De feesten te Bergen aan Zee. „Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode" van ZATERDAG 27 JUNI 1931. VIERDE BLAD. Nieuwsberichten. 22e Jaargang. No. 5. Te Bergen aan Zee heerschte gisteren in af wachting van de onthulling van het monument en de kinderfeesten een echt feestelijke stemming, waarvan het hotel Nassau-Bergen het centrum vormde. De officieele opening van de tentoonstelling. De Hollandsche driekleur wapperde gisteren weer voor het eerst sedert 16 jaren van het Kasteel Russenduin om er getuigenis van af te leggen, dat dit eenzame gebouw thans weer een centrum van leven is geworden. Een prachtige zomerdag verhoogde de feeste lijkheid. Het was een gedistingeerd gezicht, de ve le keurig gekleede dames en heeren zich op weg naar het voorname Kasteel te zien begeven en auto's af en aan te zien rollen. Onder groote belangstelling had dan ook de opening plaats. De Eere-voorzitter van het Comité, mr. H. D. A. van Reenen, heette in de eerste plaats hartelijk welkom den Commissaris der Koningin, wien hij de verzekering gaf, dat het Comité het buitenge woon op prijs stelt, dat Zijne Excellentie zich be reid had verklaard, de tentoonstelling te openen. Een hartelijk woord van welkom en dank richt te spr. ook tot het bestuur van de Stichting Bio- Vacantieoord voor de beschikbaarstelling van het schoone gebouw, waarna spr. de vele kunstenaars dankte voor het beschikbaar stellen van hun werk voor de expositie. Een woord van dank bracht spr. hierna aan den heer Klomp, die geweldig veel arbeid voor de ten toonstelling had verricht en wien daarvoor eere toekwam. De schoone catalogus legt er getuigenis van af, dat de Berger schilders op schitterende wijze met hun werk voor den dag komen. Dit kan ook verklaard worden van het werk der andere kunstenaars. Dank bracht spreker hierna aan den heer Boen dermaker voor het arrangement der schilderijen, waarna hij mevr. Adama van Scheltema en mej. Clinge Doorenbos én mevr. Taets van 'Amerongen dank bracht voor de verzorging van de litteraire en de historische afdeelingen. Spr. verklaarde voorts, niet te kunnen nalaten, een woord van dank te richten tot den heer Bak- Tter, die de aankleeding van het gebouw zoo uit nemend had verzorgd. Na een woord van dank in het algemeen aan allen, die voor de tentoonstelling hun medewer king hadden verleend en een bizonder woord van dank aan de pers, eindigde spr. met den wensch, dat het geëxposeerde van de kunstenaars, waar Bergen trotsch op is, in aller smaak mocht vallen. Hierna verzocht spr. den Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. dr. Roëll, de tentoonstelling te openen. De opening. Jhr. Roëll verklaarde, dat hij met bizonderen schroom aan het verzoek voldeed, omdat hij, zoo als hij reeds schreef, van meening was, dat de eer daarvan toekwam aan zijn rechter-buurman, den heer J. van Reenen. Bij het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee moet wel allereerst hulde worden gebracht aan den heer Van Reenen, en wel in de eerste plaats aan de nagedachtenis van de hooge Vrouwe, die met haar scherpen blik de ontwikkelingsmogelijk heden van Bergen zag en met haar buitengewoon organisatievermogen Bergen aan Zee tot ontwik keling bracht. Aan haar nobel initiatief heeft Ber gen aan Zee te danken, dat het zijn 25-jarig be staan mag vieren. Spr. rekende het zich tot een voorrecht, bij het eerste Berger feest ter viering van het 25-jarig Bestaan een woord van hartelijken gelukwensch te kunnen spreken met het feest, dat de gemeente thans viert. In zijn veeljarige loopbaan maakte spr. verschillende eeuwfeesten mee, o.a. van Am sterdam en Beverwijk. In vergelijking daarmee bestaat er een groot verschil. Op een langdurige geschiedenis van Bergen aan Zee niet wijzen, maar toch heeft het