Anecdoten. veroorzaken. Minder gelukkig liep het springen van een mijn af, welke op 3 Dec. 1917 gedurende een storm tegen strandpaal 30 geslagen werd en aanmerkelijke schade toebracht aan verschillende huizen. De ergste schade werd wel door het Hotel geleden; geen enkele ruit bleef heel, zelfs het hout werk in de kozijnen werd versplinterd. Vele mij nen spoelden in die jaren aan, doch deze werden gelukkig allen tijdig onschadelijk gemaakt door militairen uit den Helder, die de mijnen tot ont ploffing brachten; later werden ze gedemonteerd. Langzamerhand waren inmiddels ook nieuwe Pensions en andere zaken verrezen. Zoo bouwde de Heer Spruyt uit Alkmaar een Lunchroom, la ter verbouwd tot het tegenwoordige Hotel Stroo- mer, en ook Pension Frisia, door de Dames Nieu- wenhuis geëxploiteerd. De Dames Woutman stichtten het Kinderpension „Acmalater ver kocht aan den Heer Verwer, die het als het tegen woordige Hotel Trianon inrichtte. De Weduwe van den inmiddels overleden opzichter Bakhuis, stichtte een Pension, dat zij eenige jaren later overdeed aan den Heer Rosier, onder wiens ener gieke leiding de zaak steeds in omvang toenam en als Hotel-Pension „Bakhuis" een goeden naam mocht verwerven. Ook verrezen hoe langer hoe meer particuliere villa's. Men kan niet over Bergen aan Zee iets zeggen, zonder tevens over Bergen-binnen te spreken; die beiden zijn immers ten nauwste verbonden, ja, zouden m. i. zónder elkaar nooit iets geworden zijn. Zeker, het al-oude dorp Bergen was bij en kelen wel bekend om zijn mooi en intiem natuur schoon, maar toch, het dorp sluimerde en ver heugde zich niet in grooten bloei. Er waren slechts enkele Pensions, waarvan naar ik meen „Holland" van den Heer Bogtman, en „Kennemer- oord" de eersten waren. De stichting van Bergen aan Zee werkte echter als de tooverstaf, waarmee de „Schoone Slaapster" in het Bosch gewekt werd; men had nu de ideale combinatie van zee, bosch en duin en Bergen-binnen ontwikkelde zich snel. Volgens sommigen zelfs tè snel. Wellicht schuilt hierin een grond van waarheid; men werd als 't ware overrompeld; een vast plan van uitbrei ding bestond niet en in het begin werd wel wat luk-raak gebouwd, wat zonder twijfel schade heeft toegebracht aan het vroeger zoo intieme dorp. Ge lukkig werden later maatregelen door het Ge meentebestuur genomen om deze snelle ontwik keling in goede banen te leiden en kon nog veel gered worden. De bevolking der Gemeente is in deze 25 jaar meer dan verdrievoudigd; in Bergen-binnen verre zen het Hotel „Kreb" en het „Oranje-Hotel ter wijl de oude, alom bekende „Rustende Jager ge weldige veranderingen onderging. Er kwamen ver schillende groote en moderne Pensions en een legio kleinere bij. Het is de vraag of Bergen in 1906 een honderdtal vreemdelingen zal hebben kunnen logeeren, terwijl er nu duizenden worden ondergebracht. De algemeene welvaart is zonder éénigen twijfel zeer toegenomen. Men hoort wel eens stemmen die beweren dat Bergen „vroeger mooier" of „aangenamer" te bewonen was. Het is niet te ontkennen, dat waar gebouwd wordt, on danks alle maatregelen tot bescherming, het na tuurschoon bijna altijd een veertje moet laten. Ui Bergen vroeger echter aangenamer te bewonen was, ben ik zoo vrij te betwijfelen. En mij dunkt: het tegendeel is wel bewezen! Immers, ondanks de eeuwen-oude en ongerepte natuur waren vóór 25 jaar slechts zeer enkelen, die te Bergen een land huis bouwden of de plaats als zomerverblijf ko zen. De baanbrekers waren enkele artisten, zoo als