„Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode'' van ZATERDAG 4 JULI 1931. TWEEDE BLAD. Geslaagde feesten. 22e Jaargang. No. 6. De herdenkingsfeesten, georganiseerd tot vie ring van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee kunnen in alle opzichten geslaagd worden ge noemd. Het weer kon niet beter en als dit goed is, (dit werd ook de drie feestdagen bewezen) komt het publiek gaarne naar ons zoo geliefd Bergen aan Zee. Door verschillende personen is er hard gewerkt om de feesten te doen slagen. Wij behoeven thans niet meer te verhelen, dat het Comité aan vankelijk wel eenige vrees koesterde, dat aan de feestelijkheden een wel wat grootscher karakter werd gegeven dan aanvankelijk werd beoogd. De financiëele steun van de burgerij, de ge meente, de Bouw- en Bouwgrond Maatsch,, en niet het minst van de elders wonenden, die regel- matig in de badplaats verblijven, gaf bet Comité •evenwel den noodigen moed, om door te zetten, ook, toen bleek, dat de uitgaven veel grooter wer den dan men die had geraamd. Voorop werd ge steld, dat hetgeen georganiseerd werd, goed moest zijn. En, wie als wij, de feesten van het be gin tot het einde heeft meegemaakt, zal met ons getuigen, dat dit inderdaad het geval is geweest. De inzet, de opening van de tentoonstelling, overtrof reeds dadelijk ieders verwachting. De Bergensche en de oud-Bergensche kunstenaars zijn op schitterende wijze voor den dag gekomen en zelfs uit den mond van hen, die toch uitne mend met Bergen en zijn bewoners bekend zijn, vernamen wij woorden van verwondering over het .groot aantal belangrijke inzendingen, zoowel van de schilders en de beeldhouwers als van de dich ters, de schrijvers en de componisten. Herhaalde lijk verzekerde men ons, niet te hebben geweten, dat Bergen dermate een kunstenaarskolonie is, als op deze tentoonstelling het geval blijkt te zijn. De mooie catalogus, waarin men een 30-tal fo to's van de exposeerende kunstenaars en een ge lijk aantal reproducties van hun geëxposeerde 'werken vindt, en waarvoor de kunstenaar Mat- -thieu Wiegman belangeloos den mooie omslag ont wierp, legt er getuigenis van af, dat men hier te doen heeft met een belangrijke expositie. Bergen heeft reden, de kunstenaars dankbaar te zijn, dat zij door het inzenden van hun werk op deze wijze hebben willen medewerken de herden kingsfeesten cachet te geven. Hierdoor heeft Bergen aan Zee gedurende het geheele seizoen een attractie verkregen, die stellig door alle gasten bezocht zal worden. Op deze zeer mooie zomerdagen met z'n helder blauwe luchten, waant men zich op het 40 Meter •hooge terras van het Kasteel Russenduin, van waar men een onvergetelijk vergezicht over de badplaats, in zee heeft, in de nabijheid van de golf van Napels. Langs onze geheele kust kennen wij geen enkel punt, waar men een dergelijk idyllisch ■tafreel kan aanschouwen. De huizen van Bergen aan Zee met hun roode daken, die kleurig afste ken tegen het witte zand, ja, zelfs het groote hotel Nassau-Bergen ziet men daar vóór zich als kinder speelgoed. Gedurende de laatste dagen wordt er langs onze kust nog al gevischt en deze visschersscheepjes verhoogen nog in niet geringe mate het aspect. Eén van de exposeerende schilders was dermate in extase, dat hij uitriep: „Wie hier vertoeft, moet zich wel tot de schilderkunst voelen aangetrok ken!" Mede ook om deze schoonheid heeft het Comité het aangedurfd, de tentoonstelling grootsch op te zetten, om daardoor te bereiken, dat velen Bergen aan Zee gaan bezoeken en ervan zullen gaan houden. De eerste week na de opening werd de tentoon stelling reeds door 1000 personen bezocht en wan neer het zóó doorgaat, (er zijn comitéleden, die overtuigd zijn dat het gemiddeld aantal bezoekers per week het dubbele zal gaan bedragen) dan wordt ook in dit