reeds een geschiedenis, waarop de gemeente trotsch kan zijn. Spr. oordeelde het een bizonder gelukkige ge dachte om de feestelijkheden te openen met een tentoonstelling, waarop de schilders, schrijvers, componisten en kunstenaars in 't algemeen gele genheid is gegeven, te toonen, wat ze te zeggen bebben. Spr. verheugde zich erover, dat zooveel artisten, die hun inspiratie in Bergen hebben ge vonden, gevolg hebben gegeven aan de uitnoodi- ging. Met aandacht heeft spr. in de keurige cata logus het voorwoord, het woord over de histori sche afdeeling en het woord over het gebouw ge lezen. Het was hem bekend, dat het gebouw is bestemd geworden, om als vacantieoord voor de jeugd te dienen. Spr. hoopt, dat de jeugd daarin straks de gewenschte verpoozing en verkwikking zal vinden. Persoonlijk en ook namens het Provinciaal Be stuur verzekerde spr., dat hij er zich zeer in ver heugt, dat Bergen ep Bergen aan Zee de vreemde lingen en ingezetenen zooveel goeds bieden. Hulde bracht hij aan de Commisie, die de ten toonstelling heeft samengesteld, zich daarbij aan sluitende aan het gesprokene van den burge meester. Moge deze tentoonstelling een schitterend suc ces hebben, en het symbool zijn van de driedaag- sche feesten, die een nieuwe periode inluiden van roem en ontwikkeling van Bergen aan Zee. Hiermede verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. (Applaus). De voorzitter van het Bi^>-Vacantieoord, de heer Ter Linde wensöhte namens het bestuur van de stichting Bio-Vacantieoord* het Comité geluk met de tentoonstelling. Spr. \ierzekerde, dat 't het Bestuur aangenaam was geweest, het gebouw aan het Comité beschikbaar te stellen, omdat het over tuigd was, daarmede een góede daad te verrichten. Spr. deed mededeeling van de verbouwings plannen van het gebouw vblgens plannen van den architect Harry Elte, welke plannen men in de stand van de Bio kan zien jen hij hoopte op mede werking van de gemeente, opdat volgend iaar in Maart het Vacantie-oOrd geopend kan worden om aan het verlangen van de kinderen en de wen- schen van de menschen, die de stichting Bio- Vacantieoord steunen, te kunnen voldoen. Hierna noodigde de Burgemeester den Commis saris en de genoodigden uit, de tentoonstelling te bezichtigen, hetgeen onder leiding van den Bur gemeester en den heer Klomp geschiedde. DE TENTOONSTELLING. De tentoonstelling in het voorname gebouw, maakt, mede dank zij de aardige aankleeding met Perzische Tapijten en ihoderne meubelen, be schikbaar gesteld door de woninginrichting van den heer Bakker te Bergen, een keurigen indruk. In de groote zaal is de historische afdeeling, be trekking hebbende op de wording van Bergen aan Zee en verzorgd door baronnesse Taets van Ame rongenvan Reenen, ondergebracht, bestaande uit kaarten die doen zien hoe Bergen aan Zee er voor 25 jaar uitzag en hoe het er thans uit ziet. Ook zijn aanwezig de werkteekeningen die gebruikt zijn bij het maken van den weg door de duinen volgens plannen van den tuinarchitect Leonard Springer te Haarlem, alsmede tal van foto's betrekking hebbende op de ontwikkeling van de Badplaats. In een tweetal keurige beneden-vertrekken vraagt de Stichting Bio-Vacantieoord aandacht voor haar werk. Ook vindt men daar de teeke- ningen voor dé verbouwingsplannen van den ar chitect Harry Elte. Volgens deze plannen komt er in de voormalige stallen een gymnastiekzaal, een overdekte zweminrichting' en een tweetal zieken zaaltjes. Het hoofdgebouw wordt inwendig geheel veran derd, zoodat de tentoonstelling wel de laatste ge legenheid is om het door wijlen August Jansen gestichte kasteel in zijn oorspronkelijken vorm te zien. Tot 15 Augustus, wanneer de tentoonstel ling gesloten zal worden, bestaat daartoe gelegen heid. In de groote beneden westelijk gelegen