„Bergensche Bad-, Buin- en Boschbode" WÊBËÈSÊÊBÊÊÊSÊÊË 22e Jaargang. No. 3. van ZATERDAG 13 JUNI 1931. VIERDE BLAD. Nieuwsberichten. op- tste tot tnen om- lard ïep- den, hei len- ouw >eds: mijn? laar leze zul- iiiiiiiiiiii. tan- alle- toor den ider dat: zor- igem Gemeenteraadsverkiezing. De Woensdag gehouden stemming voor den ge meenteraad heeft tot resultaat gehad, dat van het Middenblok (bestaande uit Bergens Belang en de groep Zeiler—Swaag) gekozen zijn de heeren C. F. Zeiler en Jb. Swaag, aftredenden, en de heeren J. W. Macdonald en E. J. Voute. 'Op deze groep werden 690 stemmen uitge bracht, waarvan 477 op de candidaten van de groep ZeilerSwaag en 213 op die vin Ber gen's Belang. Wettelijk zal van het Middenblok de heer P. Blankendaal in plaats van den heer E, J, Voute •verkozen worden verklaard. Maar aangezien deze groep het persoonlijk kiesrecht heeft wil len benaderen, waarom de candidaten van deze lijst zijn overeengekomen, dat zij hun plaats zouden inruimen voor een op de lijst lager ge plaatste candidaat, wanneer op deze meer stemmen werden uitgebracht, is volgens de ver kiezingsactie de heer Voute verkozen, omdat die als no 5 van de lijst 51 stemmen op zich veree- nigde en den heer Blankendaal als no. 4, veertig stemmen. Van deze groep mag verwacht worden dat zij haar kiezersbelofte gestand zal doen. Verder verkregen de So.-Dem, twee zetels met 451 stemmen: gekozen werden de heeren L. den Das en Dr. J. Hemelrijk. Van de R. Kath, die 871 stemmen verkre gen, werden gekozen de heeren Joh. Apel doorn, H. Blank, J. E. Miltenburg en M. C, Din gerdis; de laatste met voorkeurstemmen. Het is nog een vraag, of de heer Dingerdis zijn be noeming zal aanvaarden. Wel besloot de afd. Bergen van de R Kath Staatspartij om candi daten door voorkeurstemmen te laten verkie zen, doch het Hoofdbestuur van de R, Kath. Staatspartij keurde dit besluit niet goed en stond er op, dat het reglement gehandhaafd blijft, dat voorschrijft, dat de eersten "van dë lijst gekozen zijn. Wanneer de afdeeling zich onderwerpt aan de beslissing van het Hoofdbe stuur, dan zal de heer Dingerdis hebben te be danken en zal zijn plaats worden ingenomen door den heer C. de Wit Jz. Maar dan kan te vens van kiezersbedrog worden gesproken, om dat tot het laatst toe door de R, Kath., die een arbeiders-candidaat wenschten, de kiezers is 'medegedeeld, dat de arbeiderscandidaten zich door voorkeurstemmen zouden laten verkiezen. Voorts werd verkozen Mevr, J. C, Dekker Maathuis, als candidate van de Vrijz.-Dem., die voor het eerst als partij aan de verkiezingen deelnamen, De Christ.-Hist., die in '27 samen met de An- EEN VACANTIE IN BERGEN. Lien had behoefte aan een groote verandering, aan iets, wat ze nog nooit zag of beleefde. Ze was -eigenlijk al een poos met zoo'n onrust en honger naar verandering in zich, omdat ze met haar be- staantje niet tevreden was. Ze werd nu al gauw 27 en van kantoor had ze zoo geweldig genoeg, al mocht ze over haar salaris niet klagen. Maar ze was beu van beurskoersen en coupon-afrekeningen. Ze verlangde naar dat, wat je als jonge-vrouw bijna niet jezelf, laat staan aan een ander, durft te bekennen. Op Henk, haar vriend, was ze ook wat onte vreden, die ging maar zoo zelf-verze'kerd zijn gan getje. Hij was wel goed en vriendelijk, maar wat in zichzelf gekeerd. Niet als in het begin, vond Lien. Zou het voor hem al een sleur worden, hun omgang van nu bijna al een heel jaar. Conflicten hadden ze eigenlijk