opzicht de verwachting van het Comité bevredigd. Moge dit zoo zijn! De tentoonstelling, waarin op verschillend ge bied belangrijk werk is ondergebracht, verdient dit ten volle. Van het monument, de door den architect M. Cijffers op het Stationsplein te Bergen aan Zee ontworpen lantaren kan getuigd worden, dat het voldoet en in de omgeving past. De jury heeft blijkbaar dadelijk gezien, wat hier noodig was. Voor het op tijd gereed komen van dit monument verdient zoowel de architect als de aannemer, de heer Mosk, een compliment. Het is ons bekend, dat de Voorzitter van het Comité hierover niet ten onrechte in zak en asch heeft gezeten, al we ten wij ook, dat de angst voor het niet op tijd ge- Teed komen niet veroorzaakt werd door den ar chitect of den aannemer. De lantaren (van de onthulling ervan plaatsen wij in dit nummer een foto) staat er thans en zal tot in lengte van jaren getuigen van de ingeno menheid van Bergen's bevolking met het stichten van de badplaats, die ongetwijfeld de mooilijkste jaren achter zich heeft en een schoone toekomst tegemoet gaat. Ook de zanghulde door de schoolkinderen had een goed verloop. Aandoenlijk was het moment, waarpp enkele kinderen als vertegenwoordigers van de verschillende scholen, alsmede die van de Deutsche Verein een tweetal kransen voor het borstbeeld van wijlen Mevr. Van ReenenVölter neerlegden. Gelukkig werd dit moment door een fotograaf van de Vereen. Fotobureaux, welk bu reau van de verschillende gebeurtenissen mooie foto's vervaardigde, op geslaagde wijze vastgelegd, waardoor wij in de gelegenheid zijn, de daarvan gemaakte kiek in dit nummer een plaatsje te ver- leenen. De ballonwedstrijd, altijd iets aardigs als hij slaagt, beantwoordde ook aan de verwachting. Ook dit punt van het programma baarde meer malen in het Comité zorg, aangezien men notf niet vergeten was, dat het wel eens was voorgekomen, dat een groot deel der ballonnen eenvoudig niet omhoog ging. Het Comité had dan ook de vulling ditmaal aan deskundigen opgedragen en dit bleek goed gezien. De oudste leerlingen van de gemeen telijke U. L. O. school maakten zich verdienstelijk, door de ballonnen voor de kleinen van de loods, waar ze gevuld werden te vervoeren naar het ter rein van opstijging. Wanneer men de kiek van de onthulling van het monument goed bekijkt, ziet men eenige van hen bezig met het vervoeren. Hierdoor werd voorkomen, dat vele ballonnen aan de knuistjes der kleinen ontsnapten, vóór dit ge- wenscht werd. Een gejuich steeg op, toen de honderden ge kleurde ballonnen tegelijk omhoog gingen en in 'Zuid-Oostelijke richting verdwenen. Een vlucht duiven van Bergen aan Zee ge raakten door de ballonnen zelfs uit hun koers, niets begrijpende van deze vreemde ontmoeting. Bij den secretaris van het Comité, den heer Haasbroek, kwamen reeds kaarten in, waaruit bleek, dat enkele ballonnetjes te Lier in België gedaald zijn. Vele zijn echter ook in zee terecht gekomen en van deze zijn er een aantal langs de kust opgepikt. De volgende week zullen de kinderen kunnen vernemen wie de gelukkige winnaars zijn van de 25 prijsjes, die in de kiosk van de V.V.V, op het terras van de Rustende Jager zijn uitgestald en nog dagelijks met begeerige blikken door Bergens dorpsjeugd bewonderd worden. Dat deze jeugd zich Vrjjdag uitstekend ge amuseerd heeft met de vertooning van de poppen kast door het echtpaar Lotte en Alex Wins uit Amsterdam, ligt voor de hand. Zelfs ouderen wa ren dermate vol belangstelling, dat zij het Oud- vaderlandsche spel, waarbij' Jan Klaasen aan zijn wijf nog op dezelfde wijze feijn klappen uitdeelt, als dit vóór 100 jaar het géval was, van het begin tot het einde bleven volgen. Ook voor het gooche len van den heer Wins toonde de jeugd zijn volle belangstelling. De tractatie werd door de kinderen niet