zaal is in mooie vitrines het werk van de dichters en schrijvers, w. o. zeldzame exemplaren en foto's van Adama van Scheltema en Herman Gorter, alsmede keurige uitgaven van Jac. Bloem, A. Ro land Holst, Victor van Vriesland, Kees van Brug gen en Nienke van Hichtum. Interessant zijn hier ook de manuscripten en foto's van Adama van Scheltema en Gorter. Het beeldhouwwerk van Tjipke Visser en Wil lem Radeker zal zeker de belangstelling van ve len trekken. In een 15-tal bovenzaaltjes en in de breede gan gen vindt men schilderijen, teekeningen, aquarel len en etsen van Graadt van Roggen, B. Ëssers, Jaap Veldheer, Hans Beers, A. Colnot, Matthieu Wiegman, Hendrik van Bloem, C. Boendermaker, Beli Bok, D. H. W. Filarski, Chr. Hammes, Roelf Jongman, O. Kamerling Onnes, Focke Kamstra, J. Georg Kocksx, Adriaan Lubbers, Jacoba Mar- chant, Jan Ponstijn, W. Radeker, Charly Toorop, Jelle Troelstra, Jaap Weand, Leo Gestel, die met geheel nieuw belangrijk werk uitkomt, hetgeen des te meer opvalt, aangezien hij in geen 10 jaar nieu we werken exposeerde, S. L. Schwarz, Else Berg, M. J. Lau, Arthur Verbeeck en Jan Bleijs. De bloemen en planten, welke ter eere van de opening waren opgesteld, verhoogen het feeste lijk aanzien. De tentoonstelling, die tot 15 Augustus dagelijks van 10 tot 5 uur geopend zal zijn, zal zich onge twijfeld in een druk bezoek mogen verheugen. DE ONTHULLING VAN HET MONUMENT. Des middags ten 2 ure werd op het Stations plein te Bergen aan Zee het monument onthuld, een lantaarns van Beier s graniet, ontwerp van den architect Cijfers. De burgemeester van Bergen, Mr. H. D. A. van Reenen, sprak namens het gemeentebestuur van Bergen een woord van welkom tot den commis saris der koningin, de burgemeesters uit de om geving, baron Kraaienhof, voorzitter van de A. N. V. V., de comitéleden en de talrijke aanwezigen. In een historisch overzicht deed hij uitkomen hoe sinds de stichting van de badplaats, Bergen groeide van 1800 inwoners tot een gemeente met 5900 zielen en een budget van 20.000 tot 350.000. In het drukst van het seizoen vertoeven er in Bergen en Bergen aan Zee reeds 4200 gasten. Spreker eindigde met den wensch, dat Bergen ook in de toekomst moge blijven groeien en bloeien. Het woord was hierop aan den voorzitter van het comité, den heer Zeiler, die de volgende rede uitsprak: Mijnheer Jacob van Reenen, Als voorzitter van hét Comité tot Herdenking van het 25-jarig bestaan 'van Bergen aan Zee, valt mij het voorrecht te beurt het woord tot U te richten, uit naam van de geheele burgerij van Ber gen en van vele belangstellenden van buiten deze gemeente. Als ik zeg: uit naam der geheele burgerij, dan is dat niet een holle fraze, welke nu eenmaal bij een dergelijke gelegenheid gebruikelijk is. Integendeel, deze uitdrukking is hier ter dege op haar plaats. U behoort tot de gelukkige menschen, die geen vijanden hebben en die verzekerd kan ziin van de sympathie van alle Bergenaren, onverschillig of dit oude geboren Bergenaren zijn, of nieuwere, die zich hier later vestigden. Het zal moeilijk of wel onmogelijk zijn, iemand in deze gemeente te vinden, die den „ouden heer van Reenen" niet „mag Den „ouden heer van Reenen!" Ter onderschei ding van het jongere geslacht is deze qualificatie misschien juist, doch overigens niet op haar plaats. Wij vieren nu de stichting van deze badplaats, waartoe het initiatief werd genomen door wijlen uwe echtgenpote, mevrouw van ReenenVölter, en welke plannen door U werden uitgevoerd. Maar allen, die zoowel de badplaats als U persoonlijk gedurende deze 25 jaar gekend hebben, zullen het wel met mij eens zijn: hoezeer ook de jonge bad plaats in die kwart eeuw veranderd is, de „oude heer van Reenen" is in die 25 jaar. niets veran derd! Mijnheer van Reenen: Wij weten