„Bergensche Bad-, Buin- en Boschbode" De feesten te Bergen aan Zee. van ZATERDAG 4 JULI 1931. YIERDE BLAD. Nieuwsberichten. 22e Jaargang. No. 6. DE UITSLAG VAN HET CONCOURS d'ELEGANCE. De uitslag van het Concours d'Elegance, die Za terdagmiddag op het terras van hotel Nassau Bergen plaats had door den voorzitter van den JC. N. A. C., is de volgende: le prijs open wagen: Chrysler (mej. de Hoogh, Amsterdam); fraai kunstvoorwerp, aangeboden door de Bergensche Badbode en de Prix d'hon- neur, een verg. zilv. medaille van de K. N. A. C. Vertegenwoordiger van de Chrysler te Alkmaar is de heer W. Tasche. le prijs gesloten wagen: Horch (mevr. Hambur ger, Laren); fraai kunstvoorwerp, aangeboden door het Comité en de Prix d'honneur, een verg. zilv. van de K. N. A. C. 2de prijs open wagen: Nash (A. Dam en Co., Alkmaar); litho van H. Beers, aangeboden door het Comité. 2e prijs gesloten wagen: Chrysler (T. A. Waayer, Amsterdam); kunstvoorwerp, aangeboden door het Comité). 3e prijs open wagen: Auburn (mevr. de Lange, Alkmaar); coupe, aangeboden door de Alkmaar- ■sche Courant. 3e prijs gesloten wagen: Mercedez Benz (E. J. D. de Roemer, Amsterdam); coupe, aangeboden door de Alkmaarsche Courant. 4e prijs open wagen: mevr. ScherphuisLaban, Zaandam; droge naaldets van Graad van Rogge, aangeboden door het Comité. 4e prijs gesloten wagen: J, Hofman, Amsterdam, litho van H. Beers, aangeboden door het Comité. 5e prijs gesloten wagen; Austin (W. Tasche, Schoorl); droge naaldets van Graad van Rogge, aangeboden dóór het Comité. Verder kreeg mevr. Voute, Bergen, met de Hud son een eereprijs, aangeboden door de gemeente Bergen en de heer Keurvorst, Amsterdam met Chrysler een eereprijs, aangeboden door de A. N. V. V. Tenslotte veroverde een zestal automobiel eigenaars een troostprijs, bestaande uit elk een flesch champagne, merk L. Roederer Gd. Vin Sec, welwillend beschikbaar gesteld door de firma van Oostveen en Co., Amsterdam. Intusschen had nog een verloting plaats gehad, waarvoor drie keurige gebattikte vlaggen beschik baar waren gesteld. Deze werden gewonnen door de nrs. 13, 103 en 200, maar de eigenaars van deze nummers kwamen niet opdagen, zoodat de vlaggen alsnog beschikbaar zijn van de houders van deze (gele) nummers. Nadat de burgemeester van Bergen, de heer mr. ~v. Reenen hulde en dank gebracht had aan de ju ry, de K. N. A. C.-bestuurders, de deelnemers enz. enz. en de hoop had geuit, dat velen nogeens terug zouden komen in het mooie Bergen aan Zee, was deze tweede middag voorbij. DE FILM VAN DE FEESTEN. Polygoon vervaardigde van de feesten een film, van 300 M., welke film deze week in het program ma van het Victoria-Theater te Alkmaar wordt afgedraaid. Het enthousiasme voor de feesten leeft nog der mate onder de bevolking van Bergen, dat gister avond reeds een belangrijk aantal, w.o. de familie van Reenen, en de comitéleden, de vertooning van de film bijwoonde. De film, die aanvangt met een overzicht van de badplaats, zit aardig in elkander. Men ziet de officiëele opening van het Russen duin en het maakt zeker indruk wanneer men op de film de auto's voor de hal ziet stoppen en de aankomende officieele personen ziet begroeten door de comitéleden. Men ziet den heer Zeiler met den commissaris der Koningin het gebouw in gaan, ziet hem zijn rede uitspreken bij het monu ment en hem ook in actie bij de vlaggenrit. Ook de oud-burgemeester, het middelpunt van het feest, krijgt men évenals de burgemeester, de dirigent van de muziek bij de revue, de heer Jac. Jansen, de regisseur van de revue, de heer Kooy- man, Louki en John, en Piet de badman meerma len te zien. Vooral de opname van de zanghulde en de bal lonwedstrijd der kinderen is bijzonder aardig. Ook voor een opname van het laven der dorstige kelen van de kinderen, alsmede van de poppenkast is zorg gedragen. De vlaggenrit is eveneens vastgelegd en het is niet onaardig de comitéleden hierbij in actie te zien. Een grootsche indruk maakt het binnenko men van de wagens die aan het concours d'éle- gance deelnamen. Ook een gedeelte van de uitvoering van Bergen's Gymnastiekvereniging is in de film vastgelegd. De revue herleeft in de film door verschillende tafereeltjes, als dat van Piet de badman met ChrOnos, Piet met Louki en John en de auto, de uit de klok komende balletdanseresjes, de ver keersagenten, de fazanten, het bezoek van Hendrik van Breederode, de