„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" van ZATERDAG 20 JUNI 1931. VIERDE BLAD. Nieuwsberichten. Predikbeurten 22e Jaargang. No. 4. INBRAAK TE BERGEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is er in het „Oranje Hotel" ingebroken. Een bedrag van 1005 aan geld, een groote partij tafelzilver, als mede een belangrijke waarde aan sieraden en ju- weelen werden ontvreemd. De schade is zeer be langrijk. De burgemeester stelde als hoofd van de politie een voorloopig onderzoek in en trad onmiddellijk in verbinding met het parket van Justitie te Alk maar en de recherchedienst van de politie aldaar, die reeds om 10.30 uur ter plaatse was en een uit gebreid onderzoek instelde, foto's en verschillende vingerafdrukken nam. De inbraak heeft plaats gehad in het beneden woongedeelte, achter het café, dat door de familie alleen gebruikt wordt in het drukst van het sei zoen en met de Pinksterdagen in gebruik was ge weest. Mevr. Wielinga had een en ander in een kast geborgen, terwijl haar lijfsieraden en juweelen zich in een koffer bevonden. Voorloopig had zij op de le etage haar eigen slaapkamer, die in het drukst van het seizoen ook verhuurd wordt, in gebruik genomen. Niet wetende of ze deze weer reeds spoedig moest afstaan, had ze het geld enz. in de kast in de benedenkamer gelaten, om die zoo noodig dadelijk te kunnen be trekken. Toen het personeel hedenmorgen beneden kwam, werd de inbraak ontdekt. In de kamer lag alles over hoop. Ook alle waardevolle sieraden, waaraan per soonlijke herinneringen waren verbonden, zijn ge stolen. Mevr. Wielinga was zeer onder den indruk van het gebeurde. Tot nog toe kon niet worden vastgesteld, hoe de dief (dieven) zich toegang heeft verschaft. Met het oog op de inbraken in Schagen en el ders in N.H. had de burgemeester juist een ver scherpte bewaking ingesteld. In het centrum was meer gesurveilleerd dan tot nog toe gebruikelijk was, doch verdachte indivi duen waren niet opgevallen,. ZONDAG 14 JUNI EEN DAG VAN ONRUST OP ONS STRAND. Lichtzinnige jongelui, die reeds het vorig jaar •een gevaarlijk spel speelden met het canovaren op onze onberekenbare Noordzee, zijn j.l. Zondag oor zaak geweest, dat velen op ons strand in zenuw achtige onrust verkeerden en verschillende huis vaders en anderen hun -Zondag moesten opofferen om aan de stem die dringt tot het redden van in nood verkeerenden gehoor te geven. Eenige jongelui bedreven Zondagmiddag, hoewél er een Oostenwind was komen opzetten, de on voorzichtigheid om zich op het stille strand (niet te verwarren met het bij de Stille Strandvereeni- ging in gebruik zijnde strandgedeelte, waar een be hoorlijk toezicht wordt uitgeoefend) met het cano varen onledig te houden. Een van hen, den 18-jarigen Emmerling, leerling van het Gymnasium te Alkmaar, n.l. een jongen die de zwemkunst nog maar weinig verstaat, noodigde een zijner meisjeskennissen, mej. Spruit uit Alk maar, uit, met hem een tochtje per kano te maken, en dit meisje, een goede zwemster, wilde hem too- nen niet bang te zijn en nam de uitnoodiging aan. Al spoedig geraakte het tweetal tengevolge van den Oostenwind uit het gezicht en waren zij zelfs niet met kijkers zichtbaar. Na een paar uur werden de vrienden aan het strand ongerust en dit te meer toen het weer drei gender werd. De burgemeester werd gewaarschuwd, die zich met de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings maatschappij in verbinding stelde en de toezegging verkreeg, dat van uit den Helder de „Dorus Rij kers" zou uitvaren. Voorts werd de kustwacht gewaarschuwd en slaagde de burgemeester er in, met steun van den adjudant van den commandant van het Vliegkamp „de Mok", die in het hotel „Nassau-Bergen" lo geerde, de toezegging te verkrijgen, dat met water vliegtuigen gepoogd zou worden de in nood ver keerenden hulp te verleenen. De watervliegtuigen, die in een zware regenbui de onheilspellende watervlakte inspecteerden, konden van de jongelui geen spoor ontdekken, hetgeen eveneens het geval was met de uitgeva ren „Dorus Rijkers". Te ongeveer 6 uur