1 „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" van ZATERDAG 13 JUNI 1931. TWEEDE BLAD. 22e Jaargang No. 3. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid ope'n zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden. Het lidmaatschap is strikt persoonlijk. Contributie. Ie, Gezinskaarten voor één en het zelfde gezin: a. voor een gezinshoofd (vader of moeder) 6.00 voor vier weken of korter; b. voor het tweede gezinshoofd 4.00 voor 4 weken of korter; c. voor het tweede gezinshoofd indien dit slechts over den Zondag te Bergen aan Zee is' 1.50 voor 4 weken of korter; d. voor een kinderjuffrouw of verzorgster 3.00 voor 4 weken of korter; e. voor kinderen van 1216 jaar 2.50 voor 4 weken of korter; f. kinderen beneden 12 jaar van dit gezin zijn vrij mits in begeleiding van één der beide gezinshoofden, de kinderjuffrouw of ver zorgster van dit gezin, die een diploma moet hebben; g. één logé van dit gezin 1.50 per week of korter. 2e. Afzonderlijke kaarten worden slechts aan vol wassen personen afgegeven ad 6.00 voor vier weken of korter. Ieder lid neemt zijn eigen badcostuum en hand boek mee. Voor de leden is gereserveerd een mooi gedeelte duinterrein bij de badkoetsen. Hierop mogen de leden tenten of vierkante doekomheiningen plaatsen, waarin zij zich kunnen ontkleeden, om zich vandaar-uit in badmantel langs de daarvoor bestemde trap naar het bad bij de badkoetsen te begeven om aldaar in den tijd dat het bad geopend is, onder toezicht te baden. De tent of de doekomheining moet duidelijk zichtbaar het nummer van het diploma hebben. De badmantels, waarop het diploma zichtbaar gedragen moet worden, worden aan den daarvoor bestemden kapstok op het strand gehangen. Het aan- en uitkleeden in een tent of in een ge heel door doek afgesloten vierkant is verplichtend gesteld. Op het Zonnebadterrein mag men niet zonder hadcostuum vertoeven. De leden mogen baden zoo dikwijls zij verkie zen, zonder verdere betaling. De tenten mogen blijven staan, echter geheel voor risico van de eigenaars. De Maatschappij en hare aangestelden kunnen zich niet daarmede be moeien. Indien gewenscht, wordt voor de damesleden een afzonderlijk deel van het terrein afgezet. Ter wille van de controle moeten de vaste ten ten zoowel als die, welke telkens weer afgebroken worden, duidelijk zichtbaar gemerkt zijn met het nummer, vermeld op het diploma. De leden zijn gehouden de instructies van het toezichthoudend personeel op te volgen en zich na het baden direct naar het gereserveerde duinter rein te begeven. Zij mogen in badcostuum niet op het strand blijven vertoeven. Gerekend wordt op de medewerking van de le den ten aanzien van de naleving van dit reglement, het gebruik van het terrein (b.v. niet op de helling van den zeekant loopen) en hetgeen verder voor den goeden gang van zaken noodig is. De Vennootschap zal gerechtigd zijn het lid maatschap vóór dezen bestemden tijd te doen eindigen tegen eene evenredige restitutie van Betaalde contributie. Buiten den door de Directie vastgestelden bad tijd mag niemand op het terrein vertoeven, vooral niet des nachts. Er zijn strandtenten te huur a 2.00, 2.50, 3.00, 3.50 en 4,00 per week. DE BADDIRECTIE. Zeven geboden voor huisvrouwen. Wanneer is een vrotiw een dame? Het is een pijnlijke vraag, welke de „Nationale Bond van Amerikaansthe Huisvrouwen", die met zijn 4.020.000 leden de machtigste vrouwenver- eeniging der Vereenigde Staten is, zich geroepen heeft geacht, per circulaire aan zijn leden in alle acht en veertig staten der Unie te richten. De in drukwekkende stapel drukwerk is onlangs verzon den en heeft zich als een