het minst gewaardeerd. Hierbij verdient nog te worden vermeld, dat de biskwiefabriek „De Lindeboom" de attentie heeft gehad, pl.m. 300 blikjes biskwie aan het comité voor de kinderen beschikbaar te stellen. De kinderen werden met lekkers overla den, doch dank zij de aan alles denkende dames leden in het comité ontvingen zij alles in een zak je, waardoor zij, wat eetbaar was, konden mee nemen, om dit, zittende in het zand bij de poppen- kastvertooning op te peuzelen. Elk kind ontving bovendien een heerlijk glas limonade, in een per kamenten beker, die zij mochten behouden, maar waarvan 't behoud voor velen te lastig bleek. Dank zij het onderwijzend personeel en de vele geleidsters, die voor een goede leiding hadden zorg gedragen, keerden de kinderen vol vreugde om kwart vóór 5 per extra trams behouden naar Ber gen terug, blijde over het feest en niet het minst over de extra-dag vacantie, die het feest hun had bezorgd. Vioor de vlaggenrit bleek Zaterdagmiddag de gewenschte belangstelling aanwezig, al was die niet zoo groot, als het Comité blijkens het groote I aantal vlaggetjes verwacht had. 217 auto's arriveerden Zaterdagmiddag tusschen 2 en 4 uur bij de eerepoort om uit de handen van ijverige comitéleden het begeerde vlaggetje in ontvangst te nemen. Bergen's Harmonie en de jongens van St. Louis uit Alkmaar verhoogden door hun muzikale mede werking de feestelijke stemming. Niets dan blije gezichten passeerden de jury. De eigenaars van de gewone gebruikswagens waren zoo verstandig, te kennen te geven, dat zij voor het concours d'elegance niet in aanmerking wenschten te ko men. De deelname aan dit concours was buitenge woon zwaar; zelfs een 8-cylinder Nash, die vóór enkele maanden te Nice op een dergelijk concours den eersten prijs behaalde, verscheen hier voor de jury en zag zich hier een tweeden prijs toegekend. De importeur van de Chrysler kwam zoo schit terend voor den dag, dat deze den eersten prijs en verschillende andere prijzen veroverde. De sportcommissie van de K. N. A. C. was buir tengewoon voldaan over de deelname aan het concouri te Bergen aan Zee en vol lof over de re geling en de wijze, waarop men in Bergen aan Zee de jury heeft weten te ontvangen. Wij betreuren het, dat in het orgaan van de K. N. A. C. pas een dag vóór het concours daarvan melding werd gemaakt. Ongetwijfeld was het daar door voor velen niet meer mogelijk om zich voor deelname aan de vlaggenrit vrij te maken. Wij we ten wel, dat er denzelfden dag te Utrecht ter eere van het 49ste studentenlustrum een vlaggenrit ge organiseerd werd en dat de Citroënfabriek dien dag een sterrit in elkander had gezet, maar des ondanks zijn wij van meening, dat het orgaan van de K. N. A, C. goed zou hebben gedaan, de publi catie eerder op te nemen. Van Verkade's Biskwiefabrieken was het een aardige attentie aan alle deelnemers een mooi busje biskwie uit te reiken. De deelnemers aan de vlaggenrit, die in het be zit zijn vain de nummers 13, 103 en 200 kunnen ieder nog als prijswinners een mooie gebatikte vlag bekomen, waarvoor zij zich kunnen vervoe gen bij den voorzitter van het Comité, den heer C. F. Zeiler. De opvoering van de Openlucht-Revue overtrof aller verwachting. Met bizonder veel genoegen vernamen wij uit den mond van velen, ook van gasten, die heel wat gezien hebben, en die aan vankelijk eenigszins sceptisch naar de opvoering waren gegaan, dat zij niet konden gelooven, dat dit alles dilettantenwerk was. Vooral de ballet danseressen voerden de dansen uit op een wijze, die haast smetteloos kon worden genoemd, het geheel was een prachtig stuk werk, waarvoor terecht aan de heeren Kooyman, Ridderikhoff, Jac. Jansen, Mevr. Polman, Mej. A. Zomer, Piet de Badman, Loeki, John en Chronos en de mee spelende vereenigingen woorden van lof zijn ge bracht. Duizenden