„Bergensche Bad-, Buin- en Boschbode" YIJFDE BLAD. Predikbeurten. Onze politie-chef JOH. VAN DER KERK. Onze politie-chef, de heer Joh. van der Kerk, gaat 15 Augustus den dienst verlaten. 35 Jaren is de heer Van der Kerk bij de politie werkzaam geweest, waarvan 8 jaren bij de militaire po litie. 27 jaar is deze politieman in orze gemeente de man geweest, die zijn taak op uitnemende wijze heeft ver vuld. Bekend bij jong en oud, werd hij al spoedig bij allen een geziene persoonlijkheid, omdat hij de gave bezat tactvol op te treden. Hij be greep, dat een goed politieman de ge meenschap het beste dient, door preventief op te treden. Ieder burger wordt geacht, de wet te kennen, maar met niemand is dit het geval en vele overtredingen, voor al van politieverordeningen, worden dan ook te goeder trouw gemaakt. Van der Kerk trad dan ook meestal waarschuwend op en de burgerij was hem daar dankbaar voor. Wanneer hij wist, dat met opzet een overtre ding begaan werd, dan aarzelde hij niet om krachtig op te treden, want zijn standpunt was: „wie wat verdient, moet wat hebben." Een politieman, die de gave bezit om tactvol tegen het publiek te kun nen optreden, is een zegen voor een gemeente. Toen vóór 27 jaar Bergen nog maar 1500 zielen telde, was Van der Kerk de eenige politieman. Hij was de rechterhand van den oud burgemeester, den heer J. van Ree- nen, en toen vóór 25 jaar de eerste gasten in Bergen kwamen, kreeg hij de opdracht, om eens na te gaan, hoe veel gasten er wel in de gemeente verbleven. Het waren er wel 50! En de burgemeester was daarmee zoo zeer ingenomen, dat de Alkmaarsche Courant, een in Bergen veel gelezen dagblad, het verzoek be reikte, om éénmaal per week de namen van deze gasten te publiceeren. Aan dit verzoek werd vol daan, totdat vóór 23 jaar de Badbode verscheen, die thans in het drukst van het seizoen niet min der dan een 4000 gasten vèrmeldt. Natuurlijk werd het ondoenlijk om al de hotels, pensions en gemeubileerde;huizen voor het verza melen van die namen af te loopen, zoodat reeds tal van jaren bij gemeentelijke verordening de verplichting bestaat, om die namen op straffe van boete, op te geven. Af en toe is men hierin nala tig en het is Van der Kerk, die dan deze nalatigen op hun plichten wijst, zoodat het contact tusschen hem en de Badbode vanaf de oprichting heeft be staan. Door de uitbreiding van het zielental, dat thans reeds bijna 6000 bedraagt, bleek uitbreiding van het politiecorps noodig en werd Van der Kerk als chef van dit corps benoemd, 't Is ons bekend, dat hij zich dan ook in de sympathie van zijn collega's mag verheugen. Vele zaakjes werden door hem tot klaarheid gebracht en talrijk zijn de diensten, die hij ook de gasten heeft bewezen. Ofschoon hij nog slechts 55 jaar is, gaat hij thans de dienst verlaten. Wij waren hierover wel eenigszins verwonderd, maar toen wij over de omvangrijkheid van zijn dienst werden ingelicht, konden wij volkomen begrijpen, dat die hem te zwaar begint te worden. Wij ach ten het dan ook een verstandig besluit, dat hij ge meend heeft, zijn taak aan een jongere te moeten overlaten. Wij hopen, dat hij nog vele jaren in de Bergen- sche gemeenschap als burger van een welverdien de rust zal genieten en zijn overtuigd, dat deze wersch door de burgerij en de gasten, die hem kennen, gedeeld zal worden. Naar wij officieus vernamen, ligt het in de be doeling van dén burgemeester, dén rijksveldwach ter Van der Meulen tot zijn opvolger te benoemen. Wij hopen en vertrouwen dat de heer Van der Meulen, die al eenige jaren in Bergen gestation- neerd is en met de toestanden alhier op de hoog te kan worden geacht, de voetsporen van zijn voorganger zal volgen en zich ook in de toekomst een humaan politieman zal toonen. 