dreigend net in weinige dagen tijds over heel het uitgestrekte land uitge spreid, waarin tallooze huishoudingen zich onheil spellend met koeien van letters de dreigende vraag opdrong: Mevrouw, bent u een dame? Thans bre ken mrs. Brown in Seymour Pa., mrs. Smith in Charlesville Wis., mrs. Mecintosh in Madison Va., en met haar bijna 4.020.000 medelijdsters zich de bekoorlijke hoofdjes over dezelfde vraag, die te onzaliger ure door een aantal strenge, bebrilde da mes, zijnde het hoofdbestuur van den „Nationalen Bond van Amerikaansche Huisvrouwen" werd uit gedacht: „Mevrouw, bent u een dame?" De nationale bond heeft het diegenen van zijn leden, die wellicht nog voor het begrip „dame" in aanmerking kunnen komen, blijkbaar wat gemak kelijker willen maken, door eenige voorwaarden op te sommen, die een vrouw onherstelbaar tot dame stempelen. De voornaamste dezer voor waarden zijn de volgende: 1. Ga nooit met over elkaar geslagen bee- nen zitten, ook al zijn ze nog zoo goed gevormd. Welopgevoede vrouwen nemen zulk een houding nimmer aan. 2. Vrouwen, die inderdaad dames willen zijn, dragen twee onderrokken. 3. Laat uw haar niet meer kort knippen; dat is geheel uit de mode. Integendeel, haar dat tot het middel reikt, wordt thans als buitengewoon chique beschouwd. 4. De zoom van uw costuum mag in geen ge val meer dan 20 c.M. van den grond verwijderd zijn. 5. Bij vrouwen van meer dan vijftig jaar moeten de rokken zoo lang zijn, dat zij hoogstens 12 Yi c.M. van den grond reiken. 6. Dames rooken niet. 7. Het is voor een dame tegenwoordig weer chique, buitengewoon bescheiden en zelfs een wei- nigje bedeesd te zijn.A Of de Amerikaansche vrouwen de zeven gebo den hebben opgevolgd, die hen tot dusver van het damesschap gescheiden hebben gehouden, is nog niet bekend. VRIENDENDIENST. Een Amerikaansch advocaat, zonder zaken en zonder geld, besloot naar ihet Westen te trekken om te trachten fortuin te maken. Hij nam in den trein plaats, zonder een biljet te koopen. Toen de controleur kwam, zeide hij nonchalant: „Ik ben redacteur van de „Daily Mail", maar heb mijn perskaart vergeten". „Dan moet u uw plaats betalen", zeide contro leur. „Zooveel geld heb ik nidt bij mij", was het ant woord. „Gaat u dan maar even mee naar de eerste klasse, daar zit de directeur van de „Daily Mail als hij u kent, is het in ordè". Met angst in het hart volgde de advocaat den controleur. Gekomen bij het gereserveerde ge deelte van den trein, waarin alleen de groot- industrieélen reizen, tikte 'de controleur eerbiedig op een coupé-deur. Hif legt het geval uit, de ad vocaat wordt binnengeroepen, welwillend glimla chend verklaart de groote man, dat dit een zijner beste werkkrachten is. De truc was geslaagd, de advocaat reisde voor niets. Öp het station van be stemming gekomen, stapte hij uit en trof buiten het stion den directeur. Hij trad op hem toe en bedankte hem hartelijk voor den bewezen dienst. „Welke dienst?" vroeg deze. „Dat u mij als redacteur van uw krant herken de". „Bent u dat dan niet?" „Helaas niet!" „Nou, ik ben evenmin de directeur van de „Daily Mail" en heb minstens evenveel in angst gezeten, dat u mij zoudt ontmaskeren!" Wat niet iedereen weet. In China werden reeds in de negende eeuw boe ken gedrukt, zonder dat men in Europa daarvan eenig vermoeden had. De boeken van Kung Tse zijn ongetwijfeld de oudste, want ze ontstonden reeds in de jaren van 890 tot 925. Zooals wordt gemeld zou de Chineesche keizer Tai-tsjeng reeds in 980 een bibliotheek met verscheidene honder den boeken hebben gehad. Drie uur slaap per dag. De eigenaar van een plaatsingsbureau te Lon den heeft