open lucht bezig gehouden. DE REVUE. Thans staat vast, dat de door de heeren Kooy man en Ridderikhof samengestelde openlucht revue ter herdenking van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee, in de duinvallei ten oosten van het Parnassiapark gegeven zal worden. Verschillende Berger vereenigingen werken aan de Revue, die 26 Juni des avonds, en 27 Juni des middags gegeven zal worden (ruim 200 gecostu- meerden komen in de revue uit) mede. Een vijftal balletten worden onder leiding van mevrouw Polman te Hoorn ingestudeerd door Hoornsche meisjes, terwijl leden van de nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniging de muzikale begeleiding zullen verzorgen, onder leiding van Jac. Janssen. De revue, de le open luchtrevue in ons land, wordt iets bijzonders, doch kost duizenden. Des ondanks stelde het Comité zich, daartoe in staat gesteld door de vele bijdragen die het mocht ont vangen, op het standpunt, dat allen in de gelegen heid moeten worden gesteld dit zeldzaam gebeu ren gratis te zien. Beide dagen wordt een beperkt aantal gereser veerde zitplaatsen a 1.beschikbaar gesteld. Deze kaarten zijn einde volgende week verkrijg baar bij de boekhandelaren te Bergen en Bergen aan Zee, en het Bureau van de V. V. V. naast het Postkantoor. Men zal goed doen om zich spoedig het bezit van deze kaarten te verzekeren, aange zien op den dag der uitvoering alleen een aantal gereserveerd blijft voor de van elders komende automobilisten, deelnemers aan den vlaggenrit. Voorts komt er een gereserveerd gedeelte waar men voor 25 Cent de Revue beter kan zien dan op het gratis gedeelte. De revue wordt in de film vastgelegd, terwijl loudspeakers de verafstaandert in de gelegenheid zullen stellen het gesprokene té volgen. HET BAL-CHAMPETRE. Het bal-champêtre, dat Zondag 28 Juni als slot van de herdenkingsfeesten, na de concerten van Bergen's Harmonie, het Mannenkoor en het Ge mengd Koor, zal volgen en om 10.30 uur aanvangt, zal gehouden worden op een plankier van 20 X 20 M. bij het hotel „Prins Maurits". Bergen's Harmonie zal voor de muziek zorgen. Een aardige verlichting wordt aangebracht. BERGEN'S HARMONIE. Bergen's Harmonie, die steeds bij alle mogelijke festiviteiten zorgt voor de gewenschte opluistering, heeft nieuwe instrumenten noodig. Het corps bestaat reeds 30 jaar. Wel krijgt het jaarlijks een subsidie van 500.van de gemeen te en telt het een aantal kunstlievende leden, doch de instandhouding van een Harmoniecorps zijn dermate hoog, dat het de jongens niet mogelijk is om aan de benoodigde nieuwe instrumenten te ko men, zonder hulp van anderen. Wie het behoud van het corps op prijs stelt, en dit is zeker het geval met allen die de boosheid niet wenschen, zal goed doen een lot te koopen van de voor dit doel georganiseerde verloting of een bijdrage voor het aanschaffen van nieuwe in strumenten te geven. „DE BREM". Nog bestaat er gelegenheid om de mooie gele brem, die zich in onze bosschen zelf zaait en deze zoo wondermooi siert, in volle pracht te bewonde ren. Men make daarvoor een wandeling achter het oude Hof en neme ook eens een kijkje aan den Buerweg, waar vooral een der wallen voor het landhuis van den kunstschilder van Blaaderen door.de brem van een zeldzame schoonheid is. HET IS aan de inwoners van Bergen niet verboden -des morgens een wandeling te maken en een heerlijk kopje koffie te gebruiken op één van de terrassen van onze daarvoor keurig ingerichte zaken. Het is bij menschen, die internationaal reizen, bekend, dat men in geen land ter wereld zoó'n heerlijk kopje koffie drinkt als in Holland. Bergen staat er in het bijzonder om bekend. Heusch Bergenaren het is heelemaal niet gek om ook eens als inwoner gebruik van een terras te maken en het voordeel is, dat dit u toch een mo ment in de vacantiesfeer kan brengen. EEN AARDIGE