22e Jaargang. No. 10. van ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931. TENTOONSTELLING J. M. GRAADT VAN ROGGEN EN TOOS GRAADT VAN ROGGEN. In den kunsthandel van den heer Hopman opent blijkens een avertentie in dit nummer, deze week de bekende kunstschilder J. M. Graadt van Rog gen een tentoonstelling van zijn werk. Graadt van Roggen is een der eerste schilders, die zich in Bergen vestigde en die zich vooral als etser een gezaghebbenden naam veroverde. Dat hij ook als schilder iemand van beteekenis is, kan men op deze tentoonstelling zien. De tentoonstelling is eveneens belangrijk om het weefwerk, dat zijn dochter, Mej. Toos Graadt van Roggen, daar exposeert. Men verzuime niet, er eens een kijkje te nemen. DE BAZAR VAN MARANATHA. De Christelijke Vrouwenvereen. „Lydia" orga niseerde deze week in het voormalig doktershuis aan de Raadhuisstraat, waar de kunstschilder Kamstra een expositie van zijn werk houdt, een bazar ten bate van een te stichten Godshuis voor de Vereeniging „Maranatha", die reeds jaren in een bijgebouwtje van huize „Elim" haar bijeen komsten houdt. De bazar, die Dinsdag door Ds. Verwaal uit Alkmaar, werd geopend, leverde het bewijs, dat de leden van „Lydia" zich buitengewoon hadden ingespannen, om een maximum-succes voor het be oogde doel te bereiken. HERDENKINGSTENTOONSTELLING RUSSENDUIN. Voor de nieuw aangekomen gasten deelen wij nog eens mede, dat in het Kasteel Russenduin door het Comité tot herdenking van he 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee, in het Kasteel Russenduuin een herdenkingstentoonstelling is georganiseerd, die 15 Augustus wordt gesloten en dagelijks van 10 tot 5 uur voor 25 cent toegankelijk is. Deze tentoonstelling omvat werk van een 30-tal in Ber gen wonende en gewoond hebbende kunstschilders en beeldhouwers en van een 14-tal dichters, schijvers en componisten. Het mooie gebouw op het 40 M. hooge duin vanwaar men een prachtig vergezicht heeft over Bergen aan Zee en het grootsche duingebied, is belangeloos beschikbaar gesteld door de stichting Bio-Vacantieoord, die het zal inrichten als verblijf voor een 100-tal Nederlandsche bleekneusjes. In 1916 werd dit kasteel, welks stichting 600.000 kostte, gebouwd voor wijlen August Janssen, die kort na de totstandkoming overleed. Sindsdien bleef het gebouw onbewoond en het is thans wel een laatste gelegenheid, om het in den vorm te zien voor het doel, waarvoor het gesticht werd. De tentoonstelling is bovendien zeer belangrijk. De Bergensche schilders, wij mogen dit bij hen, die het kunstleven volgen, bekend achten, nemen een eerste plaats in. Bovendien maakt men op de ten toonstelling kennis met de werken van wijlen de dichters Adama van Scheltema en Herman Gorter, die hun laatste levensjaren in Bergen arbeiaaen. Men vindt hier van hen kostbare manuscripten, waardoor de litteraire afdeeling niet het minst belangrijk is. Ook omvat de tentoonstelling een historische afdeeling van de wording van Bergen aan Zee, ver zorgd door Baronesse Taets van Amerongen. Deze afdeeling is mede zeer interessant. Men verzuime dan ook niet, deze tentoonstelling te bezoeken. DE VERLICHTINGSAVOND OP 12 AUG. 12 Augustus organiseert de V. V. V. wederom een verlichtingsavond. De verschillende buurt- commisies, in de Stationsstraat, Oldenburglaan, Verl. Oldenburglaan, Breelaan, Russenweg, Dorps straat, Raadhuisstraat, Oude Prinsweg, School- laan, J. Jacoblaan, Molenstraat en KI, Dorpsstraat zijn reeds in actie, terwijl er kans bestaat, dat dit maal ook de Hoflaan met lampions zal worden versierd. De V. V. V., die de Ruïne met omgeving weder om zal verzorgen, stelt voor hen, die hun tuinen willen verlichten, lampions met kaarsen a 10 cent per stuk verkrijgbaar. Opgaven daarvoor worden ingewacht bij het bureau V. V. V. en den heer G. Diesfeldt, Dir. Rustende Jager. Duizende lampions zullen 12 Augustus het groe ne bladerendak van ons dorp weer in een feeën- riek licht steken. De gasten, die dit reeds eerder zagen, weten, dat