Historische Anecdoten. raad van de kaartlegster opgevolgd en een lot gekocht. De prijs, welke erop viel, bedroeg 250.000 francs. Uit dankbaarheid had nu de oude man, die geen bloedverwanten had, zijn geheele vermogen aan de kaartlegster vermaakt. Op gelijke wijze kreeg een Belgische jockey een groot vermogen. Hij werd op een keer bij den notaris geroepen, die hem de genoegelijke mede- deeling deed, dat hem een koopman 100.000 francs had nagelaten. De jockey had den erflater nooit van zijn leven gekend. Hij hoorde de redenen in een brief, welke hij van den notaris kreeg. Daarin vertelde de koopman hem, dat hij drie jaar gele den, ten gevolge van speculaties, zich in een be denkelijke positie bevond. Een faillissement stond voor de deur. In zijn wanhoop had hij een bank biljet uit de kas genomen. Met dit biljet was hij naar de wedrennen gegaan. Hij had niet het minste verstand van paarden. Verscheidene vrienden hadden hem gezegd op den jockey C. te wedden. Die won zeker. Hij had nu blindelings op een paard gezet, hetwelk door den jockey werd bere den. Vier maal won de jockey dien dag de wed rennen. Met een groote winst was de koopman naar huis gegaan. Hij kon zijn verplichtingen vol doen en nieuwe credieten krijgen. Zijn zaken bloeiden opnieuw. Uit dankbaarheid had de koop man den jockey een bedrag van 100.000 francs na gelaten. 27 JUNI NAAR BERGEN AAN ZEE. De badplaats bestaat 25 jaar. Dit jaar wordt het feit herdacht, dat voor 25 jaar de in het hooge noorden gelegen bekende bad plaats Bergen aan Zee, door den heer J. van Ree- nen en mevrouw van Reenen-^Völter werd ge sticht. De bevolking van Bergen aan Zee, en die niet alleen, ook de bevolking van Bergen heeft begre pen, dat het stichten van de badplaats de stoot heeft gegeven aan den bloei van dit in vroeger eeuwen in vergetelheid verzonken prachtige na- tuurdorp, heeft gemeend door het organiseeren van feestelijkheden uiting te moeten geven aan de gevoelens van dankbaarheid en waardeering die allen bezielen voor het eenmaal zoo moeizaam be gonnen werk. Het zou interessant zijn over de moeielijkheden, die eenmaal overwonnen moesten worden om Bergen aan Zee te maken tot een bad plaats met goed geoutilleerde hotels, prachtige vil la's, tennisbanen, een groot park aan Zee, directe treinverbinding, electra en waterleiding, wat te vertellen, doch in de vorige nummers waren wij hierover reeds meer uitvoerig, zoodat wij ons thans slechts zullen bepalen met te motiveeren waarom wij van meening zijn, dat men vooral 27 Juni Bergen aan Zee moet bezoeken. Ter eere van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee werd n.l. door het ingestelde comité een feestprogramma opgesteld, dat er getuigenis van aflegt, dat men aldaar iets vermag. Onder de fees telijkheden behoort ook een vlaggenrit voor auto mobilisten, waarvoor de medewerking van het be stuur van de Kon. Ned. Automobielclub werd in geroepen. Aanvankelijk zag dit bestuur moeielijkheden, doch naarmate het zich meer inleefde met hetgeen men op 27 Juni te Bergen aan Zee wil doen plaats hebben, werd de sportcommissie meer enthou siast en zette ook deze haar schouders er onder. De vlaggenrit zal dan plaats hebben op 27 Juni a.s. Iedere automobilist die dien dag tusschen 2 en 4 uur te Bergen aan Zee aankomt, ontvangt bij de aldaar opgestelde eerepoort een prachtig, speci aal voor dit doel vervaardigd herinneringsvlag getje en een nummer waarop hij gratis één van de drie gebatikte vlaggen, die verloot zullen worden, kan winnen. Wij waren in de gelegenheid de gebatikte vlag gen, die vervaardigd zijn door mej. Kooyman, oud- leerlinge van de Kunstnijverheidsschool, te zien en kunnen verklaren, dat het ware kunstwerken zijn. Ook her herinneringsvlaggetje, waarop het Berger wapen en een paar over de blauwe zee scherende meeuwen, is iets bijzonders. Er is echter meer. Een door de K. N. A. C. inge stelde jury, bestaande uit de heeren A. Luden, J. L. Dudok van Heel, Mr. B. Ph. Baron van Harinx- ma Thoe Slooten, H. J. Tjaarda en den heer B. van Vlijmen, kent bovendien een zestal prijzen toe en wel 3 in de klasse voor gesloten wagens en drie in de klasse voor open wagens. De 1ste prijzen zijn verguld zilveren medailles, beschikbaar gesteld door de K. N. A. C. en kunstvoorwerpen, terwijl de 2de en 3de prijzen bestaan uit kunstvoorwer pen. Voorts stelt het gemeentebestuur een ver guld zilveren medaille beschikbaar voor de mooiste door dame bestuurde auto. De prijsuitreiking heeft om 5 uur plaats op het terras van het hotel Nassau-Bergen, terwijl een en ander door de film in beeld zal worden gebracht. Voor automobilisten, die des avonds kunnen blij ven, bestaat er gelegenheid om de vertooning van een openluchtrevue de 1ste in ons land, waar aan door ruim 200 personen wordt medegewerkt bij te wonen. De muzikale verzorging van deze