wel, dat de officieele naam van de jubilaresse thans eigenlijk luidt: N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij „Ber gen aan Zee"; die naam moge goed zijn voor de buitenwereld voor cns Bergenaren zegt die naam weinig; voor ons concentreert zich dat alles in Uw persoon. Het is zéér zeker de groote verdienste geweest van wiilen mevrouw van ReenenVölter, dat zij niet alleen het initiatief genomen heeft tot stich ting der badplaats, doch ook jaren daarna haar beste krachten aan dit werk heeft gewijd. U zélf stelt het initiatief van wijlen Uwe echtgenoote steeds op den voorgrond en wij respecteeren dat. Maar dezen dag willen wij toch óók wel eens aangriipen om U zelf, als de uitvoerende macht dier plannen, naar voren te brengen. Uw taak is zeker niet licht geweest, maar is U vergemakkelijkt door Uw tact, Uw „slag" met zooveel menschen om te gaan; menschen met zoo uiteenloopende belangen pn met zooveel verschil lende eischen en verlangens. Uw aangeboren vriendelijkheid en bereidwilligheid heeft U over vele moeilijkheden heen geholpen. En zoo kunt U dan thans, na een kwart eeuw, Uw oog over Uw werk laten gaan. Wij hopen, dat U tevreden is over Uw werk; dat U bereikt heeft, wat U zich hebt voorgesteld. In elk geval moet het U een voldoening zijn te weten dat U, door de stichting van Bergen aan Zee, de welvaart van zoovelen in de Gemeente in den loop dier jaren hebt zien toenemen. Verschei- denen hebben hun levenstaak te Bergen aan Zee zelve gevonden, nog meer hebben hun economi- schen toestand aanmerkelijk zien verbeteren te Bergen-binnen. Niet genoeg kan met nadruk ge wezen worden op het feit, dat het oude dorp Ber gen uit zijn slaap is gewekt, door de stichting van Bergen aan Zee. Bergen-binnen en Bergen aan Zee vormen ééne Gemeente, zijn dan ook absoluut op elkander aan gewezen. De ontwikkeling van het ééne deel der Gemeente zou niet wel mogelijk geweest zijn, zonder die van het andere. Wel geen tweede plek is aan onze Noordzeekust te vinden, die op zulk een ideale wijze het natuurschoon van zee en strand, bosch en duin, èn polderlandschap, in zich vereenigt. Geen wonder dan ook dat de bevolking van on ze gemeente behoefte gevoelde de herdenking van het heug'lijk feit: de stichting van Bergen aan Zee, feestelijk te vieren. Toen het tijdstip van het 25-jarig bestaan langzamerhand naderde, werd door dezen en genen de vraag al eens geopperd: „wat moet er dan gebeuren?" Er liepen ge ruchten, dat U zelf het plan had, de gebeurtenis wel niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, doch deze op eenvoudige wijze, in intiemen kring, 'te herdenken. Maar, mijnheer van Reenen, daar mee waren de Bergenaren het niet eens en al gauw werd er in het dorp over gesproken, dat U daarin nu eens niet Uw zin zou krijgen! Het feit der stichting werd toch van te groote beteekenis voor het algemeen belang geacht, om deze mijlpaal maar zóó, nagenoeg zonder er eenige aandacht aan te schenken, voorbij te laten vliegen. In het bestuur der Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer werden voorloopi- ge besprekingen gevoerd; doch al spoedig bleek, dat de V. V. V. niet de éérste was, die er zoo over dacht. Er waren vóórloopers, n.l. de bewoners van Bergen aan Zee zelf! En natuurlijk werd het initia tief van de Bergen aan Zeeënaars geëerbiedigd; zij hadden de oudste en meest gefundeerde rechten.... en de V. V. V. trok zich dus terug. Daarop volgde een vergadering te Bergen aan Zee, waarop wel alle bewoners vereenigd waren. Deze vergadering constitueerde zichzelve als Voorloopig Comité en riep een groote, algemeene vergadering te Ber- gen-Binnen bijeen, een beroep doende op alle gemeentenaren en vooral op de verschillende ver-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 13