Predikbeurten. IN HET HUIS van wijlen Dr. Dekker houdt de heer F. Kamstra een tentoonstelling van zijn werk De expositie is gedurende Juli en Augustus ji 25 cent entree geopend en de heer Kamstra, die een 100 etsen van de ingang van de Ruïnekerk a 1»* beschikbaar stelt, zal het zeer op prijs stellen, wanneer men zijn schilderijen komt bezichtigen. Hij werkte reeds veel in Bergen en verkoopt voor lage prijzen. CONCERT in den Muziektuin te Bergen op Dinsdag 7 Juli 1931, des avonds 8 uur door „Bergen's Harmonie". Programma: 1. „Colonel Bogey", marsch, Kenneth J. Alford. 2. „Une nuit d'Hiver", ouverture, J. Martin. 3. „Chant du Soir", wals, Sam. Vlessing. 4. „Une Soirée au Village", fantaisie, D. D. Belleflamme. Pauze. 5. „Beau ciel d'Anjou", ouverture, L. Boyer. 6. „Franche Amitié", fantaisie, J. Martin. 7. a. Oude melodien, arr., P. Pranger, b. Nieuwe melodieën, arr., Joh. Beekman. 8. Marsch, finale. DE TENTOONSTELLING IN HET KASTEEL „RUSSENDUIN". De tentoonstelling in het kasteel „Russenduin", die in de le week reeds door 1000 bezoekers werd bezocht, werd Donderdagmiddag bezocht door de deelnemers aan de jaarvergadering van den Bond van Bouwpatroons in Nederland, die een tweetal dagen te Alkmaar bijeen waren. De heer Klomp gaf aan de afgevaardigden een uiteenzetting van het gebouw en de tentoonstel ling, waarvoor hij een woord van dank van den bondsvoorzitter, den heer v. Eesteren, in ont vangst had te nemen. Aan alle afgevaardigden werd het mooie V. V. V. boekje met foto's uitgereikt. IN DEN KUNSTHANDEL VAN DEN HEER HOPMAN. De heer en mevrouw Debé exposeeren in de kunstzaal van den heer Hopman hun werk. De heer Debé, vanaf zijn jeugd een gevoelig schilder, komt uit met smaakvolle litho's, terwijl zijn echtgenoote een expositie houdt van haar be kende kinderplaksels, prachtige kleurcomposities, die door mebschen met smaak voor de kinderka mer zoo gaarne gewenscht worden, omdat ze zoo sterk spreken door hun fantasie tot de kinderziel. Men verzuime vooral, niet in den loop der week dit werk, dat niet duur is, eens .in oogenschouw te nemen. Wij zijn er van overtuigd, dat men dan niet zal aarzelen een van haar sprookjesvoorstellingen voor de kinderkamer aan te koopen. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 5 Juli, vodrm. 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Kerkje te Bergen aan Zee. Zondag 5 Juli, 10.30 uur, dr. J. Lammerts van Bueren te Zetten. Liturgische dienst. Gerei. Kerk van Bergen (N.H.) Zondag 5 Juli, voorm. 10 uur, Ds, J. B. Jansen van Doesburg. Nam. 3.30 uur, Ds. J. B. Jansen, van Doesburg. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 5 Juli v.m. 10,15 uur de heer Hofmeester xan Hilversum. Vrije Evang. Gem. Bergen. Oosterweg 28 bij den Bergerweg. Zondag 5 Juli, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs, 's avonds 8 uur, J. J. Ruijs. GROET. Zondag 5 Juli, 's avonds 7.15 uur (zomertijd) J. J. Ruijs. Remonstrantsch Gerei. Gemeente Alkmaar. Zondag 5 Juli, voorm. 10.30 uur, ds. Rappold. Evangelisch-Luthersche Kerk. Alkmaar. Zondag 5 Juli, voorm. 10.30 uur, ds. Makkink. Parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Bergen (Binnen). Zondag 7.30 uur H, Mis; 10 uur Hoogmis. Andere dagen 7 en 8 uur H. Mis. Donderdagavond 7.30 uur Lof. Zaterdagsmiddags van 46 uur en van 7-9 uur gelegenheid om te biechten. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden; een gebloemd zijden kindermutsje; een kleine zwarte verrekijker; een zwarte ceintuur met schit terende metalen sluiting; een zilveren rozenkrans; een zilveren beursje; een grijze heerenhoed; een zilveren broche; een rose-bruin gebloemde sjaal; een dolkmes in schede waaraan een sleutelt/e. Verloren; een gabardine héerenoverjas; een gekleurd kunst- leeren portemonnaie met 27 cent; een witte kin dertrui; een langwerpig gouden broche; een ge bloemde ceintuur; een bruin lederen damesporte- monnaie 'met eenig geld; twee ringen met sleutels; een bovengebit' met twee tanden; een bruine por temonnaie met 1.— er in een motorjas; een paar Peau de Suede damesschoenen; een gouden bril zonder montuur; een zwarte dop vah eeU autobenzinetank; een zwarte schakelarmband met steen; een grijs-zwart imitatie schildpadtaschje met inhoud. Inlichtingen zijn te bekomen ter Secretarie. VACANT1E EN KINDEREN. In een populair medisch maandschrift troffen we eenige praktische wenken aan van een dokter aan ouders, die met hun kinderen naar buiten willen, als de vacantie is aangebroken. Het gaat daarbij over de vraag: „Wat is voor mijn kinderen het beste, boSêh- of zeelucht?" Deze vraag geeft bKjk van het besef der ouders, dat het voor de kinderen niet onverschillig is, in welke omgeving ze hun vacantie doorbrengen. De beantwoording echter van de vraag: bosch- of zeelucht?" is niet zoo eenvoudig als ze lijkt. Vaste regels er voor aangeven, is onmogelijk; elk geval zal op zich zelf beoordeeld moeten wor den en het is de huisarts, die daartoe het best in staat is. Vandaar, dat het heel nuttig is zijn va- cantieplannen eens met den huisarts te bespreken, In 't algemeen is voor magere, drukke, nerveuze jonge kinderen het zeeklimaat niet aan te bevelen; maar nog eens, elk geval moet op zich zelf beoor deeld worden. Bij mooie, warme, zonnige dagen biedt het ver blijf aan zee ontzaglijke voordeelen, doch heeft men het ongeluk een natten winderigen zomer te treffen, dan zit men aan zee weinig beschut. De voordêelen vallen weg en worden vervangen door allerlei nadeelen, als kouvatten en niet het minst de onprettige stemming, die ontstaat door het alle dagen opnieuw regenachtige en vervelend winderige weer, zoodat men tenslotte blij is, dat de vacantie maar om is. In dit geval heeft men minder bezwaren in een boschrijke streek. Het mooiste is natuurlijk, dat men zee en bosch bij elkaar heeft. In dit opzicht is Bergen een ideaal vacaittie- oord,. mede door Mie aanwezigheid Van polder en duin. Men bedenke Verderf dpt, als men de kinderen aan het strand laat spoelen, blootshoofds en met bloote armen en beenen, de zonnestralen aan de zeekust de huid zeer gemakkelijk „verbranden" en het kind er dus onaangenaamheden van krijgt. Men zal dus goed doéii, bij zonnig weer aan het strand het kind een strooien hoed met breeden rand op te zetten, opdat de gevoelige huid van het gezicht zooveel mogelijk in de schaduw blijft, en men zal de huid vap armen en beenen gelegen heid geven langzaam aan den invloed van de zon nestralen te wennen door er op te letten, dat het k'nd de eerste dagen niet voortdurend in de felle zon zit. Komt het dan ipch nog voor, dat 's avonds op een enkele plaats de huid vuurrood en pijnlijk is, dan doet men het beste door er niet met water aan te komen, maar