hebben op de duintoppen van de Re vue genoten en zij danken dit ook aan de voor beeldige inrichting van het terrein door Baron Taets van Amerongen en de uitnemende uitzen ding door de luidsprekers van de firma IJpma (Telefunken), die ervoor zorg droeg dat de uit zending geen moment hinderlijk was. Er zijn er in de Pers geweest, die zich op het standpunt hebben gesteld, dat de samenstellers van de Revue daarmede het scheppen van een kunstwerk hebben beoogd, zooals met een Open luchtspel het geval is. Zij hebben daarom de fout gemaakt, dat zij voor de beoordeeling de maatstaf hebben gebruikt, die voor een Openluchtspel geldt. De Revue beoogde evenwel niets anders dan op gepaste wijze duizenden een amusements-avond en middag te bezorgen en daarbij tevens het stich ten van de badplaats te huldigen. Dat de samen stellers in dezen opzet geslaagd zijn, bewees her haaldelijk het applaus van de duizenden, die met groote belangstelling de voorstellingen hebben ge volgd. Het Comité is dan ook met dank vervuld tegen over allen, die vele avonden hun vrijen tijd heb ben gegeven om door samenwerking, hetgeen ge presteerd werd, te bereiken en het is er ten volle van "overtuigd, dat hetgeen gegeven werd, zooda nig was, dat de duizenden, die daarvoor naar Ber gen aan Zee zijn gekomen, blijde zijn, de opvoering te hebben bijgewoond. De gulle lach, die meer malen weerklonk, leverde het bewijs, dat het pu bliek ook de humor in de Revue heeft weten te waardeeren. Reeds den volgenden dag mochten wij vanuit Alkmaar van een toeschouwster een vor montvangen. Enkele personen gaven ons te kennen, dat zij vol lof over de Revue waren, doch zich gekrenkt hadden gevoeld over de karikatuur, die daarin van de dagjesmenschen wordt gegeven. Voor hen de opmerking, dat deze karikatuur geenszins een oordeel inhoudt over DE dagjesmenschen. De Ber- genaren verheugen zich er evenzeer als wie ook, over, dat het natuurschoon en het strand ook tot vreugde strekt van menschen, die zich maatschap- kelijk niet kunnen veroorloven, daar eenige we ken in pension te verblijven. Dagjesmenschen zijn bovendien niet alleen de economisch-zwakken uit onze samenleving. Het auto-toerisme brengt ook heel wat dagjesmenschen naar Bergen en ook zij zijn evenals de anderen, welkom. Wij herhalen daarom nog eens, dat de Revue geen enkele tendencieuse bedoeling heeft, vrij is van eiken propagandistischen opzet en in geen enkel opzicht beoogt, de menschen eenig denk beeld bij te brengen. Dé eenige bedoeling was, aan duizenden een gepast amusement te verschaf fen en dit gelukte volkomen. Zondag was het voor Bergen aan Zee een dag van ongekende drukte. Alleen de tram vervoerde ruim 17000 passagiers, terwijl officieel geconsta teerd werd, dat van 's morgens 10 tot 's avonds 10, duizend auto's, 380 motorrijwielen en 4900 fietsen den zeeweg passeerden. Dank zij de goede verkeersmaatregelen van den Burgemeester, en het keurig optreden van de po litie, had alles een ordelijk verloop. De gymnastiekuitvoering van B. Quick op het grasveld vóór Hotel Nassau-Bergen was voorbeel dig. Ter elfder ure werd besloten, om de concerten van Bergens Harmonie, het Mannenkoor en het Gemengd koor niet in het Parnassiapark, doch op het Revue-terrein te doen plaats hebben. Oogen- blikkelijk na afloop van de Revue-voorstelling was het de Burgemeester, die met een paar comité leden per auto met borden een rondrit maakte om het publiek hiervan op de hoogte te stellen. De concerten trokken niet dat drukke bezoek, dat men had mogen verwachten, doch gezien het heerlijke weer voor het 'strand en het feit, dat honderden zich reeds op het bal-champêtre bij Hotel Prins Maurits vermaakten, was dit begrij pelijk. Wij konden constateeren, dat zoowel de mu-

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 3