de Heeren Graadt van Roggen en Veldheer. Over het algemeen is men echter tè veel „mensch van den 20en eeuw" om in ongerepte natuur, ver stoken van alle comfort, zich behagelijk te kunnen gevoelen. En juist eerst later, toen te Bergen y?or" zien werd in deze vereischten als: waterleiding, electriciteit, spoorverbindingen, goede wegen, postkantoor, rioleering, gas, tennisbanen, Hotels, Café s, Restaurants, vergader- en tooneelzalen enz. eerst toén kwam de trek naar hier. Al deze zaken kunnen niet in het leven geroepen worden voor enkelingen; en daarom hebben óók zij, voor wie slechts hierdoor de mogelijkheid werd gescha pen zich te Bergen te vestigen, terdege belang bij het soms in enkele kringen zoo gesmade „vreem delingen-verkeer", dat per slot van rekening den stoot daartoe heeft gegeven, uit den aard der zaak deze ONAFWIJSBARE eischen heeft gesteld. Te hopen is, dat opeenvolgende Gemeenteraden dan ook niet zullen tornen aan maatregelen door het Dag. Bestuur der Gemeente voorgesteld, om nauwlettend te waken voor het bewaren van het natuurschoon in deze gemeente. Reeds het zuivere eigenbelang van de meeste inwoners eischt dat „de kip die gouden eieren legt" niet geslacht wordt! De eerste stap in de goede richting is eenige jaren geleden gedaan door het vaststellen van normen voor de bebouwing en door deze onder toezicht te stellen van de Prov. Advies Commissie. En de tweede stap, het aankoopen van het Ber gerbosch, waardoor voor altijd het behoud van dit natuur-monument verzekerd is, was een daad waarop zoowel Gemeente, Provincie als Particu lieren die dit mogelijk maakten, trotsch kunnen 'Bergen is boven vele badplaatsen bevoorrecht;, in natuurschoon der omgeving vindt zij haar weer gave niet van den Helder tot de Fransche grens- Ue rest is menschenwerk en alles kan gemaakt worden. Dat dit met liefde en voorzichtigheid ge schiede en de toekomst van Bergen zoowel als van Bergen aan Zee kan met vertrouwen tege moet gezien worden. c f zeiler jr Bergen aan Zee, Mei 1931. De afspraak. Thackeray verontschuldigde zich eens, dat hiji vroeg van tafel opstond, omdat hij, zooals hij zei,, elders een afspraak had gemaakt. Maar wilt gij niet eerst een sigaar rooken? vroeg de gastheer. Een sigaar rooken? O, dat is juist mijn af spraak! was het oprechte antwoord, en hij bleef tot laat in den avond. Niet vriendelijk. Billroth, de beroemde chirurg, over wien thans, véél wordt gesproken in verband met het feit, dat de medische wereld den honderdsten terugkeer van zijn geboortedag herdenkt, Billroth dan, was een fijnzinnig muziekliefhebber. Hij bespeelde overigens ook zelf een instruentm, de cello, maar op dat gebied waren zijn prestaties niet buitenge woon. Op een goeden dag musiceerde de medicus met Brahms en toen de laatste tonen van de sonate verklonken waren, zei Billroth tegen zijn partneri Je hebt hem van katoen gegeven, vriend, wil je gelooven, dat ik mij zelf af en toe niet eens hoorde? En daarop Brahms laconiek: Wees blij, kerel. Een gevaarlijke grap. In zijn souvenirs en portraits verhaal Halévy het treurig uiteinde van den kolenbrander musicus Thomas Britton, den stichter van de muzikale club in Engeland, die strief nadat twee dagen tevoren een buikspreker de grap had gehad hem zijn laat ste uur aan te kondigen. HET KASTEEL RUSSENDUIN, rc aWde ^^rd^alhistorische° wordJR^lvanS Bergen^aa^^Zee^^et temomeW°g^bou\v01werd V^er^°°^e^l^Bemir'°afgSestaanSCdoorrSde St^ng' *c^a^oord.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 4