Inmetseling gedenksteen Nieuwe Openbare Lagere School: Foto SpandaW. I~ metseling gedenksteen Nieuwe Openbare Lagere School. Foto Spandaw. DE NIEUWE OPENBARE LAGERE SCHOOL. De gasten die reeds eerder in Bergen vertoef den, zal het opgevallen zijn, dat er ten noorden van de oude begraafplaats een nieuwe weg is ont staan, die verbinding geeft met de Wilhelminalaan en volgens het ontwerp uitbreidingsplan (wanneer zal dit nu eindelijk eens worden vastgesteld) in .de toekomst ook verbinding zal geven met de Hof- laan. Deze nieuwe weg is een gevolg van het raadsbe sluit om ten Noord-Westen van de oude begraaf plaats een nieuwe openbare lagere school te stich ten, volgens een ontwerp van den gemeente- opzichter, den heer J. Roggeveen, die door dit ontwerp getoond heeft, op bouwkundig gebied over scheppingskracht te beschikken. Aanvankelijk koos de raad een voor dit doel aangekocht terrein aan de Van Oldenburglaan, achter pension „Ingeborg", doch deze plaats lokte dermate protest uit bij de omwonenden, dat de oudercommissie van de school een actie in het le- ven riep, met als gevolg, dat de raad op dit be- sluit terug kwam en voor een 35000.dit mooie terrein kocht, waardoor de school waarvan de bouwsom een 50.000.— bedraagt, op een der mooiste plekjes van Bergen zal verrijzen. Toen destijds de Berger Schoolvereeniging de mooie bosschool stichtte, werd het door velen be treurd, dat dit in een wijk die voor villa's gesticht was, geschiedde, en betreurde men dit ook omdat dien bouw het offer van een stukje bosch vor- derde. Wij hebben deze meening nooit gedeeld, omdat wij van meening zijn dat deze school heel mooi aanpast aan de natuur-omgeving aldaar en omdat wij voorts van oordeel zijn, dat het weinig uit maakt of er een stukje natuurgebied voor een school dan wel voor een villa verloren gaat. Wij zijn zelfs geneigd om als er een brokje na tuur geofferd moet worden, dit liever te doen voo' een school dan voor een villa, omdat een school ten behoeve van de kinderen, de hoop der toe komst, eener gemeente gesticht wordt. Het moet op de vorming van ons toekomstig geslacht van invloed zijn. wanneer de jeugd in de onbezorgde schooljaren den invloed van een goed milled heeft mogen ondervinden. Ofschoon wij, vooral waar reeds een terrein van 10.000.was gekocht, de aankoop yanËit ter rein voor 3.75 per vierk. M. wat duur vonden, zijn wij toch van meening, dat de bevolking den raad dankbaar mag zijn, dat de raad tot deze aan koop besloot, omdat ook de leerlingen van deze school daardoor straks den zegenenden invloed van een prachtige omgeving kunnen ondergaan en omdat over het aantal annuïteitsjaren het meerde re bedrag niet dermate een rol speelt, dat het fi nancieel beleid van de gemeente vorderde, de 250 leerlingen van deze school dit te onthouden. De lokalen van de oude School mogen van vol doende afmeting zijn, en velen mogen de. meest prettige herinnering aan deze school uit hun jeugdiaren bewaren, het is o. i, voor geen tegen spraak vatbaar, wanneer verklaard wordt, dat de noodzakelijkheid vorderde om, vooral met het oog op de ontwikkeling van het verkeer en het gevaar lijke kruispunt waar de school is gelegen, deze school, vol geliefde herinneringen voor Bergen s bevolking, voor een nieuwe te doen plaats maken. Het was dan ook een 'goede gedachte van het bestuur onzer gemeente, om Woensdagmorgen het inmetselen van een gedenksteen in den gevel op plechtige wijze te doen geschieden'ih tegenwoor digheid van de schoolleerlingen, het onderwijzend personeel, de raadsleden en de aan het gebouw werkende arbeiders. Wij hopen slechts dat het gemeentebestuur zal begrijpen, dat de bouw van de school ook een ge legenheid is om een taak tegenover de in Bergen wonende kunstenaars te vervullen. Dit is mogelijk door in de eerste plaats opdracht te geven voor het doen vervaardigen van een artistieke gedenksteen en in de tweede plaats om aan de in Bergen wonende artisten voor -de versie ring van het gebouw opdrachten te geven of ver sieringen van hen aan te koopen. Bergen is den artisten wel dank verschuldigd. Niet het minst door het werk van de artisten is Bergen als geliefd zomeroord bekend geworden. Deze dank komt straks tot uiting in de door het comité voor herdenking van het. 25-jarig bestaan in het Russenduin georganiseerde tentoonstelling, doch het zou o. i. wenschelijk zijn wanneer het ge meentebestuur ook daadwerkelijk toonde het werk van de artisten op prijs te stellen. Wij weten, dat het niet mogelijk is om aan allen een opdracht te geven, of van hen allen Iddjlelijk