had te Bergen aan Zee een logger (naar later bleek de „KatwijkllO dicht langs de kust, in de richting van IJmuiden, de kust gepasseerd en met hun vlaggen seinen gegeven, die echter niet werden begrepen. Om 8 uur kwam vanuit IJmuiden het bericht binnen, dat de logger 2 jongelui, die met een cano uit zee waren opgepikt, aan boord had en een halt uur later, toen de logger was binnen gevaren, was de zekerheid verkregen, dat de jongelui gered waren. Te IJmuiden, waar zij, gekleed in visschers- truien en broeken, naar het politiebureau geleid werden, trokken zij de belangstelling van honder den. Hier bleek dat de waaghalzen, uitgeput van ver moeienis, op 13 mijl afstand van de kust door de loggej waren opgepikt, op een moment toen zij het pagaaien reeds hadden opgegeven en door uit putting nagenoeg geen hoop meer op redding had den. Na te IJmuiden wat te zijn opgekikkerd, werden zij per auto door hun in doodelijke ongerustheid verkeerd hebbende ouders naar huis gebracht. Na- deelige gevolgen van het avontuur hebben geen van beiden ondervonden. Het avontuur heeft hun wel de les gebracht, dat de zee de grootste voorzichtigheid eischt en dat het groote gevaren mqt zich brengt om ook met een cano te ver uit de kust te gaan. Wie als wij getuige is geweest van de onrust, die dergelijke waagahlzerij aan anderen brengt, zal begrijpen, dat het de wensch van velen is, dat het varen met een cano in zee wordt verboden. Wij stelden den Burgemeester van Bergen de vraag, of hij dit niet noodzakelijk achtte. Mr. Van Reenen was van meening, dat dit ongewenscht was. Langs de geheele kust wordt deze sport ook in zee beoefend. Ook baders kunnen in zee wor den getrokken en toch zal niemand eraan denken, om het baden in zee te verbieden. Bij het baden is het zaak, dat men dit onder toezicht doet en zich niet te ver in zee waagt. Wie met een cano in zee wil varen, moet eveneens de grootste voor zichtigheid in acht nemen en niet alleen op de strooming in zee letten, maar ook rekening hou den met de windrichting. Vóór alles is het zaak, dat jongelui zich met een cano niet te ver van de kust begeven. Wanneer een cano eenmaal in zee is, dan kan daartegen niet worden opgetreden. Wel is het bij politieverordening verboden zon der toestemming schepen over het strand te ver voeren en wordt dit ook door de politie belet, doch deze kan nu eenmaal niet overal zijn. Het beste is dan ook in dergelijke gevallen voor de gevaren die dreigen te waarschuwen. Ook deze jongelui waren gewaarschuwd en hij hoopte, dat het gebeurde voor hen en anderen een goede les zou zijn. Alleen goede zwemmers kun nen, mits zij de noodige voorzichtigheid betrach ten, ook wel in zee de cano-sport beoefenen. Wij zijn van oordeel, dat het wenschelijk is, dat ouders en opvoeders van de jeugd in ieder geval pas dan toestemming geven tot "het varen met een cano op zee, wanneer ze weten, dat de jongelui dgze sport in alle opzichten meester zijn. Het va ren op zee is heel wat, anders dan het varen op een binnenwater. Wij kunnen begrijpen dat de-ouders na de span nende ongerustheid, een ^ontspanning na den goe den afloop wenschten, dóch achten het van den vader van den jongen onpaedagogisch om zijn zoon, uit vreugde voor den goeden afloop, in de gelegenheid te stellen voor zijn vrienden een fuif aan te richten. De jongen, die toch niets meer was dan een domme dwaas, wordt daardoor min of meer een held en bovendien komt ons iets dergelijks niet passend voor tegenover hen die de reddingspogin gen, met opoffering van eigen vrijen tijd, hebben ondernomen. Intusschen spreken wij ook gaarne onze vreugde over den goeden afloop van het avontuur uit. EEN BUITENGEWONE SPORTDAG IN BERGEN. De Berger Sportvereeniging organiseert Zon dag a.s. op haar sportterrein aan den Kerkedijk, ter eere van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee een voetbalwedstrijd tusschen Alcmaria Vic- trix I uit Alkmaar en Z. V. V. I uit Zaandam. Deze beide vereenigingen komen met een volle dig elftal uit, zoodat de voetballiefhebbers Zondag van goede