oud-Hollandsche dansers en de finale, en tot slot ziet men burgemeester van Reenen de heeren Kooyman, Jac. Jansen en Louki huldigen. Hoe druk het was wordt eveneens in de film, die een mooi blijvend document van de feesten is, getoond. Het resultaat van den Ballonwedstrijd. Zij, die Vrijdagmiddag van de vorige week Ber gen aan Zee bezocht hebben, en getuige geweest zijn van het kinderfeest, zullen zich nog wel herin neren, wat een fantastischen aanblik het schouw spel opleverde van de honderden ballonnetjes, die door de honderden kinderen uit Bergen werden opgelaten, en als gekleurde confetti het luchtruim instegen naar onbekende oorden. Van die bijna 1000 ballonnetjes, die als even- zoovele groeten uit de jubileerende badplaats Ber gen aan Zee de wereld werden ingestuurd, hebben er ongeveer 300 een wedergroet gebracht uit plaatsen, groot en klein, uit Nederland en van over de grenzen; van N°ord en Zuid. Ja, lezer, van Noord en Zuid, want- zoowel van plaatsen, benoorden Bergen aan Zee, als van plaatsen daar bezuiden zijn kaarten, die aan de ballons bevestigd waren teruggezonden. Hij, die wel eens het evenement beleefd heeft een ballontocht te maken, zal daarbij hebben kun nen constateeren, dat de hoogdrijvende ballon in een andere richting drijft dan b.v. de rook uit de fabrieksschoorsteenen beneden. Zoo is het ook ge gaan met de ballonnetjes uit Bergen aan Zee. Som migen zijn in hoogere luchtlagen gekomen, waar de windrichting Noordwaarts was, terwijl in lagere luchtlagen de wind Zuidwaarts ging. Voor het V. V. V.-gebouwtje werden de lijsten met uitslagen door de Berger jeugd belangstellend geraadpleegd. Voor de opfrissching van hun aard rijkskundige kennis is zoo'n ballonwedstrijd heel aardig, terwijl het vöor Bergen tevens een bijzon dere reclame beteekent. Van de ballons, die benoorden Bergen aan Zee terecht kwamen, noemen we die van Kees Bruin (O. L. S.) die te Nieuwe Niedorp en die van Miep Buisman (O. L. S.), die te Burgerbrug belandde. Van de ballonnetjes, die het verst in het Zuiden neerkwamen, noemen we die van: Tini Müler (O. L. S.) te Rockanje aan Zee (België); Cor Schoen, (O. L. S.) Koolkerke (België); Trien Beentjes (St. Ursulaschool) Brielen bij Ypjeren; C. Bargman (Ber-, ger Schoolvereeniging), opgepikt in de Noordzee; 2 mijl ten Z. O. van IJmuiden. De meeste ballons. Zijn. .Terechtgekomen in de duinen langs de kust tusschen Hoek van Holland en Bergen aan Zee. Voor de kinderen, wier ballonnetjes 't verst kwamen en voor de vinders daarvan, zijn een 25 aardige prijzen beschikbaar gesteld, welke in de V. V. V.-kiosk op het terras van „De Rustende Ja ger" zijn uitgestald. De uitslag wordt volgende week bekend ge maakt. Ook in Frankrijk, bij Parijs, kwamen Zaterdags morgens 6 uur ballonnetjes terecht, evenals in Lok- phen (België). EEN AARDIGE ATTENTIE. Mevrouw Crena de Jongh, één van de gasten die des zomers regelmatig in Bergen aan Zee verblijft, had Zaterdagmiddag, toen zij gemaskerd met haar auto, tijdens de vlaggenrit, de eerepoort pas seerde, een keurig pakje overhandigd voor den heer J. v. Reenen. De inhoud van dit pakje bleek te zijn een mooie drinkkroes met ketting van roestvrij staal, verge zeld van een aardig vers, dat wij hieronder laten volgen. Onnoodig te vermelden, dat de kroes reeds hangt bij de pomp te Bergen aan Zee, ten dienste van de dorstigen. Het drukke stadsleven Is zwoegen en streven Voor geld om te leven. Maar om uit te blazen Wil men zee hooren razen Bij konijnen en hazen Als ware nazaten Van de kaninefaten. Naar Bergen aan Zee Wil iedereen mee Aan hét strand in de duinen Met helmgroene kruinen Is voor lichaam en geest Steeds opbouw geweest. Maar iets is niet fraai 't Is de kroes van email. Die hangt op het pleintje Aan het mooie fonteintje. Hij moet laven de monden Van vele doorzonden. Maar al klinkt het onaardig Hij is Bergen onwaardig. Bij dit zilv'ren festijn Moet een andere er zijn. OVER EEN BEZOEK AAN HET MUSEUM TE BERGEN. Men schrijft ons: Het is natuurlijk dat wie Bergen aan Zee als vacantieoord uitkiezen, de genoegens aan zee en het strandleven stellen boven Museumbezoek en toch zoude ik ieder hunner willen aanraden vóór hun vertrek een kijkje te nemen in het Gemeente- Museum te Bergen-binnen, tegenover de bekende ruïne en naast het Postkantoor. Het bescheiden maar typisch oud-hollandsche huisje bergt inder daad een bescheiden schat, maar die de