aan een redacteur van een Engelsch tijdschrift de wonderlijke mededeeling gedaan, dat hij gedurende de laatste 25 jaren hij is thans 51 niet meer dan drie uur per etmaal heeft ge slapen. Hij kan 16 tot 18 uren aanéén stuk wer ken en wanneer anderen slapen, zit hij aan zijn schrijftafel, of wandelt, of is verdiept in een pas verschenen roman. Met slapeloosheid heeft zijn geval niets te ma ken. Hij gevoelt zich nooit vermoeid en hij slaapt alleen omdat hij gedurende drie uur van een et maal niets beters te doen heeft. Hééft hij in dien tijd werkelijk iets te doen, dan gaat hij heelemaal niet slapen, Het kan hem niets schelen in 60 of 70 uur geen nachtrust te hebben. Hij heeft in zijn jeugd veel aan athletiek en sport gedaan. Ook toen beschouwde hij slapen als tijdverlies en maakte hij er een gewoonte van, om 4 uur 's nachts op te staan. Tenslotte ontdekte hij, dat hij aan drie uur slaap meer dan genoeg had en daar hield hij zich toen verder aan. De meeste menschen, zoo zei hij, slapen veel te veel. Eén keer heb ik acht uur achter elkaar geslapen en ik was er dagen ziek van. Het komt op de kwaliteit van den slaap aan, niet op de kwantiteit. Weinig menschen verstaan de kunst van goed slapen. Als men zich ter ruste legt, moet alle spanning uit lichaam en geest ver dwenen zijn. Wanneer men op deze wijze drie uur slaapt, heeft men hier veel meer aan dan aan 9 uur slaap met een nog werkenden geest en ge spannen spieren. Naarmate de mensch ouder wordt, heeft hij minder slaap noodig, omdat hij geleerd heeft, zijn krachten te sparen. Deze wonderlijke man B. Camplin Smith heet hij is vroeger acteur geweest en speelt nog wel voor de film. Onlangs leidde hij gedurende een week het vol gende leven: hij kwam des morgens te 7 uur op zijn kantoor, werkte daar anderhalf uur en ging dan naar het filmatelier, waar het werk den ge- heelen dag doorging tot 1 a 2 uur des nachts. Om 4 uur bereikte hij dan zijn woning en toch was hij om 7 uur weer op zijn kantoor. Een wondermensch, inderdaad! Attecdoien. Op een eigenaardige wijze kwam een kaartleg ster te Parijs in het bezit van een groot vermogen. Tot deze „profétes", die uit kaarten en koffiedik eens de toekomst voorspelde, kwam eens een voornaam heer en liet de kaarten leggen. De oude heer vernam toen, dat hij binnenkort heel veel geld zou krijgen. Dat klonk den man wel heel prettig in de ooren, maar hij "zeide ongelooflijk: ik heb heelemaal niets te verwachten. Heeft u dan geen bloedverwanten, van wie u erven kunt, vroeg de kaartlegster. Ik ken niemand, van wien ik iets kan erven, zeide de heer weer op nieuw. Maar het is heel merkwaardig, mijn kaarten bedriegen nooit. Ze spreken heel duidelijk. Ik zie goudstukken. Maar wacht nog eens even, ik zal het koffiedik raadplegen. Het koffiedik ont hulde het geheim, van waar het vele geld zou ko men. Een groot lot in de loterij zou een grooten prijs brengen. Maar ik speel in het geheel niet. Dan moet u een lot .koopen en zoo gauw moge lijk. De heer ging heen, hoofdschuddend. De kaart legster hoorde niets meer van hem. Jaren waren verloopen. Daar kreeg ze, op zekeren dag, een uitnoodiging van een notaris om bij hem te komen. De oude heer had haar zijn geheele vermogen, groot 350.000 francs, nagelaten. Een voorwaarde was aan het testament toegevoegd. De kaartlegster moest tien jaar lang, op den 25sten Juni, op den geboortedag van den ouden heer, een spel kaarten op zijn graf leggen. Een brief, dien de notaris haar gaf, gaf de verklaring. De oude heer had den INTERIEUR VAN DE HINDELOPER KAMER IN HET MUSEUM TE BERGEN.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 3