voetbalsport kunnen genieten. De wedstrijd wordt door muziek opgeluisterd, terwijl het terrein door vlaggentooi een feestelijk aanzien zal verkrijgen. De in sportkringen welbekende scheidsrechter, de heer W. Katoen uit Amsterdam, zal zich met de leiding van den wedstrijd belasten. Op het terrein is gelegenheid om fietsen te bergen. De entree is laag gesteld, terwijl een eventueel batig saldo aan het comité tot herdenking van het 25-jarig be staan van Bergen aan Zee zal worden afgedragen. Deze voetbalmatch, die ongetwijfeld veel belang stelling zal trekken, wordt voorafgegaan door een wedstrijd tusschen de B. S. V. adspiranten en de adspiranten van Alcmaria, welke wedstrijd aan vangt om 11 uur. Deze beide ploegen zijn dit seizoen kampioen van hun afdeeling geworden. Om 1 uur speelt B. S. V. I tegen Andijk I voor het gouden kruis. Om 3 uur vangt de wedstrijd tusschen Alcmaria I en Z. V. V. I aan. Op het B. S. V.-terrein bestaat dus Zondag ge legenheid een goed-georganiseerde sportdag bij te Een Fransch sociologist heeft uiting gegeven aan de vrees, dat zijn natie aan het ontaarden is, omdat bijna alle mannelijke gezichten gladgescho ren zijn. Hij hoopt echter dezen toestand ten goe de te kunnen wijzigen, door een voorstel aan de regeering te doen, waarbij het scheren verplich tend wordt gesteld. HET LIEDJE VAN DEN BERGENAAR. M. v. ReenenVölter. 1. Ik heb het lief mijn dorpje kleen, Daar aan den duinenrand, Zoo lieflijk, zoo vol zonneschijn Is geen in 't heele land. Ik heb ze lief de huisjes laag, Verscholen in het groen, Omgeven door een meidoornhaag En geurig bloemfestoen. Ik heb het lief, het bosch zoo wijd, De mooie sparrenlaan, Waar eik en dennen zijd aan zijd, Naast hopge beuken staan. Waar nachtegaal en merel zingt In 't jonge kreupelhout, Waar 't lief gekweel der lijster klinkt, Zijn nest de reiger bouwt. 3. Ik heb het lief, het blonde duin, Waar ver ik dwalen kan, In zijne pannen teer en fijn Veel wond're bloemen staan. Ik heb het lief, het Bergerstrand, De groote, wijde zee, De golven brengen op het zand Veel duizend schelpjes mee. 4. Ze gaan en komen, zonder rust, Nu blauw, dan zilvergrijs; Ze breken schuimend op de kust En zingen deze wijs: Heil Bergen, heil het dorpje klein, Daar aan der duinen rand; Zoo lieflijk, zoo vol zonneschijn Is geen in 't heele land. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een doublé collier met ketting; een broche met steentjes (halve maanvorjn); een hoornen bril; een hondenhalsband met nikkelen beslag; een bos sleutels, waaronder Lipssleutels; een blauw meis jes gummiecape; een bruin jongensjasje; een geruit jongenspetje; een blauw kralen rozenkrans; een alpinamuts; een gekleurd vulpotlood. Verloren: een kaasmes; een ijzeren bout met moer en gum- miering; twee buffetsleuteltjes aan een ringetje; een linksche zwarte peau de Suede handschoen; een leesboek', titel „De vrouw die hem steunde"; een badpak, handdoek en muts; een gouden me daillon met dito kettinkje; een gouden rijder. Inlichtingen zijn te bekomen ter Secretarie. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen, Zondag 21 Juni, voorm. 10,30 uur, ds. v. d. Kie- boom, Geref. Kerk te Bergen. Zondag 21 Juni, voorm. 10 uur Ds. G. J. v. d. Vegt, voorbereiding H. Avondmaal, 5 uur nam.: Ds. G. J. v. d. Vegt. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 21 Juni, voorm. 10.15 uur, de heer Hee- resma, van Amsterdam. Vrije Evang. Gem. Bergen. Oosterweg 28 bij den Bergerweg. Zondag 21 Juni, voorm. 10.15 uur, J. Ruijs met zang. GROET. Zondag 21 Juni, 's avonds 7 uur, J. J. Ruijs» Remonstrantsch Geref. Gemeente Alkmaar. Zondag 21 Juni, voorm. 10.30 uur, ds. P. Elde- ring, van Rotterdam. Evangelisch-Luthersche Kerk. Alkmaar. Zondag 21 Juni, voorm. 10.30 uur, geen dienst. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen (Binnen). Zondag 7.30 uur H. Mis; 10 uur Hoogmis. Andere dagen 7 en 8 uur H. Mis, Donderdagavond 7.30 uur Lof. Zaterdagsmiddags van 46 uur en van 79 uur gelegenheid om te biechten.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 13