nooit gehad, maar Lien werd prikkelbaar, had het gevoel of Henk wat voor haar had te verbergen. Begin Mei zouden ze beiden hun vacantie aanvragen, dat was vast, maar het waarheen werd een twistappeltje. Henk verkoos Bergen, wilde werkelijk uitrusten en het zich behaaglijk maken. Lien wilde ver er gens in het buitenland, hoe verder hoe liever. Al weer Bergen mopperde Lien, 't was of er geen andere plaats voor vacantieverblijf bestond. Vorig jaar hadden ze elkaar door Bergen leeren kennen. Zij was met een Clubje meisjes en pen sion en Henk en zijn vriend waren er ook geweest en een paar avonden hadden ze met elkaar ge danst in „de Rustende Jager". Henk vroeg haar een keertje meer dan de vriendinnen en terug in Amsterdam was hun vriendschap gaan groeien. Maar nu was het alles uit. Op een sombere Fe bruari dag had Lien in een narrige bui het uitge maakt. Ruw-brusk had ze het vriendschapsplantje ti-Revol, 72 stemmen behaalden, verkregen 77 stemmen, die verloren gingen. De Anti-Rev. bekwamen 49 stemmen; ook deze gingen verloren, De lijst Dirkson (R.K. vrije lijst), die in 1927, 195 stemmen verkreeg, behaalde ditmaal slechts 87 stemmen, die eveneens verloren gingen, zoo dat de heer Dirkson in den nieuwen Raad niet terugkeert. Rekent men, dat de stemmen, die op deze lijst minder werden uitgebracht, de R. Kath. lijst ten goede kwamen, dan ging nog de lijst van de R. Kath. met 82 stemmen vooruit, aan gezien in '27 op deze lijst 681 stemmen werden uitgebracht. In '27 behaalde het Middenblok 804 stemmen. Toen kwamen de Vrijz.-Dem. niet met een eigen lijst uit Aannemende, dat wanneer dit weder om het geval was geweest, de stemmen, op de ze partij uitgebracht, aan het Middenblok ten goede zouden zijn gekomen, dan kan geconsta teerd worden, dat die groep met 93 stemmen is vooruitgegaan. Dat het Middenblok met 690 stemmen zich evenals de Kath, met 871 stemmen 4 zetels ziet toegewezen, ligt aan de eigenaardigheid van het kiesstelsel, dat wij reeds eerder laakten. De Soc.-Dem gingen 84 stemmen vooruit en behaalden ten volle twee kiesdeelers. Bij i' vo rige verkiezing in '27 zagen zij zich een tweeden zetel door een rest toegewezen. De verkiezing in Bergen leert, dat ons huidig kiesstelsel, wanneer de kiezers gelegenheid wordt gegeven om vooraanstaande personen te kiezen, die zich niet aan een of ander partij program wenschen te onderwerpen, in belang rijke mate blijk geven, met dit stelsel niet te sympathiseeren. Het is wèl opvallend, dat, waar nagenoeg alle partijen aan de verkiezing deelnamen, er van de 2432 geldige stemmen er 690 op het Middenblok werden uitgebracht, dat naar het persononkiesstelsel streefde. 255 kiezers hebben om verschillende redenen hun stem niet uitgebracht; 28 werden blanco uitgebracht, terwijl 12 stemmen ongeldig waren. Van het Middenblok verkreeg de heer Zeiler 262 stemmen, de heer Macdonald 70, Jb. Swaag 201, P Blankendaal 40,' E J Vöüte 51, Mevr. A. Bos van Werkum 9, P, Vrije 35, W, Stro"- mer 8, P. Grin 5 en W. Ris 12 stemmen; van de Christel. Hièt. verkreeg de heer Fillet 75, de heer J. Straayer 2 stemmen; van de Soc.-Dem. behaalde de heer L. den Das 339 stammen, J .Hjèmelrijk 54, D. Bergman 2,-Mevr. De MoorBrouwer 4, Mevr. Melk manNeeter 2, G, Bleyenberg 4, W, C. Mol 1, H. Poldervaart 4, en Mevr. BatenburgKoning 1 stem; Van de R, Kath. de heer J, Apeldoorn 607, H. Blank 7, J. E. Miltenburg 19, C. de Wit Jz. 12, H. Kager 49, J E, Martin 57, J, H. W. Schmidt 4, Th. Vink 1, M. C. Dingerdis 113, W. F B, Schneiders 2; van de R. K. vrije lijst de heer Th, Dirkson 82, en J. van Wonderen 5; van de Vrijz.