dïèj, plekken in te wrijven met purol. Tenslotte iets over „gootje baden". Staan in koud water kan nadeelige gevolgen voor het lichaam hebben en daardoor is het te verklaren, dat sommige dokters zich verzetten te gen dat „pootje baden". Toch zal op een mooien, warmen dag een enkele keer in zee loopen geen kwaad doen, mits men er streng op let dat het niet te lang duurt en dat natgeworden kleèren ^onmiddellijk door droge worden vervangen. Over het volledige zeebad, of een kind dus in zee mag baden, hoe dikwijls en hóe lang, ook daarvoor ziin weer geen vaste regels te geven. Elk geval moet weer op zich zelf beschouwd worden. Zoo ziet men, dat de gezondheid zijner kinderen het gewenscht en noodig maakt, zijn dokter eens bij het maken van vacantieplannen te raadplegen. MIDZOMER. Op de he'de, in de weide; Bloemen overal! 't Is midzomer! Langs 4en weg kaatst de hitte op, die bruut en vermoeit; maar aan den kant, van waar de kringelende windvlaag'es nu en dan bos- jés droog hooi opcïrkelen, is het heerlijk uit te rus ten. Veel vogels zingpn er nu niet, doch de leeuwe rik, een stip gelijk, laat van uit het ijle hemels blauw zijn tierelieptoontjes hooren. Die leeuweri ken zijn des zomers maar een heele vervulling! Toch trippelen er op de weide nog tal. van vo gels rond, als kievieten, grutto's, tureluren, schol eksters en vooral spreeuwen. Wat is zoo'n jonge spreeuw nu mooi met zijn bruin pakje, waaraan strakjes grijze pluimpjes zullen komen, die in het voorjaar weer afslijten, om achter te laten dat mooie, zwarte kleedje mat de schitterende metaal- f schakeeringen, die. we zoo goed kunnen waarne men, Wanneer deze vogels hun spotliedjes zingen in het lentegetij. Hoe druk trippelen ze nu heen en weer, om tel kens een slakje of ander kruipend diertje weg te pikken, dat den boer meer last dan vreugde kan geven. Die vogels zouden ons wel een heelen dag bezig kunnen houden, doch er is meer te zipn. Zie maar eens langs den kant van den weg naar die kleine, witte bloempjes, die we al zoo dikwijle gedachteloos voorbijgeloopen zijn. Wat lager aan de stengels dier plantjes ziet ge aan lange steeltjes vele plaatte vruchtjes, mooi groen van kleur. Buig nu het dorre gras eens ter zijde, en behalve stengelbladeren zult ge onder aan elk plantje vinden een mooi kransje van aller keurigste blaadjes, te zamen een wortelrozet vor mende. Déze blaadjes zien er heel anders uit, dan de hooger geplaatste, die verspreid langs hoofd en bijstengels staan. Hoe het aardige plantje, dat een groot gedeelte van het jaar bloeit en tegelijk vruchten draagt, en dat bijna overal voorkomt, heet? Verschillende volksnamen draagt het: Heukel.s noemt er niet minder dan zestig en de Nederlandsche is Her- derstaschje, de wetenschappelijke Capsella Cursa pastcris. Aardige volksnamen zijn ook: Lepel- dief|e, Beursjeskruid, Tuinlepeltje en Taschjes- kruid. Vele namen doen denken aan den vorm der vruchtjes, driekante hauwtjes met duidelijk herkenbaar tusschenschot. Vrees nu maar niet, dat ge de voortplanting van dit gewas hebt tegengegaan, want een zoo'n plant van het Herderstasch]e kan wel 60.000 zaadjes voortbrengen. Wanneer men zoo'n Herderstaschje eenmaal goed bekeken h,eeft, vergeet men het nimmer meer. Als de zon schijnt, staan de bloempjes wijd open, en dan vallen wel in het oog: 4 kelkblaadjes, 4 bloemblaadjes, 