revue is opgedragen aan leden van de Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniging. Deze revue wordt in een duinpan ten oosten van het Parnas- siapark gegeven. Zondag 28 Juni heeft er des mid dags 3 uur een herhaling van de revue plaats. Ook wordt er dien middag een openlucht uitvoering door de gymnastiekvereeniging gegeven, concer teeren muziek- en zangvereenigingen des avonds in het Parnassiapark, terwijl de feestelijkheden met een bal-champêtre, dat des avonds om 10.30 uur aanvangt, worden besloten. Voorts vermelden wij nog, dat er in het kasteel „Russenduin", in 1916 door wijlen August Janssen gesticht, een tentoonstelling wordt gehouden van werken van in Bergen wonende en gewoond heb bende schilders, beeldhouwers, dichters en schrij vers. Dit kasteel, dat is aangekocht door de Stich ting Bio-vacantieoord, is door die stichting voor dit doel belangloos beschikbaar gesteld. De met de kunstuitingen bekend lezers weten, dat de Berger kunstenaars zich een gezaghebbenden naam tot ver buiten onze landsgrenzen veroverden. Zij we ten ook, dat daar de groote dichters Adama van Scheltema en Herman Gorter er hun laatste le- vensiaren doorbrachten. Deze tentoonstelling wordt dan ook een buitengewoon belangrijke. Misschien is het voorts nog goed te weten, dat deze tentoonstelling 26 Juni des morgens 11 uur officieel geopend wordt en dat er dien dag om 2 uur een monumentale lantaarn als geschenk van de gemeente en de burgerij onthuld wordt en dat om 3 uur een duizend schoolkinderen een zang- hulde brengen bij het borstbeeld van wijlen me vrouw van ReenenVölter en na die huldiging deelnemen aan een ballonwedstrijd, waarbij dui zend ballonnetjes gelijktijdig de lucht in gaan. Dat Zaterdagmiddag twee muziekcorpsen aan wezig zijn om de automobilisten te verwelkomen, dient nog even te worden aangestipt. Een aardige anecdote is omtrent wijlen den ver maarden AmerikaanSchen milliardair Andrew Car negie bekend geworden. Toen Carnegie op een ochtend langs het Mi- chigan-meer ging wandelen, liep zijn hondje Billy weg. Hij begaf zich onmiddellijk naar de bureaux van de „Morning Herald", de eenige krant in zijn> toenmalige woonplaats om in een advertentie zijn medeburgers op te wekken naar zijn lievelings hondje te zoeken, „Witte foxterrier verloren, luis terend naar de naam Billy. Eigenaar looft voor eerlijken vinder 1000 dollar uit. Bezorgen aan Star Palace", aldus luidde de annonce. Toen Carne gie weer thuis was gekonfen, overwoog hij, dat de- hond in de advertentie misschien toch niet duide lijk genoeg was omschreven, en stuurde dadelijk een bediende naar de „Herald", om aan de annon ce nog toe te voegen: „Met twee zwarte vlekjes".. De boodschapper kwam aan de advertentie-afdee- ling, maar vond daar niemand. Hij liep naar boven, naar de redactielokalen, maar geen redacteur was er te bekennen: hij ging het privé-bureau van den hoofdredacteur binnen: deze was er niet; evenmin de administrateur; ja zelfs de directeur-eigenaar ontbrak. In het geheele huis was geen sterveling.. Of jawel toch: in de portiersloge stond de portier, en de bediende van Carnegie vroeg hem: Hoe komt 't toch, dat in het geheele gebouw geen le vend wezen te zien is? Tine minuten geleden heeft mijn meester hier toch alles in vollen gang gevon den? „Tja", antwoordde de portier, dat weet ik niet. Ik kan alleen maar zeggen, dat de redacteu ren, de hoofdredacteur, de directeur en de admi nistrateur erop uit zijn gegaan, om een wit hondje Billy te zoeken. De Russische Czaar reisde eens incognito in een gedeelte van Finland, waar hij eenige werken* moest inspecteeren. Hij ontmoette daar een vree- selijk dikke man, die hem meedeelde dat hij naar Petersburg ging. Waarom? vroeg de czaar. Om een dokter te spreken over mijn zwaar lijvigheid, die me hinderlijk wordt. Dan zal ik u een briefje meegeven aan eep mijner vrienden, prins M„ die u zal introduceeren bij een zeer bekwaam geneesheer. De dikke begaf zich met het briefje naar de wo ning van den prins. Het antwoord bleef niet uit,: den volgenden dag werd de man aan handen en voeten gebonden, naar de mijnen gesleept. Twee jaren later bracht de czaar eens een be zoek aan de mijnen. Hij was de geschiedenis met den dikken man geheel vergeten. Plotseling wierp een der gevangenen zijn houweel neer, snelde na.ar den czaar en viel hem te voet. Genade, genade, wat heb ik u toch misdaan?' De keizer keek hem verbaasd aan tot hij zich den man herinnerde. O, ben iij het! Wat ben je mooi mager ge worden! Je moogt me wel zeer dankbaar zijn. Ga- nu en herinner je dat werken het beste genees middel is tegen vetziekte. Een werkelijk beroemd man in onze dagen, zou een beroemd man zijn, die nog geen boek heeft geschreven. EEN MOOI PLEKJE IN HET BERGER BOSCH ACHTER HET OUDE „HOF".

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 4