-Dem. Mevr. DekkerMaathuis 81, J. C. W. Loos 78, J. R. van Arnhem 11, J. R. Zweerus 4, en C, J. P- A. Hoksbergen 33; van de Anti-Rev. W. Colijn 42, J. Nederveen onder den voet getreden en Henk had verstomd staan kijken, doodelijk beleedigd over wat ze er maar uitflapte en zonder veel commentaar met verstrakt gezicht was hij van haar weggegaan. Eigenlijk had Henk ook wat voor Lien verzwegen. Het onderhoud met zijn Directeur. Maar 't was ook alles nog zoo vaag en onzeker wat hem be loofd was. Als de fusie zou plaats hebben, met de kleinere Bank in A. zou hij kans maken op de vertrouwens- post en later misschien Directeur van het bijkan toor worden. Tegen de vacantie zou hij het zeker weten en begin Mei, dan zou hij het Lien vertellen en echte plannen voor hen beiden maken. Maar het haar nu al te zeggen, had hij niet aangedurfd, als het eens fout liep met die fusie en dan die teleurstelling! Hij voelde zich verongelijkt, zoo'n stortvloed van verwijten als Lien eensklaps over hem had uitge stort, dat was te bar. Trotsch, zoo'n beetje koppig er bij, dat waren ze toevallig beiden. Ze woonden een heel eind uit elkaar in Amster dam en ook hun kantoren lagen niet in het cen trum. Als ze niet wilden, hoefden ze elkaar nooit tegen te komen en dat gebeurde ook niet, daar ieder voor zich den ander vermeed. Henk werkte als nooit te voren en trachtte op die manier te vergeten, al had hij zichzelf al be kend, dat het wel wat egoist was, zijn perspectie ven zoo geheel voor zich te houden. Lien liep zichzelf te beschuldigen, verwenschte haar onbeheerschte uitval en „Reizen en Trekken" waar ze zich zelf op had geabonneerd en reeds in haar verbeelding mee naar de Noordkust van Afrika was getrokken, liet haar nu siberisch. De vacantie kwam en Lien besloot naar Bergen te gaan. Henk ging ook naar zijn oud pension dat was hij toch steeds van plan geweest. Nu is Bergen vrij groot en uitgestrekt, maar bij 5, G. Sikma 0, E. G. van Ede 1, en C. Blank man 1. In den nieuwen Raad keeren niet meer terug, omdat zij zich niet meer herkiesbaar hadden gesteld, de heeren P. Baltus (R.K,), C Bogtman Az. en J. Brugman (Bergen's Belang' en de heeren J. Martin (R.K.) en Th. Dirkson (R.K. vrije lijst), omdat zij niet werden herkozen. Als nieuwe leden zullen zitting nemen de heeren J. W. MacDonald en E. J, Voüte (Ber gens Belang, thans behoorende tot het Mid denblok), J E. Miltenburg en M. C. Dingerdis (R.K.) en Mevr. DekkerMaathuis (Vrijz.- Dem.), met wie de eerste "rouw in den Berger raad zitting neemt. DE OPENLUCHT-REVUE TE BERGEN AAN ZEE. Ter viering van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee wordt Zaterdagavond 27 Juni, des avonds te 8 uur in de duinpan ten Oosten van het Parnas- siapark onder leiding van den heer G. Kooyman een door hem en den heer Ridderikhof vervaar digde openlucht-revue gegeven, waaraan 200 per sonen van verschillende vereenigingen uit Bergen deelnemen. De muzikale verzorging van de Revue berust, onder leiding van den heer Jacq. Jansen, bij de Nieuwe Amsterdamsche Orkestvereeniging. Een 5-tal balletten, uitgevoerd door meisjes uit Hoorn, staan onder leiding van Mevr. Polman uit Hoorn, terwijl de Oud-Hollandsche dansen, in toe passelijke costuums gegeven worden door een groepje bewoners uit Heer-Hugowaard, die met deze folkloristische dansen vóór twee jaar, toen