6 meeldraden, waarvan 2 kort en 4 lang zijn. Hieraan reeds weten we, dat we dit plant e hebben te rekenen tot de familie der Kruisbloemigen of Crusiferen. Kijk, daar werkt zich vrij gemakkelijk bij 't plantje op een langharige rups: het dier heet Bruine Beer of Arcta caja. Wanneer we het zoo vinden op onkruiden, zouden we het willen be schouwen als goed vriend van den landman. Maar we komen tot andere gedachten, wanneer we ze de bladeren van onze moerbeziënboomen en an der loofhout zien verorberen. Daar kunnen de beertjes heel wat schade aanrichten, en onder de vogels zijn er niet vele, die zich voeden met deze groote rupsen. Alleen de koekoek schijnt ze als lievelingsgerecht op het menu te hebben. Nu wordt: de voortplanting sterk tegengegaan door een soort vliegen, Tachinen geheeten, die veel gelijken op gewone kamervliegen. Uit de li chamen der rupsen, en ook.uit.de_poppen, komen vele malen te~ voorschijn'larfjës én popjes van die tachinen, op dezelfde wijze, als we dat wel bij de sluipwespen van de koolrupsen hebben gezien.. 't Is dan onmogelijk, dat zich vlinders uit deze met woekerdieren bezette voorwerpen kunnen ont wikkelen. Heeft de Bruine Beer evenwel geen last van deze belagers, dan verandert zij, na een vraat zuchtig leven geleid te hebben, in een glanzige, zwarte pop, die besloten is in een met losse haren besloten spinsel. Gewoonlijk rust de pop in een ineengerold of toegevouwen blad, waar zij onge veer een maand in verblijft. Dan komt er uit te voorschijn de mooie nachtvlinder, die in den zoe- len zomernacht zoo kalm onder het geboomte kan rondvliegen. Ceef eens acht op het vporkomen er van. Zoo'n Eeervlinder is tamelijk groot. Het bruin van de voorvleuegels is aardig met lichtgeel doorsneden, gemarmerd als het ware, terwijl de achtervleugels bijna vuurrood zijn met een vijftal donkergrijze vlekken. Het achterlijf is rood met verscheidene zwarte dwarsstreepen, en naar voren is het li chaam voorzien van een bosje golvende haren, donkerrood gekleurd. Wie de mannetjes en wijfjes uit elkander wil kennen, heeft acht te geven op de sprieten, die bij de eersten gekamd, bij de laat- sten gezaagd zijn. De wijfjes leggen een aantal ronde eitjes, waaruit de hongerige beertjes, die eerst zwart met geel op den rug en aan de zijden zijn, te voorschijn komen. We moeten ons plek:e aan den weg weder ver laten, waar we nog veel meer zouden kunnen zien. In de sloot voor ons schieten vlugge stekelbaarsjes door het water, dat h'er en daar begroeid is met keurige planten, waarboven juffers en talrijke an dere dieren zweven. De slootflora, die onvolpre zen is, lokt talrijke bezoekers tot zich, niet om te aanschouwen, maar om er te voeren den strijd om het bestaan, die zich tot in de kleinste wezens openbaart. We willen nog eens naar dit in Bergen gelegen plekje terugkeerep. J. DAALDER Dz. N.V. BOUW-EXPLOIT.-MAATSCHAPPIJ „BERGEN AAN ZEE". ZONNEBAD. De N. V. stelt voor de badgasten en villabewo ners de gelegenheid open zich ten kantore van de Vennootschap te Bergen aan Zee aan te melden voor het lidmaatschap van het Zonnebad. De naam lidmaatschap is gekozen, omdat de Vennootschap voor de badgasten en villabewoners een badgelegenheid wil scheppen, waarbij het in tieme karakter van de badplaats zooveel mogelijk blijft behouden.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 14