moeite van een bezoek loont. Nu het seizoen in vollen gang is, is het Museum dagelijks open van 1012 v.m. en 1416 n.m. De toegangsprijs bedraagt 25 ets. per persoon, terwijl in het Museum albums met afbeeldingen van en kele figuurgroepen verkrijgbaar zijn a 50 ets. Degenen, die ter gelegenheid van de Jubileum feesten te Bergen aan Zee de Revue bijwoonden en zich hebben verlustigd in de oude dansen, kun nen in het Gemeente-Museum de kleurrijke volks drachten van het verleden, in détails bewonderen, behalve de woninginrichting en nog veel meer. Dank zij de propaganda voor hét Museum wor den nog steeds voorwerpen aangekocht, maar het grootste deel van de aanwinsten bestaat ook nu nog uit schenkingen en bruikleen, wat gelukkig is, aangezien de middelen van het Museum feitelijk zeer, zeer bescheiden zijn. De aanwinsten der laatste jaren zijn vermeld in een verslag dat jaar lijks wordt uitgebracht door eene commissie, se dert 1928 belast met het oezicht op het Museum en de uitbreiding. Onder de belangrijkste aanwinsten van het af- geloopen jaar mogen worden gerekend een twee tal geslepen kristallen drinkglazen, welwillend in bruikleen afgestaan door Dijkgraaf en Hoogheem raden van den Bergermeerpolder. Daarnaast is het aantal gebruiksvoorwerpen, eertijds in het boeren bedrijf aanwezig, aangevuld door schenkingen van den heer P. Besse te Bergen, terwijl in het loo- pende jaar door mevrouw SevenhuysenDil te Warmenhuizen werden geschonken eenige stoe len en een tweetal kaarsenvormen van groen glas. Weinig bezoekers zullen uit eigen huiselijke om geving deze kaarsenvormen kennen en toch ligt de tijd van hun gebruik, in de dorpen vooral, nog maar kort achter ons. De sprong van de oude vetkaars via petroleum en gas naar het electrisch licht is dan ook wel geweldig, dat in zoo korten tijd gebruiksvoorwerpen zeldzaamheden worden is een bewijs hoe verstandig onze voorouders han delden, die „oude" dingen bewaarden. De moderne huisvrouw zoude wellicht even verstandig willen zijn, maar welke architect voorziet een modern huis nog van kasten en bergzolders. Of lag het in hunne vriendelijke bedoeling onze musea te ver rijken! Als dat dan maar was uitgesproken, zoude misschien veel zijn gespaard, dat nu bij schoon maak werd vernietigd of over de grenzen is ge gaan. Waarschuwingen en vriendelijke wenken vindt de moderne mensch op zijnen weg al veelvuldig, maar deze eene zal hij en zij, hoop ik mede ter harte willen nemen: doe niets ouds weg, er zijn nog musea, die er dankbaar voor zijn en des- gewenscht de waarde vergoeden. Wie een verslag van het Museum kosteloos wenscht te ontvangen, behoeft alleen zijn of haar adres te vermelden op eene briefkaart en deze te adresseeren: Gemeente-Museum te Bergen N.H. EEN BELANGRIJK CONCERT. De Centrale Kunst Organisatie te Amsterdam organiseert Donderdag 9 Juli, des avonds 8 uur in de Groote Kerk te Alkmaar een concert, waarbij als solisten optreden Cora de Langevan Rijn (zang), Marix Loevensohn (cello) en Jaap Spaan derman (orgel). Het programma zal bestaan uit werken van: Bach Schubert César Franck Pijper enz., waarbij combinatie's van Zang met Cello, Zang met Orgel en Cello-soli ten gehoore zullen worden gebracht. De entréeprijs bedraagt slechts 0.75 en is dus waarlijk geen beletsel om een goed concert bij te wonen. Gaarne wekken wij dan ook onze lezers op om door het bijwonen van dit Concert kennis te maken met de reine en gave mezzo-sopraan die Cora de Langevan Rijn bezit en volgens deskun digen herinnert aan onze grootste zangeres, me vrouw NoorderwierReddingius. NOG EEN BLIJVEND MONUMENT TE BERGEN AAN ZEE. Ten westen van het monument van wijlen me vrouw van ReenenVölter, met een prachtig uit zicht over het Bergen aan Zee binnen komende verkeer, werd Vrijdagmorgen den heer J. v. Ree nen een mooie bank aangeboden door het perso neel. De bank, gelijk aan de door den heer Roggeveen voor de V. V. V. ontworpen banken (de toestem ming van den heer J. Roggeveen werd hiervoor verkregen) werd in een intieme bijeenkomst den heer van Reenen, door den heer D. Haasbroek aangeboden, die in een toespraak deed uitkomen de sympathie welke allen die bij den heer van Reenen werkzaam zijn, voor hem gevoelen. Dat de heer van Reenen deze bijzondere atten tie zeer op prijs stelde, bleek door het dankwoord dat door hem werd gesproken.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 13