het dorp alsdan een onvergete- Hikeji aanblik biedt. De gasten, die dit nog niet hebben gezien, raden wij met klem hiervan nota te nemen. Het is zelfs de moeite waard, om daar voor dien dag naar Bergen te komen. Bergens Harmonie zegde,haar medewerking voor muzikale rondwandelingen reeds toe. De Commissie in de Stationsstraat ontwierp een nieuw plan voor versiering en ook bij de andere buurtcommissies bestaan er aardige plannen, zoo- dat wij reeds thans kunnen verklaren, dat het ook ditmaal een onvergetelijke avond wordt. PLAATS DE RIJWIELEN ZOO DAT ZE VOOR ANDEREN NIET HINDERLIJK ZIJN. Een van onze regelmatig in Bergen terugkeeren- de zomergasten, die dagelijks veel correspondentie heeft af te doen, klaagt er in een ingezonden stuk, dat hij ons toezond over, dat het vaak zeer moeie- lijk is, om de brievenbus van het postkantoor te naderen, zonder zich een weg te moeten banen tusschen daar neergeplaatste fietsen, motorrijwie len en aanhangwagens. Terecht wijst hij er op, dat de daar staande fietsenrekken niet worden gebruikt. Het zou o. i. in het drukst van het seizoen zeker de moeite loonen, wanneer daar iemand als rij wielbewaarder post vatte. Velen die werkloos zijn, willen gaarne wat ver dienen. Hier bestaat gelegenheid dit eervol te doen' en daarmede het publiek diensten te bewij zen. Voorts merkten wij op dat het fietsenrek zoo is geplaatst, dat het publiek er gemakkelijk toe komt er geen gebruik van te maken. Wanneer het rek dichter bij den ingang ge plaatst werd, zou ook reeds een belangrijke verbe tering verkregen worden. KINDER-STRANDFEEST. De Stille Strandvereeniging organiseert Zondag middag op 't strand een kinderfeest voor de leden van deze vereeniging. Mvr. Badenhuizen heeft hier van de leiding en wie dit feest vorige jaren mede- maakte, weet, dat Zondag de kinderen een aller aardigst feest, waarvoor mooie prijzen zijn inge komen, wacht. HET BADBODE-BANKENFONDS. Van één der gasten, die met voldoening zijn vacantie in Bergen had doorgebracht, ontving het Bestuur van de V. V. V. telegrafisch het verzoek, om in de bosschen meer banken te plaatsen. Herhaaldelijk bereikten de V. V. V. dergelijke verzoeken. Deze wensch van de gasten kan men helpen verwezenlijken door bij de boekhandelaren, het bureau van de V. V. V., in hotel Nassau-Ber- gen, Hotel Kreb, Hotel Berkhout, De Rustende Jager, Hotel Bakhuis, Pension Erica e. a. voor 25 cent een bonnetje te koopen van het Badbode- Bankenfonds. Vele kleintjes maken een groote en met nadruk verzoeken wij dan ook de gasten om hun kwartje voor dit mooie doel te offeren.. KINDER- EN FAMILIEVOORSTELLING. Woensdag 5 Augustus, 2.30 uur, .organiseert de bekende goochelaar, zich noemende hof-gooche laar, Prof. Ben-Ali-Libi in de Rustende Jager een kinder- en familievoorstelling, met medewerking van Mr. Santo, die als buikspreker verrassend in zijn optreden is. De kinderen, maar ook de ouderen, wacht een aardige middag en dit te meer, omdat de voorstel ling wordt afgewisseld met een kinderbal met dansjes om aardige prijsjes. Wij zijn overtuigd, dat na afloop, velen een her haling van deze voorstelling wenschen. HET AANTAL GASTEN. Blijkens de badlijst zijn er heden 4548 gasten aanwezig. In Noordwijk zijn er momenteel 2641. Ned. Herv. Gem. (Ruïnekerk) te Bergen. Zondag 2 Aug., 10 uur, Ds. v. d. Kieboom, doop. Geref. Kerk van Bergen (N.H.) Zondag 2 Aug., voorm. 10 uur, Ds. T. Tollenaar van den Helder. Nam. 3.30 uur, dezelfde. Kerkje te Bergen aan Zee. Zondag 2 Aug., voorm. 10.30 uur, Dr. G. W. Oberman te Utrecht, Liturgische dienst. Vrije Evang. Gem. Bergen. Oosterweg 28 bij den Bergerweg. Zondag 2 Aug., voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs, avond 8 uur J. J. Ruijs. Rechtz. Herv. Evangelisatie „Maranatha". Zondag 2 Aug., 10.15 uur, Ds. Verwaal van Alk maar.

Bergensche bad-, duin- en boschbode | 1931 | | pagina 17