iets aan te koo pen. De gemeente kan ectóer door hiervoor jaar lijks een bedrag uit te trekken en bij loting te be palen hoe dit bedrag besteed zal worden, iets doen. Het voordeel daarvan zal dan zijn, dat onze openbare gebouwen, die thans van een te nuchte re zakelijkheid zijn, er inwendig op vooruit zullen gaan. In de beide kiekjes geven wij het beeld van het inmetselen van de gedenksteen door het dochter tje van den burgemeester. Augusta Mariette van Reenen en de aanwezige officièele personen, ar beiders en nieuwsgierigen/' De stéen bevatte het opschrift: ,,Deze steen is gelegd door de leerlinge Augusta Mariette van Reenen, 17 Juni 1931 De burgemeester Mr. H. D. A. van Reenen, sorak de volgende herdenkingsrede uit: Onwillekeurig, zoo zeide hij, gaan onze gedach ten terug tot 26 Augustus 1846, toen een soortge lijke gebeurtenis plaats vond aan de Dorpsstraat en aldaar de gedenksteen voor de openbare lagere school werd gelegd, welke school thans nog het middelpunt is van de belangstelling voor de ouders wier kinderen deze school bezoeken. Het was toen een kleine school voor 2 onder wijzers. Daarnaast bestond nog een kleine school aan 't Woud, die later was gesticht en waarin de oudste leerlingen werden geplaatst. Deze school werd later opgeheven. De school aan de Dorpsstraat groeide en werd door de gemeente uitgebreid tot een 6-klassige school en toen de nood n?g hooger steeg, door de invoering van het 7e leerjaar, kwam er nog een- houten hulpgebouw bij, dat thans nog in gebruik is. Het behoeft geen verwondering, dat wij thans niet. meer kunnen volstaan met het trouwe onderwijs- monument; dat wij .iets krachtigs, iets nieuws noo- dig hebben. Ër zijn er nog die de oude school in haar eersten toestand hebben gekend en onder hen behooren één der' wethouders én één der raadsleden. Zij behield aangename herinneringen aan het onderwijs, dat zij daar mochten ontvangen ert ik hoop, dat dit ook met de tegenwoordige jeugd zoo- zal gaan. Desondanks twijfel ik er niet aan of allen zullen er zich over verheugen, dat straks het nieuwe ge bouw betrokken kan worden. Dit gebouw is gest'cht op één der mooiste plaat sen van Bergen, op een rustige omgeving, zonder het drukke verkeer, dat voor de school aan de Dorpsstraat zoo hinderlijk is, Indertijd heeft men reeds getracht den hinder van dat verkeer weg. te nemen, door het maken van houtblokken op den weg, doch ook dit bleek onvoldoende. Van barte hoop ik, dat allen, die aan- de tot standkoming van de school hebben mede gewerkt er nog vele jaren vreugde van zullen be-, leven. De school zal dien tijd wel te boven gaan en daarom is1 hef noodig een herinnéring aan dezen- dag vast te leggen, die spreekt van de saamhoo- righeid van de gemeente, die het gebouw stichtte en van het gemeentebestuur, dat bet besluit uit voerde. In de 2e plaats moge dit verrichte werk tot vol doening strekken van den ontwerper van het ge- gebouw den heer Roggeveen ep de arbeiders en niet het m'nst den aannemer. Mogen de kinderen z:ch er van bewust zijn, dat alles voor hen gedaan Wordt in het belang van hun opvoeding en bovenal yan hun studie. Dat zij moge begriipenj' dat óffers -Worden ge bracht, die zij goed dienen te gebruiken. Mogen zij beseffen, dat het hoofd en de onder wijzers steeds hun krachten inspannen om hen het noodige onderwijs bij te brengen en mogen de on derwijskrachten ook in de toekomst voortgaan als tot nog toe. Hier krijgt men een meuw schoolgebouw met goed licht, een rustige ligging en een prettig speel terrein. Moge gij, kinderen, door ijver en goed gedrag, en bovenal door het toonen van respect voor de eigendommen van de gemeente toonen,. I dat gij de offers waardeert. Van harte hoop ik, dat deze steenlegging zal zijn een teeken van wel vaart der gemeente, van deugdzaamheid en getui genis zal blijven afleggen va.n de wijsheid van het besluit om deze school te stichten, Spr. ncjodigde hierop zijn dochtertje uit den ge denksteen in te metselen. Nadat dit was geschied, uitte hij den wensch. dat het cement zoo hecht zou zijn, dat de school lang kan strekken tot heil van :deze gemeente. (Applaus). Dé kinderen werden hierna onthaald, terwijl den genoodigden eerewijn werd aangeboden. Gast: „Lieve, ik zou zoo'n brutale meid geen i uur langeT in huis wil len hebben" Kunstzinnige duneI „Ik weet wel, dat ze een plaag is, maar haar roode haar past precies bij de stoffeering van deze kanjer. Daarom heb ik heb ik haar ge nomen, weet je, en ze maakt daar nu misbruik van." (Humorist.)

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 14