AUTOTOCHT. Donderdag hebben een 80-tal ouden van dagen, dank zij het initiatief van den heer P. Besse, een prachtige autotocht gemaakt naar „Velserbeek", waar ze onthaald werden. De sluizen en de haven te IJmuiden werden bezichtigd, waarna een be zoek aan Bloemendaal werd gebracht en in ,,'t Oude Raadhuis" eveneens ververschingen wer den gebruikt, hetgeen op den terugtocht te Castri- cum in „de Rustende Jager" nog eens herhaald werd. Er was een overvloed, doch de meeste oudjes waren zoo verstandig voor het grootste deel het verorberen van dien overvloed aan de bestuurders en begeleiders, die in een gelijk getal aanwezig waren, over te laten. Dank zij de prachtige zomerdag is er echter bui tengewoon veel van de tocht genoten. Er heersch- te een blijde stemming toen de oudjes des avonds in het van Reenenpark terug keerden en met mu ziek van „Bergen's Harmonie" door. honderden belangstellenden werden begroet. DE MOTORRACES OP A.S. ZONDAG. Voor de op Zondag 7 Juni op het gemeentelijk Sportpark door Alcmaria V. V. V. te houden Mo torraces hebben 60 renners ingeschreven, onder hen bevinden zich 29 seniores. De grasbaan verkeert in een uitstekende staat. Zondag is het op den dag af 10 jaar geleden, dat er te Alkmaar voor het eerst motorraces plaats had den. De opgegeven rijders geven het recht spannende wedstrijden te verwachten. CONCERT door „Bergen's Harmonie" in den Muziektuin bij de Ronde Kom op Dinsdag 9 Juni 1931, des avonds 8 uur. Programma: 1. „Spearmint", marsch, V. Turine. 2. „Les lilas Bleus", ouverture, G. Gadenne. 3. „Anne Bolena", opera fantaisie, G. Donizetti. 4. „Ena", fantaisi originale, E. Marsal. Pauze. 5. „Lustspiel Ouverture", Kéler-Béla. 6. „Emeralda", concertwals, M. J. H. Kessels. 7. „Linda di Chamounix", opera-fantaisie, G, Donizetti, 8. Marsch finale. VAN VLIEGENVANGERS EN ANDERE KLEINE VOGELS. „Mijnheer, bij mij is een vogeltje tegen de ruit gevlogen en dood neergevallen; kunt U mij mis schien zeggen, hoe het heet?" Dit vroeg mij voor eenige dagen een Mevrouw, die veel belang stelt in de Natuur en gaarne ook de kleine boomvogeltjes zou leeren kennen. Ik vermoedde, dat ik haar wel van dienst zou kunnen zijn, en toen ik haar dit duidelijk maakte, naderde een jonge dame, die het cadavertje te voorschijn haalde uit een kartonnen doosje en het mij overreikte. Men veronderstelde, dat het een Nachtegaal was, doch dit was niet het geval, hoe wel het er in vorm en kleed wel eenigszins mee overeen kwam. Ik antwoordde: „Dames, t is een Vliegenvangertje". „Maar M'nheer, dan weten we nog niet veel, want er zijn zooveel soorten vogels die vliegen vangen!" „Jawel Mevrouw, maar de ze soort draagt den naam van Vliegenvanger!" Hiermede stelde ze zich tevreden, vooral toen ik haar beloofde er het een en ander over te zullen schrijven in „De Badbode". En aan die belofte voldoe ik bij deze. Er is een vogelfamilie met den wetenschappe- lijken naam Muscicapidae (Vliegenvangers), die talrijke soorten tellen, doch er komen in Europa slechts vier soorten van voor, die zich ook in meerdere of mindere hoeveelheid in ons land heb ben vertoond. De meest-voorkomende in onze streken is de Grauwe Vliegenvanger of Muscicapa striata, wel ke in verschillende deelen van ons land de vol gende plaatselijke namen draagt: Kersenpikkertje, Aalbessendief, Plaatvink, Muggensnapper, Grijze Vliegensnapper, Wevertje, Levendigheid, Garen diefje, Spinnekop en Boonenzetter, waaruit blijkt, dat hij in de meeste deelen van Nederland welbe kend is. Tot deze soort behoort ook. het diertje, 4at mij vertoond werd, en komt dan ook in de bosschen en hoven van Bergen vrij veelvuldig voer. Dit vogeltje, dat ons aan de Grasmusschen doet denken, is vrijwel eenkleurig grijsbruin met lich tere nuances op zij en onderdeelen. Zijn zang is

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 13