aldaar het 300-jarig bestaan van den Polder ge vierd werd, zooveel succes oogstten. De leiding van deze dansen berust bij Mej. A. Zomer, gymt nastiekleerares te Heer-Hugowaard. De filmfabriek Poligoon zal de revue voor het wereld journaal in beeld brengen, terwijl Telefun- ken een installatie zal aanbrengen, die het voor duizenden mogelijk maakt, ook het gesproken woord in deze revue te volgen, aangezien het de wensch van het Comtié is, dat duizenden deze re vue, waarin de badplaats wordt gehuldigd, kunnen volgen. Een beperkt aantal zitplaatsen a 1 voor het gereserveerde terrein wordt'voor beide dagen bij de boekhandelaren te Bergen-binnen en te Bergen aan Zee, alsmede aan het Bureau van de V. V. V. en bij den heer L. Grootegoed verkrijg baar gesteld. Deze kaarten zijn reeds heden ver krijgbaar gesteld en men zal goed doen, zich zoo spoedig mogelijk het bezit van zoo'n kaart te ver zekeren, aangezien het Comité besloot, onder geen voorwaarde het aantal zitplaatsen uit te breiden en er op de dagen van opvoering van de revue alleen voor deelnemérs aan de vlaggenrit voor auto's een aantal van deze gereserveerde zitplaat sen verkrijgbaar worden gesteld. Om te voorkomen, dat de gereserveerde zitplaat sen a 1 door opkoopers worden gekocht, om ze later duurder te verkoopen, wordt er aan nie mand méér dan 6 kaarten tegelijk afgegeven en worden de namen van de koopers genoteerd. ONZE WEGEN. De bezoeker van Bergen zal het opvallen, dat onze wegen steeds beter verzorgd worden. Het gemeentebestuur heeft begrepen, dat het zich de luxe van een slecht onderhoud der wegen niet kan veroorloven. De Hoflaan, een gedeelte van de Eeuwige laan, het postkantoor achter de Ruïne kwamen ze el kaar den eersten dag al tegen. Wie het eerst was blijven staan, wisten ze later niet meer. „Zoo ook in Bergen?" zei Lien, die het eerst met de mond vaardig was. „Als ik dat nu eens jouw vroeg, Lientje" antwoordde Henk gereserveerd. „We treffen het bizonder met het weer, vindt je niet?" ontweek Lien, het gevaarlijke en voor haar wat onbehaaglijk wordend onderwerp. Ze liepen met elkaar wat op en het werd een heele lange wandeling. En ze spraken veel en lang, en ieder vertelde bijna uitsluitend over zichzelf maar het verveelde hen niet naar elkaar te luisteren. Wat ze nu vertelden? Ik weet het niet, maar ze keken zoo stralend en open als meizoentjes, die hun kopjes naar de zon hebben gekeerd. Het was mild in de lucht, zoo'n zoele Mei en wat is het dan mooi in bosch en duin met het frissche groen, zelfs de zee ziet er dartel en jong uit, zoo leek het tenminste Lien en Henk. 't Was nog niet druk in Bergen, maar daar had den ze geen behoefte aan. Toch verbaasden ze zich, dat er altijd weer menschen waren, zelfs in de meest afgelegen plekjes in de duinen. En zon der wandelkaart waren ze eens verdwaald. Ze Jcwamen heel in Schoorl uit, terwijl ze dachten spoedig bij de Waterleiding te zijn. En wat was het toch een heerlijke tocht per fiets naar Bergen aan Zee. Zoo sportief per spier kracht de hoogte bij de Franschman te nemen en terug! dat ging vanzelf. Zoo'n zeilvlucht leek het als ze net nog op tijd terug wilden zijn, om zich te verfrisschen voor lunch of diner. En dan na tafel een wandelingetje langs het Hof. Met al die meisjes vorig jaar, was alles zoo heel anders geweest. Nu besefte ook Lien, hoe je ieder jaar weer naar Bergen kon verlangen, als „het vacantieoord". M. S.—M.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 7